Постанова № 24077014, 27.04.2012, Голопристанський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
27.04.2012
Номер справи
2108/2-а-3347/2011
Номер документу
24077014
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2108/2-а-3347/2011

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27.04.2012 м. Гола Пристань

Голопристанський районний суд Херсонської області в складі:

головуючого судді Францішка Ю.В.

при секретареві - Вершина Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Гола Пристань адміністративну справу за позовом за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Голопристанському районі про визнання протиправною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання перерахунку пенсії ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Голопристанському районі в якому просить визнати відмову Пенсійного фонду України у Голопристанському районі протиправною; зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Голопристанському районі перерахувати пенсії (додаткову) відповідно до ст.ст. 51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»Закон України №796-ХІІ, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат за період з 01.04.2011 року по дату розгляду справи. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Голопристанському районі перерахувати пенсії (додаткову) враховуючи статтю 67 Закон України №796-ХІІ.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим фактом, що він є учасником ЧАЄС 2 категорії та на теперішній час перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Голопристанському районі. Для такої категорії осіб як у нього повинна призначатися додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, але пенсію виплачують в меншому розмірі.

Представник відповідача до суду надав заперечення, відповідно до яких позов не визнав. В запереченні Управління Пенсійного фонду України у Голопристанському районі висловлює незгоду з позовом та пояснює, що позивач дійсно перебуває на обліку в УПФ України в Голопристанському районі та отримує пенсію. Нарахування пенсії здійснюється відповідно до діючого законодавства, а саме: постанови КМУ від 16.07.2008 р. № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян»; п.4 постанови КМУ від 28.05.2008 року №530; п.2 постанови КМУ від 03.01.2002 р. №1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету»; Законами України «Про державний бюджет України»; Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; Бюджетним Кодексом України; Конституцію України, а також Постановою КМУ від 06.07.2011 року за №745. В задоволенні позову просила відмовити за необґрунтованістю.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії, що підтверджено посвідченням серія НОМЕР_2, виданим 31.01.2005 року Херсонською обласною адміністрацією.

Відповідно до ст.. 49 Закону України від 28.02.1991 року за №796-ІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до 2 категорії, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ст. 51 вказаного Закону (в редакції, яка діяла до 27.12.2007 року) особам, віднесеним до 2 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Пунктом 28 розділу ІІ ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»ст.. 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в новій редакції, згідно з якою особам, віднесеним до 2 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 15 % прожиткового мінімуму дл осіб, які втратили працездатність.

Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, № 10-рп/2008 зміни внесені Законом України від 28.12.2007 № 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до статей 51 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано неконституційними.

Згідно ст.. 152 Конституції України закони, визнання неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення КСУ рішення про їх неконституційність.

Таким чином, вищевказана норма ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»втратила чинність з 22.05.2008 року та не підлягає застосуванню.

Позивач з 25.03.2010 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Голопристанському районі та отримує пенсію за віком довічно.

Отже, з 25.03.2010 року (дата виникнення права на додаткову пенсію) позивач має право на виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст.. 51 ЗК «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд бере до уваги посилання відповідача на те, що позов підлягає розгляду в межах строків встановлених ст.99 КАС України, а саме шести місячного терміну давності.

Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості і інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Згідно з ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином, виходячи з пріоритетності законів над підзаконним актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві підлягають застосуванню положення ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Постанова КМУ «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», яке істотно звужує обсяг прав позивача, але було застосовано відповідачем при розрахунку та нарахуванні пенсії позивачеві.

Посилання відповідача на відсутність коштів судом визнано безпідставним, оскільки це не є причиною невиконання зобов'язань, встановлених ст..46 Конституції України та ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Положення ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є зміна прожиткового мінімуму з дня його встановлення. Таким чином, мінімальний розмір пенсії за віком залежить від розміру прожиткового мінімуму. В той же час розмір пенсії позивача встановлюється враховуючи розмір пенсії за віком.

Суд, також не може погодитись з позицією відповідача, що законодавством України не визначено поняття «мінімальна пенсія за віком», як розрахункова величина для підвищення пенсії.

Так, у відповідності до ч.1 ст.3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», законодавство України про соціальний захист «Дітей війни»складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів України.

На час розгляду справи судом, розмір мінімальної пенсії за віком визначений ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і згідно цієї норми мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок -20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, ч. 3 ст. 28 цього ж Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частиною першою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Однак, враховуючи той факт, що Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком, та, зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої держава не може посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов'язання взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії (Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office), суд вважає за можливе застосувати саме частину 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»для розрахунку зазначеного підвищення дітям війни. Крім того, в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується не для визначення розміру будь-якої пенсії, а лише як розрахункова величина для визначення розміру щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Законом України «Про соціальний захист дітей війни», оскільки цей Закон передбачає в якості критерію визначення розміру щомісячної доплати до пенсії саме із розрахунку мінімальної пенсії за віком, що на думку суду не суперечить вимогам ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно ст.6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.

Пенсійний фонд України діє на підставі Положення «Про Пенсійний фонд України», здійснює свої повноваження на підставі п.15 Положення безпосередньо через створені у встановленому порядку його територіальні управління.

Відповідно до «Положення про пенсійний фонд в районах, містах та районах у містах», територіальні управління є юридичними особами, які утворюють систему Пенсійного фонду України та діють самостійно, призначають (здійснюють перерахунок), виплачують пенсії, державні допомоги, тощо, за місцем проживання пенсіонера відповідно до чинного законодавства.

Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є Управління Пенсійного фонду України в Голопристанському районі Херсонської області.

Таким чином, суд приходить до висновку, що несплата позивачу щомісячної додаткової пенсії є неправомірною.

Згідно матеріалів адміністративного позову вбачається, що позивачем було пропущено строк для звернення до адміністративного суду і відповідно до ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для залишення вимог без розгляду, а тому суд вважає за необхідне задовольнити позов частково в межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, тобто починаючи з 01.04.2011 року.

06.07.2011 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету». Дана постанова набрала чинності з 23.07.2011р.

З огляду на викладене, до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України, прийнятої на виконання вимог пункту 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», тобто до 22.07.2011р., застосуванню підлягають положення ст. 51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Виходячи з наведеного, позовні вимоги за період з 01.04.2011 р. до 22.07.2011р. є законними і підлягають задоволенню.

Витрати по справі в даному разі належить віднести на державу.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 71, 86, 99, 100, 159-163, 256 КАС України, З-ну України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Конституцією України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

заяву задоволено частково

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Голопристанському районі про визнання протиправною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову УПФ України у Голопристанському районі в перерахунку додаткової пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Голопристанському районі (код ЄДРПОУ 21295005) перерахувати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Гладківка, Голопристанського району, Херсонської області, ідентифікаційний код НОМЕР_1) пенсію (додаткову) відповідно до ст.ст.51 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 рік.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Голопристанському районі (код ЄДРПОУ 21295005) перерахувати пенсію (додаткову) ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Гладківка, Голопристанського району, Херсонської області, ідентифікаційний код НОМЕР_1) враховуючи статтю 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Голопристанський районний суд Херсонської області шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня винесення постанови апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: Ю. В. Францішко