Рішення № 24038369, 17.05.2012, Чистяківський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Торезький міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
17.05.2012
Номер справи
0549/2581/2012
Номер документу
24038369
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Торезький міський суд Донецької області

Справа № 0549/2581/2012

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2012 року Торезький міський суд Донецької області в складі:

Головуючої судді Арапіної Н.Є.

при секретарі Сичової О.С.,

розглянувши в відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду міста Тореза цивільну справу за позовом Прокурора міста Тореза, діючого в інтересах держави в особі Торезької міської Ради до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки,

В с т а н о в и в:

Прокурор міста Тореза, діючий в інтересах держави в особі Торезької міської Ради звернувся до суду з позовом до відповідача про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки. Свої вимоги мотивував тим, що прокуратурою міста Тореза проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства України у місті Торезі, в результаті якої виявлено, що відповідач без правовстановлюючих документів користується земельною ділянкою площею 0,0015 га із земель Торезької міської Ради, яка розташована в АДРЕСА_1 під розміщення залізної споруди. Добровільно самовільно зайняту земельну ділянку відповідач не звільняє та продовжує використовувати її без правовстановлюючих документів. Просив винести рішення про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки площею 0,0015 га за адресою: АДРЕСА_1, яку займає ОСОБА_1 під розміщення залізної споруди та привести зазначену земельну ділянку в придатний для використання стан шляхом знесення споруди.

Прокурор у попереднє судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До початку засідання надала письмову заяву з проханням розглянути справу за її відсутності, підтримала позовні вимоги.

Представник позивача в попереднє судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. До суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач у попереднє судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До початку засідання надав письмову заяву з проханням розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги визнає в повному обсязі.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні попереднього судового засідання.

Відповідно до ч.4 ст.130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судом рішення в порядку, встановленому ст.174 цього кодексу. Згідно з ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав постановляє рішення про задоволення позову.

Дослідивши у попередньому судовому засідання матеріали справи, суд установив наступні обставини справи.

Згідно листа виконавчого комітету Торезької міської Ради від 24 лютого 2012 року державним інспектором відділу Держкомзему у м.Сніжне Донецької області 02 грудня 2011 року перевірено земельну ділянку, зайняту металевим залізничним вагоном переобладнаним під гараж за адресою АДРЕСА_1 та, зокрема, складено акт, надано припис, складено протокол про адміністративне правопорушення та адміністративні матеріали щодо відповідача передані до Торезького міського відділу УМВС України в Донецькій області (а.с.4).

Згідно постанови про відмову у порушенні кримінальної справи від 03 грудня 2011 року у порушенні кримінальної справи за фактом самовільного захвату земельної ділянки у відношенні відповідача за ст. 197 КК України відмовлено за відсутності в його діях ознак складу злочину та притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.53-1 КУпАП України (а.с.5).

Згідно протоколу огляду місця події було виявлено, що відповідач без правовстановлюючих документів користується земельною ділянкою площею 0,0015 га із земель Торезької міської Ради, яка розташована в АДРЕСА_1 під розміщення залізної споруди (а.с.6).

Згідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 02 грудня 2011 року встановлено, що відповідач самовільно займає та використовує земельну ділянку загальною площею 0,0015 га із земель житлової та громадської забудови Торезької міської Ради, яка розташована в АДРЕСА_1 під розміщення залізної споруди. На час перевірки земельна ділянка використовується без правовстановлюючих документів, без її державної реєстрації та встановлення меж в натурі в порушення ст..125 ЗК України (а.с.8).

Згідно розрахунку розмір шкоди,заподіяної внаслідок зайняття земельної ділянки, складає 63 грн. 61 коп. (а.с.9).

Згідно постанови Головного управління Держкомзему у Донецькій області від 05 грудня 2011 року про накладання адміністративного стягнення відповідача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, яке передбачено ст.53-1 КУпАП України, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн. (а.с.12).

Дослідивши добуті докази суд доходить наступного висновку.

Відповідно до ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Відповідно до ст.142 Конституції України матеріальною та фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме та нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до частини першої статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування вирішують, крім передбачених в Основному Законі України, й інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Згідно з цим законом у Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні" до питань місцевого значення належить регулювання сільськими, селищними, міськими радами земельних відносин відповідно до закону (пункт 34 частини першої статті 26).

Положення пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу у частині повноважень сільських, селищних, міських рад відповідно до цього кодексу вирішувати питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності.

Відповідно до ч.1 ст.79 Земельного кодексу України земельна ділянка -це частина земної поверхні з встановленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Відповідно до ст.80,81 Земельного кодексу України територіальні громади є суб'єктами комунальної власності на землі, які належать на праві власності територіальним громадам.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України передбачено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження по розпорядженню землею в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні ради.

Відповідно до ст.116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ст.124 Земельного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст.125 Земельного Кодексу України право власності та постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Стаття 126 Земельного кодексу України містить перелік документів, що посвідчують право на земельну ділянку.

1. Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

2. Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; б) свідоцтвом про право на спадщину.

3. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

4. Форми державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування земельною ділянкою затверджуються Кабінетом Міністрів України.

5. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

6. При набутті права власності на земельну ділянку на підставі документів, визначених частиною другою цієї статті, державний акт на право власності на земельну ділянку, що відчужується, долучається до документа, на підставі якого відбувся перехід права власності на земельну ділянку, в кожному такому випадку відчуження земельної ділянки.

На державному акті про право власності на земельну ділянку нотаріус, який посвідчує (видає) документ, та орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, роблять відмітку про відчуження земельної ділянки із зазначенням документа, на підставі якого відбулося відчуження.

Орган, який здійснює реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, робить відмітку про реєстрацію прав на земельну ділянку на підставі документа про її відчуження, складеного та посвідченого в порядку, встановленому законом, протягом 14 календарних днів з дня подання до цього органу зазначеного документа. Забороняється вимагати для здійснення відмітки та державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обмежень документи, не передбачені цією статтею.

У разі зміни співвласника або набуття права спільної власності на земельну ділянку орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, також вносить зміни до державного акта на право власності на землю щодо співвласників земельної ділянки.

7. Відчуження частини земельної ділянки з виділенням її в окрему земельну ділянку здійснюється після отримання її власником державного акта, що посвідчує право власності на сформовану нову земельну ділянку.

8. У разі якщо державним актом на право власності на земельну ділянку було посвідчено право власності на декілька земельних ділянок, відчуження однієї з цих ділянок здійснюється після виготовлення державного акта, що посвідчує право власності на кожну з цих ділянок.

9. Державний акт на право власності та право постійного користування земельною ділянкою видається на одну земельну ділянку.

Право постійного користування на декілька земельних ділянок, наданих під будівництво та обслуговування лінійних об'єктів (доріг, трубопроводів, ліній електропередачі та зв'язку), може посвідчуватися одним державним актом.

Відповідно до п.п. б п.1 ст.211 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за порушення -самовільне заняття земельних ділянок.

Відповідно до ст.212 Земельного Кодексу України самовільно зайняти земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Судом встановлено, що відповідач самовільно займає та використовує земельну ділянку загальною площею 0,0015 га із земель житлової та громадської забудови Торезької міської Ради, яка розташована в АДРЕСА_1 під розміщення залізної споруди. На час перевірки земельна ділянка використовується без правовстановлюючих документів, без її державної реєстрації та встановлення меж в натурі. Постановою Головного управління Держкомзему у Донецькій області від 05 грудня 2011 року про накладання адміністративного стягнення відповідача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, яке передбачено ст.53-1 КУпАП України, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

За таких обставин позовні вимоги прокурора про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки підлягають задоволенню в повному обсязі- зобов'язати ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0015 га за адресою: АДРЕСА_1 під розміщення залізної споруди, із земель державної власності, підпорядкованих Торезькій міській Раді, та привести зазначену земельну ділянку в придатний для використання стан, шляхом знесення споруди.

У відповідності зі ст.ст.79,88 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню судовий збір на користь держави в сумі 107 грн. 30 коп.

Керуючись ст.ст. 13, 143 Конституції України, Законом України "Про місцеве самоврядування", ст.ст.12,79,116,124,125,126,211,212 Земельного кодексу України,ст.ст. 10, 11, 60, 79, 80, 88, 130, 174, 209, 212, 213, 214, 215 ЦПК України,

В и р і ш и в:

Позовні вимоги Прокурора міста Тореза, діючого в інтересах держави в особі Торезької міської Ради до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки задовольнити повністю.

Зобов'язати ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0015 га за адресою: АДРЕСА_1 під розміщення залізної споруди, із земель державної власності, підпорядкованих Торезькій міській Раді, та привести зазначену земельну ділянку в придатний для використання стан, шляхом знесення споруди.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь УДКСУ у м.Торезі (м.Торез), Код ЄДРПОУ (банку) -37643908, банк отримувача -ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, № рахунку - 31212206700084 в сумі 107 (сто сім) грн. 30 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через Торезький міський суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення. У разі якщо судове рішення було постановлено без участі особи, яка його оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Н. Є. Арапіна