Постанова № 24093512, 09.04.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2012
Номер справи
2а/0570/21555/2011
Номер документу
24093512
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Толстолуцька М.М.

Суддя-доповідач - Міронова Г.М.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2012 року справа №2а/0570/21555/2011

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Міронової Г.М., суддів: Блохіна А.А., Юрко І. В., секретаря Ванжа Н.Г., за участі представників: позивача: ОСОБА_2 - згідно довіреності; відповідача: ОСОБА_3 - згідно довіреності; розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2012 року у справі № 2а/0570/21555/2011 за позовом управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька до державної акціонерної компанії "Донбасвуглеавтоматика" за Донецьке спеціалізоване налагоджувальне управління "Теплоенергоавтоматика" про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій призначених за списком № 2 в розмірі 9 202,81 грн.,

ВСТАНОВИЛА:

У листопаді 2011 року позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2012 року у задоволенні позовних вимог було відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач звернувся до суду із апеляційною скаргою, в якій просив постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2012 року скасувати і прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, вважаючи, що дане судове рішення ухвалено із порушенням норм матеріального та процесуального права.

У судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволені апеляційної скарги, проти чого заперечував представник відповідача.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги та наданих заперечень, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, задовольнити, а постанову суду - скасувати, з наступних підстав.

Стаття 159 КАС України передбачає, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року за № 384/2011 (далі - Положення) з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування

Стаття 7 Положення визначає, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (далі - Інструкція).

Згідно ст. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Відповідно п. 6.1 Інструкції для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку) відшкодуванню підлягають 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до п. 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідач - Державна акціонерна компанія "Донбасвуглеавтоматика" зареєстрована у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Донецької міської ради за номером 00180410, і є відповідно до п. 2.1.1 вказаної Інструкції платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Донецька. Донецьке спеціалізоване налагоджувальне управління "Теплоенергоавтоматика" є філією Державної акціонерної компанії "Донбасвуглеавтоматика", зареєстровано за номером 33320149 без права юридичної особи, є платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до приписів ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Суд апеляційної інстанції може дослідити докази, які не досліджувалися у суді першої інстанції, з власної ініціативи або за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, якщо визнає обґрунтованим ненадання їх до суду першої інстанції або необґрунтованим відхилення їх судом першої інстанції. Суд апеляційної інстанції може дослідити також докази, які досліджувалися судом першої інстанції з порушенням вимог цього Кодексу. Суд апеляційної інстанції може встановити нові обставини, якщо вони не встановлювалися судом першої інстанції у зв'язку із неправильним застосуванням норм матеріального права.

Як було встановлено судом апеляційної інстанції під час судового засідання, наказом ДАК «Донбасвуглеавтоматика" № 19 від 12.05.2010 року було ліквідовано ДонСНУ "Теплоенергоавтоматика" - філія відповідача у справі.

Відповідно до повідомлення про закриття відокремлених підрозділів, 10.06.2011 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців включено запис № 12661040019001424 про закриття відокремленого підрозділу - Донецьке спеціалізоване налагоджувальне управління "Теплоенергоавтоматика" державної акціонерної компанії "Донбасвуглеавтоматика".

Згідно статуту державної акціонерної компанії "Донбасвуглеавтоматика", зокрема, п.3.3. розділу, компанія є правонаступником усіх прав і обов'язків ВАТ «Державна холдингова компанія Донецьквуглеавтоматика».

При ліквідації керівництво філії не подало відомості як платник внесків про свою ліквідацію, не вжив відповідних заходів і відповідач у справі, що свідчить про неправомірну поведінку платника внесків.

Відповідно до пункту 6.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року N 21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за N 64/8663 (із змінами), у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" - "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", Пенсійному фонду вносять правонаступники.

Згідно ч. 4 ст. 59 Господарського Кодексу України, у разі поділу суб'єкта господарювання усі його майнові права й обов'язки переходять за роздільним актом (балансом) у відповідних частках до кожного з нових суб'єктів господарювання, що утворені внаслідок цього поділу. У разі виділення одного або кількох нових суб'єктів господарювання до кожного з них переходять за роздільним актом (балансом) у відповідних частках майнові права і обов'язки реорганізованого суб'єкта.

Відповідно до ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином, аналізуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій проводиться правонаступниками відповідно до роздільного акта (балансу). При цьому витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно до стажу роботи.

Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2012 року у справі № 2а/0570/21555/2011 за позовом управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька звернулось до державної акціонерної компанії "Донбасвуглеавтоматика" за Донецьке спеціалізоване налагоджувальне управління "Теплоенергоавтоматика" про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій призначених за списком № 2 в розмірі 9 202,81 грн. - скасувати.

Стягнути з державної акціонерної компанії "Донбасвуглеавтоматика" за Донецьке спеціалізоване налагоджувальне управління "Теплоенергоавтоматика" на користь управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій призначених за списком № 2 в розмірі 9 202,81 грн.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до ч. 3 статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Повний текст складено 13 квітня 2012 року.

Головуючий суддя: Г.М.Міронова

Судді: А.А.Блохін

І. В. Юрко