Головуючий у 1 інстанції - Чекменьов Г.А.
Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2012 року справа №2а/0570/22612/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Сіваченка І.В.
суддів Шишов О.О., Дяченко С.П.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Шахтоуправління "Донбас" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 4 січня 2012 року у справі № 2а/0570/22612/2011 за позовом Публічного акціонерного товариства "Шахтоуправління "Донбас" до Управління Пенсійного Фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені №397 від 21.11.2011 року, -
ВСТАНОВИВ:
Публічного акціонерного товариства "Шахтоуправління "Донбас" (далі - Товариство) звернулося до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька (далі - Управління) про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 397 від 21.11.2011 р.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що Управлінням прийнято рішення № 397 від 21.11.2011 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску до позивача, а саме стягнення штрафу у розмірі 1.606.169,30 грн. та пені в сумі 108.213,34 грн. за період з 21.03.2011 р. по 29.03.2011 р.
Позивач зазначив, що по незалежним від нього причинам підприємство опинилося у скрутному фінансовому становищі. У зв'язку з відсутністю оборотних коштів від продажу вугілля та державної підтримки підприємство не мало можливості сплачувати заробітну плату та обов'язкові платежі до Пенсійного фонду України. Зважаючи на кризу у металургійному комплексі різко впав попит на вугілля, ціна на яке значно знизилася, при цьому коштів, що виділяються з бюджету, недостатньо для виплати заробітної плати. Баланс підприємства свідчить про його неплатоспроможність. Посилаючись на вказані обставини та мирову фінансову кризу позивач просив визнати скасувати рішення Управління № 397 від 21.11.2011 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску до позивача, а саме стягнення штрафу у розмірі 1.606.169,30 грн. та пені в розмірі 108.213,34 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29 грудня 2011 року у справі № 2а/0570/22042/2011 у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги наведено практично ті самі доводи, що і в обґрунтування позовної заяви.
Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому згідно пункту 2 частини першої статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Згідно свідоцтву про державну реєстрацію юридичної особи та довідки з ЄДРПОУ (а.с.5-6) Товариство зареєстроване в якості юридичної особи з кодом ЄДРПОУ 00174668.
Управління у зазначених правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон № 1058-IV), Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України (далі - Міністр). Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах і районах у містах (далі - територіальні органи) щодо: забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; повного і своєчасного обліку платників єдиного внеску; забезпечення збору та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства; здійснення контролю за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом; призначення (перерахунку) і виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; обліку коштів Пенсійного фонду України, ведення статистичної та бухгалтерської звітності; надання страхувальникам та застрахованим особам інформації, визначеної законодавством.
Реалізуючи зазначені повноваження, відповідачем було прийнято рішення № 397 від 21.11.2011 р. (а.с.7) про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а саме стягнення штрафу у розмірі 1 606 169,30 грн. та пені в розмірі 108 213,34 грн.
Із вказаним рішенням не погодився позивач, посилаючись на своє скрутне фінансове становище з ознаками неплатоспроможності, падіння цін на вугілля, мирову фінансову кризу та кризу у металургійному комплексі, відсутність оборотних коштів від продажу вугілля та державної підтримки, недостатність коштів для сплати заробітної плати та обов'язкових платежів до Пенсійного фонду України.
Отже, спору стосовно сум та строків сплати страхових внесків між сторонами немає. Спір по цій справі пов'язаний виключно із неспроможністю позивача своєчасно сплачувати страхові внески через ознаки неплатоспроможності, через що позивач просить скасувати рішення відповідача про застосовування фінансових санкцій.
Правовідносини, що склалися між сторонами, врегульовані Законом України від 08.07.2010 № 2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VІ).
Згідно частини 1 статті 2 Закону № 2464-VІ дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та ведення обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Частиною 2 цієї статті зазначено, що виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VІ платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частинами 1, 5 статті 9 Закону № 2464-VІ визначено, що єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування. Згідно з частиною 8 вказаної статті платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для відповідача є календарний місяць. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника, як передбачено частиною 12 статті 9 Закону № 2464-VІ.
Положеннями статті 25 Закону № 2464-VІ встановлено, що за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску територіальними органами Пенсійного фонду до платника єдиного внеску застосовується штраф у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум та на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
З огляду на наведене, судом встановлено, що спірне рішення прийняте з підстав наявності у позивача заборгованості з єдиного внеску, що підтверджується наданим позивачем розрахунком (а.с.30) та відомостями про нарахування єдиного внеску (а.с.31-34). Вказані розрахунки відповідачем на оспорюються.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність у відповідача підстав для нарахування штрафу та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску шляхом прийняття рішення № 397 від 21.11.2011 р.
Посилання позивача на ознаки його неплатоспроможності з наведенням причин її виникнення суд не приймає до уваги, оскільки спеціальним Законом № 2464-VІ не передбачено звільнення платника єдиного внеску від відповідальності за його несвоєчасну сплату з підстав, наведених позивачем. Інші норми права, які б звільняли позивача від вказаної відповідальності, позивачем теж не наведені.
Оскільки позивачем не доведена обґрунтованість заявленого позову, а відповідачем доведено, що він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими, постанова місцевого суду ухвалена з додержанням норм матеріального та процесуального права, зміні або скасуванню не підлягає, а апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 195-196, п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, ст. 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Шахтоуправління "Донбас"- залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 4 січня 2012 року у справі № 2а/0570/22612/2011 за позовом Публічного акціонерного товариства "Шахтоуправління "Донбас" до Управління Пенсійного Фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені №397 від 21.11.2011 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді: О.О. Шишов
С.П.Дяченко