ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а/1970/26/12
"20" лютого 2012 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Данилевич Н.А.
при секретарі Стасюк АВ.
за участю:
представника позивача Кузіва П.Г.
представника відповідача Стефінів Ж.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тернополя справу за позовом Українсько-іспанського спільного підприємства-товариства з обмеженою відповідальністю «Санза Топ»до Бережанської міжрайонної державної податкової інспекції, третя особа -Головне управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкового-повідомлення рішення, суд -
ВСТАНОВИВ:
Українсько-іспанське спільне підприємство-товариство з обмеженою відповідальністю «Санза Топ»(далі-позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Бережанської міжрайонної державної податкової інспекції (далі-відповідач) про визнання протиправними та скасування податкового-повідомлення рішення.
Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що Бережанською міжрайонною державною податковою інспекцією проведено позапланову невиїзну перевірку позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ за січень і лютий 2009 року у відповідності до поданих уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленими самостійно виявлених помилок за січень - лютий 2009 року. За результатами перевірки податковим органом прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000381502/6992 від 19 грудня 2011 року про зменшення заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ в сумі 26103 грн. Позивач не погоджується з зазначеним рішенням податкового органу, вказуючи на те, що зменшення суми бюджетного відшкодування в декларації за лютий 2009 року не було зафіксовано перевіркою. Окрім того, факт завищення бюджетного відшкодування за січень 2009 року було зафіксовано в акті перевірки від 17 квітня 2009 року. За таких обставин сплачене ПДВ в сумі 26103 грн. не могло бути врахованим при формуванні бюджетного відшкодування за лютий 2009 року, оскільки кінцевий термін подання декларації з ПДВ за вказаний період витік 20 березня 2009 року. З наведеного у позовній заяві, позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Бережанської міжрайонної податкової інспекції № 0000381502/6992 від 19 грудня 2011 року.
Ухвалою суду до розгляду справи в якості третьої особи залучено Головне управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з мотивів, викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала проти його задоволення заперечила, подавши письмові заперечення та пояснивши, що при поданні уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2009 року №9011884762 від 29.11.2011 року позивачем не дотримано вимог п.п.7.7.7 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»№168/97-ВР від 03.04.1997 року, отже спірне податкове повідомлення -рішення № 0000381502/6992 від 19 грудня 2011 року прийняте відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, причину неявки суду не повідомив, заяв про розгляд справи за їх відсутності не надходило, заперечень проти позову не надали, відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлялися належним чином, що є підставою для розгляду справи у відсутності третьої особи на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши у судовому засіданні представника позивача та представника відповідача, дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є не обґрунтованими, не відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже, не підлягають до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Бережанською міжрайонною державною податковою інспекцією проведено позапланову невиїзну перевірку позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість «на рахунок платника у банку»за січень, лютий 2009 року, у відповідності до поданих уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за січень, лютий 2009 року
В ході перевірки, результати якої зафіксовані в акті від 16.12.2011 року № 274/15-02/31274081, встановлено порушення позивачем п.п. 7.7.7 п. 7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», п.5.12.2 Наказу Державної податкової адміністрації від 30.05.1997 року №166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.06.2005 року №702/109823.2 по уточнюючому розрахунку податкових зобов»язань з податку на додану вартість у зв»язку з виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2009 року в сумі 26103 грн. Як результат СП ТзОВ «Санза ТОП»занижено суму залишку від»ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на 26103 грн.
За наслідками проведеної перевірки відповідачем прийняте спірне податкове повідомлення-рішення № 0000381502/6992 від 19 грудня 2011 року, яким зменшено заявлене до відшкодування з бюджету ПДВ на суму 26103 грн.
Згідно п.1.8 ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03 квітня 1997р. №168/97-ВР (із змінами і доповненнями) (далі - Закон «Про ПДВ») - бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено пунктом 7.7 Закону «Про ПДВ».
Так згідно п.п.7.7.1 п. 7.7 ст. 7 зазначеного Закону сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону «Про ПДВ»№168/97-ВР якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення,то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
У відповідності до п.5.12.2 Наказу ДПА України від 30.05.1997 року №166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.06.2005 року №702/10982 бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Сума податку, фактично сплачена у попередніх податкових періодах, визначається із сум, які були включені до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та не брали участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів або не погашали податкові зобов'язання наступних звітних періодів (рядок 24).
Пунктом 5.12.3 визначено, що значення рядка 4 Розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість) переноситься до рядка 25 податкової декларації за поточний звітний податковий період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума в повному розмірі вказується або в рядку 25.1, або в рядку 25.2 податкової декларації з ПДВ. При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість).
Згідно п.5.12.4. залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 26 податкової декларації поточного звітного податкового періоду та переноситься до рядка 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду).
Згідно з пп. 7.7.7 п.7.7 ст.7 вищеназваного Закону, якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів.
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.
Зазначена сума ПДВ - 26103 грн. уже брала участь в оскарженні. 11.10.2011 року Львівський апеляційний адміністративний суд прийняв постанову у справі №53740/09(2-а-1318/09/1970), частково задоволивши апеляційну скаргу СП ТОВ"Санза ТОП" на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 19.06.2009 року. Судом першої інстанції товариству відмовлено в задоволенні позову про скасування податкового повідомлення-рішення від 22.04.2009 року №0000172301/0 та стягнення з держбюджету заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 95509 грн. За наслідками позапланової виїзної перевірки від 17.04.2009 року товариству зменшено суму бюджетного відшкодування в розмірі 26103 грн. по ТОВ"Асар" в зв'язку з відсутністю сплати за отримані послуги по переробці давальницької сировини згідно податкових накладних від 30.12.2008 р. №№15,16,17. Судом апеляційної інстанції задоволено скаргу в частині 69406 грн., в решті оскаржуваної суми - 26103 грн.-відмовлено.
Судом встановлено, що завищення бюджетного відшкодування в сумі 26103 грн. виникло в результаті того, що СП ТОВ" Санза ТОП" за січень 2009 року до розрахунку бюджетного відшкодування помилково віднесено не оплачену суму податку на додану вартість постачальнику ТОВ"Асар", порученням №723 від 05.01.2009 року. На відшкодування суми 26103 грн. позивач мав право в лютому 2009 році, оскільки оплата коштів пройшла 5 січня 2009 року (а.с.33)
29.11 2011 року позивачем подано в податкову інспекцію уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за січень-лютий 2009 року.
При поданні уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2009 року підприємством не дотримано вимоги пп..7.7.7 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" та п. 5.12.2 Наказу ДПА України від 30.05.1997 року №166 "Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання". Бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Сума податку, фактично сплачена у попередніх податкових періодах, визначається із сум, які були включені до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та не брали участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів або не погашали податкові зобов'язання наступних звітних періодів (рядок 24). Оскільки сума 26103 грн. брала участь у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів, а саме в січні 2009 року, вона не може бути повторно заявлена до відшкодування з бюджету.
За таких обставин суд приходить до переконання, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення Бережанської міжрайонної державної податкової інспекції № 0000381502/6992 від 19 грудня 2011 року прийняте суб'єктом владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України, з використанням повноваження, з метою, з якою це повноваження надано, а відтак позов до задоволення не підлягає.
Керуючись ст.ст.6, 50, 86, 128, 158, 163, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову Українсько-іспанського спільного підприємства-товариства з обмеженою відповідальністю «Санза Топ»до Бережанської міжрайонної державної податкової інспекції, третя особа -Головне управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкового-повідомлення рішення 0000381502/6992 від 19 грудня 2011 року - відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст..254 КАС України і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
В повному обсязі постанова буде складена протягом п»яти днів.
Головуючий суддя Данилевич Н.А.
копія вірна
Суддя Данилевич Н.А.