Ухвала суду № 24097134, 10.05.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2012
Номер справи
2а-2165/10/1270
Номер документу
24097134
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Захарова О.В.

Суддя-доповідач - Василенко Л. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2012 року справа №2а-2165/10/1270

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Василенко Л.А., суддів Гімона М.М., Карпушової О.В., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» на ухвалу Луганського окружного суду від 14 жовтня 2011 року про відмову у розстроченні виконання судового рішення у справі № 2а-2165/10/1270 за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Ровеньки Луганської області до державного підприємства «Ровенькиантрацит» про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2010 року у справі № 2а-2165/10/1270 позовні вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» про стягнення заборгованості по страховим внескам та пені у сумі 3367790,80 грн. задоволені повністю.

15 березня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшло подання відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції в Луганській області про розстрочення виконання постанови суду від 14.04.2010 у справі №2а-2165/10

Ухвалою Луганського окружного суду від 14 жовтня 2011 року відмовлено у задоволенні подання відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції в Луганській області про розстрочення виконання судового рішення у справі №2а-2165/10/1270 за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Ровеньки до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» про стягнення заборгованості по страховим внескам та пені у сумі 3367790,80 грн.(а.с.217-219).

Товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» на цю ухвалу подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції через неповне з'ясування обставин, які утруднюють виконання судового рішення та надання їм невірної юридичної оцінки та ухвалити нову про розстрочення виконання судового рішення (а.с.226, 227).

В судове засідання сторони не прибули, належним чином повідомлені про розгляд справи, відповідно до вимог ст. 197 ч.1 п.2 КАС України, апеляційний розгляд здійснюється в порядку письмового провадження.

Колегія суддів дослідила письмові матеріали справи за доводами апеляційної скарги з врахуванням письмових заперечень на доводи апеляційної скарги і вважає, що суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні заяви про рострочку виконання судового рішення, дійшов правильного висновку, що відділом державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції в Луганській області не наведено обгрунтованих підстав для рострочення виконання судового рішення.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2010 року (а.с. 18-20) у справі №2а-2165/10/1270 стягнуто з Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені Космонавтів» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Ровеньки Луганської області заборгованість по страховим внескам у сумі 3110869,54 грн. та нараховану пеню у сумі 256921,26 грн., в загальній сумі 3367790, 80 грн. (три мільйона триста шістдесят сім тисяч сімсот дев'яносто гривень вісімдесят копійок), на підставі якого 27 серпня 2010 року виданий виконавчий лист.

17 вересня 2010 року заступником начальника відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського районного управління юстиції Шевченко Г.А. за виконавчим листом №2а-2165/10/1270 відкрито виконавче провадження про стягнення з ДП «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені Космонавтів» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки Луганської області заборгованості по страховим внескам в сумі 33677,90,80 грн., про що винесена постанова про відкриття виконавчого провадження ВП №21653720.

01 грудня 2011 року між Міністерством енергетики та вугільної промисловості України та Товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» укладено «концесійний договір».

Пунктом 33.8 даного договору концесіонер є правонаступником Державного підприємства «Ровенькиантрацит» за майновими та немайновими правами та обовязками, які сформувалися у Державного підприємства «Ровенькиантрацит», станом на дату укладення між сторонами цього договору та передані концесіонеру за зведеним актом приймання-передачі майна.

Ухвалою суду від 28 лютого 2012 року за заявою відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Ровеньки Луганської області було замінено сторону у виконавчому провадженні №21653720 боржника Державне підприємство «Ровенькиантрацит» на правонаступника Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» (код ЄДРПОУ 37713861, 94701, Луганська область, м.Ровеньки, вул. Леніна, 82).

Згідно зі статтею 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV встановлено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків - це некомерційна самоврядна

організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням.

Зокрема, зі статтею 21 вказаного Закону вбачається, що у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду,

заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, страхові виплати.

Статтею 46 вказаного Закону визначено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків провадить акумулювання страхових внесків, має автономну, незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування. Фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок внесків роботодавців для підприємств - з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ та організацій - з асигнувань, виділених на їх утримання та забезпечення.

Колегія суддів зазначає, що страхування від нещасного випадку є самостійним видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності, про що зазначено преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23 вересня 1999 року №1105-14 (надалі Закон України № 1105). Підприємство за своєю специфікою віднесене до особливого класу ризику.

Відповідно до статті 25 Закону України 1105 всі види страхових виплат і соціальних послуг застрахованим та особам, які перебувають на їх утриманні, а також усі види профілактичних заходів, передбачених статтями 21 та 22 цього Закону, проводяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків за рахунок коштів цього Фонду, фінансування якого здійснюється зокрема за рахунок внесків роботодавців відповідно до статті 46 Закону України 1105.

Права та обов'язки роботодавця як страхувальника, яким є позивач у справі встановлені статтею 45 зазначеного закону, серед яких права на розстрочення страхових внесків не передбачено. Зазначені внески є джерелом виплат на відшкодування шкоди, що для потерпілих осіб є як правило основним джерелом для існування, встановлення розстрочки даних виплат означає несвоєчасну виплату страхових виплат застрахованим особам (потерпілим), що унеможливлює розстрочку з огляду на заперечення фонду. Розстрочка внесків за своєю суттю є розстрочкою заробітної плати працюючим особам підприємства, і солідарна відповідальність Фонду не означає право окремих страхувальників на відстрочення сплати внесків.

Фінансова неспроможність роботодавця, щодо погашення суми заборгованості сама по собі не є підставою для надання розстрочки, можливість надання якої з урахуванням цільового призначення внесків існує з урахуванням економічних можливостей Фонду. За правилами частини 3 статті 46 Закону України 1105 внески роботодавців відносяться на валові витрати виробництва, що означає включення цих витрат до собівартості готової продукції, та розрахункової ціни.

Крім того, Пунктом 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року, № 2464-VI встановлено, що у разі погашення до 1 січня 2011 року заборгованості із сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, що виникла до 1 липня 2010 року, заборгованість із сплати фінансових санкцій (пені та штрафів) підлягає списанню. Таким чином, розстрочення усугубить економічне становище підприємства.

Жодних підстав для розстрочки спірної заборгованості вказаним законом не встановлено, на відміну від заборгованості із сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованого до 1 січня 2004 року, не погашеної станом на 1 січня 2011 року, з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, із сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 1 січня 2011 року.

З огляду на зазначене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, щодо відсутності підстав для надання розстрочення заборгованості, яка виникла внаслідок несвоєчасної сплати страхових внесків.

Керуючись ст. 195 ч.1, ст. 197 ч.1, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» на ухвалу Луганського окружного суду від 14 жовтня 2011 року про відмову у розстроченні виконання судового рішення у справі № 2а-2165/10/1270 за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Ровеньки Луганської області до державного підприємства «Ровенькиантрацит» про стягнення заборгованості залишити без задоволення.

Ухвалу Луганського окружного суду від 14 жовтня 2011 року про відмову у розстроченні виконання судового рішення у справі № 2а-2165/10/1270 за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Ровеньки Луганської області до державного підприємства «Ровенькиантрацит» про стягнення заборгованості без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Л.А. Василенко

Судді М.М. Гімон

О.В. Карпушова