Постанова № 24081764, 08.05.2012, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2012
Номер справи
2а-954/12/1470
Номер документу
24081764
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Миколаївський окружний адміністративний суд вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54002 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв.

08.05.2012 р. Справа № 2а-954/12/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. секретар судового засідання Салова І.О. розглянувши адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ОЛЬВІЯЛАТІНВЕСТ", (вул. Леніна, 1, Першотравневе, Снігурівський район, Миколаївська область, 57350)

доЖовтневої міжрайонної державної податкової інспекції Миколаївської області Державної податкової служби, вул. Торгова, 63 А,Миколаїв,54050

проскасування податкового повідомлення - рішення, ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ОЛЬВІЯЛАТІНВЕСТ»(далі по тексту підприємство, ТОВ) звернулося до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції Миколаївської області Державної податкової служби (правонаступник ДПІ у Жовтневому районі Миколаївської області, далі ДПІ) з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000082301 від 27.01.2012 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 3386 900,00грн., у тому числі 309 520,00грн. - основного платежу та 77 380,00 грн. - штрафних (фінансових) санкцій, в зв'язку з заниженням підприємством ПДВ за жовтень 2010 року 309520,00грн..

Вважаючи підстави прийняття оспорюваних рішень (порушення приписів порушення п.п.7.7.1, п.п.7.7.2 п.7.7. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість), позивач просив про задоволення позову.

Відповідач в запереченнях на позов та представник відповідача в судовому засіданні позов не визнали, вказуючи на відсутність у позивача права на формування податкового кредиту в зв'язку з невиконанням перевірки приписів виїзної планової перевірки (акт перевірки від 24 лютого 2011 року №102/23-35520957), якою встановлено правопорушення в виді віднесення суб'єктом господарювання до податкового кредиту сум ПДВ по податковим накладним за попередні податкові періоди.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог, виходячи з наступного.

В період з 29 грудня 2010 р. до 10 лютого 2011 р. ДПІ у Жовтневому районі Миколаївської області проведено планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛЬВІЯЛАТІНВЕСТ»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 липня 2009 р. до 30 вересня 2010 р., валютного та іншого законодавства за той же період. Результати перевірки оформлені актом від 24 лютого 2011 р. № 102/23-35520957. У висновку акта зазначено про порушення підприємством:

- ст. 7 п. 7.2. пп. 7.2.3., 7.2.6., п. 7.4. пп. 7.4.1., 7.4.5., п. 7.5. пп. 7.5.1. Закону України "Про податок на додану вартість", у результаті чого занижено суму податку на додану вартість у розмірі 131349,0 грн.;

- ст. 7 п. 7.2. пп. 7.2.3., 7.2.6., п. 7.4. пп. 7.4.1., 7.4.5., п. 7.5. пп. 7.5.1. Закону України "Про податок на додану вартість", у результаті чого зменшено від'ємне значення податку на додану вартість на суму 4184701,0 грн.;

- ст. 7 п. 7.2. пп. 7.2.3., п. 7.4. пп. 7.4.1., п. 7.5. пп. 7.5.1., п. 7.7. пп. 7.7.1., 7.7.2. Закону України "Про податок на додану вартість", у результаті чого занижено бюджетне відшкодування на суму 4665697,0 грн..

Із акта перевірки від 24 лютого 2011 р. № 102/23-35520957 слідує, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ОЛЬВІЯЛАТІНВЕСТ» включило до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість за податковими накладними не звітного податкового періоду у сумі 5105441,0 грн.. На підставі висновку вказано акта ДПІ у Жовтневому районі Миколаївської області прийняті податкові повідомлення-рішення від 11 березня 2011 р. № 0000062301/0, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 131349,0 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 32837,25 грн. (форма «Р»), № 0000072301/0, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 4665697,0 грн. (форма «В1»).

В період з 15.12.2011 по 06.01.2012 ДПІ у Жовтневому районі Миколаївської області проведено виїзну позапланову перевірку ТОВ «ОЛЬВІЯЛАТІНВЕСТ»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2010 по 31.10.2011 валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2010 по 31.10.2011.

За наслідками перевірки складено акт № 9/23-35520957 від 13.01.2011 року, в яком зазначено про порушення підприємством п.п.7.7.1, п.п.7.7.2 п.7.7. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого суб'єктом господарювання занижено суму податку на додану вартість на суму 309 520,00грн.. Із акта перевірки слідує, що підставою для визначення податкового зобов'язання є те, що ТОВ «ОЛЬВІЯЛАТІНВЕСТ»не врахувало результати попередньої перевірки при заповненні Декларації з податку на додану вартість за жовтень 2010 року, що призвело до заниження суми податку на додану вартість який підлягає сплаті на суму 309520,0 грн..

За результатами перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від №0000082301 від 27.01.2012 року (форма «Р») про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 386 900,00грн., у тому числі 309 520,00грн. - основного платежу та 77 380,00 грн. - штрафних (фінансових) санкцій, в зв'язку з заниженням підприємством ПДВ за жовтень 2010 року 309520,00грн..

Підставою для визначення (нарахування) контролюючим органом податкових зобов'язань є невиконання приписів акта перевірки від 24 лютого 2011 р. № 102/23-35520957, яким встановлено, що на порушення п.п.7.2.3 п.7.2. п.п.7.4.1 п.7.4. плі.7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»підприємством до складу податкового кредиту віднесено суму податку на додану вартість в розмірі 5 105 441грн., в тому числі: за вересень 2009 року - 133247грн., за листопад 2009 року - 123 207грн., за грудень 2009 року - 600 259грн., за лютий 2010 року у сумі 2 777 086грн, за березень 2010 року - 215 475грн., за квітень 2010 року - 796867грн., за травень 2010 року - 452 803грн., за червень 2010 року - 796 867грн., за травень 2010 року - 452 803грн., за червень 2010 року - 6 497грн. по податковим накладним не звітного податкового періоду.

При розгляді справи також встановлено, що в податковій декларації з ПДВ за жовтень 2010 року рядок 23.2 заповнено в сумі 309520 грн. Дана сума є залишком від'ємного значення попередніх податкових періодів, в тому числі: 28154 грн. -залишок від'ємного значення червня 2010 року; 279834 грн. -залишок від'ємного значення липня 2010 року; 1532 грн. -залишок від'ємного значення серпня 2010 року.

Залишок від'ємного значення червня 2010 року складається із 2 податкових накладних: п/н ПАТ «МТС Україна»від 31.05.10 № 1053364532 сума ПДВ 318,24 грн.; п/н ТОВ «Ранг»від 17.06.10 № 136286 сума ПДВ 27937,84 грн. (частково в сумі 27835,76 грн.). Залишок від'ємного значення липня 2010 року складається із 21 податкової накладної: п/н ТОВ «Чарівна Нива»від 30.06.10 № 19 сума ПДВ 2069,18 грн.; п/н ТОВ «Розетка»від 14.07.10 № 20561 сума ПДВ 1739,25 грн.; п/н ТОВ «Поділлялатінвест»від 16.07.10 № 99 сума ПДВ 4250,00 грн.; п/н ТОВ «Поділлялатінвест»від 16.07.10 № 98 сума ПДВ 1037,78 грн.; п/н ТОВ «Компютер Депо»від 12.07.10 № 1009 сума ПДВ 15,83 грн.; п/н ВАТ «Миколаївбудмеханізація»від 20.07.10 № 826 сума ПДВ 257,28 грн.; п/н ТОВ «Агроресурс»від 20.07.10 № 7000353 сума ПДВ 88735,02 грн.; п/н ТОВ «Галаганівський елеватор»від 21.07.10 № 107 сума ПДВ 10035,87 грн.; п/н ТОВ «Техноторг-Дон»від 30.07.10 № 12117 сума ПДВ 460,00 грн.; п/н ТОВ «Миколаївське Зерносховище»від 30.07.10 № 3 сума ПДВ 4686,82 грн.; п/н ТОВ «АпеллаКонсалт»від 31.07.10 № 318 сума ПДВ 2741,00 грн.; п/н ТОВ «Галаганівський елеватор»від 08.07.10 № 90 сума ПДВ 18785,47 грн.; п/н ТОВ «Галаганівський елеватор»від 13.07.10 № 97 сума ПДВ 128,64 грн.; п/н ТОВ «Галаганівський елеватор»від 05.07.10 № 80 сума ПДВ 19088,18 грн.; п/н ТОВ «Галаганівський елеватор»від 29.07.10 № 129 сума ПДВ 7753,29 грн.; п/н ДП «АгроцентрЄвроХім-Україна»від 29.07.10 № 2612 сума ПДВ 58631,33 грн.; п/н ДП «АгроцентрЄвроХім-Україна»від 30.07.10 № 2613 сума ПДВ 18972,00 грн.; п/н ТОВ «Ранг»від 27.07.10 № 138166 сума ПДВ 1208,33 грн.; п/н ПАТ «МТС Україна»від 31.07.10 № 1054684384 сума ПДВ 348,79 грн.; п/н ТОВ «Агролатінвест»від 22.07.10 № 298 сума ПДВ 22102,00 грн.; п/н ТОВ «Ранг»від 15.07.10 № 137577 сума ПДВ 16972,80 грн. (частково в сумі 16787,94 грн.) Всього на суму 279834 грн.. Залишок від'ємного значення серпня 2010 року складається із 1 податкової накладної: п/н ТОВ «Миколаївське Зерносховище»від 31.08.10 № 4 сума ПДВ 5882,95 грн. (частково в сумі 1532 грн.). Всього на суму 1532 грн.. При цьому, залишок від'ємного значення в сумі 309520грн. є повністю оплаченим, що підтверджується платіжними дорученнями. Підприємство включало до складу податкового кредиту звітного періоду суми податку на додану вартість, які визначені у податкових накладних минулих податкових періодів, тільки після фактичного отримання податкової накладної, що підтверджується реєстрами отриманих податкових накладних, журналом вхідної кореспонденції та копіями поштових конвертів.

Підставою для визначення (нарахування) контролюючим органом суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість є несвоєчасна реалізація позивачем права на податковий кредит по податковим накладним, виданими постачальниками в попередніх податкових періодах.

Статтею 7 п.7.1. ЗУ «Про податок на додану вартість»встановлено, що поставка товарів (робіт, послуг) здійснюється за договірними (контрактними) цінами з додатковим нарахуванням податку на додану вартість. Із пп.7.2.1, 7.2.6 п.7.2 ст.7 ЗУ «Про податок на додану вартість»слідує, що платник податку зобов'язаний надати покупцю податкову накладну. Податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. Відповідно до пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 ЗУ «Про податок на додану вартість»сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до ст.1 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

Відповідно до пп.7.4.1 п.7.4 ст.7 ЗУ «Про податок на додану вартість»податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Згідно п.п.7.2.3 п.7.2 ст.7 ЗУ «Про податок на додану вартість»податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю.

Підпунктом 7.2.6. п.7.2 ст.7 ЗУ «Про податок на додану вартість»встановлено, що податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту.

Відповідно до п.п.7.4.5. п.7.4 ст.7 ЗУ «Про податок на додану вартість»не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями, іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 ст. 7 цього Закону.

Згідно зі ст.2 (пп.2.3.1) ЗУ «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу є виключно податкові органи.

Підставою для визначення (нарахування) контролюючим органом суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість є несвоєчасна реалізація позивачем права на податковий кредит по податковим накладним, виданими постачальниками в попередніх податкових періодах.

Згідно п.п. 15.3.1 п.15.3 ст. 15 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Відповідно до ст.7 п.7.5. пп.7.5.1. Закону України «Про податок на додану вартість», датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:

- або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;

- або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Системний аналіз наведених правових норм вказує на те, що право на нарахування податкового кредиту та віднесення витрат підприємства до валових витрат, крім наявності належним чином оформлених первинних документів, інформація в яких стосовно господарської операції повинна бути викладена викладено конкретно, повно, зрозуміло та правдиво, обумовлюється наявністю ще й такої обставини, як реальності факту придбання платником податку товарів (послуг). Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. Первинним документом є документ, якій містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Оскільки, контролюючим органом не оспрюється факт реальності господарських операцій по податковим накладним не звітного податкового періоду, позивач правомірно відніс сплачений в ціні товару ПДВ до податкового кредиту. Податкова накладна, яка засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг), є підставою для виникнення права платника податку на податковий кредит. При цьому, чинне законодавство, що регулювало спірні правовідносини, дозволяло включати до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість по податковим накладним, виписаним за будь-який період в межах 1095 днів. Позивачем включено до складу податкового кредиту суми, підтверджені податковими накладними з урахуванням вказаних норм ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним в спірних правовідносинах.

Законом У країни «Про податок на додану вартість»передбачено право, а не обов'язок платника податку у разі відмови з боку постачальників товарів (послуг), надати податкову накладу, додатки до податкової декларації за звітний податковий період, заяву зі скаргою на такого постачальника.

Жодним нормативно-правовим актом включення сум до податкового кредиту не поставлено у залежність від дати виписки (отримання) податкової накладної.

Стосовно суджень відповідача про порушення позивачем порядку заповнення податкової декларації, суд відзначує на наступне.

Відповідно до абз.2 п.2.3 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого Наказом ДПА України від 22.12.2010р. № 985 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.12.2010р. за № 1440/18735, у разі зменшення (збільшення) органом державної податкової служби суми бюджетного відшкодування, зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків направляються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення.

Згідно п.5.12.4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.1997р. № 166 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.06.2005р. за № 702/10982, залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 26 податкової декларації поточного звітного податкового періоду та переноситься до рядка 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду).

У зв'язку з тим, що жодного податкового повідомлення-рішення щодо зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість платника по акту від 24 лютого 2011 р. № 102/23-35520957 прийнято не було, рядок 26 податкової декларації з ПДВ за вересень 2010 року в сумі 309520,0 грн. є чинним і переноситься до рядка 23.2 податкової декларації з ПДВ за жовтень 2010 року в повному обсязі. При цьому, сам по собі акт перевірки від 24 лютого 2011 року № 102/23-35520957 не є тим рішенням суб'єкта владних повноважень, який би породжував певні правові наслідки, був спрямований на регулювання тих чи інших відносин і мав обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин, а отже у суб'єкта господарювання не було підстав щодо внесення змін до податкової декларації з ПДВ за жовтень 2010 року.

Таким чином, відповідач - суб'єкт владних повноважень при прийнятті оспорюваного податкового повідомлення-рішення діяв не на підставі, не в спосіб, що передбачені законами України, та без врахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Зазначене є підставою для задоволення позову.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 70-71, 86, 122,138, 158-163 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення (форма "Р") Державної податкової інспекції у Жовтневому районі Миколаївської області від 27.01.2012 року №0000082301.

Стягнути з Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОЛЬВІЯЛАТІНВЕСТ" 2146 гривень в рахунок відшкодування сплаченого судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя І. В. Желєзний