КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
30 березня 2012 року Справа № 1170/2а-1054/12
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А., розглянувши матеріали позовної заяви прокурора Олександрівського району, який діє в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі, до відкритого акціонерного товариства "Олександрівське ремонтно-транспортне підприємство" про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И Л А:
Прокурор Олександрівського району, який діє в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі, звернувся до суду з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства "Олександрівське ремонтно-транспортне підприємство" про стягнення коштів у сумі 13 914,02 грн.
Вбачається, що вказана позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 106 КАС України у позовній заяві зазначається, зокрема, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Частиною 2 статті 106 КАС України передбачено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Як вбачається з позовної заяви, предметом даного спору є стягнення з відповідача заборгованості (недоїмки) зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за січень 2009 року-липень 2010 року у сумі 6 238,13 грн., фінансових санкцій у сумі 2 011, 24 грн. та пені у сумі 5 664,65 грн.
Згідно з частиною 3 статті 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Суд зауважує, що спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частинами 1, 2 статті 106 вказаного Закону (у редакції, яка діяла на час виникнення недоїмки) передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій
Згідно з частиною 3 статті 106 вказаного Закону територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.
Про оскарження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку страхувальник зобов'язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду.
Узгодження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки здійснюється на підставі заяви страхувальника, яка розглядається територіальним органом Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів після її отримання, та поданих страхувальником документів, що свідчать про неправильність обчислення сум недоїмки, зазначених у вимозі.
У разі узгодження страхувальником вимоги про сплату недоїмки з територіальним органом Пенсійного фонду цей орган зобов'язаний у строк, визначений для розгляду заяви страхувальника про узгодження вимоги, надіслати йому узгоджену вимогу про сплату недоїмки, а страхувальник зобов'язаний сплатити узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги.
У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до господарського суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.
Про нарахування пені та накладення штрафів посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій. Суми пені та штрафів підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення. (ч.13 ст. 106 Закону).
Рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу є виконавчим документом. У разі якщо страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, отримали рішення про нарахування пені та накладення штрафу і не сплатили зазначені в них суми фінансових санкцій протягом десяти робочих днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний виконавчий орган Пенсійного фонду про його оскарження, воно передається для виконання державній виконавчій службі та страхувальнику. Суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків, стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків. Суми пені та штрафів можуть бути включені до вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування цих фінансових санкцій пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки. (ч.14 ст.106 Закону).
Аналіз наведеної норми свідчить, що право в органу Пенсійного фонду на звернення до суду з позовом про стягнення недоїмки виникає у разі, якщо платник страхових внесків, отримавши вимогу про сплату недоїмки, протягом десяти робочих днів: - не сплатив зазначені у ній суми, - не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, - не оскаржив вимогу в судовому порядку, або отримавши узгоджену вимогу, протягом десяти робочих днів не сплатив узгоджену суму недоїмки. Відповідно, право на звернення до суду з позовом про стягнення фінансових санкцій та пені виникає, якщо платник страхових внесків, отримавши рішення про нарахування пені та накладення штрафу, протягом десяти робочих днів, - не сплатив зазначені у ньому суми, - не оскаржив рішення в судовому порядку.
Між тим, у позовній заяві прокурором всупереч вимогам ст.106 КАС України не викладені обставини направлення позивачем на адресу відповідача вимог про сплату недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 6 238,13 грн. Також не надано доказів застосування до відповідача фінансових санкцій (штрафу) у розмірі 1314, 92 грн. та нарахування пені у сумі 718, 12 грн., шляхом винесення відповідного рішення та направлення його відповідачеві.
Відповідно до частини 1 статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись статтями 107, 108, 160, 165, 186, 254 КАС України, суддя -
У Х В А Л И ЛА:
1. Позовну заяву прокурора Олександрівського району, який діє в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі, до відкритого акціонерного товариства "Олександрівське ремонтно-транспортне підприємство" про стягнення коштів, залишити без руху.
2. Прокурору надати строк до 13 квітня 2012 року для усунення зазначених недоліків шляхом подання до суду доказів направлення позивачем на адресу відповідача вимог про сплату недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 6 238,13 грн., застосування до відповідача фінансових санкцій (штрафу) у розмірі 1314, 92 грн. та нарахування пені у сумі 718, 12 грн. та отримання їх відповідачем.
3. Роз'яснити прокурору, що в разі невиконання зазначених вимог адміністративний позов буде вважатися неподаним та повернутий.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати прокурору.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш