Категорія №8.2.9
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 травня 2012 року Справа № 2а/1270/3197/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Ушакова Т.С.,
при секретарі судового засідання - Разіній Н.В.,
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 05-249 від 25.01.2012 року),
представника відповідача: ОСОБА_2 (довіреність від 06.04.2012 року № 0010/10),
представника третьої особи: не з'явився, -
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглереструктуризація» реорганізованого в Державне підприємство «Луганська виконавча дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області, третя особа - ДВАТ «Луганськдіпрошахт» про скасування податкових повідомлень-рішень від 02 квітня 2008 року,-
ВСТАНОВИВ:
20 квітня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду з Вищого адміністративного суду України після скасування постанови Луганського окружного адміністративного суду від 11 липня 2011 року та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2011 року надійшла адміністративна справа за позовом Державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглереструктуризація» реорганізованого в Державне підприємство «Луганська виконавча дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області, третя особа - ДВАТ «Луганськдіпрошахт» про скасування податкових повідомлень-рішень від 02 квітня 2008 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Стахановською ОДПІ 23.03.2008 року була проведена позапланова виїзна тематична перевірка ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» (код ЄДРПОУ 32449971) з питань достовірності нарахування земельного податку за період з 01.07.2005 року по 31.03.2007 року. За результатами перевірки складено акт від 27.03.2008 року № 225/23-32449971, на підставі якого Алчевською ОДПІ 02 квітня 2008 року винесено податкові повідомлення-рішення №0000092301/0, № 0000102301/0, № 0000112301/0, № 0000122301/0, № 0000132301/0. Із зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями позивач незгоден, оскільки Державне підприємство «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» було створено з метою організації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету без мети одержання прибутку, тому відповідно до п. 3 частини 1 ст. 12 Закону України «Про плату на землю» звільнено від плати земельного податку.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові та раніше наданому уточненому адміністративному позові, просив суд скасувати податкові повідомлення-рішення від 02 квітня 2008 року № 0000092301/0, № 0000102301/0, № 0000112301/0, № 0000122301/0, №0000132301/0, прийняті Алчевською об'єднаної державною податковою інспекцією Луганської області.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, підтримав доводи, викладені в раніше наданих письмових запереченнях проти позову, в яких зазначено, що під час проведення перевірки позивача було встановлено, що він має власні надходження за рахунок реалізації майна, яке виникає внаслідок фізичної ліквідації шахт, обслуговується не тільки в органах Державного казначейства, а ще й має рахунки в інших установах банку. Тобто, фактично позивач отримує доход від інших видів діяльності.
Згідно декларацій з податку на прибуток за 2005, 2006 та 2007 роки підприємство окремим рядком самостійно виділило доход від реалізації оборотних активів.
З викладеного представник відповідача робить висновок, що позивач не є установою, яка повністю фінансується за рахунок бюджету, тому норми ст. 12 Закону України «Про плату за землю» на нього не повинні розповсюджуватися.
На підставі викладеного представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, до початку судового розгляду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника третьої особи.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В судовому засіданні встановлено, що Державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», засноване на державній власності згідно з наказами Міністерства палива та енергетики України від 05 червня 2003 року №280, від 21 січня 2004 року № 32 і належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України відповідно до Указів Президента України від 25 липня 2005 року №1123 «Про заходи щодо вдосконалення державного управління вугільною промисловістю», від 05 жовтня 2005 року №1417 «Питання Міністерства вугільної промисловості України» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2005 року №417-р «Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств та повноважень з управління корпоративними правами держави щодо господарських товариств». Скорочена назва підприємства - ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація», адреса місцезнаходження: 94000, Луганська область, м.Стаханов, вул. Дзержинського, 14. Ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 32449971.
Відповідно до пункту 2.1. Статуту, затвердженого Міністром вугільної промисловості наказом № 48 від 25 січня 2006 року та зареєстрованого виконавчим комітетом Стахановської міської ради Луганської області 31 січня 2006 року підприємство створено з метою реорганізації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету та реалізації державної політики в цій галузі з урахуванням соціальної значимості, масштабності та тривалості ліквідації підприємств, без мети одержання прибутку.
Довідкою Управління Державного казначейства у м. Стаханові №358 від 16 серпня 2007 року підтверджується, що ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» є клієнтом управління Державного казначейства у м. Стаханові, має статус одержувача коштів державного бюджету і повністю фінансується за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного бюджету України.
Як вбачається з матеріалів справи, ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» припинило свою діяльність шляхом реорганізації - приєднання до Державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» на підставі наказу Мінвуглепрому України №612 від 29 грудня 2007 року. Відповідно до зазначеного наказу Укрвуглеторфреструктуризація є правонаступником усіх майнових прав та обов'язків ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація».
Наказом ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» № 9 від 15 лютого 2008 року створений відокремлений підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» - «Луганська виконавча дирекція з ліквідації шахт».
Згідно наказу Мінвуглепрому України № 99 від 02 квітня 2010 року «Про припинення діяльності ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» було припинено реорганізацію шляхом приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» державних підприємств «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», «Центрально-Західна Компанія «Вуглеторфреструктуризація». Припинено діяльність ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» шляхом реорганізації поділу на державні підприємства «Донвуглереструктуризація», «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» та «Центрально-Західна Компанія «Вуглеторфреструктуризація» (п.3), які прийняли на баланс майно, майнові права та зобов'язання (п.6) та визначені як правонаступники усіх прав та обов'язків пов'язаних з діяльністю ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».
На підставі вказаного наказу була прийнята та затверджена нова редакція статуту ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» (код за ЄДРПОУ 32449971), яка зареєстрована 20.05.2011 року, пунктом 2.1 якого також передбачено, що підприємство створено з метою реорганізації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету та реалізації державної політики в цій галузі з урахуванням соціальної значимості, масштабності та тривалості ліквідації підприємств, без мети одержання прибутку.
Судом встановлено, що Стахановською ОДПІ Луганської області було проведено позапланову виїзну тематичну перевірку ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» з питань достовірності нарахування земельного податку та застосування пільги по земельному податку за період з 01.07.2005 року по 31.03.2007 року, за результатами якої складено акт №225/23-32449971 від 27.03.2008 року.
02 квітня 2008 року на підставі акту перевірки від 27.03.2008 року №225/23-32449971 Алчевською ОДПІ згідно з підпунктом 4.2.2. пункту 4.2. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами» №2181 від 21.12.2000 року було прийнято податкові повідомлення-рішення про визначення зобов'язання із земельного податку на загальну суму 1 339 266,60 грн., у тому числі штрафні санкції 449 755,53 грн.:
- № 0000092301/0 на суму 1 274 748 грн., у тому числі за основним платежем - 849 832 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 424 916 грн.;
- № 0000102301/0 суму 22 965,75 грн., у тому числі за основним платежем - 15 310,50 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -7 655,25 грн.;
- № 0000112301/0 на суму 34 660,95 грн., у тому числі за основним платежем - 23 107,30 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -11 553,65 грн.;
- № 0000122301/0 на суму 12 584,46 грн., у тому числі за основним платежем - 8 389,64 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -4 194,82 грн.;
- № 0000132301/0 на суму 4 307,44 грн., у тому числі за основним платежем - 2 871,63 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -1 435,81 грн.
Суд вважає, що вищевказані податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181 (далі - Закон №2181), якій діяв під час виникнення спірних правовідносин, є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до підпункту 2.1.4 п.2.1. ст. 2 Закону №2181 контролюючими органами є податкові органи - стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпунктах 2.1.1-2.1.3 цього пункту.
Статтею 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. № 509-ХІІ (далі - Закон №509-ХІІ) передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленими законами, мають право:
здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів, незалежно від способу їх подачі);
застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів суми недоїмки, пені, у випадках та у розмірах, встановлених законами України.
Пільги окремим категоріям платників земельного податку встановлено статтею 12 Закону України «Про плату на землю» від 03.07.1992 року (із змінами та доповненнями) встановлено. Зокрема, пунктом 3 частини 1 статті 12 цього Закону визначено, що від земельного податку звільняються органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок бюджету.
В судовому засіданні встановлено, що ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» зареєстровано як державне підприємство, має форму власності за КФВ - загальнодержавну, фінансується виключно за рахунок коштів державного бюджету.
Організація основного виду діяльності, тобто виконання всього комплексу робіт по закриттю та ліквідації шахт, рекультивація промислових площ, охороні навколишнього середовища та екологічної безпеки, здійснюються в межах проектних завдань, розроблених державними інститутами з проектування та будівництва підприємств вугільної промисловості.
Згідно листа №17673/15-314 від 24.11.2004 року ДПА в Луганській області на за дорученням ДПА України від 01.11.2004 року №21100/7/15-3417 щодо питань, пов'язаних зі сплатою земельного податку повідомило головного інженера ДВАТ «Луганськдіпрошахт» про те, що зокрема до складу ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» згідно наказів Міністерства палива та енергетики передані на ліквідацію основні фонди і земельні ділянки 35 шахт ліквідованих, або які знаходяться в стадії ліквідації. Зазначене підприємство зареєстровано як державне підприємство, має форму власності за КФВ - загальнодержавну, що підтверджується довідкою №37979 від 11.03.2004 року з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України і фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Крім того, зазначеним листом роз'яснюється, що статтею 12 Закону України «Про плату на землю» встановлено пільги окремим категоріям платників. Зокрема, пунктом 3 частини першої ст. 12 Закону звільнені від сплати земельного податку органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок бюджету.
Враховуючи роз'яснення ДПА в Луганській області, ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» користується пільгою по земельному податку та надає розрахунки на земельні ділянки шахт, які входять до складу підприємства до відповідних податкових служб.
Згідно пункту «а» підпункту 4.4.2 пункту 4.4. ст. 4 Закону №2181, роз'яснення окремих положень податкового законодавства надаються контролюючими органами у порядку, визначеному відповідним центральним (керівним) органом контролюючого органу, виходячи із положень підпункту 4.4.1 цього пункту, принципів оподаткування, викладених у Законі України «Про систему оподаткування», та економічного змісту податку, збору (обов'язкового платежу), який розглядається.
Відповідно до пункту «д» підпункту 4.4.2 пункту 4.4. ст. 4 Закону №2181 не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано). При цьому при оцінці доказів судом, наданих органом стягнення, податкові роз'яснення не мають пріоритету над іншими доказами або іншими експертними оцінками.
Крім того, на підтвердження наявності пільг на сплату земельного податку в матеріалах справи наявний висновок повторної комісійної судово-економічної експертизи від 17.09.2010р. №2828/24/5191/25 та постанова про припинення кримінальної справи №08/07/8005 відносно ОСОБА_3 по ст. 212 ч.3 КК України.
Згідно з висновком повторної комісійної судово-економічної експертизи відповідно до ч.2 ст. 12 Закону України «Про плату за землю» та ст. 27 Закону України «Про охорону земель» ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» звільняється від сплати податку за землю.
Згідно ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ч. 1 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування
Враховуючи викладене, суд вважає висновок повторної комісійної судово-економічної експертизи від 17.09.2010 року №2828/24/5191/25 належним доказом у справі, який підтверджує право позивача на пільги при сплаті земельного податку.
Судом встановлено, що позивачем у перевіряємому податковим органом періоді дійсно було отримано доход за рахунок реалізації майна внаслідок фізичної ліквідації шахт.
Однак, суд вважає, що отримання позивачем доходу в даному випадку є не метою діяльності підприємства, а є наслідком діяльності з фізичної ліквідації шахт, яка передбачає, зокрема, реалізацію певного майна цих шахт.
Суд вважає, що зазначені кошти не є прибутком підприємства, оскільки згідно планів використання бюджетних коштів на відповідний період та Статуту підприємства вони використовуються для реорганізації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області.
В даному випадку на розмір отриманого доходу зменшується обсяг фінансування позивача з державного бюджету.
З огляду на викладене, суд вважає, що податковим органом оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийнято всупереч вимог законодавства України, тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а податкові повідомлення-рішення від 02 квітня 2008 року № 0000092301/0, № 0000102301/0, № 0000112301/0, №000122301/0, № 0000132301/0, прийняті Алчевською об'єднаної державною податковою інспекцією Луганської області, є такими, що підлягають скасуванню.
Згідно ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні з адміністративним позовом до суду було сплачено судовий збір в розмірі 3,40 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 13 від 18 квітня 2008 року.
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено 15 травня 2012 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглереструктуризація» реорганізованого в Державне підприємство «Луганська виконавча дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області, третя особа - ДВАТ «Луганськдіпрошахт» про скасування податкових повідомлень-рішень від 02 квітня 2008 року задовольнити у повному обсязі.
Скасувати податкові повідомлення-рішення від 02 квітня 2008 року № 0000092301/0, № 0000102301/0, № 0000112301/0, № 0000122301/0, № 0000132301/0, прийняті Алчевською об'єднаної державною податковою інспекцією Луганської області.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглереструктуризація» реорганізованого в Державне підприємство «Луганська виконавча дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» витрати по сплаті судового збору в сумі 3,40 грн. (три гривні 40 коп.), сплачені згідно платіжного доручення № 13 від 18 квітня 2008 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 15 травня 2012 року.
СуддяТ.С. Ушаков