УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2012 р.Справа № 1609/2а-8667/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бершова Г.Є.
Суддів: Ральченка І.М. , Рєзнікової С.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради, Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області на постанову Київського районного суду м. Полтави від 28.11.2011р. по справі № 1609/2а-8667/11
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради , Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації , Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИЛА:
12.10.2011р. ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради (надалі по тексту - перший відповідач), Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації (надалі по тексту - другий відповідач), Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області (надалі по тексту - третій відповідач) в якому просила суд:
- визнати неправомірними дії відповідачів щодо виплати їй у 2011 році разової грошової допомоги до 05 травня у розмірі меншому п'яти мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язати відповідачів нарахувати та виплатити їй недоотриману разову грошову допомогу до 05 травня за 2011 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Постановою Київського районного суду м. Полтави від 28.11.2011р. зазначений позов задоволено.
Визнано неправомірними дії та відмови Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради, Управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області у здісненні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" .
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради, Управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації та Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області зробити перерахунки, донарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік відповідно до ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати з урахуванням проведених виплат.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, перший відповідач - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, просить оскаржувану постанову змінити в частині задоволення позовних вимог, відмовивши у їх задоволенні в повному обсязі.
Другий відповідач - Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації також не погодився з постановою суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу. В обґрунтування апеляційної скарги відповідач посилається на порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011р. "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"", просить оскаржувану постанову скасувати та постановити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Також з постановою суду першої інстанції не погодився третій відповідач - Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області та подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011р. "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"", просить оскаржувану постанову скасувати та постановити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Виходячи з приписів ст. 197 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційних скарг не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того що позивач має право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції , виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Між тим, у квітні 2011 року допомога до 5 травня була нарахована та виплачена позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" від 04.04.2011р. у розмірі 480 грн., що значно зменшує розмір передбачених законом виплат.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положенням ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів дійшла висновку, що при визначенні розміру щорічної разової грошової допомоги застосуванню підлягають норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не постанова Кабінету Міністрів України № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Враховуючи викладене, колегія суддів відхиляє доводи апеляційних скарг щодо правомірності нарахування та виплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня, в розмірах встановлених Постановою Кабінету Міністрів України.
Вихідним критерієм розрахунку допомоги виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано не взяв до уваги положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання разової грошової допомоги до 5 травня, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст .12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що позивач має право на отримання щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік у розмірі передбаченому ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до Типового положення про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2007 р. N 790, Управління відповідно до покладених на нього завдань організовує в межах своєї компетенції роботу з надання пільг пенсіонерам, інвалідам, ветеранам війни та праці, одиноким непрацездатним громадянам, забезпечує надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; забезпечує надання відповідно до законодавства державної допомоги сім'ям з дітьми, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, а також інших видів державної допомоги.
Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради здійснює покладений на нього обов'язок щодо нарахування та виплати щорічної допомоги до 5 травня в межах завдань, встановлених Типовим положенням про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації.
Колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги другого відповідача - Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, що він не є належним відповідачем по справі, виходячи з наступного.
Відповідно до Типового положення про Головне управління праці та соціального захисту населення обласної, Київської міської державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2007 р. N 790, Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за правильністю і своєчасністю призначення та виплати допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, координує і контролює роботу підрозділів з нарахування і виплати допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, організовує контроль в межах своєї компетенції за наданням установлених пільг інвалідам, ветеранам війни та праці, одиноким непрацездатним громадянам, дітям-сиротам, одиноким матерям, сім'ям загиблих військовослужбовців, багатодітним сім'ям та іншим категоріям громадян, координує роботу підприємств, установ та організацій з цих питань, розробляє та подає відповідні пропозиції, забезпечує створення та підтримання в актуальному стані бази даних одержувачів усіх видів соціальної допомоги.
Таким чином, Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, здійснює покладений на нього обов'язок щодо нарахування та виплати щорічної допомоги до 5 травня в межах завдань, встановлених Типовим положенням про Головне управління праці та соціального захисту населення обласної, Київської міської державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської державної адміністрації.
Колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги третього відповідача - Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, що він не є належним відповідачем по справі, виходячи з наступного.
Відповідно до Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 25 квітня 2006 р. N 147 завданнями Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є: підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого і рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат; здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат; здійснення вхідного обліку та контролю документів з питань призначення соціальної допомоги, інших грошових виплат, які надходять від органів праці та соціального захисту населення, підприємств, організацій та установ; підготовка та передання органам праці та соціального захисту населення документи з питань виплати соціальної допомоги, інших грошових виплат через державні підприємства зв'язку та установи банків.
Таким чином, Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснює покладений на нього обов'язок щодо виплати щорічної допомоги до 5 травня в межах завдань, встановлених Типовим положенням про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Отже, переглянувши постанову суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг, колегія суддів, підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Колегія суддів вважає за необхідне стягнути з Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації та Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області судовий збір за подання апеляційної скарги, оскільки при поданні апеляційних скарг його сплачено не було.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради, Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області залишити без задоволення.
Постанову Київського районного суду м. Полтави від 28.11.2011р. по справі № 1609/2а-8667/11 залишити без змін.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради судовий збір у розмірі 14,12 грн.( чотирнадцять гривень, дванадцять копійок), який має бути направлено за реквізитами: отримувач -УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок -31210206781011, код класифікації доходів бюджету -22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173 .
Стягнути з Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації судовий збір у розмірі 14,12 грн.( чотирнадцять гривень, дванадцять копійок), який має бути направлено за реквізитами: отримувач -УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок -31210206781011, код класифікації доходів бюджету -22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173 .
Стягнути з Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області судовий збір у розмірі 14,12 грн.( чотирнадцять гривень, дванадцять копійок), який має бути направлено за реквізитами: отримувач -УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок -31210206781011, код класифікації доходів бюджету -22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Бершов Г.Є.Судді(підпис) (підпис) Ральченко І.М. Рєзнікова С.С. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Бершов Г.Є.