справа № 0670/1344/12
категорія 8.2.1
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2012 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Липи В.А.,
при секретарі - Швець Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про скасування податкового повідомлення-рішення № 0003872301 від 07.12.2011 року.,-
встановив:
У березні 2012 року ТОВ "Еліт Нафта" звернулося до суду з позовною заявою, в якій просило скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі від 07 грудня 2011 року за № 0003872301.
У обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в період з 04.11.2011 року по 11.11.2011 року на товаристві було проведено виїзну позапланову перевірку ТОВ "Еліт Нафта" по питанню взаємовідносин з ТОВ "Галнафта" за період з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року, за результатами якої складено Акт від 17.11.2011 року № 5929/23-01/37151670/0100. Під час проведення перевірки податковим органом встановлено порушення з боку товариства вимог ст. ст. 203, 215, 216 ЦК України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання наслідків, що обумовлені ними по правочинах, здійснених ТОВ "Еліт Нафта" при придбанні товарів від постачальника ТОВ "Галнафта", а саме товар по вказаних правочинах не був переданий в порушення ст. ст. 662, 655, 656 ЦК України та п. 198.1, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 201.1, п. 201.7 статті 201 ПК України, в результаті чого товариством занижено податок на додану вартість на загальну суму 516 028 грн. 00 коп. за серпень 2011 року. Висновок податкового органу ґрунтується на тому, що в видаткових та зведених накладних про отримання товару за серпень 2011 року відсутні розшифровки підписів директора, бухгалтера та отримувача товарів. На підставі встановлених порушень ДПІ у м. Житомирі прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.12.2011 року № 0003872301, яким товариству збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість у сумі 774 042 грн. 00 коп. (516 028 грн. 00 коп. - основний платіж та 258 014 грн. 00 коп. - штрафні (фінансові) санкції). Позивач не погоджується з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, вважає його протиправним, безпідставним та необґрунтованим, а тому просить скасувати у повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві. Пояснив, що 04 січня 2011 року між ТОВ "Еліт Нафта" (виступає як Покупець) та ТОВ "Галнафта" (виступає як Продавець) укладено договір купівлі-продажу № Г-0114, відповідно до якого Продавець зобов'язується передати у власність Покупця, а Покупець зобов'язується прийняти і оплатити газ вуглеводний скраплений марки СПБТ. На виконання умов договору ТОВ "Еліт Нафта" оплатило контрагенту ТОВ "Галнафта" ПДВ в ціні придбаного товару та отримало від нього податкові та видаткові накладні, які оформлені відповідно до вимог чинного законодавства. Сума ПДВ по даній операції була включена товариством до складу податкового кредиту за серпень 2011 року. Зазначив, що ТОВ "Галнафта" у встановленому порядку зареєстроване як платник податку на додану вартість, а тому ТОВ "Еліт Нафта" має право на податковий кредит. Зазначив, що укладений договір між позивачем та іншим суб'єктом господарювання відповідає вимогам чинного законодавства. Вважає, що формування товариством податкового кредиту у серпні 2011 року є правомірним, а висновки ДПІ у м. Житомирі про порушення вимог п. 198.1, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 201.1, п. 201.7 статті 201 ПК України є хибними, а відповідно спірне податкове повідомлення-рішення є незаконним. Тому просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у задоволенні позовних вимог, з підстав викладених у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, показання свідків та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Надаючи оцінку податковому повідомленню-рішенню Державної податкової інспекції у м. Житомирі від 07 грудня 2011 року № 0003872301, суд зазначає наступне.
Виходячи зі змісту п.1.1. ст. 1 Податкового кодексу України відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства з 01.01.2011 року врегульовано Положеннями Податкового кодексу України.
Згідно із ст. 61 Податкового кодексу України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у стаття 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пп. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є органи державної податкової службу - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Статтею 62 Податкового кодексу України встановлено, що податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Відповідно до п. 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Згідно з пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням від 07.12.2011 року № 0003872301 ТОВ "Еліт Нафта" звернулося зі скаргою до ДПС України. Рішенням про результати розгляду скарги від 22.02.2012 року № 320616110-2115 ДПС України скаргу товариства залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.
Оскільки, дане податкове повідомлення-рішення винесене на підставі зафіксованих порушень, які не відповідають дійсності, позивач був змушений звернутись до суду щодо захисту своїх прав.
Відтак, як зазначено в Акті перевірки, порушення вимог п. 198.1, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 201.1, п. 201.7 статті 201 Податкового кодексу України призвело до заниження ПДВ на загальну суму 516 028 грн. 00 коп. за серпень 2011 року, що складає суму донарахованих позивачу сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість.
Інших підстав прийняття оскаржуваного рішення Акт перевірки не містить.
Тобто, по суті, висновок ДПІ у м. Житомирі про нарахування податкових зобов'язань позивачу ґрунтується на тому, що податкові накладні не відповідають вимогам Податкового кодексу України, оскільки в них відсутні розшифровки підписів директора, бухгалтера та отримувача товарів.
Так, в судовому засіданні встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа зареєстроване виконавчим комітетом Житомирської міської ради 12.07.2010 року та як платник податків перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Житомирі.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 100293633 від 19.07.2010 року являється платником податку на додану вартість.
17 листопада 2011 року на підставі направлень від 04.11.2011 року № 2635 та відповідно до ст. ст. 75, 78, 82 Податкового кодексу України податковими інспекторами ДПІ у м. Житомирі проведено виїзну позапланову документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" по питанню взаємовідносин з ТОВ "Галнафта" за період з 01.08.2011 року по 31.08.2011 року.
Направлення від 04.11.2011 року № 2635 вручено 04.11.2011 року в.о. головного бухгалтера ТОВ "Еліт Нафта" ОСОБА_1
Перевірку проведено з відома директора ОСОБА_2 та в.о. головного бухгалтера ОСОБА_1
Під час проведення перевірки було встановлено порушення ТОВ "Еліт Нафта" вимог ст. ст. 203, 215, 216 ЦК України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання наслідків, що обумовлені ними по правочинах, здійснених ТОВ "Еліт Нафта" при придбанні товарів від постачальника ТОВ "Галнафта", а саме товар по вказаних правочинах не був переданий в порушення ст. ст. 662, 655, 656 ЦК України та п. 198.1, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 201.1, п. 201.7 статті 201 ПК України, в результаті чого товариством занижено податок на додану вартість на загальну суму 516 028 грн. 00 коп. за серпень 2011 року.
За результатами проведеної перевірки ДПІ у м. Житомирі було складено Акт від 17.11.2011 року за № 5929/23-01/37151670/0100.
На підставі вказаного Акту перевірки ДПІ у м. Житомирі прийнято податкове повідомлення-рішення від 07 грудня 2011 року № 0003872301, яким товариству збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість вартість у сумі 774 042 грн. 00 коп. (516 028 грн. 00 коп. - основний платіж та 258 014 грн. 00 коп. - штрафні (фінансові) санкції).
Суд вважає такий висновок відповідача безпідставним виходячи з наступного.
Так, в судовому засіданні встановлено, що 04 січня 2011 року між ТОВ "Еліт Нафта" (виступає як Покупець) та ТОВ "Галнафта" (виступає як Продавець) укладено договір купівлі-продажу № Г-0114, відповідно до якого Продавець зобов'язується передати у власність Покупця, а Покупець зобов'язується прийняти і оплатити газ вуглеводний скраплений марки СПБТ (надалі Товар).
Відповідно до п. 2.1 Договору № Г-0114 від 04.01.2011 року, асортимент, кількість, ціна, вартість Товару визначається сторонами в специфікаціях до даного Договору, які були підписані сторонами 01.08.2011 року, 02 серпня 2011 року, 06 серпня 2011 року, 13 серпня 2011 року, 18 серпня 2011 року та 23 серпня 2011 року.
Відповідно до умов Договору та специфікацій до нього поставка Товару здійснюється Продавцем на склад АЗС Покупця.
На виконання умов Договору, позивачу було передано у власність Товар та видані податкові накладні від 01.08.2011 року № 138 на загальну суму з ПДВ 560 000 грн. 00 коп.; від 05.08.2011 року № 157 на загальну суму з ПДВ 560 000 грн. 00 коп.; від 12.08.2011 року на загальну суму з ПДВ 560 000 грн. 00 коп.; від 22.08.2011 року № 278 на загальну суму з ПДВ 585 000 грн. 00 коп.; від 17.08.2011 року № 232 на загальну суму з ПДВ 585 000 грн. 00 коп.; від 29.08.2011 року № 316 на загальну суму з ПДВ 246 168 грн. 00 коп., копії яких містяться в матеріалах справи.
Факт придбання товару також підтверджується наявними в матеріалах справи видатковими та зведеними накладними від 01.08.2011 року за № 010871 на загальну суму 560 000 грн. 00 коп.; від 05.08.2011 року за № 050801 на загальну суму 560 000 грн. 00 коп.; від 12.08.2011 року № 120801 на загальну суму 560 000 грн. 00 коп.; від 17.08.2011 року № 170802 на загальну суму 585 000 грн. 00 коп.; від 22.08.2011 року № 220803 на загальну суму 585 000 грн. 00 коп.; від 29.08.2011 року № 290801 на загальну суму 246 168 грн. 00 коп.
Відповідно до частин першої, другої статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Статтею 1 даного Закону визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Згідно із підпунктами 2.1, 2.4 пункту 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 червня 1995 року за № 168/704, первинні документи це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Первинні документи (на паперових та машинозчитувальних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити, як назву підприємства, установи, від імені яких складено документ; назву документа (форми), код форми; дату і місце складання; зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному та вартісному виразі); посаду, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.
Отже, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.
З урахуванням викладеного для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.
Згідно із статтею 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
Порядок та підстави формування платником податку податкового кредиту регламентується приписами ст. 198 Податкового кодексу України, яких платник податків зобов'язаний дотримуватися, і за умови порушення яких, формування податкового кредиту може бути визнано неправомірним.
Відповідно до п. 14.1.181 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
У відповідності із п. 198.1 статті 198 Податкового кодексу України, право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Згідно із п. 198.2 статті 198 Податкового кодексу України, датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Відповідно до п. 198.3 статті 198 Податкового кодексу України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу (п. 198.6 ст. 198 ПК України).
Згідно із п. 201.1 ст. 201 Податкового кодекс України, платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: порядковий номер податкової накладної; дата виписування податкової накладної; повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; податковий номер платника податку (продавця та покупця); місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; ціна постачання без урахування податку; ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; вид цивільно-правового договору; код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).
Податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг.
У відповідності із п. 201.6 ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.
Пунктом 201.7 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що податкова накладна виписується на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу (п. 201.8 ст. 201 ПК України).
Згідно із п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Проаналізувавши наведені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що в даному випадку єдиними та достатніми підставами для формування податкового кредиту є наявність податкової накладної, що засвідчує факт сплати отримувачем товару (робіт, послуг) їх вартості з урахуванням податку на додану вартість.
З матеріалів справи вбачається, що факт вчинення господарських операцій між ТОВ "Еліт Нафта" та ТОВ "Галнафта" підтверджується Договором купівлі-продажу № Г-0114 від 04.01.2011 року, податковими, видатковими та зведеними накладними, товарно-транспортними накладними та актом прийому-передачі нафтопродуктів.
Надані Товариством з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" документи дають підстави для висновку про сплату товариством сум податку на додану вартість в ціні придбання Товару у ТОВ "Галнафта", який видавав позивачу податкові накладні.
Крім того, матеріалами справи підтверджується, що на час здійснення господарських операцій ТОВ "Галнафта" було зареєстроване як платник податку на додану вартість.
Також, факт поставки та оплати Товару було підтверджено в судовому засіданні показаннями свідків.
Суд не бере до уваги доводи відповідача про недійсність вказаних податкових накладних, в зв"язку з відсутністю розшифровки підписів, оскільки при огляді наданих податкових накладних встановлено, що вони оформлені відповідно до вимог чинного законодавства і містять всю необхідну інформацію, яка передбачена "Порядком заповнення податкової накладної", який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011 року № 1379.
Крім того, довідкою ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області від 21.12.2011 року № 194/23-1/34454281 "Про результати документальної невиїзної звірки ТОВ "Галнафта" щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків ТОВ "Еліт Нафта" за серпень 2011 року" підтверджено реальність здійснення господарських відносин ТОВ "Галнафта" та ТОВ "Еліт Нафта", їх вид, обсяг, якість та розрахунки. Звіркою встановлено відображення в податковому обліку господарських операцій та розрахунків між товариствами.
З огляду на викладене, законодавче регулювання спірних правовідносин, встановлені у справі обставини щодо дотримання позивачем усіх визначених Податковим кодексом України умов для включення сплаченого в ціні придбаних товарів податку на додану вартість до складу податкового кредиту товариства та при наявності належним чином складених податкових накладних, виданих контрагентом, суд вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Житомирі, не відповідає вимогам названого Кодексу, а тому підлягає скасуванню.
Щодо посилання податкового органу на нікчемність укладеного договору між позивачем і ТОВ "Галнафта", то слід зазначити наступне.
Підставою для недійсності правочину, відповідно до ст. 215 ЦК України, є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
Згідно із ст. 228 ЦК України, правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним. Правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.
У Постанові Пленуму Верховного Суду України № 9 від 06.11.2009 року визначено, що при кваліфікації правочину за статтею 228 ЦК України, має враховуватись вина, яка виражається у намірі порушити публічний порядок сторонами правочину або однієї зі сторін. Доказом вини може бути вирок суду, постановлений у кримінальній справі, щодо знищення, пошкодження майна чи незаконного заволодіння ним тощо.
При визнанні угоди нікчемною податковим органом не дотримано зазначених вимог законодавчих норм, тобто не встановлено вини та умислу позивача, спрямованих на заволодіння державним майном, порушення публічного порядку.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано доказів про умисність укладення Договору між ТОВ "Еліт Нафта" та ТОВ "Галнафта" з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства.
До справи ДПІ у м. Житомирі не надано рішення суду у цивільній чи господарській справі, вироку суду у кримінальній справі або іншого належного доказу на підтвердження фіктивності здійснених позивачем господарських операцій. Висновок відповідача про фіктивність господарської операції носить характер припущення, яке не підтверджено належними доказами.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Частиною другою цитованої статті серед іншого встановлюється, що докази суду надають сторони, які беруть участь у справі.
Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не довів суду правомірності прийнятого ним податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, суд, перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені доказами наявними в матеріалах справи, та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Отже, сплачений позивачем судовий збір у сумі 2146 грн. 00 коп. підлягає відшкодуванню на користь ТОВ "Еліт Нафта" з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 158-163, 186, 254 КАС України, суд, -
постановив:
Позовні вимоги задовольнити.
Скасувати податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі від 07.12.2011 року № 0003872301.
Відшкодувати на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" з державного бюджету понесені судові витрати у сумі 2146 гривень.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: В.А. Липа
Повний текст постанови виготовлено: 11 квітня 2012 р.