Головуючий у 1 інстанції - Стойка В.В.
Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2012 року справа №2а/0570/20280/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Сіваченка І.В.
суддів Дяченко С.П., Шишова О.О.
секретар судового засідання Казакова Т.М.
за участі представника позивача: Молчанової Н.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2011 року у справі № 2а/0570/20280/2011 за позовом Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до Державного підприємства "Макіїввугілля" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу по платежу за користування надрами загальнодержавного значення у розмірі 1.438.716,21 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі відповідно до акту опису активів від 26 червня 2009 року №7, -
ВСТАНОВИВ:
Макіївська об'єднана державна податкова інспекція у Донецькій області (далі - Макіївська ОДПІ) звернулася до суду з позовом до Державного підприємства (далі - ДП) "Макіїввугілля" про надання дозвілу на погашення суми податкового боргу по платежу за користування надрами загальнодержавного значення у розмірі 1.438.716,21 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі відповідно до акту опису активів від 26 червня 2009 року №7.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що станом на 26 жовтня 2011 року відповідач має податковий борг за платежем за користування надрами у розмірі 1.438.716,21 грн., який виник 19.02.2011 внаслідок недотримання платником податків вимог п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу (далі - ПК) України та на підставі розрахунків плати за користування надрами. На підставі п.6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" інспекцією були направлені відповідачу перша та друга податкові вимоги. Перша вимога від 12.09.2002р. №1/16 отримана відповідачем 12 вересня 2002 року, друга податкова вимога від 15 жовтня 2002 року №2/19 отримана відповідачем 17 жовтня 2002 року. 23 червня 2003 року було прийняте рішення №6340/10/24-0913-4 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового. Позивачем були проведені певні дії, які не призвели до погашення вказаного боргу. На теперішній час податковий борг не сплачений. У зв'язку з цим просив суд надати дозвіл на погашення суми податкового боргу по платежу за користування надрами загальнодержавного значення у розмірі 1.438.716,21 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі відповідно до акту опису активів від 26 червня 2009 року №7.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2011 року у справі № 2а/0570/20280/2011 у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та постановити нове рішення, яким задовільнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги навдено практично ті самі доводим, що і в обґрунтування позову.
В письмових запереченняїх на апеляційну скаргу відповідачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити. Представник відповідача до апеляційного суду не прибув.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Макіївська ОДПІ є органом державної податкової служби України, якому у відповідності до п.11 ч.1 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" надане право подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Пунктом 41.5 статті 41 ПК України передбачено, що органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Враховуючи це, а також приписи п.8 ч.1 ст.3, ч.3 ст.6, ст.104 КАС України, Макіївська ОДПІ має необхідний обсяг адміністративної процесуальної дієздатності та є належним позивачем у справі.
ДП "Макіїввугілля" є суб'єктом підприємницької діяльності - платником податків, код ЄДРПОУ 32442295, зареєстрований 29 квітня 2003р. виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області. Відповідач з 15 травня 2003р. знаходиться на обліку як платник податків у Макіївській ОДПІ, що підтверджується довідкою 4-ОПП від 22.09.2006р.
Як вбачається з довідки Макіївської ОДПІ, станом на 01.12.2011р. загальна сума податкового боргу по платежу за користуванням надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення відповідача становить 1.438.716,21 грн.
Наявність заборгованості по платежу за користуванням надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення підтверджується даними зворотного боку картки особового рахунку відповідача станом на 26.10.2011р.
У зв'язку з виникненням податкового боргу відповідачеві виставлялися перша податкова вимога від 12.09.2002р. №1/16, яка отримана ним 12 вересня 2002 року та друга податкова вимога від 15 жовтня 2002 року №2/19, яка отримана ним 17 жовтня 2002 року.
Відповідно до п.87.2 ст.87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктами 95.1, 95.3 статті 95 ПК України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
З наведених норм вбачається, що для їх застосування та надання вказаного дозволу суд на підставі належних та допустимих доказів має встановити обставини:
- розміру усієї суми податкового боргу;
- недостатності коштів платника податків для погашення зазначеного податкового боргу;
- наявності майна відповідача, яке на законних підставах знаходиться у податковій заставі;
- наявності чи відсутності обмежень, визначених ПКУ, а також іншими законодавчими актами.
Переліченими вище доказами підтверджені обставини суми податкового боргу та недостатності у відповідача коштів для її погашення.
Відповідно до витягів про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу:
- №2402690 від 9 липня 2009 року згідно акту опису майна від 26 червня 2009 року №7;
- №30730919 від 22 березня 2011 року згідно акту опису майна від 18 березня 2011 року №2.
Відповідно до п.1 спільного наказу Міністерства юстиції України, Державної податкової адміністрації України від 7 лютого 2003 року N 9/5/59, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 7 лютого 2003 р. за N 107/7428 (із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства юстиції України, Державної податкової адміністрації України від 18 серпня 2005 року N 92/5/347) установлено, що реєстрація податкових застав нерухомого майна здійснюється в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна в порядку, установленому Законом України від 18.11.2003 N 1255-IV "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень" (далі - Закон N 1255-IV), Порядком ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2004 N 830, Інструкцією про порядок ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна та заповнення заяв, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 29.07.2004 N 73/5, зареєстрованим у Мін'юсті України 29.07.2004 за N 942/9541.
П.п.14.1.155 п.14.1 ст.14 ПК України зазначено, що податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.88.1 ст.88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Відповідно до п.87.2 ст.87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Як було встановлено у судовому засіданні, 27.01.2004 державним виконавцем Центрально-міського відділу виконавчої служби макіївського міського управління юстиції на підставі рішень судів протягом 1993-2003 років про стягнення заборгованості по заробітній платі, регресу, одноразової допомоги, компенсації на користь стягувачів постановою про арешт майна боржника накладено арешт на все майно ДП «Макіїввугілля» та оголошено заборону на його відчуження, про що внесено запис до єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна за № 2259351 від 05.08.2005.
Пунктом 90.1 ПК України встановлено, що пріоритет податкової застави щодо пріоритету інших обтяжень (включаючи інші застави) встановлюється відповідно до закону.
Відповідно до Закону N 1255-IV податкова застава належить до публічних обтяжень.
Згідно зі ст.11 цього Закону публічне обтяження підлягає реєстрації в порядку, встановленому цим Законом, протягом п'яти днів із дня винесення відповідного рішення, на підставі якого виникає публічне обтяження і набирає чинності з моменту його реєстрації в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.
Частиною 3 статті 12 Закону N 1255-IV встановлено, що на підставі реєстрації встановлюється пріоритет обтяження, якщо інші підстави для виникнення пріоритету не визначені цим Законом. Задоволення прав чи вимог декількох обтяжувачів, на користь яких встановлено обтяження одного й того ж рухомого майна, здійснюється згідно з пріоритетом, який визначається в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.14 цього Закону пріоритет зареєстрованих обтяжень визначається у черговості їх реєстрації, за винятками, встановленими цим Законом.
Згідно зі ст.2 Закону N 1255-IV звернення стягнення на предмет обтяження - вжиття обтяжувачем передбачених законом заходів щодо предмета обтяження для задоволення своїх прав чи вимог, які випливають із змісту обтяження.
Частиною 3 статті 24 того самого Закону обтяжувач, який ініціює звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження, зобов'язаний до початку процедури звернення стягнення зареєструвати в Державному реєстрі відомості про звернення стягнення на предмет обтяження.
Відповідно до ст. 38 Закону N 1255-IV при публічному обтяженні обтяжувачем є уповноважений орган. Права і обов'язки суб'єктів публічного обтяження встановлюються законом.
Якщо інше не встановлено законом та не суперечить змісту публічного обтяження, обтяжувач за публічним обтяженням або інша особа, на користь якої встановлено публічне обтяження, також має права, передбачені статтею 23 цього Закону для обтяжувача за забезпечувальним обтяженням.
Якщо рухоме майно, яке є предметом публічного обтяження, є також предметом інших обтяжень, задоволення прав обтяжувача за публічним обтяженням або особи, на користь якої встановлено публічне обтяження, здійснюється в черговості згідно з пріоритетом публічного обтяження.
Згідно з ч.2 ст.39 Закону N 1255-IV пріоритет публічного обтяження встановлюється з моменту його реєстрації. Зареєстровані публічні обтяження не мають пріоритету над обтяженнями того ж рухомого майна, які були зареєстровані раніше моменту реєстрації публічного обтяження, а також обтяженнями, які мають вищий пріоритет згідно з правилами, встановленими розділом III цього Закону.
Частиною 2 статті 40 Закону N 1255-IV встановлено, що якщо щодо предмета публічного обтяження зареєстроване інше обтяження з вищим пріоритетом, при зверненні стягнення на предмет публічного обтяження обтяжувач або особа, на користь якої встановлено публічне обтяження, зобов'язані надіслати обтяжувачу з вищим пріоритетом письмове повідомлення про звернення стягнення за публічним обтяженням у порядку, встановленому статтею 27 цього Закону. У цьому разі обтяжувач з вищим пріоритетом має переважне право на звернення стягнення на відповідне рухоме майно згідно з положеннями розділу IV цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Як вже зазначалось раніше, податкова застава на активи, дозвіл на продаж яких просить надати позивач, було зареєстровано 9 липня 2009 року та 22 березня 2011 року.
Втім, у Єдиному реєстрі заборони відчуження об'єктів нерухомого майна 5 серпня 2005 року за № 2259351 зареєстроване обтяження, об'єктом якого є все майно відповідача згідно з постановою державної виконавчої служби Центально-Міського районного відділу м. Макіївки про арешт майна боржника та заборони на його відчуження АА № 300229 від 27.01.2004р.
Отже, суд дійшов висновку, що податкова застава на підставі актів опису активів згідно акту опису активів від 26 червня 2009 року №7, не має пріоритету у порядку черговості її реєстрації відносно обтяження, зареєстрованого за обтягувачем - Центрально-Міським відділом Державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції за № 2259351 від 05.08.2005.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими, постанова місцевого суду ухвалена з додержанням норм матеріального та процесуального права, зміні або скасуванню не підлягає, а апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
В повному обсязі ухвала виготовлена 28 лютого 2012 року.
Керуючись ст.ст. 195-196, п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, ст. 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2011 року у справі № 2а/0570/20280/2011 за позовом Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до Державного підприємства "Макіїввугілля" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу по платежу за користування надрами загальнодержавного значення у розмірі 1.438.716,21 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі відповідно до акту опису активів від 26 червня 2009 року №7, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді: С.П.Дяченко
О.О.Шишов