Постанова № 24079112, 10.04.2012, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2012
Номер справи
0670/1592/12
Номер документу
24079112
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 0670/1592/12

Категорія 10.1

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2012 р. 14 год. 45 хв. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Данилишина В.М., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом прокурора Житомирського району Житомирської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області до товариства з обмеженою відповідальністю "ВО Агро-Пром-Сервіс" про стягнення заборгованості.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До суду 15 березня 2012 р. надійшов позов прокурора Житомирського району Житомирської області (також далі за текстом - прокурор) в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області (також далі за текстом - позивач) до товариства з обмеженою відповідальністю "ВО Агро-Пром-Сервіс" (також далі за текстом - відповідач) про стягнення заборгованості.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати штрафів та пені у загальному розмірі 15754,76 грн. за несвоєчасне перерахування єдиних внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування, яку по даний час не погашено.

Прокурор у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, заяви про розгляд справи за його відсутності до суду не надійшло.

Представник позивача у судове засідання не прибула, надала до суду письмове клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження та про підтримання позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, заяви про розгляд справи за його відсутності до суду не надійшло.

Відповідно до ч.ч. 4, 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (також далі за текстом - КАС України), у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, суд -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ВО Агро-Пром-Сервіс" (ідентифікаційний код 34277698) як страхувальник, який сплачує єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області.

На момент предявлення до суду позову за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати штрафів та пені у загальному розмірі 15754,76 грн. за несвоєчасне перерахування єдиних внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування, яка виникла за наступних обставин.

Так, згідно з відповідними абзацами ст. 1 та абзацом 2 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності з 01 січня 2004 р. (також далі за текстом - Закон), роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання.

Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обовязкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Солідарна система загальнообовязкового державного пенсійного страхування (далі - солідарна система) базується на засадах солідарності і субсидування та здійснення виплати пенсій і надання соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду на умовах та в порядку, передбачених цим Законом.

Згідно з ч.ч. 6, 10, 12 ст. 20 Закону, страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Базовим звітним періодом є для страхувальників, зазначених у п.п. 1, 2, 4 ст. 14 цього Закону, - календарний місяць, а для страхувальників, зазначених у п. 5 ст. 14 цього Закону, - квартал.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Відповідно до ч. 13 ст. 106 Закону, про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених ч.ч. 9 і 10 цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.

Разом з тим, ч. 9 ст. 106 Закону виключено на підставі Закону від 08 липня 2010 р. № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", який набрав чинності з 01 січня 2011 р. та згідно з ч.ч. 4, 14 ст. 25 якого, територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Платник єдиного внеску зобовязаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобовязаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обовязковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Згідно з п. 2 ст. 1, п. 3 Розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообовязкового державного соціального страхування в обовязковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообовязкового державного соціального страхування.

З дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, повязані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

На виконання вказаних норм законодавства про пенсійне страхування, 13 жовтня 2011 р. позивачем прийнято рішення № 885, 886, 887, 888 про застосування відносно товариства з обмеженою відповідальністю "ВО Агро-Пром-Сервіс" фінансових санкцій у вигляді накладення штрафів у загальному розмірі 5181,61 грн. та нарахування пені у загальному розмірі 10573,15 грн. за несвоєчасне перерахування єдиних внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування за період часу із 20 жовтня 2010 р. по 17 серпня 2011 р., які відповідачем не оскаржено та фінансові санкції по даний час не погашено.

Крім того, 07 листопада 2011 р. позивачем направлено товариству з обмеженою відповідальністю "ВО Агро-Пром-Сервіс" вимогу № Ю-455 від 04 листопада 2011 р. про сплату боргу у розмірі 15846,93 грн., з них: фінансові санкції - 5273,78 грн., пеня - 10573,15 грн., яку відповідачем не оскаржено, а тому вона вважається узгодженою.

Згідно зі ст. 121 Конституції України, на органи прокуратури покладається, зокрема, представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.

Згідно з ч.ч. 1, 2, 6 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

У ході судового розгляду справи відповідач будь-яких заперечень проти позову та доказів, які у нього є, не подав.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги прокурора Житомирського району Житомирської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області до товариства з обмеженою відповідальністю "ВО Агро-Пром-Сервіс" про стягнення заборгованості зі сплати штрафів та пені у загальному розмірі 15754,76 грн. за несвоєчасне перерахування єдиних внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням експертиз.

У звязку з ухваленням судового рішення на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, та відсутністю судових витрат позивача, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 7-11, 69-71, 86, 122, 128, 158-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити повністю позов прокурора Житомирського району Житомирської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області до товариства з обмеженою відповідальністю "ВО Агро-Пром-Сервіс" про стягнення заборгованості.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ВО Агро-Пром-Сервіс" (ідентифікаційний код 34277698; с. Вереси, Житомирський район, Житомирська область, 12401) на користь держави в особі управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області заборгованість зі сплати штрафів та пені у загальному розмірі 15754,76 грн. (Пятнадцять тисяч сімсот пятдесят чотири гривні сімдесят шість копійок) за несвоєчасне перерахування єдиних внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування, з якої: заборгованість у розмірі 15100,56 грн. (Пятнадцять тисяч сто гривень пятдесят шість копійок) - на р/р 25609312628, заборгованість у розмірі 654,20 грн. (Шістсот пятдесят чотири гривні двадцять копійок) - на р/р 25608302628 в обласному управлінні ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 311647, код 20405029.

Копії постанови направити сторонам, розяснивши, що згідно зі ст.ст. 185, 186 КАС України, постанова може бути оскаржена шляхом подання до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Крім того, розяснити, що відповідно до ст. 254 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя В.М. Данилишин