Головуючий у 1 інстанції - Михайлик А.С.
Суддя-доповідач - Шальєва В. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2012 року справа №2а/0570/16171/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Шальєва В. А.
суддів
Компанієць І.Д., Горбенко К.П.
секретар Куліш А.М.
за участі представника позивача Кінца В.А.
представника відповідача Кузьміна М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по бульв. Шевченка, 26, апеляційну скаргу Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2011 р. в справі № 2а/0570/16171/2011 за позовом Публічного акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Калінінська» до Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Калінінська» звернулось до суду з адміністративним позовом до Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення. Позивач просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000142340, прийняте податковим органом 28.07.2011 р., про донарахування земельного податку в сумі 206564,28 грн. та штрафних санкцій в сумі 42954,97 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2011 р. позовні вимоги задоволені та визнано недійсним податкове повідомлення-рішення контролюючого органу.
Не погодившись з таким рішенням суду, Горлівською об'єднаною державною податковою інспекцією було подано апеляційну скаргу, в якій апелянт вказує на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Так, відповідач зазначає, що на підставі акту планової виїзної документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2009 р. по 31.03.2011 р. № 1366/23-3/00176489 від 18.07.2011 р. податковим органом прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000142340 від 28.07.2011 р. яким збільшено суму грошового зобов'язання з плати за землю на 249518,95 грн., з яких за основним платежем -206 564,28 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -42 954,67 грн. Вважає, що рішення прийнято відповідно до вимог діючого законодавства. Також зазначив, що судом першої інстанції не враховано, що обчислення сум сплати земельного податку здійснюється податковим органом на підставі інформації, отриманої від Управління Держкомзему у м. Горлівка. У зв'язку із застосуванням невірної грошової оцінки земельного податку, занижено податку на суму 206564,28 грн., що призвело до нарахування пені в сумі 42954,67 грн. Просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду та відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав, просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвали нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову.
Представник позивача в судовому засіданні просив залишити постанову суду першої інстанції без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що відсутні підстави для скасування судового рішення, а апеляційна скарга не підлягають задоволенню.
Позивач Публічне акціонерне товариство «Центральна збагачувальна фабрика «Калінінська» зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Горлівської міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію, внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 11176489 (т.1, а.с.76), перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції та є платником податків.
У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно з п. 41.5. ст. 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи, щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.
Таким чином, позивач Горлівська об'єднана державна податкова інспекція є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» та Податковим кодексом України повноваження.
З матеріалів справи вбачається, що Горлівською об`єднаною державною податковою інспекцією проведено планову виїзну перевірку Публічного акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Калінінська» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 жовтня 2009 р. по 31 березня 2011 р., валютного та іншого законодавства за період з 01 жовтня 2009 р. по 31 березня 2011 р., за наслідками якої складено акт від 18 липня 2011 р. № 1366/23-3/00176489 (т. 1 а.с. 9-75).
Вказаним актом перевірки встановлено порушення позивачем вимог ст. 7, 14 Закону України «Про плату за землю», що полягало у невірному визначенні суми земельного податку в період з жовтня 2009 р. по березень 2011 р., у зв`язку з тим, що позивач при сплаті даного податку не врахував рішення Горлівської міської ради рішення від 29 грудня 2008 р. № V/42-23 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівки Донецької області», яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка та введено в дію базову вартість одного квадратного метра землі в розмірі 127,75 грн. на території Горлівської міської ради з 01 січня 2009 р., та рішення цієї ж ради № V/45-1 від 16 лютого 2009 р., яким внесені зміни до рішення від 29 грудня 2008 р. в частині введення в дію базової вартості землі, зокрема з 01 липня 2009 р.
Вказане порушення призвело до заниження Публічним акціонерним товариством «Центральна збагачувальна фабрика «Калінінська» земельного податку у загальній сумі 206 567, 28 грн., а саме: у жовтні 2009 р. -10 938,72 грн., у листопаді 2009 р. -10 938,72 грн., у грудні 2009 р. - 10 938,73 грн., у січні 2010 р. -11 583,21 грн.; у лютому 2010 р. -11 583,21 грн., у березні 2010 р. -11 583,21 грн., у квітні 2010 р. -11 583,21 грн., у травні 2010 р. -11 583,21 грн., у червні 2010 р. -11 583,21 грн., у липні 2010 р. -11 583,21 грн., у серпні 2010 р. -11 583,21 грн., у вересні 2010 р. -11 583,21 грн., у жовтні 2010 р. -11 583,21 грн., у листопаді 2010 р. -11 583,21 грн., у грудні 2010 р. -11 583,20 грн., у січні 2011 р. - 11583,20 грн., у лютому 2011 р. -11 583,20 грн. та у березні 2011 р. -11 583,20 грн.
На підставі вказаного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000142340 від 28 липня 2011 р. про збільшення суми грошового зобов`язання з плати на землю на 249 580, 95 грн., з яких - за основним платежем - 206 564, 28 грн., штрафні (фінансові) санкції - 42 954, 67 грн. (т. 1, а.с.8).
Оподаткування землі здійснюється відповідно до Закону України «Про плату за землю» (що був чинним у спірний період), який визначає різний механізм справляння земельного податку в залежності від того, встановлена чи ні грошова оцінка землі, а також ставки земельного податку окремо для різних категорій земель, визначених Земельним кодексом України, а з 01 січня 2011 р. оподаткування здійснюється відповідно до Податкового кодексу України.
Рішенням виконавчого комітету Горлівської міської ради № 251 від 18 квітня 2001 року затверджено технічний звіт зі встановлення меж та інвентаризації земельних ділянок відкритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Калінінська» та надано у постійне користування товариству для обслуговування будівель та споруд для промислової діяльності земельні ділянки загальною площею 111,8321 га у Калінінському районі, у тому числі: промисловий майданчик по вул. Калашнікова, 12, - 15,3440 га, породний відвал - 31,6164 га, став-мулонакопичувач № 1 - 39,2999 га, став-мулонакопичувач № 3 - 16,7951 га, став-зливонакопичувач - 7,1418 га, автоколона № 1 по вул. Курчатова, 5, - 1,6349 га (т. 1, а.с.159).
На підставі вказаного рішення позивачу виданий Державний акт на право постійного користування землею І-ДН № 000834 від 29 грудня 2001 р, згідно якого ВАТ «Центральна збагачувальна фабрика «Калінінська» у Калінінському районі м. Горлівки надано в постійне користування для обслуговування будівель та споруд промислової діяльності земельну ділянку площею 111,8321 га. (т.1, а.с.155-158).
Статтею 2 Закону України «Про плату за землю», визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до статті 7 Закону, ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах 5-10 цієї статті та частині 2 статті 6 цього Закону.
Ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не вище ніж у два рази від середніх ставок податку з урахуванням коефіцієнтів, встановлених частинами другою і третьою цієї статті.
Частиною 11 статті 7 цього ж Закону передбачено, що податок за земельні ділянки, надані для військових формувань, утворених відповідно до законів України, крім Збройних Сил України та Державної прикордонної служби України, залізниць, гірничодобувних підприємств, а також за водойми, надані для виробництва рибної продукції, справляється у розмірі 25 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до частин першої та другої цієї статті.
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Як передбачено статтею 17 Закону, податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Аналогічні вимоги встановлені Податковим кодексом України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, відповідач самостійно обчислив суму земельного податку і подав до податкового органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкові розрахунки земельного податку за 2009-2011 роки за встановленою формою, з відповідною розбивкою річної суми за місяцями, а саме: податковий розрахунок земельного податку за 2009 рік, яким визначено податкове зобов`язання з земельного податку у сумі 147 682, 46 грн., зокрема, з січня по листопад 2009 р. у розмірі 12 306, 87 грн. щомісяця, у грудні 2009 р. -12306,89 грн. (т. 1, а. с. 92-94); податковий розрахунок земельного податку за 2010 р., яким визначив податкове зобов`язання з земельного податку у загальній сумі 156 399, 85 грн., зокрема з січня по листопад 2010 р. у розмірі 13 033, 32 грн. щомісяця, у грудні 2010 р -13033, 33 грн. (т. 1, а.с.95-97); податковий розрахунок земельного податку за 2011 р., яким визначив податкове зобов`язання з земельного податку у сумі 156 399, 85 грн., зокрема з січня по листопад 2011 р. у розмірі 13 033, 32 грн. щомісяця, у грудні 2011 р. -13033, 33 грн. (т. 1, а.с.98-100).
Сума належного до сплати земельного податку у наданих позивачем розрахунках визначалася виходячи із вартості 1 кв.м. земельної ділянки, визначеної у довідках про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27 лютого 2008 року № 1212, 213, 1214, 1215, 1216. Згідно наявних в матеріалах справи розрахунків земельного податку за 2009-2011 роки, нормативну грошову оцінку земель станом на 1 січня відповідного року було проіндексовано позивачем на коефіцієнт індексації, розрахований виходячи з індексу споживчих цін за попередній рік. Так, при визначені суми земельного податку на 2009 рік позивачем застосовувався коефіцієнт індексації 1,152; на 2010 та 2011 роки - коефіцієнти індексації 1,152 та 1,059.
При визначені суми земельного податку позивачем не приймалися до уваги нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яку було визначено рішеннями Горлівської міської ради № V/42-23 від 29 грудня 2008 року, від 16 лютого 2009 року № V/45-1 та № V/4-38 від 28 січня 2011року.
Рішенням Горлівської міської ради від 29 грудня 2008 року № V/42-23 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка Донецької області, проведеної станом на 12 грудня 2008 р. та введено в дію базову вартість одного кв. м. землі у розмірі 127,75 грн. на території Горлівської міської ради з 1 січня 2009 року (т.1, а.с.152). Рішенням № V/45-1 внесені зміни до пункту 2 вказаного Рішення визначено датою введення в дію базової вартості одного кв. м. землі у розмірі 127,75 грн. з 01 липня 2009 року. (т.1 а. с.152, 153).
Також рішенням від 28 січня 2011 р. № VІ/4-38 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка Донецької області, проведеної станом на 12 грудня 2008 року (т.1, а.с.154).
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до компетенції сільських, селищних та міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Частиною 1 статті 59 Закону передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Виходячи з положень частини 5 цієї статті рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності не раніше дня їх офіційного оприлюднення.
Вищевказані рішення мають ознаки регуляторного акту та, відповідно, їх прийняття повинно відбуватися за процедурою, визначеною вимогами Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», оскільки, згідно статті 1 вказаного Закону регуляторний акт - прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Частиною 5 статті 12 цього Закону передбачено, що регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
За вказаних обставин, рішення органу місцевого самоврядування, яким затверджується технічна документація з нормативної грошової оцінки земель, має ознаки рішення нормативно-правового характеру, а тому на такі рішення розповсюджуються положення частиною 5 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо набрання чинності рішень ради нормативно-правового характеру з дня їх офіційного оприлюднення.
Документи, які б підтверджували офіційне оприлюднення Горлівською міською радою в друкованих засобах масової інформації рішень про затвердження з 01 липня 2009 р. базової вартості землі у розмірі 127,75 грн./м2 в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до листа № 17-06-1012 від 30 січня 2011 р., рішення Горлівської міської ради № VІ/4-38 від 28 січня 2011 року не публікувалося у засобах масової інформації (т.2, а.с.47).
Крім цього, постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 січня 2011 р. задоволено позов Донецької обласної громадської організації «Взаємодія», ОСОБА_8, ОСОБА_9 до Горлівської міської ради, третя особа Закрите акціонерне товариство «Теплосервіс» про визнання рішення недійсним, - та, відповідно, визнано незаконним та скасовано рішення Горлівської міської ради № V/42-23 від 29.12.2008 р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівки Донецької області» (т. 1, а.с.139-141).
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Скасування рішення Горлівської міської ради № V/42-23 від 29 грудня 2008 р. обумовлює необґрунтованість висновків податкової інспекції про обов'язковість застосування визначеної зазначеним рішенням базової вартості 1 кв.м. землі на території м. Горлівка.
Таким чином, в діях позивача відсутні факти порушення вимог чинного законодавства, оскільки на дату подання позивачем податкових розрахунків земельного податку, рішення Горлівської міської ради № V/42-23 від 29 грудня 2008 р, яким затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка та введена в дію базова вартість одного квадратного метра землі в розмірі 127,75 грн. на території Горлівської міської ради з 01 січня 2009 р, та рішення цієї ж ради № V/45-1 від 16 лютого 2009 р. яким внесені зміни до рішення від 29 грудня 2008 р. в частині введення в дію базової вартості землі, зокрема з 01 липня 2009 р, не набули чинності.
Наведене вище свідчить про правомірність визначеного позивачем розміру земельного податку за звітні податкові періоди жовтень 2009 р. - березень 2011 р. та відсутності підстав для його збільшення.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що податкове повідомлення-рішення № 0000142340 від 28 липня 2011 р. про збільшення суми грошового зобов'язання з плати за землю на 249 580,95 грн., з яких - за основним платежем - 206 564,28 грн., штрафні (фінансові) санкції - 42 954, 67 грн. підлягає скасуванню, а позовні вимоги задоволенню.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30.11.2011 р. в справі № 2а/0570/16171/2011 залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2011 р. в справі № 2а/0570/16171/2011 за позовом Публічного акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Калінінська» до Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі.
Повний текст ухвали виготовлений 23.01.2012 р.
Головуючий суддя: Шальєва В.А.
Судді: Компанієць І.Д.
Горбенко К.П.