Постанова № 23927193, 17.04.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.04.2012
Номер справи
2а-3718/12/2670
Номер документу
23927193
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

17 квітня 2012 року № 2а-3718/12/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Київський радіозавод»

до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення та акту перевірки

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось публічне акціонерне товариство «Київський радіозавод» з позовом, в якому позивач просить суд визнати недійсним податкове повідомлення-рішення від 07.12.2011р. №0003712302/67278 та п/п.3.1.5 (Перевірка нарахування та сплати дивідендів за період з 01.07.2008р. по 30.06.2011р. AT «Київський радіозавод») і п.5 розділу З (висновок) Акту планової перевірки AT "Київський радіозавод" від 2 5.11.2011 р. за №8651/2302/30722314).

Позовні вимоги мотивовані тим, що норми Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік»не можуть розповсюджувати свою дію на питання сплати дивідендів за попередні роки, а дія норм вказаного Закону не може розповсюджуватися на позивача, оскільки позивачем було прийнято рішення відносно дивідендів. Також позивач стверджує, що відповідальність має нести власник, який прийняв відповідне рішення.

В судове засідання представники відповідача не зявилися, заперечень на позов не надано. З огляду на вищезазначене, в судовому засіданні було оголошено про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Справа, відповідно до приписів частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянута в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі м. Києва проведено планову виїзну перевірку AT «Київський радіозавод»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2008р. по 30.06.2011р. За результатами проведеної перевірки складено Акт від 25.11.2011р. за №8561/2302/30722314 (далі Акт перевірки).

Вищезазначеним актом перевірки було встановлено порушення позивачем вимог ст.58,59 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»та Постанова Кабінету Міністрів України від 22.03.2010 р. № 274, які полягали в тому, що ПАТ «Київський радіозавод»не нараховано та не сплачено частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності за 2009 рік в розмірі 217 500 грн.

На підставі вищезазначених висновків акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 07.12.2011 р. №0003712302/67278, яким позивачу визначено податкові зобовязання зі сплати частини прибутку підприємств в сумі 217500грн. та 35120,73грн. пені.

Суд з правомірністю зазначеного рішення погоджується, виходячи з нижченаведеного.

Відповідно до п. 5 ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності»від 21.09.2006 року № 185-V, господарська організація, у статутному капіталі якої є корпоративні права держави, за підсумками календарного року зобов'язана спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів.

Господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, до 1 травня року, що настає за звітним, приймають рішення про відрахування не менше 30 відсотків чистого прибутку на виплату дивідендів.

Господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, сплачують до Державного бюджету України дивіденди у строк не пізніше 1 липня року, що настає за звітним, нараховані пропорційно розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних капіталах.

Господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків, сплачують дивіденди безпосередньо до Державного бюджету України у строк не пізніше 1 липня року, що настає за звітним, у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, але не менше 30 відсотків, пропорційно розміру державної частки (акцій, паїв) у статутних капіталах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій.

Господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави яких становить 100 відсотків, які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, що настає за звітним, сплачують до державного бюджету частину чистого прибутку у розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, встановлених на відповідний рік, але не менше 30 відсотків, до 1 липня року, що настає за звітним.

На суму таких коштів органами державної податкової служби нараховується пеня у порядку, визначеному абзацом шостим цієї частини, яка сплачується до загального фонду Державного бюджету України.

Статтею 59 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»передбачено, що господарські товариства, у статутному фонді яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних фондах господарських товариств, частка держави яких складає 100 відсотків, які не прийняли рішення про нарахування дивідендів за результатами фінансово - господарської діяльності за 2006 - 2009 роки до 1 травня 2010 року, сплачують до державного бюджету частину чистого прибутку у розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, встановлених на відповідний рік, до 1 липня 2010 року.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №274 від 22.03.2010р. «Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2009 році господарських товариств, у статутному капіталі яких корпоративні права держави», затверджено базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2009 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, у розмірі 30 відсотків.

На суму коштів, несвоєчасно внесених господарськими товариствами, у статутному фонді яких є корпоративні права держави, та господарськими товариствами, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходяться у. статутних фондах господарських товариств, частка держави яких складає 100 відсотків, Державною податковою адміністрацією України нараховується пеня у порядку, визначеному частиною десятою статті 58 цього Закону, яка сплачується до загального фонду Державного бюджету України.

Відповідно до р. 220 Звіту про фінансові результати, ПАТ «Київський радіозавод»за 2009 рік задекларовано чистий прибуток у розмірі 725 тис. грн. З огляду на вищенаведене, суд погоджується з висновками акту перевірки про те, що ПАТ «Київський радіозавод»не нараховано та не сплачено частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності за 2009 рік в розмірі 217 500грн.

Відповідно до вимог статей 8.2; 8.3; 8.7 Статуту ВАТ «Київський радіозавод», затвердженого Наказом Національного космічного агентства України (далі - НКАУ) 12.10.2005 р. № 247, рішення про виплату дивідендів та їх розмір на одну акцію затверджуються Вищим органом управління Товариством за поданням Правління Товариства, узгодженим з Наглядовою (спостережною) радою Товариства. Вищий орган управління Товариством приймає рішення про форму, строки та порядок виплати дивідендів відповідно до чинного законодавства України та Статуту Товариства.

За результатами діяльності Товариства в 2009 році, з урахуванням рішення правління ВАТ «Київський радіозавод»(Протокол № 5 від 06.04.2010), рішення Наглядової ради (Протокол № 29 від 16.04.2010), Вищим органом управління Товариством - НКАУ було видано наказ №117 від 22.04.2010 р. «Про розподіл прибутку ВАТ «Київський радіозавод»за результатами діяльності у 2009 році.

При цьому судом не приймаються посилання позивача на те, що ним було прийнято рішення про нарахування дивідендів, оскільки вищезазначеним Наказом було вирішено не оголошувати виплату дивідендів (п.2).

Норми статті 59 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»поширюють свою дію на підприємства, які не прийняли рішення про нарахування дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006 - 2009 роки, при цьому відносно позивача рішення про виплату дивідендів не прийнято, натомість прийнято рішення щодо виплати (не виплачувати).

Судом не приймаються посилання позивача на неможливість застосування до правовідносин з виплати дивідендів за 2006 2009 роки положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», оскільки саме таке прямо встановлено Законом.

Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд, при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, зазначеною правовою нормою передбачено можливість суду надавати аналіз відповідності Конституції України лише щодо нормативно правових актів нижчої юридичної сили.

Суду не надано права не застосовувати норму Закону України з посиланням на його невідповідність Конституції України.

Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1.В задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя С.К. Каракашьян