ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2012 р. Справа № 1605/2а-1433/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бершова Г.Є.
Суддів: Ральченка І.М. , Рєзнікової С.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області на постанову Гребінківського районного суду Полтавської області від 09.11.2011р. по справі № 1605/2а-1433/11
за позовом ОСОБА_1
до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області , Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області
про визнання дій неправомірними, зобов`язання суб`єкта владних повноважень провести виплату недосплаченої суми одноразової грошової допомоги до 5 травня,
ВСТАНОВИЛА:
10.10.2011р. ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області (надалі по тексту - перший відповідач), Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області (надалі по тексту - другий відповідач), в якому просила суд:
- визнати протиправною бездіяльність Відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області щодо відмови в проведенні перерахунку суми щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ( в редакції Закону України від 25 грудня 1998 року), ОСОБА_1, ветерану війни - учаснику війни;
- зобов'язати Відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області провести перерахунок суми щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ( в редакції Закону України від 25 грудня 1998 року), ОСОБА_1, ветерану війни - учаснику війни;
- визнати протиправною бездіяльність Відповідача - Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо відмови в проведенні виплати суми щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ( в редакції Закону України від 25 грудня 1998 року), ОСОБА_1, ветерану війни - учаснику війни;
- зобов'язати Відповідача - Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області провести виплати недосплаченої суми щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ( в редакції Закону України від 25 грудня 1998 року), ОСОБА_1, ветерану війни - учаснику війни, на час проведення виплат, з урахуванням проведених виплат.
Постановою Гребінківського районного суду Полтавської області від 09.11.2011р. зазначений позов задоволено.
Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області в частині нарахування, а Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області в частині невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік, як учаснику бойових дій, передбаченої ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в неповному обсязі протиправними.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області нарахувати, а Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік, як учаснику бойових дій, передбачену ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на момент проведення виплати, з урахуванням проведених виплат.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, перший відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення вимог Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", постанов Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011р. "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"", №1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється з а рахунок коштів державного бюджету", просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Також з постановою суду першої інстанції не погодився другий відповідач - Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області та подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011р. "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"", просить оскаржувану постанову скасувати та постановити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Виходячи з приписів ст. 197 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційних скарг підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст.195 Кодексу адміністративного судочинства суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання щорічної допомоги до 5 травня в розмірі передбаченому ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме 5 мінімальних пенсій за віком.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач згідно посвідчення серії В- I №603407 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників війни.
Положення щодо визначення правового статусу ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення закріплено в Законі України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993р.
Статтею 14 зазначеного Закону встановлено пільги для учасників війни. Відповідно до ч.5 ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня учасникам війни нагородженим орденами і медалями колишнього СРСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, виплачується разова грошова допомога у розмірі чотирьох мінімальних пенсій за віком, іншим учасникам війни - у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком
Таким чином, враховуючи те, що нагород колишнього СРСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни позивач не має, колегія суддів дійшла висновку, що позивач має право на отримання щорічної допомоги до 5 травня як учаснику війни в розмірі, передбаченому ч.5 ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме 3 мінімальних пенсій за віком.
Між тим, у 2011 році допомога до 5 травня була нарахована та виплачена позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" від 04.04.2011р. у розмірі 120 грн., що значно зменшує розмір передбачених законом виплат.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положенням ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів дійшла висновку, що при визначенні розміру щорічної разової грошової допомоги застосуванню підлягають норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не постанова Кабінету Міністрів України № 341 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Вихідним критерієм розрахунку допомоги виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано не взяв до уваги положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання разової грошової допомоги до 5 травня, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст. Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" .
Отже, враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що позивач має право на перерахунок та виплату грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік в розмірі. передбаченому ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме 3 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, передбаченого ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги другого відповідача - Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, що він не є належним відповідачем по справі, виходячи з наступного.
Відповідно до Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 25 квітня 2006 р. N 147 завданнями Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є: підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого і рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат; здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат; здійснення вхідного обліку та контролю документів з питань призначення соціальної допомоги, інших грошових виплат, які надходять від органів праці та соціального захисту населення, підприємств, організацій та установ; підготовка та передання органам праці та соціального захисту населення документи з питань виплати соціальної допомоги, інших грошових виплат через державні підприємства зв'язку та установи банків.
Таким чином, Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснює покладений на нього обов'язок щодо виплати щорічної допомоги до 5 травня в межах завдань, встановлених Типовим положенням про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Отже переглянувши постанову суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова у через невідповідність висновків суду обставинам справи підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови.
Колегія суддів вважає за необхідне стягнути з Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області та Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області судовий збір за подання апеляційної скарги судового збору, оскільки при поданні апеляційних скарг його сплачено не було.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, п. 3 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційні скарги Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області задовольнити частково.
Постанову Гребінківського районного суду Полтавської області від 09.11.2011р. по справі № 1605/2а-1433/11 скасувати.
Прийняти нову постанову.
якою позов ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання дій неправомірними, зобов`язання суб`єкта владних повноважень провести виплату недосплаченої суми одноразової грошової допомоги до 5 травня задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області в частині нарахування, а Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області в частині невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік, в розмірі передбаченому ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області нарахувати, а Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік, в розмірі передбаченому ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" а саме трьох мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області судовий збір у розмірі 16,10 грн., який має бути направлено за реквізитами: отримувач -УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок -31210206781011, код класифікації доходів бюджету -22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173 .
Стягнути з Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області судовий збір у розмірі 16,10 грн., який має бути направлено за реквізитами: отримувач -УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок -31210206781011, код класифікації доходів бюджету -22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Бершов Г.Є.Судді(підпис) (підпис) Ральченко І.М. Рєзнікова С.С.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Бершов Г.Є.