ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-2720/10/1770
07 липня 2010 року 16 год. 17 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д. П. за участю секретаря судового засідання Морозюк О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Карпець Олександр Васильович,
відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Сарненського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 2839,71 грн. - виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття. В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю. Пояснив суду, що відповідач, як безробітний з 31 березня 2009 року по 23 лютого 2010 року отримував допомогу по безробіттю. Перебуваючи на обліку як безробітний та отримуючи допомогу по безробіттю, відповідач, згідно наказу директора Сарненської районної друкарні № 28 від 01.08. 2005 року та копій платіжних відомостей працював ї отримував дохід. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення», відповідач, в період з 31 березня 2009 року по 23 лютого 2010 року не міг бути визнаний безробітним і отримувати допомогу по безробіттю. Вважає, що відповідач умисно не виконав та зловживав покладеними на нього обов'язками, що передбачені ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Просить стягнути з відповідача отриману ним в період з 31 березня 2009 року по 23 лютого 2010 року суму матеріального забезпечення на випадок безробіття в розмірі 2839,71 грн.
Відповідач в судовому засіданні визнав позов повністю та зобов'язався відшкодувати суму незаконно отриманого матеріального забезпечення на випадок безробіття.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю.
Суд виходив з наступного.
Судом встановлено, що згідно заяви відповідача від 31 березня 2009 року, в якій було зазначено, що відповідач не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та пенсію не отримує, ОСОБА_2 з 31.03. 2009 року було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю (а.с. 10).
За період перебування відповідача на обліку як безробітного, а саме: з 31 березня 2009 року по 23 лютого 2010 року, їй було виплачено допомогу по безробіттю в сумі 2839,71 грн. (а.с. 6).
Відповідно до аналізу даних Державної податкової адміністрації України позивачем було встановлено, що відповідач, з моменту зарахування на посаду і до дня розгляду справи у суді, виконуючи роботи відповідального за електрогосподарство, відповідно до наказу директора комунального підприємства "Сарненська районна друкарня" від 01.08. 2005 року, отримує дохід. Отже, в період перебування на обліку і отримання допомоги по безробіттю, ОСОБА_2 отримував дохід виконуючи роботи за договором найму.
З моменту реєстрації до зняття з обліку в Сарненському районному центрі зайнятості, відповідач не подав відомостей, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття, в тому числі про те, що він працює за сумісництвом та отримує дохід.
Дані обставини підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: копією заяви ОСОБА_2 від 31.03. 2009 року про надання статусу безробітного, Довідкою Сарненського районного центру зайнятості про виплачену відповідачу допомогу по безробіттю за період з 31.03. 2009 року по 23.02. 2010 року, копією наказу директора КП "Районна друкарня" від 01.08. 2005 року (а.с. 7), копіями платіжних відомостей (а.с. 8, 9).
Згідно ст.25 Закону України "Про зайнятість населення" держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій:
а) надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій;
б) виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації;
в) виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Статтею 1 цього ж Закону встановлено, що зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.
Частиною 1 ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до зазначених норм, відповідач на момент отримання допомоги по безробіттю належав до категорії зайнятого населення і не мав права на отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття.
Згідно з п. 2. ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Внаслідок неподання ОСОБА_2 позивачу відомостей про виконання робіт за договором найму допомога по безробіттю була виплачена йому безпідставно.
Пунктом 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з пунктом 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 р. N 357 (далі, - Порядок) у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
24 лютого 2010 року відповідача знято з обліку як безробітного в Сарненському районному центрі зайнятості.
Згідно з п. 7 Порядку повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів.
Відповідно до Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 49 від 18.05. 2010 року Сарненським районним центром зайнятості було встановлено, що відповідач перебуваючи на обліку в центрі зайнятості, як безробітний з 31.03. 2009 року по 23.02. 2010 року працював в КП "Районна друкарня" (а.с. 22).
Наказом заступника директора Сарненського районного центру зайнятості № 51 від 26.05. 2010 року було зобов'язано ОСОБА_2 повернути незаконно отриману допомогу по безробіттю у сумі 2839,71 грн. (а.с. 21).
Відповідно до листа Сарненського районного центру зайнятості № 1084 від 27.05. 2010 року ОСОБА_2 було ознайомлено під особистий підпис з прийнятим рішення про повернення коштів та зобов'язано повернути кошти у сумі 2839,71 грн. в добровільному порядку (а.с. 11).
Однак, станом на момент розгляду справи в суді відповідачем не повернуто суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 2839,71 грн.
Відповідно до абз. 2 п.7 Порядку у разі відмови особи повернути кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
За наведених обставин позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, а тому підлягають до задоволення.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Сарненського районного центру зайнятості (34500, вул. Демократична, 29, м. Сарни, Рівненська область, код ЄДРПОУ 22554851) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2839 (дві тисячі вісімсот тридцять дев'ять) грн. 71 коп.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
4. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя < Підпис > Зозуля Д. П.
Постанова складена в повному обсязі 09.07.10р.