Постанова № 23927833, 19.04.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.04.2012
Номер справи
2а-4221/12/2670
Номер документу
23927833
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

19 квітня 2012 року 15:44 № 2а-4221/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.

при секретарі судового засідання Деруга Н.О.,

у відкритому судовому засіданні в адміністративній справі

за позовомЗаступника прокурора Голосіївського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва до Відкритого акціонерного товариства «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш»простягнення заборгованостіза участю представників сторін:

Представник прокуратури - Діброва В.С.;

від позивача -Ганчин С.Б.;

від відповідача - Сердюк В.Ю..

встановив:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача, в якому просить стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Київський завод комунального машинобудування «Коммаш»заборгованість зі сплати фінансових (штрафних) санкцій та пені за не своєчасну сплату страхових внесків в сумі 15 343,66 грн.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що за Відповідачем обліковується заборгованість зі сплати фінансових (штрафних) санкцій та пені за несвоєчасну сплату страхових внесків в сумі 15 343,66 грн., яку відповідач в добровільному порядку в передбаченні законодавством строки не сплатив.

В судовому засіданні представник позивача та прокуратури надав пояснення по суті заявленого позову та просив позов задоволити в повному обсязі.

Представник Відповідача в судовому засіданні виклав зміст своїх пояснень з приводу заявлених позовних вимог та зазначив, що позовні вимоги визнає, при цьому лише просив реструктуризувати суму даної заборгованості, у зв'язку з кризою та складеним фінансовим становищем в якому знаходиться Відкрите акціонерне товариство «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш»

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відкрите акціонерне товариство «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш»перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва, як платник страхових внесків.

Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києві проведено перевірку Відкритого акціонерного товариства «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш»щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зобов'язання на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів.

В ході перевірки встановлено, що підприємство має перед Управлінням Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва заборгованість зі сплати фінансових санкцій та пені за несвоєчасну сплату страхових внесків в розмірі 15 343, 66 грн., що підтверджується рішеннями №956, № 957, №958, №959, №960 від 06.04.2011 року.

Відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Абзацом 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до вказаної статті страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Частинами 3 та 5 цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь; повідомлення про взяття на облік страхувальника як платника страхових внесків надсилається страхувальнику наступного робочого дня з дня взяття на облік.

Враховуючи викладене Відповідач є платником страхових внесків до солідарної системи Пенсійного фонду України.

У відповідності до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»для роботодавця страхові внески до солідарної системи нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно З нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Згідно зі ст. 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003, розробленої відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування2 та Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»(далі -Інструкція), обчислення страхових внесків зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2 цієї Інструкції.

Частиною 6 ст. 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Відповідно до пп. 5.1.4 Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Згідно з пп. 5.1.5 та 5.1.6 Інструкції, у разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід) у розмірах, установлених для страхувальників (31,8 відсотки).

Перерахування страхових внесків здійснюється платниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).

Остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Відповідно до ч. 9 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»днем сплати страхових внесків вважається:

-у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду або у випадках, передбачених цим Законом, на рахунок Накопичувального фонду - день списання установою банку, установою Державного казначейства України суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду;

-у разі сплати сум страхових внесків готівкою - день внесення страхувальником коштів у банківську установу чи відділення зв'язку для перерахування на банківські рахунки органу Пенсійного фонду та/або Накопичувального фонду.

Як встановлено судом Відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив суми страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Абзацом 6 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, чого відповідачем зроблено не було.

Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Керуючись вищевикладеним першим заступником начальника УПФУ в Голосіївському районі м. Києва до Відповідача застосовано фінансові санкції, зокрема, рішенням: № 956 від 06.04.2011 року у розмірі 5 679, 30 грн.; № 957 від 06.04.2011 року в розмірі 3 017, 49 грн.; № 958 від 06.04.2011 року в розмірі 715, 23 грн.; № 959 від 06.04.2011 року в розмірі 170 00 грн.; № 960 від 06.04.2011 року в розмірі 967, 78 грн. та пеню в розмірі 4 793, 86 грн.

Як встановлено в судовому засіданні всі вищезазначені рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) Відповідачем страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду були отримані представником Відповідача - головним бухгалтером ВАТ „Коммаш" Дорошко О.І. 08.04.2011, про що свідчать відмітки про отримання на вказаних рішеннях.

Згідно зі статтею 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст.18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом, у зв'язку з чим законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Згідно із ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді у разі порушення або загрози порушень державних інтересів. Із врахуванням того, що «інтереси держави»є оціночним поняттям, прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

постановив:

Позов Заступника прокурора Голосіївського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва задоволити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Київський завод комунального машинобудування «Коммаш»на користь Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва заборгованість зі сплати фінансових (штрафних) санкцій та пені за несвоєчасну сплату страхових внесків в сумі 15 343, 66 грн. (п'ятнадцять тисяч триста сорок три грн.) 66 коп. (на розрахункові рахунки у відділення Державного казначейства: р/р № 256093122601 - в розмірі 14 980, 33 грн., р/р № 256083132601 - в сумі 363, 33 грн. в ГУ Ощадбанку у м. Києві (ЄДРПОУ 22869454), МФО 322669, отримувач Управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва).

Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.І. Шейко