Постанова № 23919705, 27.04.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2012
Номер справи
2а/0570/3658/2012
Номер документу
23919705
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 квітня 2012 р. Справа № 2а/0570/3658/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10 год. 30 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Тарасенко І.М.

при секретарі Бебешко Ю.О.

за участю:

представника позивача Бистрова М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк, вул.50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» до Комунального підприємства «Горлівське міське бюро технічної інвентаризації» про зобов'язання здійснити державну реєстрацію права власності,-

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Горлівське міське бюро технічної інвентаризації»про зобов'язання здійснити державну реєстрацію права власності.

12.04.2012 року через канцелярію суду позивачем надана заява про уточнення позовних вимог, відповідно до яких позивач просить суд зобов'язати Комунальне підприємство «Горлівське міське бюро технічної інвентаризації» здійснити державну реєстрацію прав власності за ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» на адміністративну будівлю, розташовану за адресою: м. Горлівка, вул. Кирова, 15, загальною площею 1387,50 кв.м. (балансоутримувачем якого є відокремлений підрозділ «Центральні електричні мережі» ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго»)

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 24.01.2012 року ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» звернулося до КП «Горлівське міське бюро технічної інвентаризації» із заявою про реєстрацію права власності на адміністративну будівлю, розташовану за адресою: м. Горлівка, вул. Кірова, 15.

Однак, на адресу позивача надійшло рішення відповідача від 08.02.2012 року за вих.№136 про відмову в реєстрації права власності на вищезазначену будівлю. Відмовляючи в державній реєстрації прав власності відповідач зазначив, що відповідно до пункту 3.5 Тимчасового положення, реєстратор БТІ відмовляє у проведенні державної реєстрації, якщо: із заявою про державну реєстрацію прав звернулася особа (особи), яка не може бути заявником відповідно до Положення; подані документи не відповідають вимогам, установленим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства.

Позивач вважає, що рішення відповідача є протиправним оскільки порушує законні права та інтереси ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго».

Таким чином, позивач просить зобов'язати Комунальне підприємство «Горлівське міське бюро технічної інвентаризації» здійснити державну реєстрацію прав власності за ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» на адміністративну будівлю, розташовану за адресою: м. Горлівка, вул. Кирова, 15, загальною площею 1387,50 кв.м. (балансоутримувачем якого є відокремлений підрозділ «Центральні електричні мережі» ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго»).

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, мотивуючи свою позицію аналогічно викладеній в позові, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце був повідомлений належним чином, про що в матеріалах справи міститься повідомлення про вручення поштового відправлення. Надав суду письмові заперечення на позовну заяву зі змісту яких вбачається, що підставою відмови в проведені державної реєстрації права власності Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» на будівлю виробничого призначення літ. «А-І» загальною площею 1100,80 кв.м, розташованої за адресою: м. Горлівка, вул. Кірова, 15, стало те, що заявлене право не підлягає реєстрації відповідно до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.07.2010 року №1692/5. Крім того, для реєстрації прав власності заявником надано договір купівлі - продажу від 29.05.1998 року укладеного між ЗАТ «Буджилсервіс» та Центральними електричними мережами, згідно з яким Центральні електричні мережі придбало будівлю виробничого призначення літ. А-І, загальною площею 1100,80 кв.м, розташованою за адресою: м. Горлівка, вул. Кірова, 15, а з заявою про державну реєстрацію прав звернулося ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», яке не є стороною вищевказаного договору купівлі-продажу.

Також, відповідач зазначив, що згідно до п. 1.6. Тимчасового положення, державній реєстрації підлягає право власності на закінчене будівництвом нерухоме майно, яке прийняте в експлуатацію у встановленому законодавством порядку. Документи, що підтверджують факт прийняття в експлуатацію вищевказаного самочинно забудованого майна, заявником не надані.

В своїх запереченнях відповідач просить суд розглянути справу без участі представника КП «Горлівське міське бюро технічної інвентаризації».

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 2 ст. 7 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» (далі - Закон) проведення реєстрації відповідних прав здійснюють місцеві органи державної реєстрації.

Згідно з п. 5 розд. V «Прикінцеві положення» Закону до створення єдиної системи органів реєстрації прав, реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Суд приходить до висновку, що законом тимчасово покладено (делеговано) зазначені повноваження на комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації. Ці повноваження здійснюються ними як владні управлінські функції на основі законодавства, тобто, виходячи з приписів п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України КП «Горлівське міське бюро технічної інвентаризації» у даному випадку є суб'єктом владних повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи, 24 січня 2012 року Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» звернулося до Комунального підприємства «Горлівсье міське бюро технічної інвентаризації» з заявою для проведення державної реєстрації права власності на будівлю виробничого призначення літ. «А-І» загальною площею 1100,8 кв.м, розташовану за адресою: м. Горлівка, вул. Кірова, 15.

Для реєстрації прав ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» були надані наступні документи: договір купівлі-продажу від 29 травня 1998 року укладеного між ЗАТ «Буджилсервіс» та Центральними електричними мережами, згідно з яким Центральні електричні мережі придбало будівлю виробничого призначення літ. А-І, загальною площею 1100,80 кв.м, розташованою за адресою: м. Горлівка, вул. Кірова, 15; статут ПАБ «ДТЕК Донецькобленерго»; копія свідоцтва №664521 Серія А00 «Про державну реєстрацію юридичної особи»; довіреність на уповноважену особу.

Однак, на адресу позивача надійшло рішення реєстратора від 08.02.2012 року за вих..№ 136 про відмову в реєстрації права власності на будівлю виробничого призначення літ. «А-І» загальною площею 1100,8 кв.м.

Відмовляючи в державній реєстрації прав власності в своєму рішенні відповідач зазначив, що відсутні підстави для проведення реєстрації у відповідності до пункту 3.4 Тимчасового положення, у зв'язку з чим на підставі пункту 3.5 Тимчасового положення реєстратор БТІ відмовив позивачу у проведенні державної реєстрації права власності.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Реєстрація прав власності згідно п. 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28 січня 2003 року № 6/5 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28 січня 2003 року № 66/7387), здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації.

Так, відповідно до п.2 ч.1 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» в редакції Закону України про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України від 11 лютого 2010 року № 1878-VI (надалі - Закон про речові права), обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, зокрема, право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами.

Державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно, у розумінні приписів ст. 2 вказаного Закону, є офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Бюро технічної інвентаризації у своїй діяльності керується Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 р. (у редакції наказу Міністерства юстиції України № 6/5 від 28.01.2003 р.), зареєстрованим в Міністерства юстиції 18.02.2002 року за № 157/6445, (далі - Тимчасове положення), а також Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».

Згідно п.1.1. Тимчасового положення, це положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно визначає порядок проведення державної реєстрації права власності та права користування (сервітуту) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; довірчого управління нерухомим майном; права власності на об'єкти незавершеного будівництва (далі - державна реєстрація прав), а також порядок взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

У відповідності до п. 1.4. ст. 1 зазначеного Тимчасового положення державна реєстрація прав власності на нерухоме майно (далі - реєстрація прав) - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі право встановлювальних документів коштом особи, що звернулася до БТІ.

Відповідно до пункту 1.5 Тимчасового положення державній реєстрації підлягають право власності та інші речові права на таке нерухоме майно: житлові будинки; квартири; будівлі, в яких розташовані приміщення, призначені для перебування людини, розміщення рухомого майна, збереження матеріальних цінностей, здійснення виробництва тощо; споруди (інженерні, гідротехнічні тощо) - земельні поліпшення, що не належать до будівель та приміщень, призначені для виконання спеціальних технічних функцій; приміщення - частини внутрішнього об'єму житлових будинків, будівель, квартир, обмежені будівельними елементами.

Суд не приймає посилання відповідача на норми 1.6 Тимчасового положення, оскільки, у відповідності до договору купівлі-продажу від 29.05.1998 року на земельній ділянці, зокрема, знаходиться будівля виробничого призначення «А-І» загальною площею 1100,8 кв.м., що не відноситься до закінченого будівництва нерухомого майна, яке прийняте в експлуатацію.

Крім того, суд зазначає, що однією з відмов відповідач зазначив, що у відповідності до договору купівлі-продажу від 29.05.1998 року з заявою про державну реєстрацію прав власності звернулася не та сторона, оскільки договір був укладений між ЗАТ «Буджилсервіс» та Центральними електричними мережами, згідно з яким Центральні електричні мережі придбало будівлю виробничого призначення.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 26.04.2011 року №12561050038000009, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Позивач має свої відокремлені підрозділи, одним із яких є Центральні електричні мережі, є структурною одиницею ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», що не є юридичною особою.

Відповідно до ч.ч.1 та 3 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхнім посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Таким чином, заявником є юридична особа - Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго».

У відповідності до ч. 1 статті 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.

Приписами частини 3 статті 95 цього Кодексу передбачено, що філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Таким чином, юридичні особи передають філіям і представництвам певне майно та затверджують положення про такі юридичні особи, яке визначає зміст і порядок їх діяльності.

Разом з тим, юридичним власником цього майна залишається юридична особа, тому, що філії та представництва не мають правосуб'єктності. Вони виступають лише як відокремлені частини юридичної особи.

Крім того, в судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, зокрема, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, юридичною особою є Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго», а Центральні електричні мережі є структурною одиницею ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго».

Таким чином, суд зазначає, що з даною заявою про державну реєстрацію звернулася саме та юридична особа у відповідності до Положення.

Крім того, відповідно до пункту 3.5 Тимчасового положення реєстратор БТІ відмовляє у проведенні державної реєстрації прав, якщо: заявлене право не є таким, що підлягає державній реєстрації відповідно до Положення; із заявою про державну реєстрацію прав звернулась особа (особи), яка не може бути заявником відповідно до Положення; об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, розташований у межах території, на якій свою діяльність здійснює інше БТІ відповідно до договору з Адміністратором Реєстру прав; подані документи не відповідають вимогам, установленим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства; заявлене право вже зареєстроване; не проведено технічну інвентаризацію об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або вона проведена не тим БТІ, що здійснює свою діяльність на території, у межах якої розташований такий об'єкт; право власності та інші речові права на нерухоме майно виникли на підставі правочинів за наявності в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна відомостей про накладення заборони та/або арешту нерухомого майна, що підтверджується відповідним витягом; право власності на нерухоме майно, що перебуває у податковій заставі, виникло з порушенням встановленого порядку відчуження; відчуження або інше визначення юридичної долі об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, у випадках, встановлених нормативно-правовими актами, відбулося без отримання витягу з Реєстру прав або строк його дії закінчився; у тридцятиденний строк з моменту надіслання рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав заявником (заявниками) не усунено обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав.

Зазначений пункт Положення містить вичерпний перелік підстав, за яких у реєстрації прав на нерухоме майно може бути відмовлено.

Таким чином, підстави відмови, які зазначені в рішенні відповідача від 08.02.2012 року за вих.. № 136 відсутні в переліку причин відмови в реєстрації права власності на нерухоме майно, встановлені законодавством.

Згідно із частиною 2 статі 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено суду правомірність прийнятого рішення від 08.02.2012 року про відмову Публічному акціонерному товариству «ДТЕК Донецькобленерго» в проведенні державної реєстрації прав власності на адміністративну будівлю розташовану за адресою: м. Горлівка, вул. Кірова, 15, у зав'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105,112,136, 158 - 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» до Комунального підприємства «Горлівське міське бюро технічної інвентаризації» про зобов'язання здійснити державну реєстрацію права власності - задовольнити повністю.

Зобов'язати Комунальне підприємство «Горлівське міське бюро технічної інвентаризації» здійснити державну реєстрацію права власності на підставі договору купівлі - продажу від 29 травня 1998 року за Публічним акціонерним товариством «ДТЕК Донецькобленерго» на адміністративну будівлю, розташовану за адресою: м. Горлівка, вул. Кірова, 15 загальною площею 1387,50 м. кв. (балансоутримувачем якого є відокремлений підрозділ «Центральні електричні мережі» ПАТ «Донецькобленерго»).

Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31217206784005 - Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, ЄДРПОУ 38034015, МФО 834016, банк - Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області) на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» (84601, Донецька область, м. Горлівка, пр.-т Леніна, буд. 11, ЄДРПОУ 00131268, поточний рахунок №26001307550283 в філіалі «Центрально-Міського відділення ПАТ Промінвестбанку в м. Горлівка в Донецькій області») судовий збір сплачений при подачі позову в сумі 32 (тридцять дві) грн. 19 коп.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 27 квітня 2012 року в присутності представника позивача.

Повний текст постанови складений 28 квітня 2012 року.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Тарасенко І.М.