ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"08" травня 2012 р. Справа № 6/040-12
Господарський суд Київської області у складі судді Черногуза А.Ф., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Іванківського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Київській області та Красятицької селищної ради Поліського району до Комунального підприємства Поліське управління водного господарства про стягнення 62 544,98 грн,
представники:
прокуратури: Лугін А.Ю. (посвідчення),
позивача 1.: ОСОБА_2 (дов. б/н від 05.01.2012р.),
позивача 2.: не з'явився,
відповідача: ОСОБА_3 (дов. № 7-21/675 від 07.05.2012р.).
СУТЬ СПОРУ:
Іванківський міжрайонний прокурор Київської області (далі - прокурор) звернувся до господарського суду Київської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Київській області (далі -позивач 1.) та Красятицької селищної ради Поліського району (далі -позивач 2.) з позовом до Комунального підприємства Поліське управління водного господарства (далі - відповідач) про стягнення 62 544,98 грн.
Ухвалою господарського суду Київської області від 18.04.2012р. порушено провадження у справі № 6/040-12 та призначено її до розгляду на 08.05.2012р.
Представники прокуратури та позивача 1. в судовому засіданні 08.05.2012р. позовні вимоги підтримали, вважають їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідачем подано відзив від 07.05.2012р. на позовну заяву, в якому він зазначив про визнання позовних вимог повність.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
Установив:
На виконання доручення прокуратури Київської області Іванківською міжрайонною прокуратурою Київської області було проведено перевірку з приводу дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунальним підприємством Поліського управління водного господарства.
За результатами перевірки державними інспекторами з ОНПС Київської області, Фещенком Віктором Володимировичем у присутності помічника Іванківського міжрайонного прокурора Київської області Маркова Олександра Вікторовича та в.о. начальника Поліського управління водного господарства ОСОБА_3 було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 31.08.2011р., відповідно до якого було встановлено, що в порушення вимог статей 44 Водного кодексу України КП Поліського управління водного господарства, що знаходиться за адресою: 07053, Київська область, смт. Красятичі, вул. Жовтнева, 161-А, за період з 01.01.2009р. по 01.08.2011р., без дозволу на спеціальне водокористування використано 105,7 тис. м. куб. підземних вод, а саме: до 01.01.2010р. (протягом 2009р.) -31,0 тис. м. куб.; з 01.01.2010р. по 31.12.2010р. (протягом 2010р.) -47,9 тис. м. куб.; з 01.01.2011р. по 01.08.2011р. (протягом 7 місяців 2011р.) -26,8 тис. м. куб.
Використання КП Поліського управління водного господарства підземних вод без дозволу на спеціальне водокористування також підтверджується довідкою управлінням № 110 від 31.08.2011р., яка підписана головним бухгалтером КП та скріплена відбитком його печатки.
22.07.2009р. Державною екологічною інспекцією в Київській області було надіслано відповідачу претензію № 79 від 05.09.2011р. з пропозицією добровільно відшкодувати державі збитки, завдані порушенням природоохоронного законодавства, у сумі 64 544,98 грн.
Проте, будь-яку відповідь на вищевказану претензію з приводу добровільної сплати вказаних збитків КП Поліського УВГ до державної екологічної інспекції не надходило.
Разом з тим прокурором зазначено, що згідно додаткової інформації КП Поліського УВГ від 29.03.2012р. № 28 на виконання подання частково КП Поліського УВГ буде перераховано коштів за відшкодування завданих збитків на рахунок Красятицької селищної ради в розмірі 2000 грн, в подальшому вказана оплата була здійснена згідно платіжного доручення за № 25 від 30.03.2012р.
У зв'язку з вищевикладеним Іванківський міжрайонний прокурор Київської області звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача 62 544,98 грн збитків внаслідок порушення останнім природоохоронного законодавства.
Посилаючись на те, що відповідачем порушено законодавство про охорону навколишнього природного середовища, прокурор просить суд стягнути з відповідача 62 544,98 грн збитків з підстав ст. ст. 44, 111 Водного кодексу України, розрахованих на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001 року № 290.
Як вбачається з акту перевірки, проведеної 31.08.2011р. Державною екологічною інспекцією в Київській області, відповідачем порушено природоохоронне законодавство, а саме: відсутні дозволи на спеціальне водокористування, спеціальний дозвіл на користування надрами, на викиди забруднюючих речовин в атмосферу на території КП Калинівської селищної ради.
Зазначені документи у відповідача на час складення Акта перевірки та винесення припису були відсутні. Зазначений факт відповідачем не спростовано.
Відтак, суд дійшов висновку про законність складання акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державною екологічною інспекцією в Київській області з урахуванням матеріалів справи та обставин встановлених в акті перевірки, зокрема відсутність у відповідача дозволів на спеціальне водокористування.
Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України здійснення спеціального водокористування можливе лише за наявності відповідного дозволу.
Частиною 1 ст. 48 Водного кодексу України встановлено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування є платним, а видача дозволу здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин (ст. 49 Водного кодексу України).
Як встановлено господарським судом, та підтверджується довідкою відповідача № 110 від 31.08.2011р., в період з 01.01.2009 року по 01.08.2011 року відповідачем було здійснено самовільне (без відповідного дозволу) споживання води.
Враховуючи те, що в матеріалах справи відсутні інші докази щодо використання відповідачем обсягів використаної води, то слід враховувати дані відповідача, які наведені у його довідці № 110 від 31.08.2011р. та не заперечені позивачем.
Згідно зі ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. При цьому відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Стаття 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлює, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Статтею 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що шкода заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього середовища підлягає компенсації, як правило, у повному обсязі без застосування норм заниження розміру стягнення.
Згідно з положеннями ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що прокурором при визначенні розміру збитків, спричинених відповідачем навколишньому природному середовищу внаслідок відсутності дозволів на спеціальне водокористування, застосовує Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затверджену наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001 року № 290.
Здійснивши перерахунок заявлених до стягнення сум, відповідно до розрахунку розміру збитків, заподіяних державі і внаслідок самовільного використання води із підземних джерел, наданих прокурором, господарський суд встановив, що наданий прокурором розрахунок збитків є арифметично вірними.
Таким чином, господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у сумі 62 544,98 грн збитків нарахованих за порушення природоохоронного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 4-3 ГПК України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відтак, сторони, звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд. Суд вирішує спір на підставі поданих та витребуваних в порядку ст. 38 ГПК України сторонами доказів.
За таких обставин, суд вважає, що вимоги прокурора про стягнення з відповідача 62 544,98 грн збитків є правомірними, обґрунтованими, документально підтвердженими, відповідачем належним чином не запереченими та не спростованими, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Як визначено п. 11 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору звільняються органи прокуратури - при здійсненні представництва інтересів громадян або держави в суді;
Згідно з пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011р. № 3674-VI із позовних заяв майнового характеру, що подаються до господарського суду справляється судовий збір у розмірі 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат.
Станом на момент подання позовної заяви судовий збір розраховується з мінімальної заробітної плати 1073 грн (місячний) визначеної Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" від 22.12.2011р. № 4282-VI на 1 січня 2012р.
Враховуючи наведене, ціна позову становить 62 544,98 грн, а тому судовий збір, який підлягає стягненню в доход Державного бюджету України становить 1 609,50 грн.
Оскільки позов задоволено повністю, судові витрати відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України покладаються судом на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Комунального підприємства Поліське управління водного господарства (код ЄДРПОУ 30846159) на користь Красятицької селищної ради Поліського району (р/р 33110331700512 по КБКД 24062100, УДКС України Київської області в Поліському районі, МФО 821018, зарахування до спеціального фонду місцевого бюджету Красятицької селищної ради Поліського району) кошти в сумі 62 544,98 грн збитків.
3. Стягнути з Комунального підприємства Поліське управління водного господарства (код ЄДРПОУ 30846159) на користь Державного бюджету України 1 609,50 грн судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя А.Ф. Черногуз