Рішення № 23942149, 07.05.2012, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
07.05.2012
Номер справи
600-2012
Номер документу
23942149
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 317

РІШЕННЯ

Іменем України

07.05.2012Справа №5002-28/600-2012

За позовом - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1», м. Ялта, смт. Сімеїз.

До відповідача - Державного закладу «Спеціалізований (спеціальний) санаторій «Юність» Міністерства охорони здоров'я України, м. Ялта.

За участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

1. Міністерства охорони здоров'я України, м. Київ;

2. Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони культурної спадщини, м. Сімферополь;

3. Сімеїзької селищної ради, м. Ялта, смт. Сімеїз.

Про спонукання до виконання певних дій.

Суддя С.О. Лукачов

представники:

Від позивача - ОСОБА_1 - голова.

Від відповідача - ОСОБА_5 - представник, довіреність № 431 від 28.10.2011 р.

Від третьої особи -1 - не з'явився, повідомлений належним чином.

Від третьої особи -2 - ОСОБА_6 - гол. спец-ю/к. відділу, довіреність № 3228/01-05 від 08.12.2011р.

Від третьої особи -3 - ОСОБА_7 - представник, довіреність № 02-14/24 від 10.01.2012р.

Суть спору: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1» звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до Державного закладу «Спеціалізований (спеціальний) санаторій «Юність» Міністерства охорони здоров'я України про зобов'язання ДЗ «Спеціалізований (спеціальний) санаторій «Юність» Міністерства охорони здоров'я України передати на баланс позивача житловий багатоквартирний будинок із спорудами та інженерними мережами за адресою: АДРЕСА_1 та підписати акт прийому-передачі, у формі та порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України за № 1521 від 11.10.2002 р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що зборами членів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1» прийнято рішення про прийняття на баланс будинку АДРЕСА_1. Таким чином, позивач звернувся до відповідача з вимогою здійснити передачу на баланс вказаного вище будинку, але дана вимога не була виконана, що і стало підставою звернення до суду.

12 березня 2012р. представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує та просить відмовити в його задоволенні, мотивуючи тим, що при наявності обставин, за яких балансоутримувач не має можливості здійснити таку передачу, він не має права передавати будинок на баланс ОСББ. Відповідач також зазначає, що виступає балансоутримувачем будинку та не має права приймати рішення щодо вибуття основних засобів санаторію, а передача будинку на баланс позивачу по суті є розпорядженням нерухомим майном.

16 березня 2012 р. від Міністерства охорони здоров'я України надійшов відзив на позовну заяву, у якому третя особа зазначає, що матеріали справи не містять документів, передбачених порядком «Передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс», а також у позивача існує заборгованість за комунальні послуги, а тому підстави для передачі житлового будинку з балансу на баланс відсутні.

Ухвалою господарського суду від 09 квітня 2012р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони культурної спадщини.

Ухвалою господарського суду від 20 квітня 2012р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Сімеїзьку селищну раду.

Представник Міністерства охорони здоров'я України в судове засідання не з'явився, про час розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Строк розгляду справи продовжувався відповідно до ст. 69 ГПК України.

Розгляд справи відкладався відповідно до ст. 77 ГПК України.

Після вияснення всіх обставин справи та перевірення доказів, суд видалявся для прийняття рішення по даній справі до нарадчої кімнати.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третіх осіб-2, -3, суд -

ВСТАНОВИВ:

08 листопада 2005 року рішенням установчих зборів власників квартир та приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1, затверджено статут Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1» (протокол № 1), який зареєстровано рішенням виконкому Ялтинської міської ради № 1885 від 21.12.2005р. (а. с. 8-20, т. 1).

Відповідно до п. 2.1. статуту, метою створення об'єднання є забезпечення захисту прав його членів, відповідно до пункту 11.1 цього статуту, та дотримання ними обов'язків щодо належного утримання та використання неподільного і загального майна житлового комплексу, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Пунктом 2.2 статуту встановлено, що завданням та предметом діяльності об'єднання є:

належне утримання будинку та прибудинкової території; забезпечення реалізації прав власників приміщень будинку на володіння та користування спільним майном членів об'єднання; забезпечення сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання; здійснення господарської діяльності для забезпечення власних потреб.

Крім того, об'єднання має право, відповідно до законодавства та статуту, шляхом скликання загальних зборів, зокрема, брати на баланс майно об'єднання (п. 2.3 статуту).

Як вбачається з протоколу загальних зборів членів ОСББ «АДРЕСА_1» № 3 від 20 травня 2006 року (а. с. 22-23, т. 1), вирішено взяти будинок АДРЕСА_1 у м. Ялта на баланс позивача.

На виконання рішення ОСББ «АДРЕСА_1» про взяття будинку на баланс, 23.10.2006р. позивач звернувся з листом до головного лікаря санаторію «Юність» Кудрявцевої О.В. (а. с. 15, т. 1), в якому просив розглянути пакет документів для зняття з балансу вищезазначеного будинку.

27 жовтня 2008р. позивач звернувся до відповідача з аналогічним листом (а. с. 26, т. 1).

Також, у листі від 19 травня 2011р. позивач просив передати спірний будинок на свій баланс, а у разі відсутності відповідних повноважень - проінформувати вищу інстанцію (а. с. 27, т. 1).

30 червня 2011р. Міністерство охорони здоров'я України листом № 263 повідомило позивачу, що питання щодо передачі будинку на баланс Об'єднання знаходиться на розгляді, а з метою прискорення процесу необхідно погасити заборгованість окремих жильців за отримані комунальні послуги.

Відповідно до довідки Міністерства охорони здоров'я України (вих. № 535 від 20.12.2011р., а. с. 29, т. 1), спірний будинок знаходиться на балансі Державного закладу «Спеціалізований (спеціальний) санаторій «Юність» МОЗ України, а майно санаторію є державною власністю та належить останньому на праві оперативного управління.

Як вбачається з довідки Комунального підприємства Ялтинської міської ради «Бюро технічної інвентаризації» № 3246 від 06.04.2012р. (а. с. 9-12, т. 2), домоволодіння АДРЕСА_1 належить наступним особам: ОСОБА_9 (кв. 17), ОСОБА_10 (кв. 5), ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 (кв. 5а), ОСОБА_13 (кв. 15), ОСОБА_14 (кв. 16), ОСОБА_15, ОСОБА_16 (кв. 8), ОСОБА_17 (кв. 19), ОСОБА_18 (літ. И), ОСОБА_17 (кв. 18), ОСОБА_19 (кв. 12), ОСОБА_20 (кв. 2), ОСОБА_21, ОСОБА_18 (кв. 9), ОСОБА_22 (кв. 1), ОСОБА_23, ОСОБА_24 (кв. 7), ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30 (кв. 10), ОСОБА_31 (кв. 4), ОСОБА_1 (кв. 3).

Крім того, довідкою Комунального підприємства Ялтинської міської ради «Бюро технічної інвентаризації» № 52 від 11.04.2012р. (а. с. 13, т. 2) підтверджується, що всі квартири в будинку АДРЕСА_1, м. Ялта приватизовані.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши в сукупності фактичні обставини справи, заслухавши пояснення представників, суд дійшов висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі - Закон), основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Згідно ст. 11 даного Закону, об'єднання після набуття статусу юридичної особи може: прийняти на власний баланс весь житловий комплекс; за договором з попереднім власником залишити його балансоутримувачем усього житлового комплексу або його частини; укласти договір з будь-якою юридичною особою, статут якої передбачає можливість здійснення такої діяльності, про передачу їй на баланс усього житлового комплексу або його частини.

Рішення про прийняття на баланс основних фондів приймається відповідно до цього Закону, інших нормативно-правових актів та статуту об'єднання.

Балансоутримувач забезпечує управління житловим комплексом.

У разі якщо у новозбудованому будинку власники квартир, приміщень протягом двох місяців після підписання акта державної приймальної комісії не створюють об'єднання і не приймають на баланс основні фонди, сільська, селищна, міська рада може своїм рішенням призначити балансоутримувача.

Призначений балансоутримувач здійснює свої повноваження по забезпеченню управління будинком до прийняття будинку на баланс об'єднанням. Витрати на здійснення цих функцій управління розподіляються між власниками пропорційно площі приміщень, що перебувають у їх власності.

Передача майна з балансу на баланс відбувається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Передача на баланс майна (в тому числі земельної ділянки), яке входить до складу житлового комплексу, але не належить об'єднанню, не тягне за собою виникнення права власності на нього.

Частина багатоквартирного будинку може бути виділена в окремий житловий комплекс за умови, що надбудова, реконструкція або знесення цієї частини не порушить цілісності чи можливості використання за призначенням інших частин будівлі, що не входять до складу цього комплексу.

Спори щодо прийняття та передачі на баланс майна вирішуються у судовому порядку.

Відповідач у своїх запереченнях зазначає, що як балансоутримувач будинку не має права приймати рішення щодо вибуття основних засобів санаторію, а передача будинку на баланс позивачу по суті є розпорядженням нерухомим майном.

При цьому, правом розпорядження виступає юридично закріплена можливість власника самостійно вирішувати юридичну і фактичну долю майна шляхом його відчуження іншим особам, зміни його стану чи призначення тощо (наприклад, продати, подарувати, передати за заповітом майно).

З огляду на наведені приписи законодавства, суд відхиляє доводи відповідача відносно того, що приймаючи рішення щодо передачі будинку на баланс позивачу, останній фактично здійснить розпорядження майном.

До того ж, в матеріалах справи наявні фототаблиці та заяви жильців будинку (а. с. 95-112, т. 1) з яких вбачається, що відповідач не виконує належним чином свої зобов'язання щодо утримання будинку у належному стані, що суперечить приписам ст. 24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відповідно до якої балансоутримувач зобов'язаний, зокрема, забезпечити умови для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів відповідно до встановлених стандартів, нормативів, норм та правил, а також забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, що перебуває на його балансі.

Суд встановив, що у складі переліку пам'яток місцевого значення, зазначеного в листі № 2606 від 20.11.2002 р. Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони культурної спадщини (а. с. 157-159, т. 1), спірний житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, відсутній.

Представник Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони культурної спадщини, під час розгляду справи, не надав доказів того, що спірний житловий будинок є пам'яткою культурної спадщини.

Крім того, згідно висновку Управління головного архітектора № 14/1995 від 05.07.2004р. (а. с. 16, т. 2), житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, не є пам'яткою архітектури.

Викладене спростовує доводи відповідача, що спірний будинок є пам'яткою культурної спадщини.

Щодо доводів відповідача про наявність заборгованості у мешканців спірного будинку з оплати комунальних послуг, матеріали справи свідчать про те, що заборгованість у розмірі 15 931,81 грн. склалась лише за двома особами, які не є учасниками ОСББ «АДРЕСА_1», а саме: ОСОБА_18 - 11 150,20 грн. та ОСОБА_32 - 4 571,83 грн.

Також, суд зазначає, що вказана позиція відповідача не може бути підставою для відмови у задоволенні даного позовних вимог у цій справі, оскільки відповідач не позбавлений права у встановленому законодавством порядку звернутися до суду з відповідним позовом про стягнення з боржників заборгованості за комунальні послуги.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 р. № 1521 «Про реалізацію Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» затверджено Порядок передачі майна на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Згідно п. 2 вказаного Порядку, загальні збори об'єднання вирішують питання про: прийняття житлового комплексу на баланс об'єднання; залишення житлового комплексу або його частини на балансі попереднього балансоутримувача (за умови укладення з ним відповідного договору); передачу житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, та укладення з цією юридичною особою відповідного договору.

При цьому, за змістом п. 5 Порядку, передача житлового комплексу або його частини з балансу на баланс проводиться разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання.

У разі втрати план земельної ділянки, технічний паспорт будинку або технічна документація виготовляються чи відновлюються за рахунок підприємства, установи чи організації, з балансу яких передається житловий комплекс або його частина, протягом місяця після надходження відповідного звернення від об'єднання.

Зі змісту вказаних правових норм вбачається, що вирішення питання щодо передачі на баланс житлового комплексу залежить виключно від прийнятого зборами об'єднання рішення і таке право кореспондується з обов'язком балансоутримувача у двомісячний строк після надходження відповідного звернення від об'єднання передати йому житловий комплекс та відповідну технічну документацію.

Відповідно статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно статті 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу вимог та заперечень.

Відповідач не надав суду належних доказів в обґрунтування відмови у передачі позивачу на баланс спірного будинку.

Враховуючи викладені обставини та мету створення об'єднання, його статус, закріплені в ст. 4 Закону України Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», суд вважає, що єдиним правильним способом захисту, спрямованим на реальний захист прав та інтересів позивача, з урахуванням приписів ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України, є зобов'язати відповідача передати на баланс Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1» спірний житловий будинок.

Судові витрати по оплаті судового збору суд покладає на відповідача, у відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Враховуючи викладене та керуючись статями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Державний заклад «Спеціалізований (спеціальний) санаторій «Юність» Міністерства охорони здоров'я України (код ЄДРПО України 01995717) передати на баланс Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1» (код ЄДРПО України 33876364) житловий багатоквартирний будинок із спорудами та інженерними мережами за адресою: АР Крим, АДРЕСА_1 та підписати акт приймання-передачі, у формі та порядку, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 1521 від 11.10.2002 р.

3. Стягнути з Державного закладу «Спеціалізований (спеціальний) санаторій «Юність» Міністерства охорони здоров'я України (код ЄДРПО України 01995717) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «АДРЕСА_1» (код ЄДРПО України 33876364) 1 073,00 грн. судового збору.

4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Вступна та резолютивна частини рішення оголошені - 07.05.2012р.

Повне рішення складено - 11.05.2012р.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Лукачов С.О.