ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" березня 2012 р. Справа № 2a-179/12/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Кишинського М.І.
при секретарі Дякун М.М.
за участю представників сторін:
від позивача Шутка Я.С.
від відповідача Григорів В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Хімтехнопласт"
до відповідача: державної податкової інспекції в м.Івано-Франківську
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0003391503 від 16 серпня 2011 року,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Хімтехнопласт" (надалі-позивач) звернулося в суд з позовною заявою до державної податкової інспекції в м.Івано-Франківську (надалі-відповідач) про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0003391503 від 16 серпня 2011 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі акту про результати камеральної перевірки податкової звітності відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0003391503 від 16 серпня 2011 року, яким збільшено позивачу суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб. Однак, позивач не погоджується з винесеним відповідачем повідомленням-рішенням та вважає його незаконним та таким, що підлягає скасуванню, так як рішення XXXIX сесії V скликання Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська»визнано судовим рішенням незаконним, а оскільки розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку зазначений в договорі оренди землі від 23 березня 2009 року ґрунтується на пункті 2 вищезазначеного рішення, яке визнано незаконним в судовому порядку, тому пункти 4 та 7 даного договору оренди землі укладеного між позивачем та Хриплинською сільською радою є недійсними. Позивач зазначає, що пункт 2 вказаного рішення не може застосовуватися при визначені нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська, а застосуванню підлягає грошова оцінка затверджена рішенням сесії міської ради від 12 березня 1999 року. Таким чином, позивач вважає, що ним законно зменшено податкові зобов'язання по орендній платі за землю шляхом подачі уточнюючих податкових розрахунків по орендній платі за землю за 2009-2010 роки, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає до скасування.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з обставин викладених у позовній заяві підтримав в повному обсязі, просить їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив, надавши суду письмове заперечення, яке мотивоване тим, що позивач по справі є платником орендної плати за землю. Так, позивачу на підставі пункту 4 рішення ХХІ сесії Хриплинської сільської ради V демократичного скликання від 26 грудня 2008 року позивачу передано в оренду земельну ділянку площею 1,7000 га. За користування даною земельною ділянкою за 2009 рік, починаючи з 23 вересня 2009 року позивачем було самостійно задекларовано орендну плату за землю по Хриплинській сільській раді. Однак, позивачем в порушення вимог чинного законодавства безпідставно зменшено податкові зобов'язання по орендній платі за землю, яка визначена в договорі оренди землі укладеного між позивачем та Хриплинською сільською радою від 23 березня 2009 року, шляхом подачі уточнюючих податкових розрахунків по орендній платі за землю за 2009-2010 роки. Відповідач вважає, що оскільки жодною із сторін по даному договорі не вносились будь-які зміни в даний договір, тому підстав для зменшення позивачем його податкових зобов'язань по орендній платі за землю за 2009-2010 роки є такими, що суперечать чинному законодавству. Крім того, представник відповідача пояснив суду, що рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 21 грудня 2011 року, яким визнано недійсним договір оренди землі укладеного між позивачем та Хриплинською міською радою від 23 березня 2009 року не набрало законної сили, а тому договір на даний час є чинним, а зобов'язання по ньому є дійсними. За таких обставин, прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення правомірно, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Розглянувши позовну заяву та заперечення, заслухавши представника позивача та представника відповідача, дослідивши нявні в матеріалах справи письмові докази та проаналізувавши правові норми законодавства України, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає до задоволення з наступних підстав.
Позивач по справі включений в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, як суб'єкт підприємницької діяльності-юридична особа та являється платником орендної плати за землю державної та комунальної власності.
Проведеною відповідачем камеральною перевіркою податкової звітності позивача встановлено порушення останнім вимог статтей 15, 21 Закону України «Про оренду землі»та пункту 288.4 статті 288 Податкового кодексу України чим безпідставно зменшено податкові зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, які визначені в договорі оренди землі укладеного між позивачем та Хриплинською сільською радою від 23 березня 2009 року шляхом подачі уточнюючих податкових розрахунків по орендній платі за землю за 2009-2010 роки.
За наслідками даної перевірки складено акт №5979/15-03/13642846 від 26 липня 2011 року, на підставі якого відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0003391503 від 16 серпня 2011 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання по орендній платі за землю з юридичних осіб в сумі 159470,71 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 127576,57 грн. та за штрафними санкціями в сумі 31894,14 грн.
Однак, суд не погоджується з висновками відповідача та винесиним податковим повідомленням-рішенням виходячи з наступного.
Розміри та порядок оплати за використання земельних ресурсів, відповідальність та контроль за сплатою орендної плати за землю чи земельного податку в 2009-2010 роках були врегульовані Законом України «Про плату землю» від 03 липня 1992 року №2535-ХІІ (надалі-Закон).
Статтею 16 даного Закону передбачено, що облік громадян - платників земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності і нарахування відповідних сум проводиться щороку станом на 1 травня.
Статтями 14, 17 Закону встановлено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним. Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Між позивачем та Хриплинською сільською радою укладено договір оренди землі від 23 березня 2009 року, згідно якого Хриплинська сільська рада як орендодавець надає, а позивач як орендар приймає в строкове, платне володіння і користування земельну ділянку для реконструкції заправочної станції під будівництво виробництва полістирольного пінопласту. Згідно пунктів 3,4 даного договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,7000 га., з нормативною грошовою оцінкою 2449700,00 грн. Пунктом 7 даного договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 87013,00 грн. на рік, згідно розрахунку поданого орендарем протягом місяця з дня виникнення права користування земельною ділянкою. Розмір орендної плати підлягає щорічному уточненню відповідно до пункту 8 даного договору, яким передбачено, що розрахунок орендної плати складається на підставі даних державного земельного кадастру за станом на перше січня поточного року та щороку подається орендарем орендодавцеві до першого лютого поточного року з розбивкою річної суми земельного податку рівними частками за місяцями. При складені розрахунку орендної плати враховується коефіцієнт індексації грошової оцінки земель, що встановлюється згідно чинного законодавства.
Згідно частини 1 статті 2 Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до статті 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок.
З даних законодавчих норм вбачається, що нормативно-грошова оцінка земельних ділянок на пряму впливає на розмір плати за землю.
Як встановлено судом, 10 липня 2008 року на 29 сесії 5 скликання Івано-Франківською міською радою було прийнято рішення «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська», згідно якого Івано-Франківська міська рада затвердила матеріали нормативно-грошової оцінки земель міста Івано-Франківська станом на 01 січня 2007 року виконані Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто»ввівши її в дію з дати прийняття даного рішення та визнавши такою, що втратила чинність нормативну грошову оцінку затвердженну рішенням сесії міської ради від 12 березня 1999 року.
Рішенням Івано-Франківського міського суду від 14 грудня 2009 року визнано незаконним пункт 2 рішення 29 сесії Івано-Франківської міської ради п'ятого демократичного скликання від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська». Ухвалою Вищого адміністративного суду від 22 грудня 2010 року рішення Івано-Франківського міського суду від 14 грудня 2009 року залишено в силі.
Як встановлено в судовому засіданні, рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська»спричиняє збільшення плати за землю в 2,4 рази, чим істотно збільшує податкове зобов'язання по орендній платі за землю для всіх землекористувачів міста Івано-Франківська, в тому числі і позивача.
Позивачем подано до податкового органу декларації по платі за землю за 2009-2010 роки. В зв'язку з тим, що пункт 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська»визнано судом недійсним, позивачем подано уточнюючі розрахунки з плати за землю за 2009-2010 роки з відображенням уточнених сум податкових зобов'язань з орендної плати за землю.
За таких обставин, затверджена рішенням Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року нормативна грошова оцінка земель міста Івано-Франківська станом на 01 січня 2007 року визнана судом недійсною, тобто є такою що не введена в дію, тому не є обов'язковою для застосування в договорі оренди землі та визначення на її основі ставок орендної плати за землю, а в даному випадку застосуванню підлягає попередня нормативна грошова оцінка затверджена рішенням сесії міської ради від 12 березня 1999 року.
Крім того суд зазначає, що самим договором, зокрема пунктом 8 передбачено, що при складені розрахунку орендної плати враховується коефіцієнт індексації грошової оцінки земель, що встановлюється згідно чинним законодавством.
Отже, позивачем правомірно зменшено податкові зобов'язання з орендної плати за землю згідно поданих ним до податкового органу уточнюючих розрахунків за 2009-2010 роки, оскільки у договорі оренди від 23 березня 2009 року застосована ставка орендної плати за землю, яка обрахована з нечинної грошової оцінки землі, в зв'язку з чим висновки відповідача не відповідають фактичним обставинам справи та нормам чинного законодавства, а податкове повідомлення-рішення №0003391503 від 16 серпня 2011 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання по орендній платі за землю з юридичних осіб в сумі 159470,71 грн. підлягає до скасування.
Виходячи з меж позовних вимог, зважаючи на положення статті 19 Конституції України та статті 2 КАС України, вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення скасуванню.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0003391503 від 16 серпня 2011 року державної податкової інспекції в м.Івано-Франківську про збільшення сум грошового зобов'язання з орендної плати за користування земельною ділянкою ТзОВ "Фірма "Хімтехнопласт".
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Кишинський М.І.
Постанова складена в повному обсязі 26 березня 2012 року.