Постанова № 24012011, 04.05.2012, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.05.2012
Номер справи
2а-1670/1344/12
Номер документу
24012011
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/1344/12

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

при секретарі - Горбач Д.О.,

за участю:

прокурора - Мисик А.А.,

представника позивача - Фастівець Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом прокурора Київського району м. Полтави в інтересах держави в особі , Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтава - Маяк" про стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, -

В С Т А Н О В И В:

07 березня 2012 року позивач прокурор Київського району м. Полтави в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтава - Маяк" про стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 55805 грн. 31 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач, який відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" є платником єдиного внеску, всупереч вимог пункту 1 частини 2 статті 6 вказаного Закону не сплатив у передбачений законом строк єдиний внесок за грудень 2011 року та січень 2012 року в сумі 55805 грн. 31 коп., у зв'язку з чим виникла заборгованість, яка підлягає стягненню.

04.04.2012 року до суду надійшли письмові пояснення представника відповідача, в яких зазначено про часткове погашення Товариством з обмеженою відповідальністю "Полтава - Маяк" заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 39129 грн. 12 коп.

05.04.2012 року до суду надійшла заява прокурора Київського району м. Полтави про зменшення розміру позовних вимог, у якій він просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтава - Маяк" недоїмку зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 34914 грн. 50 коп. у зв'язку з частковою сплатою відповідачем заборгованості в сумі 20890 грн. 81 коп.

09.04.2012 року до суду надійшли письмові пояснення представника Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві, в яких вказано, що на момент звернення прокурора Київського району м. Полтави до суду з даним адміністративним позовом, за відповідачем рахувалася заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за жовтень - листопад 2011 року в сумі 18238 грн. 31 коп. Грошові кошти в сумі 39123 грн. 12 коп., сплачені Товариством з обмеженою відповідальністю "Полтава - Маяк", були зараховані в рахунок погашення заборгованості за жовтень - листопад 2011 року в сумі 18238 грн. 31 коп. та за грудень 2011 року в сумі 20890 грн. 81 коп.

Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити з урахуванням поданої заяви про зменшення розміру позовних вимог.

Представник відповідача у судове засідання, призначене на 04.05.2012 року не з'явився, хоча в матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. 03.05.2012 року до суду надійшло клопотання від директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтава - Маяк" Колесніченко Н.О. про відкладення розгляду справи у зв'язку з її відрядженням до м. Харкова, СТГО "Південна залізниця" для вирішення виробничих питань.

Відповідно до частини 7 статті 56 Кодексу адміністративного судочинства України, законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.

Разом з тим, інститутом представництва не обмежено коло осіб, які можуть бути представниками на основі договору. Оскільки відповідачем у справі є юридична особа, представляти її інтереси в суді може як законний представник, так і інша особа на підставі договору. Відтак, суд розцінює незабезпечення відповідачем явки у судове засідання свого повноважного представника як затягування розгляду справи.

З огляду на викладене, ухвалою суду від 04.05.2012 року причини неявки представника відповідача у судове засідання визнано неповажними.

Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Враховуючи зазначене вище, та беручи до уваги, що представник відповідача надавав пояснення по справі у судовому засіданні 05.04.2012 року, суд приходить до висновку про необхідність розгляду даної справи за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Суд, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464) платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно з вимогами пункту 3 Розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464, з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску. Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється. Пенсійний фонд спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та Державною податковою адміністрацією України проводить звірення платників страхових внесків у порядку, встановленому Пенсійним фондом спільно з Державною податковою адміністрацією України за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до статті 5 Закону № 2464 взяття на облік здійснюється Пенсійним фондом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників. Платникам єдиного внеску в порядку, встановленому Пенсійним фондом, безоплатно надсилається повідомлення про взяття їх на облік, в якому зазначається клас професійного ризику виробництва, до якого віднесено платника.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Полтава - Маяк" (ідентифікаційний код - 31174818, клас професійного ризику виробництва 52) є платником єдиного внеску.

Згідно абзацу 1 частини 1 статті 7 Закону № 2464 єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Частиною 2 статті 9 Закону № 2464 передбачено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Згідно пункту 2.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 року N 22-2, звіт до органів Пенсійного фонду подається особисто фізичною особою, страхувальником або відповідальною особою фізичної особи або страхувальника за місцем взяття на облік в органах Пенсійного фонду.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач надав до Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві розрахунки сум єдиного внеску за грудень 2011 року та січень 2012 року на загальну суму 55805 грн. 31 коп., з яких: на суми заробітної плати, нарахованої роботодавцем відповідно до класу професійного ризику виробництва, в розмірі 38,52 % (47813 грн. 19 коп.), на суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, в розмірі 33,2 % (2603 грн. 62 коп.), на суми заробітної плати осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту), в розмірі 3,6 % (4697 грн. 26 коп.), на суми заробітної плати працюючих інвалідів, в розмірі 8,41 % (534 грн. 37 коп.), на утримання із допомоги по тимчасовій непрацездатності, в розмірі 2% (156 грн. 87 коп.).

Відповідно до частин 8, 12 статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Разом з тим, Товариство з обмеженою відповідальністю "Полтава - Маяк" обов'язку по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в повному обсязі не виконало.

Зокрема, матеріалами справи підтверджено, що відповідачем своєчасно не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за грудень 2011 року та січень 2012 року в сумі 55805 грн. 31 коп.

21.03.2012 року відповідачем частково погашено заборгованість за сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 39129 грн. 12 коп., що підтверджується платіжними дорученнями № 7 від 21.03.2012 року, № 8 від 21.03.2012 року та № 9 від 21.03.2012 року, копії яких наявні в матеріалах справи.

Відповідно до частини 6 статті 25 Закону № 2464 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Із письмових пояснень представника позивача вбачається, що кошти в сумі 39129 грн. 12 коп., які сплачувалися відповідачем на користь Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві в рахунок сплати недоїмки за грудень 2011 року, були зараховані останнім у рахунок погашення суми недоїмки за жовтень - листопад 2011 року (18238 грн. 31 коп.) та за грудень 2011 року (20890 грн. 81 коп.) у порядку календарної черговості її виникнення.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача зі сплати єдиного внеску за грудень 2011 року та січень 2012 року, яка є предметом даного спору, (враховуючи часткову сплату в сумі 20890 грн. 81 коп.) станом на момент розгляду справи судом складає 34914 грн. 50 коп.

Частиною 4 статті 25 Закону № 2464 визначено, що територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Судом встановлено, що вимоги від 02.02.2012 року № Ю-427 на суму 60842 грн. 05 коп. та від 02.03.2012 року № Ю-427 на суму 74043 грн. 62 коп., копії яких наявні в матеріалах справи, отримані відповідачем 16.02.2012 року та 06.03.2012 року відповідно, що підтверджується особистими підписами представника відповідача на корінцях вимог.

Суду не надано доказів, що зазначені вимоги оскаржувались відповідачем до органів Пенсійного фонду України або до суду.

Абзац 7 частини 4 статті 25 Закону № 2464 встановлює право територіальних органів Пенсійного фонду звертатися до суду про стягнення недоїмки з платників єдиного внеску.

Згідно частини 2 статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для представництва інтересів громадянина або держави.

З огляду на викладене, позовні вимоги є законними, обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов прокурора Київського району м. Полтави в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтава - Маяк" про стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтава - Маяк" (ідентифікаційний код 31174818) на користь Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві недоїмку зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 34914 грн. 50 коп. (тридцять чотири тисячі дев'ятсот чотирнадцять гривень п'ятдесят копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 08 травня 2012 року.

Суддя С.С. Сич