Ухвала суду № 24199243, 18.01.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2012
Номер справи
2а-2476/11/1270
Номер документу
24199243
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Захарова О.В.

Суддя-доповідач - Шальєва В. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2012 року справа №2а-2476/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Шальєва В. А.

суддів

Компанієць І.Д., Горбенко К.П.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Донецьку, по бульв. Шевченка, 26, апеляційну скаргу Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2011 р. в справі № 2а-2476/11/1270 за позовом Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції до Приватного підприємства «Фелікс» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

В С Т А Н О В И В:

Краснодонська об'єднана державна податкова інспекція звернулась до суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Фелікс» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій. Позивач просив суд стягнути з відповідача фінансові санкції в сумі 211823,20 грн. за порушення податкового законодавства.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2011 р. в задоволені позову відмовлено у повному обсязі.

Не погодившись з таким рішенням суду, відповідачем подана апеляційну скарга, в якій апелянт зазначає про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Так, позивач зазначає, що на підставі акту перевірки № 0398/12/32/23/13380949 від 122.12.2010 р. контролюючим органом були прийняті рішення про застосування до Приватного підприємства «Фелікс» штрафних (фінансових) санкцій в загальному розмірі 211823,20 грн. На час звернення до суду заборгованість відповідачем не сплачена. Просив скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду та задовольнити вимоги у повному обсязі.

Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомленні належним чином, у зв'язку з чим у відповідності до вимог ст. 197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, функцію подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Згідно з п. 41.5. ст. 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи, щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.

Таким чином, позивач Краснодонська об'єднана державна податкова інспекція є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України «Про державну податкову службу в Україні» та Податковим кодексом України повноваження.

Відповідач Приватне підприємство «Фелікс» зареєстрований в якості юридичної особи рішенням управлінням економіки Краснодонського виконавчого комітету, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с.4), перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції.

Згідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Вимогами ст. 20 Кодексу встановлено, що органи державної податкової служби мають право, зокрема здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявності ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до законів, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.

З матеріалів справи вбачається, що Краснодонською об'єднаною державною податковою інспекцією проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, якою встановлено незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій в загальному розмірі 999,90 грн., що є порушенням п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі громадського харчування та послуг»; несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів в період з 24.05.2010 р. по 08.11.2010 р. на загальну суму 40801,54 грн., що є порушенням п. 2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні; здійснення підприємницької діяльності без придбання трогового патенту на деякі види підприємницької діяльності.

За наслідками перевірки податковим органом складений акт № 0398/12/32/23/13380949 від 12.11.2010 р. (а.с.5-6), на підставі якого прийняте податкове повідомлення-рішення № 0002692343 від 08.12.2010 р., яким застосовано до відповідача штрафну санкцію в сумі 204007,70 грн. за порушення п. 2.6 Постанови Правління Національного банку України «Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті» (а.с.17), податкове повідомлення-рішення № 0002682343 від 08.12.2010 р. про застосування фінансових санкцій в сумі 2816 грн. за порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» (а.с.17) та податкове повідомлення-рішення № 0002702343 про застосування фінансової санкції в сумі 4999,50 грн. за порушення п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до положення пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. N 637, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за N 40/10320, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Відповідно до акту перевірки, при дослідженні контрольних стрічок за період з 24.05.2010 р. по 08.11.2010 р. встановлено, що готівкові кошти, отримані від продажу газу метану робочої зміни АГНСК за період з 8:00 години до 24:00 години оприбутковувалась в книзі обліку розрахункових операцій наступного дня наприкінці робочої зміни загальною сумою, разом із готівковими коштами, які отримані від продажу газу метану з 24:00 години по 8:00 годину. Таким чином, готівкові кошти оприбутковувались в книзі обліку розрахункових операцій не в день надходження, а наступного дня.

Відповідальність за зазначені порушення передбачені п. 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», яким установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Таким чином, відповідно до висновку за актом перевірки, за не оприбуткування готівкових коштів у сумі 40801,54 грн. штрафна санкція становить 204007,70 грн.

Порядок патентування торговельної діяльності за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток, діяльності у сфері торгівлі іноземною валютою, діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, що провадиться суб'єктами підприємницької діяльності, регулюється Законом України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».

Відповідно до ч. 1 ст. 2 цього Закону, торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності. Торговий патент не засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності на інтелектуальну власність.

Відповідно до положення пунктів 1 ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.

Відповідальність за зазначене порушення передбачена абз. 4 п.1 ст. 8 Закону, а саме суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть таку відповідальність, зокрема, за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.

Відповідно до акту перевірки, вартість торгового патенту за 1 місяць становить 320 грн., таким чином фінансова санкція складає 2816 грн.

Відповідно до положення пункту 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин), суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Статтею 22 Закону встановлено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Відповідно до акту перевірки, сума готівки на місці проведення перевірки становила 1322 грн., сума готівки по денному звіту-332,10 грн., не оприбуткована сума готівкових коштів становила 999,90 грн., таким чином, фінансова санкція за вкаже порушення становить 4999,50 грн.

Згідно із статтею 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Відповідачем було оскаржене рішення податкового органу № 0002692343 від 08.12.2010 р. щодо встановлення порушення вимог Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні. Так, відповідно до постанови Луганського окружного адміністративного суду від 22 червня 2011 р., позовні вимоги Приватного підприємства «Фелікс» до Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій недійними та їх скасування, задоволені частково, зокрема скасовано податкове повідомлення рішення № 0002692343 від 08.12.2010 р. на суму 204007,70 грн.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 2 вересня 2011 р. постанова суду першої інстанції залишена без змін.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Постанова Луганського окружного адміністративного суду вступила в закону силу, тому факт застосування фінансових санкцій в сумі 204007,70 грн. по рішенню про застосування штрафних (фінансових) санкцій, не підлягає доказуванню.

Щодо рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002702343 від 08.12.2010 р. на суму 4999,50 грн. та № 0002682343 від 08.12.2010 р. на суму 2816 грн., колегією суддів встановлено наступне.

Відповідно до довідки про стан розрахунків з бюджетом станом на 11.11.2011 р., недоїмка, залишок несплаченої пені та штрафна санкція за невчасну плату платежу Приватного підприємства «Фелікс» становить 0 грн., таким чином, у відповідача відсутній податковий борг (а.с.59).

Враховуючи вищевикладене, штрафні (фінансові) санкції за рішеннями № 0002702343 на суму 4999,50 грн. та № 0002682343 на суму 2816 грн. не підлягають стягненню.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14.11.2011 р. в справі № 2а-2476/11/1270 залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2011 р. в справі № 2а-2476/11/1270 позовом Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції до Приватного підприємства «Фелікс» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя: Шальєва В.А.

Судді: Компанієць І.Д.

Горбенко К.П.