Постанова № 23997529, 16.05.2012, Зіньківський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
16.05.2012
Номер справи
1607/541/2012
Номер документу
23997529
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

Справа № 1607/541/2012

Номер провадження 3/1607/207/2012

16.05.2012 року суддя Зіньківського районного суду Водолага А.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, директор ТОВ "Астроінвест-Енерджі", мешканця АДРЕСА_1 Полтавської області за ст. 163-1 ч.1 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

В Зіньківський районний суд полтавської області надійшов адміністративний протокол з Зіньківського відділення Гадяцької МДПІ де вказано, що при перевірці ТОВ "Астроінвест-Енерджі"виявлено порушення ведення податкового обліку, що привело до завищення залишку відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду по декларації за грудень 2011 року в загальній сумі 1601289 грн..

Адвокат ОСОБА_2, який представляє інтереси ОСОБА_1, суду пояснив, що 29.02.2012 року TOB "Астроінвест-Енерджі" (надалі - Товариство) отримало акт № 150/23/35193237від 29.02.2012 року позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Астроінвест-Енерджі", код ЄДРГІОУ 35193237 з питань законності декларування від'ємного значення з податку на додану вартість (рядок 24 декларації з ПДВ -залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного періоду) за грудень 2011 року (надалі - Акт або Акт перевірки), складений Зіньківським відділенням Гадяцькою міжрайонної державної податкової інспекції (надалі - ДПІ).

У вказаному акті вказано про завищення Товариством від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування Включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок "24 Декларації) по декларації за грудень 2011 року в загальній сумі 1 601 289 гривень.

Товариство вважає хибними висновки Акту, виходячи з наступного.

Відповідно до пл.7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", з якою кореспондується п. 200.6 ст. 200 ПКУ платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів.

Відповідно до пп. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону про податок на додану вартість з якою кореспондується п. 200.7 ст. 200 ПКУ в разі прийняття рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, платник податку подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Вказані норми розрізняють поняття "бюджетного відшкодування" та поняття "зарахування належної повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань. По-друге вказаними нормами закріплено право, а не обов'язок платника податку на прийняття рішення щодо отримання бюджетного відшкодування або про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів.

Відповідно до п. 4.6.5. Наказу ДПС України № 41 від 2501.2011 року "Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість " платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (Д3) (додаток 3). При цьому платники податку, які мають право на отримання бюджетного відшкодування та прийняли рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку (заповнено рядок 23.1 декларації), подають (Д4) (додаток 4).

Товариство при подачі податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2011 року не заявляло до бюджетного відшкодування жодних сум, не подавало розрахунок бюджетного відшкодування та додатків ДЗ або Д4.

Пункт 102.5 статті 102 ПКУ містить положення, згідно з яким заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Як вбачається із зазначеної вище статті строки давності стосуються виключно права платника податку на повернення надміру сплачених та відшкодування грошових зобов'язань, а відтак не розповсюджуються на право платника податку на податковий кредит з податку на додану вартість, оскільки останній відповідно до п. 14.1.181 ПКУ не відноситься до грошових зобов'язань.

Будь-якого обґрунтування, яким чином строки давності, наведені в п. 102.5 статні 102 ПКУ, стосуються податкового кредиту з податку на додану вартість в Акті не наведено.

Також, не є грошовим зобов'язанням право платника на зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Також, у випадку прийняття платником податків рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів будь-яка заява не подається, а таке рішення відображається лише в рядку 23.2 податкової декларації з податку на додану вартість.

Тобто, на законодавчому рівні визначено право платника податку приймати рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів без застосування строків давності.

Враховуючи викладене, у ДПІ відсутні підстави застосовувати п. 102.5 ст. 102 ПКУ.

Крім того в описовій частині Акту було встановлено заниження суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ у розмірі 1 601 289 гривень.

На порушення пп. 5.2. п. 5 Наказу ДПС України №984 від 22.12.2010 року "Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства" у Акті не вказано, в чому саме полягало порушення Товариством пп. 7.4.1 пункту 7.4, пп. 7.7.2 і 7.7.3 пункту 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" та пункту 102.5 ст. 102 ПКУ, натомість просто процитовано вказані норми.

Відповідно до листа Державної податкової служби України від 12.01,2012 р. N 808/7/15-3417-16, відповідно до якого платник податку, який не мав права на бюджетне відшкодування через відсутність оподатковуваних поставок, має право в рядку 24 податкової декларації з ПДВ відображати залишок від'ємного значення податку, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та з дати виникнення якого минуло 1095 днів, до повного його погашення.

Товариство в декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року заявляло па бюджетне відшкодування 16 944 418 гри. Актом від 11.08.2010 р. № 23/15/35193237 про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у рахунок майбутніх платежів ТОВ „Астроінвест-Енерджі", код ЄДРПОУ 35193237, за червень 2010 року було встановлено, що "згідно з поданою TOB "Астроінвест-Енерджі"податковою декларацією з ПДВ за червень 2010 року та розрахунком суми бюджетного відшкодування сума, що підлягав бюджетному відшкодуванню у рахунок майбутніх платежів, складає 16 944 418 гри.

Заявлена сума до відшкодування в рахунок майбутніх платежів в сумі 16 944 418 гри. накопичена за період з грудня 2007 року по травень 2010 року в наслідок того, що діяльність направлена на геологічне вивчення Загорянського родовища, в тому числі дослідно промислову експлуатацію пробурених свердловин, проведення бурових робіт на свердловині № 3 та облаштування Загорянського газоконденсатного родовища (а саме проводилося будівництво під'їзних доріг, шлейфу та будівництво тимчасово дослідної промислової установки).

Відповідно до підпункту "а" підпункту 7.7.11 пункту 7.7 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість" право на отримання бюджетного відшкодування мас особа, яка хоч і мала обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування, однак сума такого бюджетного відшкодування виникла внаслідок нарахування податкового кредиту від придбання або спорудження (будівництва) основних фондів.

Оскільки TOB „Астроінвест-Енерджі" не відповідає вимогам законодавства щодо наявності права на отримання бюджетного відшкодування, зокрема не відноситься до осіб, вказаних у підпункті 7.7.і і пункту 7,7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість"в результаті того, що мала обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування, у разі якщо нарахування податкового кредиту відбулося внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів залежить від того, чи відображено па балансі підприємства надходження (придбання, створення) основних засобів, а згідно додатку К 1/1 до декларації з податку на прибуток підприємств станом на 01.07.2010 року основні засоби по 3 групі становлять лите 588,5 тис. грн".

На підставі зазначеного акту податковим повідомленням -рішенням від 20.08.2010 року № 0000111600/0, ДПІ зменшено товариству суму бюджетного відшкодування у розмірі 16 944 418 грн..

Товариство оскаржувало вказане податкове-повідомлення рішення в адміністративного порядку, за результатами якого рішенням Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції від 14.09.2010 року № 2338/10/15-069 про результати розгляду скарги Товариству було відмовлено в задоволенні скарги, а податкове повідомлення-рішення від 20.08.2010р. №0000111600/0 залишене без змін. Вказане рішення в подальшому не оскаржувалось.

Тобто, матеріалами податкових перевірок підтверджується той факт, що Товариство не мало права на заявления бюджетного відшкодування та враховуючи позицію, наведену в листі Державної податкової служби України від 12.01.2012 p. N 808/7/15-3417-16 Товариство має право в рядку 24 податкової декларації з ПДВ відображати залишок від'ємного значення податку, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та з дати виникнення якого минуло 1095 днів, до повного його погашення.

Таким чином, ПКУ не надає права ДПІ зменшувати податковий кредит з податку па додану вартість, період виникнення якого становить більше ніж 1095 днів, за яким Товариство мало право заявляти бюджетне відшкодування.

Також Акт перевірки суперечить роз'ясненням вищого податкового органу -Державної податкової служби України.

Враховуючи викладене, а також, користуючись своїм законним правом заперечити висновки акта перевірки, Товариство просить ДПІ переглянути факти та дані, викладені в Акті, та скасувати висновок Акту перевірки № 150/23/35193237 від 29.02.2012 року щодо завищення Товариством від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок "24 Декларації) по декларації за грудень 2011 року в загальній сумі 1 601 289 гривень.

Відповідно до листа 12.01.2012 №808/7/15-3417-16 Державної податкової служби вказано, що Державна податкова служба України розглянула лист <...> щодо порядку відображення у податковій декларації з ПДВ( Z1490-11 ) залишку від'ємного значення податку, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та з дати виникнення якого минуло 1095 днів, та повідомляє.

Згідно зі статтею 200 Кодексу( 2755-17 ) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 Кодексу( 2755-17 ), така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 статті 200 Кодексу( 2755-17 ), має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг) або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації (Z1490-11 ) за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до пункту 200.5 статті 200 Кодексу( 2755-17 ) не мають права на отримання бюджетного відшкодування, зокрема, особи, які мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів). Згідно із підпунктом 4.6.6 пункту 4.6 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість ( Z0197-11 ), затвердженого наказом ДПА України від 25.01.2011 р. № 41, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 р. за № 197/18935, залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації ( Z1490-11 ) поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Таким чином, платник податку, який не мав права на бюджетне відшкодування через відсутність оподатковуваних поставок, має право в рядку 24 податкової декларації з ПДВ( Z1490-11 ) відображати залишок від'ємного значення податку, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та з дати виникнення якого минуло 1095 днів, до повного його погашення.

Зіньківське відділення Гадяцької МДПІ не надало суду акту та інших документів до протоколу, згідно яких в ТОВ "Астроінвест-Енерджі" було порушення ведення податкового обліку, що привело до завищення залишку відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду по декларації за грудень 2011 року в загальній сумі 1601289 грн..

Беручи до уваги особу правопорушника, наслідки скоєного для громадян і суспільства, характер вчиненого правопорушення, ступінь її вини, матеріальний стан, обставини, які обтяжують і пом'якшують відповідальність.

Керуючись ст. 163-1 ч.1 ст. 33-35, ст..284 КУпАП , -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративне провадження відносно ОСОБА_1, закрити.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Полтавської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Зіньківського районного суду А. В. Водолага