Постанова № 23923902, 14.04.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
14.04.2011
Номер справи
2а-13268/10/14/0170
Номер документу
23923902
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 квітня 2011 р. 16:38 Справа №2а-13268/10/14/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі :

Головуючого судді Кірєєва Д.В., при секретарі судового засідання Жигалової К.Ю.

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1, представник за дов.,

від відповідача - не з'явився,

розглянув адміністративну справу

за позовом Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим,

до відповідача Кримського республіканського центру соціально - економічного розвитку

про примусовий розпуск об'єднання громадян

Суть спору: Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Кримського республіканського центру соціально - економічного розвитку (далі - відповідач) про примусовий розпуск об'єднання громадян.

Позов мотивовано порушенням відповідачем вимог статей 13, 15, 24, 25, 26 Закону України "Про об'єднання громадян" у зв'язку із тим, що відповідач не знаходиться за адресою, вказаною у статутних документах, не реєструє зміни до статуту щодо свого місцезнаходження, не звітує до податкових органів і органів Пенсійного фонду України, а також тим, що порушення законодавства не були усунуті відповідачем після направлення письмового попередження.

Ухвалами суду від 15.11.2010 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті спору.

Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України. Повістка про виклик в судове засідання повернулась на адресу суду із відміткою про незнаходження адресата за вказаною адресою. Згідно із вимогами ч. 11 ст. 35 КАС України повістка вважається врученою належним чином.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись статтею 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з Положенням про Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 14.02.2007 року № 47/5 (далі - Положення) Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі (далі - управління юстиції) підпорядковуються Міністерству юстиції України (далі - Мін'юст) та є його територіальними органами.

Відповідно до абзацу дев'ятого пункту 3 Положення одним з основних завдань є здійснення легалізації місцевих об'єднань громадян та реєстрації інших юридичних осіб у порядку, установленому чинним законодавством, здійснення в межах компетенції контролю за їх діяльністю.

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про об'єднання громадян" і Положення про порядок легалізації об'єднань громадян, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 року № 140 на органи юстиції покладено функції державної реєстрації і контролю за діяльністю громадських організацій. Відтак, відповідно до п. 4 ст. 17 Закону України "Про об'єднання громадян" органи юстиції мають право звертатися з позовами до адміністративного суду про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян. Положеннями ч. 1 ст. 1 Закону України "Про об'єднання громадян" визначено, що об'єднанням громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян, згідно із ст. 14 Закону України "Про об'єднання громадян" є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об'єднань громадян, які не легалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною. Після реєстрації об'єднання громадян воно набуває статус юридичної особи. Легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.

Відповідача зареєстровано Головним управлінням юстиції в АР Крим 06.04.2000 року, адреса, вказана у статутних документах - м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17-а (ідентифікаційний код 24402080).

Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону України "Про об'єднання громадян" органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту.

Перевіркою Головного управління юстиції статутної діяльності організації було встановлено, що за адресою, вказаною у статутних документах відповідача, останній не знаходиться, у зв'язку з чим проведення перевірки стало неможливим. Про відсутність організації складено акт від 02.10.2007 року.

Згідно із ст. 13 Закону України "Про об'єднання громадян" інформація стосовно місцезнаходження організації є невід'ємною частиною статуту організації. Згідно статті 15 вищезгаданого Закону зміни та доповнення до статуту підлягають обов'язковій реєстрації.

Як вбачається з п. 3 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру.

Судом встановлено, що відповідачем документи на реєстрацію змін до статуту у зв'язку зі зміною місцезнаходження відповідача до органу реєстрації не надавались.

Таким чином, відповідачем порушено вимоги ст. 15 Закону України "Про об'єднання громадян" та статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в частині обов'язкової реєстрації змін у статутних документах.

Згідно із ст. 29 Закону "Про об'єднання громадян" якщо об'єднанням громадян вчинено правопорушення, яке не тягне за собою обов'язкового застосування іншого виду стягнення, передбаченого цим Законом, відповідний легалізуючий орган виносить письмове попередження.

Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим на підставі ст. ст. 28, 29 Закону України "Про об'єднання громадян" винесено попередження № 03-10/163 від 20.01.2010 року (а.с. 8), у якому вимагалось надати інформацію про статутну діяльність організації.

Не зважаючи на це, інформацію про здійснення статутної діяльності організацією надано не було.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Згідно із Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" відповідач є неприбутковою організацією, а також на підставі положень ст. 85 Цивільного кодексу України є непідприємницьким товариством яке не має на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про об'єднання громадян" об'єднання громадян повинні у встановленому порядку подавати фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати.

Однак згідно із даними Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим, відповідач в якості платника на обліку не значиться (а.с. 12).

Згідно із даними Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим (а.с. 16) відповідач знаходиться на податковому обліку, але звітність не надає з І кварталу 2008 року.

За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач не знаходиться за юридичною адресою, не надає звітність по обов'язкових платежах, що є порушенням ст.ст. 24, 26 Закону України "Про об'єднання громадян" і заподіює шкоду інтересам держави, зважаючи на неможливість держави в особі уповноважених нею органів контролювати фінансово-господарську діяльність громадської організації.

Згідно з частиною 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.

Відповідачем не надало суду доказів виконання попередження Головного управління юстиції та усунення порушень законодавства.

Відповідно до п. 3 статті 32 Закону України "Про об'єднання громадян" примусовий розпуск (ліквідація) об'єднань громадян за поданням реєструючого органу або прокурора, здійснюється за рішенням суду у разі продовження протиправної діяльності після накладення стягнень передбачених вищезгаданим законом.

Відповідач після винесення попередження продовжує ухилятись від державного контролю, порушуючи тим самим статтю 25 Закону України "Про об'єднання громадян", тому знайшов підтвердження факт існування законної підстави для примусового розпуску (ліквідації) громадської організації.

Відповідно до частини 3 статті 32 Закону України "Про об'єднання громадян" , про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян реєструючий орган протягом п'ятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомляє у засобах масової інформації.

Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

У зв'язку зі складністю справи судом 14.04.2011 року проголошені вступна та резолютивна частини постанови, постанову у повному обсязі складено 18.04.2011 року.

Керуючись статтями 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Примусово розпустити (ліквідувати) Кримський республіканський центр соціально - економічного розвитку (м. Сімферополь, вул.Севастопольська, 17-а (ідентифікаційний код 24402080), зареєстрований Головним управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим 06.04.2000 року.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання її копії. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кірєєв Д.В.