ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2012 року м. Київ К-38798/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Островича С.Е., Федорова М.О., Маринчак Н.Є.
розглянула в порядку попереднього судового засідання касаційну скаргу Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній республіці Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 11 січня 2010 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2010 року у справі за позовом Відкритого акціонерного товариства "Кримгаз" до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИЛА:
Відкрите акціонерне товариство "Кримгаз" звернулось до суду з позовом про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній республіці Крим.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 11 січня 2010 року, яку залишено без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2010 позовні вимоги задоволені.
Не погоджуючись з судовими рішеннями у справі, Сакська об'єднана державна податкова інспекція в Автономній республіці Крим, подала до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та постановити нове рішення яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 26.08.2009 Сакською об'єднаною державною податковою інспекцією в Автономній республіці Крим проведено планову виїзну перевірку Відкритого акціонерного товариства "Кримгаз" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2008 року по 30.06.2009 року, за результатами якої було складено акт від 04.09.2009 року №1361/23-01/22269895, згідно якого встановлено що платником при поданні уточнюючого розрахунку податку самостійно нараховано податкове зобов'язання в сумі 15311грн.39 грн. по розрахунку суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, проте не нарахована штрафна санкція у розмірі п'яти відсотків від такої суми, як це передбачено п.17.2 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-ІІІ, в сумі 765грн.57коп., тобто перевіркою встановлено порушення п.17.2 статті 17 Закону №2181. На підставі акту перевірки від 04.09.2009 року №1361/23-01/22269895 Сакською ОДПІ в АР Крим прийнято податкове повідомлення-рішення №0000732301/0 від 14.09.2009 року, в якому зазначено, що відповідно до статей 11, 14 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 року №1251-XII, п.11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року №509-ХІІ, п.17.2 статті 17 Закону №2181 до Сакського управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" застосовані штрафні санкції в сумі 765грн.57коп. за платежем збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ. В податковому повідомленні-рішенні зазначено, що штрафні санкції застосовані у зв'язку з порушенням Управлінням вимог абз. а) п.17.2 ст.17 Закону №2181.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій, мотивували рішення тим, що позивач здійснюючи розрахунок за січень 2009 року за нульовою ставкою, керувалося діючим законодавством та роз`ясненнями податкового органу.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів, зважаючи на наступне.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про систему оподаткування", розмір та механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Абзацом другим пункту 5 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 року №442 (далі Порядок №442), встановлено, що контроль за правильністю обчислення, своєчасністю подання розрахунків збору і повнотою його внесення здійснюють органи державної податкової служби у порядку, встановленому законодавством.
Відповідно п.2 вказаного Порядку №442, платниками є суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.
Відповідно до Порядку №442, всі без винятку суб'єкти господарювання, а також їх відокремлені підрозділи, що на підставі укладених із споживачами договорів здійснюють діяльність із постачання природного газу, є платниками збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ і зобов'язані подавати розрахунок суми збору до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку та сплачувати його до спеціального фонду держбюджету у терміни, визначені для місячного звітного (податкового) періоду, а саме:
- подавати розрахунок протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду;
- вносити до спеціального фонду держбюджету суму збору протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного терміну, для подання розрахунку суми збору.
Відповідно пп.4.1.1. п.4.1. ст. 4 Закону №2181 платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації. Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (п.5.1. ст.5 цього Закону).
Згідно з матеріалами справи Сакським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" за січень 2009 року відповідно до зазначених вище норм до Сакської ОДПІ в АРК 19.02.2009 року подано розрахунок збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. При цьому, при розрахунку суми збору по категорії споживачів бюджетні організації та установи та по категорії промислові споживачі сума збору не нарахована.
Виходячи з відповіді від 05.03.2009 року №10914/10/31-0 (а.с.34) на запит ВАТ "Кримгаз" ДПІ у м. Сімферополі АРК повідомило, що згідно з постановою КМУ №1161 від 27.12.2008 року вона набуває чинності з 01.01.2009 року, а отже й нульову ставку необхідно застосовувати з 01.01.2009 року.
Листом № 2289-0-4-09-20 від 20.03.2009 року Міністерства юстиції України, міністерство роз'яснило порядок набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України № 1161 від 27.12.2008 року «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ», в якому було зазначено про те, що вказана вище постанова набрала чинності з 12 січня 2009 року, тобто з моменту публікації вказаної постанови в «Офіційному віснику України»від 12 січня 2009 року.
Державна податкова адміністрація України листом №10817/7/15-0917 від 05.05.2009 року "Щодо нарахування та сплати у 2009 році збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності" пояснила, що на підставі наданого Міністерством юстиції України роз'яснення з 1 січня по 12 січня 2009 року збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ на обсяги природного газу, що постачаються для бюджетних організацій та установ, промислових та інших суб'єктів господарювання та їх відокремлених підрозділів, що використовують природний газ (за винятком підприємств гірничо-металургійного та хімічного комплексу, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, що використовують природний газ для технологічних потреб), справляється у розмірі 12 відсотків.
Таким чином, погодитися з висновком відповідача про те, що Постанова Кабінету Міністрів України № 1161 від 27.12.2008 року «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» набрала чинності 13.01.2009 року, тобто з моменту публікації в газеті «Урядовий кур'єр»№ 3, не можна.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Таким чином відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого ним спірного рішення.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суди попередніх інстанцій вірно встановили фактичні обставини справи, ретельно дослідили наявні докази, дали їм належну оцінку та прийняли законні та обґрунтовані рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Судові рішення відповідають вимогам матеріального та процесуального права і не можуть бути скасовані чи змінені з підстав, що наведені в касаційній скарзі.
Керуючись ст.220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній республіці Крим відхилити, постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 11 січня 2010 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді С.Е. Острович Н.Є. Маринчак М.О. Федоров