Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
25 квітня 2012 р. № 2-а- 2260/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Єгупенко В.В.
за участю секретаря - Вождаєвої М.О.
за участю представників сторін:
представника позивача - Журавель Я.А.
представника відповідача - Попудренко Є.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Супіна Агро" до Лозівської районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправним та скасування рішення ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Супіна Агро", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд визнати протиправним та скасувати Розпорядження, голови Лозівської райдержадміністрації Харківської області №323 "Про втрату чинності деяких розпоряджень голови райдержадміністрації" від 02.09.2011 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що розпорядження голови Лозівської РДА Харківської області № 323 від 02 вересня 2011 року є протиправним, незаконним та повинно бути визнано нечинним та скасоване судом.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, просила задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності дійшов висновку що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного:
З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Супіна Агро» зареєстроване Лозівською районною Державною адміністрацією Харківської області 16.02.2009, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 26).
23.03.2007 року Головою Лозівської державної адміністрації Харківської області прийнято розпорядження №150 яким: надано ТОВ «Супіна Агро» згоду на розроблення проектів відведення земельних ділянок загальною площею 431,2 га за рахунок нерозподілених (не витребуваних) земельних часток (паїв) на території Бунаківської сільської ради; ТОВ «Супіна Агро» замовити проекти відведення в організаціях, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою; розроблені та погоджені в установленому порядку проекти відведення не пізніше шести місяців з часу прийняття розпорядження подати на розгляд до Лозівської районної державної адміністрації; контроль за виконанням розпорядження покладено на першого заступника голови районної державної адміністрації Шевченка В.М.
28.03.2007 року. Між ТОВ «Експертно - правовою земельною компанією» (виконавець) та ТОВ «Супіна Агро» (замовник) укладено договір на виготовлення проекту відводу земельної ділянки, за умовами якого виконавець приймає на себе зобов'язання виконати роботи з виготовлення проектів відводів земельних ділянок загальною площею 431,2 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Бунаківськї сільської ради.
Розпорядженням першого заступника голови Лозівської районної державної адміністрації від 10.03.2010 року №72 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду ТОВ «Супіна Агро» для ведення товарно сільськогосподарського виробництва на території Бунаківської сільської ради Лозівського району Харківської області: надано ТОВ «Супіна Агро» в оренду терміном на 15 років земельну ділянку прощею 96,4000 га. земельну ділянку прощею 37,7000 га, земельну ділянку прощею 3,8771 га, земельну ділянку прощею 26,0598 га, земельну ділянку прощею 15,1896 га, земельну ділянку прощею 44,1173 га, земельну ділянку прощею 77,8711 га, земельну ділянку прощею 36,8416 га, земельну ділянку прощею 32,42752 га, земельну ділянку прощею 56,6045 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок на території Бунаківської сільської ради, ТОВ «Супіна Агро» приступити до використання земельних ділянок після укладання договорів оренди і їх державної реєстрації.
02.09.2011 року головою районної державної адміністрації винесено розпорядження №323 про визнання такими, що втратило чинність розпорядження голови райдержадміністрації від 10.03.2010 року № 72, визнано таким що втратило чинність розпорядження голови райдержадміністрації від 10.03.2010 року №72 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх в оренду ТОВ «Супіна Агро».
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданнями адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У відповідності з частиною 1 ст. З Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, зазначеним Кодексом, а також прийнятими у відповідно до них нормативно-правовими актами.
Частиною 1 статті 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Приписам ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації"(редакція Закону, що діяла на час виникнення правовідносин) місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Згідно з ч.1 ст. 8 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцеві державні адміністрації очолюють голови відповідних місцевих державних адміністрацій.
Суд зазначає, що голови місцевих державних адміністрацій наділені певними повноваженнями, які закріплені положеннями ст. 39 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та є виключними.
Стаття 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачає, що голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством. Проекти розпоряджень нормативно-правового характеру погоджуються з керівниками відповідних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій (ч. 1 та ч. 2 ст. 41 Закону).
Згідно п.2 ст. 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" - розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Виходячи з аналізу вище зазначеної статті суд приходить до висновку, що законодавець чітко визначив коло осіб, яке є вичерпним, які мають права скасовувати розпорядження голови державної адміністрації, а саме розпорядження голови Первомайської РДА Харківської області можуть бути скасовані тільки Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Що стосується посилання відповідача, що розпорядження від 02.09.2011 року № 72 та від 23.03.2007 року № 150 не є скасованими, а є визнаними такими, що втратили чинність, то з вказаними посилання суд не погоджується, оскільки жодною нормою Законом України "Про місцеві державні адміністрації" голові райдержадміністрації не надано право визнавати свої розпорядження такими що втратили чинність, а згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже суд приходить до висновку, що розпорядження Лозівської районної державної адміністрації Харківської області № 323 від 02.09.2011 року "Про втрату чинності деяких розпоряджень голови райдержадміністрації" винесено з порушенням норм чинного законодавства України.
Відповідно до ч.1, ч. 5-7 ст. 118 Конституції України, виконавчу владу в областях в районах здійснюють місцеві державні адміністрації.
Голови місцевих державних адміністрацій при здійсненні своїх повноважень відповідальні перед Президентом України і Кабінетом Міністрів України, підзвітні та підконтрольні органам виконавчої влади вищого рівня.
Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними чи обласними радами.
Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні органам виконавчої влади вищого рівня.
В ст. 6 вказаного Закону встановлено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
В статті 41 Закону вказано, голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством. Проекти розпоряджень нормативно-правового характеру погоджуються з керівниками відповідних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій. Акти місцевих державних адміністрацій ненормативного характеру, прийняті в межах їх повноважень, набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо самими актами не встановлено пізніший термін введення їх у дію. Ці акти доводяться до їх виконавців, а при потребі - оприлюднюються. Нормативно-правові акти місцевих державних адміністрацій підлягають державній реєстрації у відповідних органах юстиції в установленому органом порядку і набирають чинності з моменту їх реєстрації, якщо самими актами не встановлено пізніший термін введення їх у дію. Нормативно-правові акти місцевих державних адміністрацій, які стосуються прав та обов'язків громадян або мають загальний характер, підлягають оприлюдненню і набирають чинності з моменту їх оприлюднення, якщо самими актами не встановлено пізніший термін введення їх у дію.
Також слід відмітити, що до нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово. Ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.
За висновками Конституційного Суду України, наведеними у п. 5 рішення від 16.04.09 р. ненормативні правові акти є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом, що їх прийняв, після їх виконання.
Статтею 39 Закону України "Про місцеві державні адміністрації"дано вичерпний перелік повноважень голів місцевих державних адміністрацій, до якого не входить скасування власних попередніх розпоряджень.
Отже, законодавством чітко обумовлено коло суб'єктів, яким надано повноваження скасовувати розпорядження голови державної адміністрації. Такими суб'єктами є Президент України, голова місцевої державної адміністрації вищого рівня або суд.
З огляду на зазначені обставини справи, дії позивача щодо винесення розпоряджень №323 від 02.09.2011р. є таким, що не відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, а позовні вимоги позивачів є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного та керуючись ст., ст. 160,161,162,163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Супіна Агро" до Лозівської районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Скасувати Розпорядження голови Лозівської райдержадміністрації Харківської області №323 "Про втрату чинності деяких розпоряджень голови райдержадміністрації" від 02.09.2011 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Супіна Агро" (р/р26006001309461, в АТ "ОТП Банк" м. Київ, МФО 300528, код 34173581) сплачений судовий збір у розмірі 32.19 грн. (тридцять дві грн. 19 коп.).
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 28 квітня 2012 року.
Суддя Єгупенко В.В.