УХВАЛА
28 квітня 2012 року Справа №2/0624/641/2012
Суддя Черняхівського районного суду Житомирської області Бруховський Є.Б., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Андріївської сільської ради Черняхівського району Житомирської області, Черняхівської районної державної адміністрації, відділу Держкомзему в Черняхівському районі, Приватного підприємства Науково-виробничої фірми «Нові технології -ГІС», ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання недійсними та скасування правових актів територіальної громади, органів місцевого самоврядування, виключення земельної ділянки з Державного акта на право власності на земельну ділянку та внесення в Автоматизовану систему Державного земельного кадастру, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із вищевказаним позовом. Розглянувши даний позов приходжу до висновку, що він не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, виходячи із наступного.
Відповідно до ч.1 ст.15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч.1 ст.2 КАС України).
Згідно ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Суб'єкт владних повноважень -орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст.3 КАС України).
Згідно з п.1 ч.1 ст.З КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень
Згідно з ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Отже, даний позов підвідомчий адміністративному суду, оскільки визнання недійсними та скасування правових актів територіальної громади, органів місцевого самоврядування є предметом публічно-правових відносин, з огляду на наступне.
Враховуючи положення законодавства, під актом державного чи іншого органу слід розуміти юридичну форму рішень цих органів -офіційний письмовий документ, який породжує певні наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Рішення суб'єкта владних повноважень у контексті положень КАСУ необхідно розуміти як нормативно-правові акти, так і правові акти індивідуальної дії.
Нормативно-правові акти -рішення, дію яких поширено на невизначене або визначене загальними ознаками коло осіб і які призначені для неодноразового застосування щодо цього кола осіб.
Правові акти індивідуальної дії -рішення, які є актом одноразового застосування норм права і дію яких поширено на конкретних осіб або які стосуються конкретної ситуації, за своєю природою ненормативні правові акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію.
Усі рішення суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Проаналізувавши обставини справи та норми чинного законодавства, суддя приходить до висновку, що такий спір слід вирішуватись за правилами адміністративного судочинства.
Згідно з п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, оскільки заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір»суд повертає позивачу сплачений судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.122 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Андріївської сільської ради Черняхівського району Житомирської області, Черняхівської районної державної адміністрації, відділу Держкомзему в Черняхівському районі, Приватного підприємства Науково-виробничої фірми «Нові технології -ГІС», ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання недійсними та скасування правових актів територіальної громади, органів місцевого самоврядування, виключення земельної ділянки з Державного акта на право власності на земельну ділянку та внесення в Автоматизовану систему Державного земельного кадастру, оскільки даний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Позивачу невідкладно надіслати копію ухвали про відмову у відкритті провадження разом із заявою та всіма доданими до неї документами.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення до суду з таким самим позовом не допускається.
Повернути позивачу сплачений судовий збір в розмірі 107,30 грн. згідно квитанції №004800231 від 25.04.2012 року, платник ОСОБА_1, НОМЕР_1, орг.:УДКСУ у Черняівському районі 31219206700664, вид:22030001 (судовий збір), 02896236, період оплати з 01.03.2012 року по 31.03.2012 року.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Житомирської області через Черняхівський районний суд Житомирської області протягом 5-ти днів з дня її проголошення. У разі, якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5-ти днів з дня отримання копії ухвали.
уддя: Є.Б. Бруховський
Копія: вірно
Суддя: