ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.05.12 Справа № 5015/7283/11
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії
головуючого -судді - О.Л. Мирутенко
суддів - Г.М. Гнатюк
- Н.М. Кравчук
Розглянувши апеляційну скаргу ПАТ «Концерн Галнафтогаз»
на рішення господарського суду Львівської області від 28.02.2012 року.
у справі №5015/7283/11
за позовом: заступника прокурора м. Львова в інтересах держави в особі Львівської міської ради
до: ПАТ «Концерн Галнафтогаз»
про: стягнення 37170,37 грн. та повернення самовільно зайнятої земельної ділянки
З участю представників :
від прокуратури -не з'явився.
від позивача -не з'явився.
від відповідача -ОСОБА_2 -представник (довіреність №18-9/12 від 17.01.2012р.)
ВСТАНОВИВ :
Рішенням господарського суду Львівської області від 28.02.2012р., суддя Н. Мороз, позов заступника прокурора м. Львова в інтересах держави в особі Львівської міської ради було задоволено повністю. Стягнуто з ПАТ "Концерн Галнафтогаз" на користь місцевого бюджету Личаківського району м. Львова 37170,37 грн. шкоди, зобов'язано ПАТ "Концерн Галнафтогаз" звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,2945 га по вул. Хмельницького, 292 у м. Львові та привести її у придатний для використання стан, стягнуто з ПАТ "Концерн Галнафтогаз" в доход державного бюджету -2682,50 грн. судового збору.
З даним рішенням не погодився відповідач - ПАТ «Концерн Галнафтогаз»і оскаржив його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що судом порушено норми матеріального та процесуального права, а висновки суду не відповідають обставинам справи.
Розгляд справи відкладався.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 02.04.2012р. було зобов'язано Львівську міську раду надати суду обґрунтоване письмове пояснення стосовно правомірності погодження Личаківською райдержадміністрацією проекту організації будівництва в частині межі тимчасової огорожі будівельного майданчика АЗС на вул. Б Хмельницького, 292 та надати суду письмовий акт наявності (відсутності) тимчасової огорожі будівельного майданчика АЗС на вул. Б Хмельницького, 292 станом на даний час та станом на 28.02.2012р.
Вимог вказаної ухвали апеляційного суду Львівська міська рада не виконала та не подала витребовувані документи.
Сторони були повідомлені належним чином про час та місце судового розгляду, що підтверджується списком згрупованих рекомендованих відправлень Львівського апеляційного господарського суду від 03.04.2012р.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення господарського суду Львівської області від 28.02.2012р. у справі №5015/7283/11 без змін, враховуючи наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ "Концерн Галнафтогаз" належить на праві власності земельна ділянка площею 0,10 га за адресою м. Львів, вул. Хмельницького, 292, для розміщення комплексу АЗС, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку від 30.11.2007 р. ЯД№430147. Крім того, відповідач користується земельною ділянкою за тією ж адресою площею 0,1573 га під рослинним покривом на підставі договору оренди землі від 25.07.2007 р., посвідченого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу та зареєстрованого в реєстрі за №3419.
Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства відділу Держземінспекції з контролю за використанням та охороною земель управління Держкомзему у м. Львові від 26.09.2011 р. було встановлено, що земельна ділянка №1 площею 0,10 га у м. Львів, вул. Хмельницького, 292, належить ПАТ "Концерн Галнафтогаз" згідно державного акту на право власності на землю від 30.11.2007 р., а земельна ділянка №2 площею 0,1573 га за тією ж адресою, орендується ПАТ "Концерн Галнафтогаз" на підставі договору оренди від 25.07.2007р. Однак, відповідач самовільно зайняв земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови за тією адресою площею 0,2945 га для будівництва автозаправної станції та влаштування благоустрою.
Відділом Держземінспекції відповідачу було видано припис №111 від 26.09.2011 р. щодо усунення порушень земельного законодавства, складено протокол про вчинення адміністративного правопорушення №000045 від 26.09.2011 р. та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №44 від 05.10.2011 р. по ст. 53-1 КУпАП. Адміністративний штраф в сумі 850 грн. відповідач сплатив квитанцією №200410001 від 04.11.2011 р. Однак, вимоги припису Держземінспекції виконані не були.
В зв'язку з цим заступник прокурора м. Львова звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Львівської міської ради про стягнення з ПАТ "Концерн Галнафтогаз" на користь місцевого бюджету Личаківського району м. Львова 37170,37 грн. шкоди, та вимогою зобов'язати ПАТ "Концерн Галнафтогаз" звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,2945 га по вул. Хмельницького, 292 у м. Львові, та привести її у придатний для використання стан.
Згідно ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Згідно ст. 212 ЗК України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Посилання відповідача-апелянта на те, що земельна ділянка більшої площі була огороджена ним на виконання Проекту організації будівництва, для чого ним були отримані погодження УДАІ ГУ МВС України у Львівській області та Личаківської райдержадміністрації, не відповідає матеріалам справи. Так, з наданого відповідачем суду Проекту організації будівництва (том 3 Робочий проект) вбачається, що площа забудови становить лише 371,8 кв.м. (арк. 5 Проекту), а з листа Личаківської районної адміністрації №33/вих-1357 вбачається, що нею не погоджувались межі благоустрою, не надавався дозвіл, а лише погоджувавсь проект організації будівництва в частині межі тимчасової огорожі. У відповідності до п. 3.1. Правил благоустрою та утримання території м. Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради №816 від 26.10.2000 р. підставою для встановлення тимчасової та постійної огорожі, виконання будівельних, ремонтно-будівельних робіт (крім аварійних) на упорядкованих територіях тощо, є дозвіл, який видається районними адміністраціями у встановленому чинним законодавством порядку. Погодження проекту районною адміністрацією не є тотожним дозволу на влаштування огорожі.
Дозволу на влаштування огорожі території зазначеної площі суду відповідачем надано не було, як і доказів набуття у встановленому порядку права на частину земельної ділянки площею 0,0372 га.
Адміністративний штраф в сумі 850 грн. відповідач сплатив квитанцією №200410001 від 04.11.2011р. Зазначене підтверджує факт визнання відповідачем-апелянтом факту вчинення правопорушення. Вказану постанову та дії осіб по притягненню винних до відповідальності відповідач не оскаржував.
У відповідності до п. 7 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р. №963 "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу", розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняттям земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться інспекціями Мінприроди або Держземінспекцією та її територіальними органами, а розміру шкоди, заподіяної юридичним та фізичним особам, - територіальними органами Держземінспекції на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 р. №1619.
Відповідно до п. 4 Методики, розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільною зайняття земельної ділянки, визначається для всіх категорій земель (крім земель житлової та громадської забудови) за такою формулою: Шс = Пс х Нп х Кф х Кі (1). Як вбачається з поданого розрахунку, позивач визначив розмір шкоди в сумі 37170,37 грн.
Посилання відповідача-апелянта на необхідність застосування до спірних відносин п. 4.2.3. Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України №04-06/15 від 02.02.2010 р. "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства", було правомірно відхилено судом першої інстанції як таке, що не стосується спірних відносин. Згідно із вказаним пунктом, лише у вирішенні спорів за позовами органів державної влади або місцевого самоврядування про стягнення з особи, яка набула у власність житловий будинок, будівлю або споруду, і не переоформила право користування земельною ділянкою, шкоди у вигляді упущеної вигоди (зокрема у розмірі неодержаної плати за оренду земельної ділянки), господарським судам крім спеціальних норм необхідно брати до уваги загальні положення статті 22, глави 82 ЦК України, частини 2 статті 224 ГК України. Крім того, для застосування такого засобу відповідальності слід встановлювати як наявність у діях винної особи усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками і вини), так і ступінь вини в розумінні статті 1193 ЦК України.
Однак, вимоги про стягнення шкоди у формі упущеної вигоди по даній справі не заявлялись. Натомість, у відповідності до п. 4.2.1. вказаного роз'яснення, у вирішенні питання про задоволення вимог щодо стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки, господарським судам необхідно враховувати, що розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963.
Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Позивачем було доведено належними доказами самовільне зайняття відповідачем земельної ділянки та розмір шкоди заподіяної внаслідок самовільною зайняття земельної ділянки. В свою чергу відповідачем-апелянтом не спростовано належними доказами правомірність влаштування тимчасової огорожі на землі, належній міській раді.
За таких обставин справи апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги обґрунтовані, а тому підлягають задоволенню.
З огляду на викладене, колегія Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду Львівської області від 28.02.2012р. по справі №5015/7283/11 винесене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні правові підстави для його скасування.
Керуючись ст.ст. 101,103,105 ГПК України Львівський апеляційний господарський суд
Постановив:
Рішення господарського суду Львівської області від 28.02.2012 року у справі №5015/7283/11 залишити без змін, а апеляційну скаргу ПАТ "Концерн Галнафтогаз" - без задоволення.
Постанову може бути оскаржено в касаційному порядку.
Матеріали справи скерувати в господарський суд Львівської області.
Головуючий-суддя О.Л. Мирутенко
Судді: Г.М. Гнатюк
Н.М. Кравчук
«Повний текст постанови виготовлено 14.05.2012р.»