Постанова № 24080183, 28.03.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2012
Номер справи
2а-0870/11357/11
Номер документу
24080183
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2012 року 16:25 Справа № 2а-0870/11357/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Богомаз Г.А.

представника позивача: Рей А.І.;

представника відповідача: Голояд Н.Д.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Куйбишевського РЕМ

до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної державної адміністрації Запорізької області

про зобовязання відшкодувати витрати

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

12 жовтня 2011 року Відкрите акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» в особі Куйбишевського РЕМ (далі - позивач або ВАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Куйбишевського РЕМ) звернулось до Куйбишевського районного суду Запорізької області з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної державної адміністрації Запорізької області (далі відповідач або УПСЗН Куйбишевської РДА) про визнання дій неправомірними та відшкодування збитків.

Ухвалою Куйбишевського районного суду Запорізької області від 18 листопада 2011 року на підставі частини 2 статті 18 КАС України передано справу за підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду.

05 грудня 2011 року матеріали зазначеної справи надійшли до Запорізького окружного адміністративного суду.

Ухвалою суду від 06 грудня 2011 року справа прийнята до провадження та призначена до розгляду у судовому засіданні на 26 грудня 2011 року.

За клопотанням представників сторін розгляд справи зупинявся до 31 січня 2012 року, до 22 лютого 2012 року та до 22 березня 2012 року.

За клопотанням представника позивача розгляд справи відкладався до 28 березня 2012 року.

22 березня 2012 року від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог (вх.№12868), відповідно до якої позивач просить суд зобов'язати УПСЗН Куйбишевської РДА відшкодувати ВАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Куйбишевського РЕМ витрати, пов'язані з наданням пільг за період з 01.03.2010 року по 31.12.2011 року в розмірі 64014,25 грн.

Заява подана у відповідності до вимог ст.ст. 49, 51 КАС України та прийнята судом до розгляду, позов розглядається у відповідності до уточнених позовних вимог.

В судових засіданнях представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, з урахуванням наданих уточнень, пояснив суду, що позивачем нараховувалась плата за спожиту електроенергію для зазначеної категорії споживачів із застосуванням 50-ти відсоткової знижки на загальний обсяг спожитої електроенергії (з ПДВ).

В той же час, відповідач безпідставно відмовився відшкодовувати нараховану Позивачем плату за спожиту електроенергію, мотивуючи це тим, що він має можливість відшкодовувати плату за спожиту електроенергію з 50-ти відсотковою знижкою лише на обсяг електроенергії в межах норм споживання, у розмірі 75 кВт год. (з ПДВ) та 50% в межах норм.

Станом на 01.01.2012 року УПСЗН Куйбишевської РДА не перерахувало ВАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Куйбишевського РЕМ видатки на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг в розмірі 64014,25грн. за період з березня 2010 року - по грудень 2011року (згідно фактичного нарахування обсягу пільг) пільговій категорії «Міліціонер на пенсії».

Вважає, що посилання відповідача на відсутність коштів є безпідставним, оскільки реалізація права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань. Тобто органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Представник відповідача, в судовому засіданні 28 березня 2012 року, позовні вимоги визнав частково, зазначив, що пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг, надаються в межах певних норм споживання електроенергії, які встановлені Постановою Кабінету міністрів України від 01.08.1996 №879. Також пояснив, що у звязку з тим, що підприємство відповідача є державним закладом, воно не має права перевищувати ти асигнування, які виділяються державою, саме для оплати комунальних послуг та палива, а саме вони надавались в межах норм, встановлених постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 №879.

Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Камертон».

У судовому засіданні 28.03.2012 на підставі ст.160 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали і зясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Закону України «Про електроенергетику», Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою КМУ від 26.07.1999 р. №1357 та відповідно до укладених договорів про користування електричною енергією, ВАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізького РЕМ постачає споживачам електричну енергію з урахуванням 50% пільги без норм по пільговій категорії «Міліціонер на пенсії».

Судом встановлено, що з 01 березня 2010 року УПСЗН Куйбишевської РДА не виконується компенсація (відшкодування) вартості спожитої електричної енергії понад норму споживання пенсіонерам міліції.

Станом на 01.01.2012 року УПСЗН Куйбишевської РДА не перерахувало ВАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Куйбишевського РЕМ видатки на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг в розмірі 64014,25грн. за період з березня 2010 року - по грудень 2011року (згідно фактичного нарахування обсягу пільг) пільговій категорії «Міліціонер на пенсії», що підтверджується Актами звірки взаємних розрахунків за використану електричну енергію по пільговим категоріям громадян між ВАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Куйбишевського РЕМ та УПСЗН Куйбишевської РДА від 01.03.2010 - 01.01.2012 року відповідно періоду фактичних нарахувань.

В акті звірки розрахунків по категорії пільговиків, підписаного обома сторонами, вказані суми, що нараховані ВАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Куйбишевського РЕМ (без врахування норм споживання) та УПСЗН Куйбишевської РДА (з врахуванням норм споживання, встановлених Постановою КМУ від 01.08.1996 року №879) та сума відшкодованої пільги, яка дорівнює 0,00грн.

Відмову про здійснення фінансування пільг мотивовано тим, що пільги особам вищезазначеної категорії надаються в межах норм споживання, які встановлені Постановою КМУ від 01.08.1996 за №879.

Однак, суд не погоджується з даною точкою зору виходячи з наступних обставин.

Відповідно до вимог ст.22 ЗК України «Про міліцію» працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті жилої площі, комунальних послух, а також палива.

Згідно із змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 у 2008 році 50- процентна знижка з оплати комунальних послуг та палива надавалась в межах норм, встановлених законодавством.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 №879 встановлено, що громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг, з 1 серпня 1996 року зазначені пільги надаються в межах таких норм: а) споживання електричної енергії на комунально-побутові потреби: у сільських і міських населених пунктах (крім будинків, які обладнано електричними плитами і електроопалювальними установками) - у розмірі 75 кВт. год. на сім'ю з однієї-двох осіб на місяць, у тому числі, якщо обидва члени сім'ї мають право на знижку і додатково 15 кВт. год. на кожного іншого члена сім'ї, а також осіб, які не належать до членів сім'ї пільговика, але зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають право на знижку плати, але не більш як 150 кВт. год. на місяць; у сільських і міських населених пунктах у будинках, які обладнано стаціонарними електричними плитами, - у розмірі 100 кВт. год. на сім'ю з однієї-двох осіб на місяць, у тому числі, якщо обидва члени сім'ї мають право на знижку і додатково 25 кВт. год. на кожного іншого члена сім'ї, а також осіб, які не належать до членів сім'ї пільговика, але зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають право на знижку плати, але не більш як 200 кВт. год. на місяць; у сільських і міських населених пунктах у будинках, обладнаних електроопалювальними установками, - 28 кВт. год. на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період з розрахунку 21 кв. метр опалюваної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю, але не більше загального розміру опалюваної площі; у сільській місцевості і селищах міського типу для громадян, яким відповідно до законодавства держава забезпечує безоплатне освітлення житла (квартири) у розмірі 30 кВт. год. на місяць.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом «а» підпункту 1 п. 68 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007, визнано неконституційними, а тому обсяг пільгового споживання електроенергії для працівників міліції та пенсіонерів МВС не обмежується нормами.

З 22.05.2008 пільги по оплаті за спожиту електроенергію громадян за соціальною ознакою «міліціонер на пенсії», «податковий міліціонер на пенсії» (відповідно до ст.22 Закону України «Про міліцію» та Закону України «Про державну податкову службу»), «пожежник на пенсії» (відповідно до Закону України «Про пожежну безпеку») надаються з 50-ти відсотковою знижкою без обмеження норм споживання.

Тому застосування постанови Кабінету Міністрів України №879 від 01.08.1996. «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати» (із змінами та доповненнями) є невірним, виходячи з загальних засад пріоритетності Законів над підзаконними актами.

Пільги громадянам за соціальною ознакою «міліціонер на пенсії», «податковий міліціонер на пенсії», «пожежник на пенсії» надаються електропостачальником у повному обсязі.

Згідно ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення конституційним судом України рішення про їх неконституційність.

Крім того Конституційний Суд України звернув увагу Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, що перелік правовідносин, які повинні регулюватися законом про Держбюджет - встановлення тільки доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, а тому закон про Держбюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України. У зв'язку з цим Конституційний Суд України дійшов висновку, що «зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, 3, ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 8, ч. 2 ст. 19, ст.ст. 21, 22, п. 1 ч. 2 ст. 92, ч. 1, 2, 3 ст. 95 Конституції України».

Постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002р. затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, тобто передбачено механізм видатків на відшкодування витрат за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Згідно зі ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000, виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг, зокрема послуг з постачання електричної енергії.

Крім того, конституційними нормами та виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами виплати мають здійснюватись відповідно до Закону України «Про міліцію».

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», надання пільг споживачам здійснюється за рахунок субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам.

Так, за змістом статті 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у пункті "б" пункту 4 частини 1 статті 89 цього кодексу (державні програми соціального захисту: пільги ветеранам війни і праці, допомога сім'ям з дітьми, додаткові виплати населенню на покриття витрат з оплати житлово-комунальних послуг, компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян), фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року за № 256 передбачено, що фінансування видатків бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної республіки Крим, бюджетах м. Києва і Севастополя, міст республіканського і обласного значення, та у районних бюджетах на зазначені цілі. Головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програй соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Пунктом 6 цього ж Порядку передбачені дії, які необхідно здійснити головним розпорядником коштів місцевих бюджетів у разі виникнення додаткових зобов'язань.

Так, у разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми. Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа фінансовим органам обласних, управлінням Державного казначейства в областях.

Більш того, пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 р. поміж іншого установлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих утримувачам, які мають право на відповідні пільги.

Посилання Відповідача на відсутність коштів є безпідставним, оскільки реалізація права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань. Тобто органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

В акті звірки розрахунків по категорії пільговиків, підписаного обома сторонами, вказані суми, що нараховані ВАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Куйбишевського РЕМ (без врахування норм споживання) та УПСЗН Куйбишевської РДА (з врахуванням норм споживання, встановлених Постановою КМУ від 01.08.1996 року №879) та сума відшкодованої пільги, яка дорівнює 0,00грн. Отже, сума невідшкодованих витрат, пов'язаних з наданням пільг складає 64014,25 грн., яку і просить відшкодувати позивач.

Акт звірки взаємних розрахунків є формою фіксації певних юридично-значимих дій сторін за цим актом, без укладання письмової угоди. Зокрема, актом звірки оформляється інвентаризація дебіторської і кредиторської заборгованості.

Акт звірки розрахунків, як зазначено в абзаці шостому Листа Міністерства фінансів України № 31053-2-4/4390 від 03.12.2001р., може служити підставою перерахування коштів.

Отже, акт звірки розрахунків між ВАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Куйбишевського РЕМ та УПСЗН Куйбишевської РДА станом на 20.03.2012р., є належним і допустимим доказом, який має значення для справи та підтверджує заявлену до відшкодування суму боргу.

Також, судом встановлено, що між сторонами відсутній спір з приводу кількості спожитої електроенергії, переліку та кількості осіб, які мають право на пільги.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Відповідно до п.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості з компенсації пільг у розмірі 64014,25 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Куйбишевського РЕМ задовольнити.

2. Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної державної адміністрації Запорізької області відшкодувати Відкритому акціонерному товариству «Запоріжжяобленерго» в особі Куйбишевського РЕМ витрати, повязані з наданням пільг за період з 01.03.2010 по 31.12.2011 у розмірі 64014 (шістдесят чотири тисячі чотирнадцять) гривень 25 копійок шляхом перерахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання №260383141410, Філія Запорізьке обласне управління ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 313957, ЄДРПОУ 00130926.

3. Повернути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Куйбишевського РЕМ судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок ) грн. 14 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Ю.П. Бойченко