ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
05 квітня 2012 року № 2а-19343/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Міністерства економічного розвитку і торгівлі до Товариства з обмеженою відповідальністю "Хитлаб Медиа" про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Хитлаб Медиа»про продовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої наказом від 04.07.2011р. № 552.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»до відповідача за порушення зовнішньоекономічного законодавства відповідним наказом Мінекономіки застосовано спеціальну санкцію тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України.
У звязку з тим, що обставини, які зумовили застосування до відповідача згаданої санкції, ним не усунуті, позивач вважає за доцільне в судовому порядку подовжити дію спеціальної санкції, застосованої до відповідача.
Відповідач про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, однак свого представника в судове засідання не направив, письмових пояснень щодо суті спору суду не надав.
В судовому засіданні судом поставлено на обговорення питання щодо можливості переходу по справі у письмове провадження. Представник позивача та третьої особи не заперечили. Таким чином, справа, з урахуванням вимог ч. 6 ст. 128 КАС України, розглядається в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі матеріалів.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики, за порушення цього або повязаних з ним законів України може застосувати до субєктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних субєктів господарської діяльності такі спеціальні санкції, як індивідуальний режим ліцензування та тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з п. 1 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №777 від 26.05.2007р., Мінекономіки є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної економічної, цінової, інвестиційної та зовнішньоекономічної політики, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва з ЄС.
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону спеціальні санкції тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності субєкта зовнішньоекономічної діяльності та індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку або за рішенням суду.
Враховуючи подання Державної податкової адміністрації України № 6199/5/22-6016 від 24.05.2011р. та № 07/53507-11 від 27.05.2011р., Міністерством економіки України виданий Наказ від № 552 від 04.07.2011р. «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземного субєкта господарської діяльності», згідно з Переліком до товариства-нерезидента ТОВ «Хитлаб Медиа»застосовано спеціальну санкцію тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Підставою для застосування зазначеної спеціальної санкції стали виявлені за результатами перевірки порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Хитлаб Медиа»ст. 1 Закону «Про Порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
Так, позивач обґрунтовує свою правову позицію наступним.
Між ТОВ «Хитлаб Медиа»та ТОВ «Хитз 4 Кидз»був укладений експортний контракт від 01.01.2010р. № 01/10-П предметом якого є поставка товару ТОВ «Хитлаб Медиа».
Державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси на підставі Наказу від 14.12.2010р. № 1822 про проведення позапланової виїзної перевірки, проведено позапланову перевірку ТОВ «Хитз 4 Кидз»з питань дотримання вимог валютного законодавства за вищевказаним контрактом № 01/10-П від 01.01.2010р.
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 17523/22-2/36110612/73 від 30.12.2010р. в якому зазначено, що на виконання Договору від 01.01.2010р. № 01/10-ПТОВ «Хитз 4 Кидз»здійснило реалізацію товару нерезиденту ООО «Хитлаб Медиа», РФ, на загальну суму 5 250 000, 00 рос. рублів (відповідно до ВМД № 500050001/10/003752 від 08.04.2010р.). Згідно виписок ВАТ «МТБ», ТОВ «Хизт 4 Кидз»отримало на валютний рахунок від нерезидента ООО «Хитлаб Медиа», РФ грошові кошти у розмірі 4 200 000, 00 рос. рублів.
Також перевіркою встановлено, що ТОВ «Хитз 4 Кидз»порушено вимоги ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»в частині несвоєчасного надходження валютної виручки в сумі 1 000 000, 00 рос. рублів та ненадходження експортної виручки в сумі 1 050 00, 00 рос. рублів.
Станом на день подання позовної заяви прострочена дебіторська заборгованість за експортним контрактом від 01.01.2010р. № 01/10-П, укладеним між ТОВ «Хитз 4 Кидз» та ТОВ «Хитлаб Медиа»(Російська Федерація), становила 1050000 рос. рублів.
Також Державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси на підставі наказу від 29.03.2011р. № 844 про проведення позапланової виїзної перевірки, проведено виїзну позапланову тематичну перевірку ТОВ «Хитз 4 Кидз»з питань дотримання вимог валютного законодавства за контрактом № 01/10-П від 01.01.2010р та за результатами проведеної перевірки складено Акт № 1756/22-2/36110612/22 від 01.04.2011р.
Так, в Акті від 01.04.2011р. зазначено, що на виконання вимог експортного контракту від 01.01.2010р. № 01/10-П ТОВ «Хитз 4 Кидз» відвантажило ТОВ «Хитлаб Медиа»(Російська Федерація) товар на загальну сум 11 725 000, 00 рос. рублів, що підтверджується даними ВДМ:
- від 07.05.2010р. № 500050001/10/005216 на суму 4 200 000, 00 рос. рублів;
- від 07.06.2010р. № 500050001/10/006810 на суму 3 325 000, 00 рос. рублів;
- від 07.07.2010р. № 500050001/10/008410 на суму 2 450 000, 00 рос. рублів;
- від 06.08.2010р. № 500050001/10/010184 на суму 1 750 000, 00 рос. рублів.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», крайній термін надходження експортної виручки на територію України за вищевказаними ВМД 03.11.2010р., 04.12.2010р., 03.01.2011р. та 02.02.2011р., отже перевіркою встановлено, що ТОВ «Хитз 4 Кидз»порушено вимоги ст.1 вказаного Закону в частині ненадходження валютної виручки в сумі 11 725 000, 00 рос. рублів.
З огляду на викладене, загальний розмір простроченої дебіторської заборгованості відповідно до Актів від 30.12.2010р. № 17523/22-2/36110612/73 та від 01.04.2011р. № 1756/22-2/36110612/22 становить 12 725 000, 00 рос. рублів.
Таким чином, Позивач звертає увагу суду на те, що станом на день подання позовної заяви до суду заборгованість в сумі 12 725 000, 00 рос. рублів за експортним контрактом від 01.01.2010р. № 01/10-П є непогашеною.
Враховуючи наведене, Відповідач не усунув порушень статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»і тому є доцільність подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ «Хитлаб Медиа» (Російська Федерація) наказом Мінекономіки від 04.07.2011р. № 552.
Вирішуючи спір по суті суд, в даному випадку, зазначає наступне.
Стаття 161 КАС України встановлює, що під час прийняття постанови суд вирішує, зокрема:
чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
У відповідності до положень частини 1 статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб , які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно положень статті 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши докази, які є у справі, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини по суті спору, Окружний адміністративний суд м. Києва приходить до висновку про можливість задоволення позову в повному обсязі, з огляду на таке.
Відповідно до статті 35 Закону України № 959-XII від 16.04.1991р. встановлено, що суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).
Статтею 36 Закону України № 959-XII від 16.04.1991р. визначено, що порядок притягнення до відповідальності, здійснення відповідальності та звільнення від відповідальності визначається процесуальними законами України.
Нормами статті 37 Закону України № 959-XII від 16.04.1991р. встановлено, що за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані спеціальні санкції, зокрема, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Санкції, зазначені вище, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.
Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.
Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.
У відповідності до абз. 2 п.п. 3.4 п. 4 Порядку взаємодії Мінекономіки та ДПА України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Мінекономіки та ДПА України №340/672 від 09.11.2006р., на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто і виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.
Листом № 4202-29/1193 від 15.09.2011р. Мінекономіки звернулося до ДПА України - ініціатора тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності відповідача щодо доцільності подовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності застосованої до ТОВ «Хитлаб Медиа»(Російська Федерація).
Листом від 05.10.2011р. № 973/5/22-3316 ДПА України повідомила Мінекономіки про доцільність подовження дії спеціальної санкції, застосованої до відповідача, з огляду на те, що порушення, які зумовили застосування до відповідача спеціальної санкції тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, не усунуті.
Доказів усунення відповідачем порушень вимог ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» суду не надано, а судом не встановлено.
За таких обставин суд бере до уваги доводи позивача про наявність обґрунтованих підстав для подовження судом дії застосованої до відповідачів санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з ч. 9 ст. 37 Закону при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Суд погоджується з доводами позивача про доцільність подовжити дію спеціальної санкції тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до відповідача наказом Мінекономіки, на термін до усунення відповідачем порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(у редакції, що діє з 11.02.2010р.).
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України - задовольнити повністю.
2. Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю «Хитлаб Медиа»(російська Федерація), за порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті», при здійсненні розрахунків за зовнішньоекономічними контрактами, укладеними із резидентом Товариством з обмеженою відповідальністю «Хитз 4 Кидз», а саме до погашення простроченої заборгованості за зовнішньоекономічним контрактом від 01.01.2010р. № 01/10-П, укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю «Хитлаб Медиа»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Хитз 4 Кидз».
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя П.О. Григорович