УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2012 р.Справа № 2а-1670/7853/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бондара В.О.
Суддів: Донець Л.О. , Кононенко З.О.
за участю секретаря судового засідання Білоус А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Вепр" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 16.11.2011р. по справі № 2а-1670/7853/11
за позовом Публічного акціонерного товариства "Вепр"
до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИЛА:
03.10.2011 року, Публічне акціонерне товариство "Вепр" ( далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області ( далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.11.2011 року в задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Вепр" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовлено.
Не погодившись з даною постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи просив скасувати рішення суду першої інстанції та задовольнити позов у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що судом першої інстанції неповне з"ясовано обставини, що мають значення для справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача неправомірні, необґрунтовані і не підлягають задоволенню .
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, Публічне акціонерне товариство "Вепр" зареєстроване виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області 23 січня 1998 року, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №360755, ідентифікаційний код юридичної особи - 03118216.
З 15 червня 2011 року по 21 червня 2011 року Кременчуцькою ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) ПАТ "Вепр", поданої за 2011 рік (реєстраційний №9001703426 від 05 квітня 2011 року) по питанню правильності нарахування плати за землю.
14 квітня 2011 року Кременчуцька ОДПІ звернулась з листом до позивача про надання пояснень та документального підтвердження правомірності декларування показників декларації про плату за землю за 2011 рік з урахуванням положень рішення Кременчуцької міської ради від 29 листопада 2009 року про введення з 01 січня 2011 року в дію нової грошової оцінки землі, положень пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України щодо подання разом із декларацією довідки (витягу) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, подання такої довідки у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
21 квітня 2011 року ПАТ "Вепр" повідомило про те, що позивачем вчиняються дії по розробленню технічної документації для продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки, і показники декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) ПАТ "Вепр", поданої за 2011 рік (реєстраційний №9001703426 від 05 квітня 2011 року) розраховані та сплачуються на підставі старого договору, укладеному із Кременчуцькою міською радою.
За наслідками проведення документальної невиїзної перевірки Кременчуцькою ОДПІ складений акт від 29 червня 2011 року №4528/15-227/0318216, у висновках якого зафіксовано про встановлення заниження позивачем показників декларації з орендної плати за землю за січень -квітень 2011 року на суму 190980,92 грн, в тому числі за січень 2011 року -59393,67 грн., за лютий 2011 року -59393,67 грн., за березень 2011 року -36096,79 грн., за квітень 2011 року -36096,79 грн. та винесене податкове повідомлення-рішення від 18 липня 2011 року №0007821503/2371 про визначення суми податкового зобов'язання в розмірі 190980,92 грн., застосування штрафної (фінансової) санкції в розмірі 4,00 грн., а всього на суму 190984,92 грн.
Колегія суддів погоджується з даним висновком суду виходячи з наступного.
В період, який перевірявся Кременчуцькою ОДПІ -січень -квітень 2011 року ПАТ "Вепр" фактично використовувалася земельна ділянка, розташована за адресою м. Кременчук, вул. Київська, 64.
До матеріалів справи залучено копію договору оренди земельної ділянки, укладеного 01 червня 2005 року ПАТ "Вепр" із Кременчуцькою міською радою. За умовами договору оренди Кременчуцька міська рада передала, а позивач прийняв в строкове платне користування дві земельні ділянки несільськогосподарського призначення загальною площею 0,95690 га. Відповідно до положень пункту 8 договору, він укладений до 01 квітня 2010 року.
Як вбачається з пояснень позивача, він користується земельною ділянкою за адресою м. Кременчук, вул. Київська 64 на підставі державного акту на право постійного користування землею, виданого Кременчуцькому державному автотранспортному підприємству №15356. Користування землею на підставі договору оренди від 01 червня 2005 року є неможливим, адже строк його дій закінчився.
Матеріали справи містять копію рішення Кременчуцької міської ради від 20 вересня 2011 року вбачається, що на підставі рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 19 грудня 1996 року №1470 "Про надання Кременчуцькому державному автотранспортному підприємству 15356 в постійне користування земельної ділянки по вул. Київській 64" Кременчуцькому державному автотранспортному підприємству 15356 надана в постійне користування земельна ділянка для експлуатації і обслуговування будівель та споруд по вул. Київській 64 та виданий державний акт на право постійного користування землею від 25 грудня 1996 року №131.
Технічна документація із землеустрою щодо складання договору оренди була розроблена ВП "Землевпорядник" за зверненням ВАТ "Кременчуцьке АТП-15356" та погоджена його представником -Юрченком В.І.
Станом на 2005 рік землевпорядна документація була приведена у відповідність до частини 6 Перехідних положень Земельного кодексу України за добровільним зверненням ВАТ "Кременчуцьке АТП-15356".
Вищезазначене підтверджується фактом укладання договору оренди позивачем із Кременчуцькою міською радою 01 червня 2005 року, що, крім того, спростовує твердження ПАТ "Вепр" про користування земельною ділянкою по вул. Київській 64 в м. Кременчуці на підставі акту на право постійного користування земельною ділянкою.
Станом на 2011 рік,фактичне використання ПАТ "Вепр" земельної ділянки за адресою м. Кременчук, вул. Київська 64, не заперечуєтьсяпозивачем, про що останнім до Кременчуцької ОДПІ самостійно подано декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) ПАТ "Вепр", поданої за 2011 рік (реєстраційний №9001703426 від 05 квітня 2011 року).
ВАТ "Вепр" задекларовано плату за землю на рівні 2010 року, без врахування витягу (довідки) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, адже для виготовлення витягу позивач до Кременчуцького відділу земельних ресурсів не звертався.
Зазначене стало підставою для визначення самостійно Кременчуцькою ОДПІ суми орендної плати ПАТ "Вепр" за період січень -квітень 2011 року.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Платниками податку, згідно із статтею 269 Податкового кодексу України, є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Визначення розміру орендної плати виключно в договорі оренди земельної ділянки, суд зазначає, що відповідно до положень пунктів 288.1 -288.4 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Як встановлено судом першої інстанції, що листом від 22 червня 201 року №06-13/944 виконавчий комітет Кременчуцької міської ради повідомив Кременчуцьку ОДПІ про ті обставини, що ПАТ "Вепр" не зверталося до Кременчуцької міської ради Полтавської області для вирішення питання про продовження строку дії договору оренди земельної ділянки по вул. Київській 64, у зв'язку із закінченням строку його дії.
Також встановлено судом , що листом від 11 серпня 2011 року №01-19/5079 Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області повідомлено ПАТ "Вепр" про закінчення строку дії договору оренди земельної ділянки, необхідність продовження строку його дії, шляхом подання до міської ради клопотання встановленого зразка та згідно статті 7 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" надати адміністратору Єдиного дозвільного офісу відповідну документацію із землеустрою, необхідну для оформлення права користування земельною ділянкою. Листом від 21 квітня 2011 року ПАТ "Вепр" повідомлено Кременчуцьку ОДПІ про те, що позивачем вчиняються дії по розробленню технічної документації для продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки.
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Для визначення розміру податку та орендної плати , відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового Кодексу України, використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Кременчуцька міська рада рішенням від 24 листопада 2009 року сесії V скликання "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" передбачила введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель з 1 січня 2011 року.
Пунктом 3 даного рішення визначено, що фізичним та юридичним особам в 2-х місячний термін необхідно звернутися в Управління Держкомзему у м. Кременчук та замовити витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які знаходяться в їх користуванні або власності.
Таким чином рішенням Кременчуцькою міської ради було зобов'язано власників земель та землекористувачів звернутися до Управління Держкомзему у м. Кременчуці за для отримання даних з нормативної грошової оцінки земель.
Як вбачається з матеріалів справи, Кременчуцькою ОДПІ було зроблено запит до управління Держкомзему у місті Кременчуці Полтавської області від 04 травня 2011 року №286/9/15-221 та отримано відповідь від 06 червня 2011 року №01-27/1030 та довідку (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 06 червня 2011 року №01-21/3770, копії яких наявні в матеріалах справи.
За даними витягу про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, грошова оцінка складає в 2011 році 278,79 грн.
Аналіз викладеного, вказує, що орендна плата за землю за 2011 рік повинна складати 705562,60 грн. (січень, лютий, липень -грудень по 66562,51 грн., з урахуванням коригую чого коефіцієнту 0,65 -173062,52 грн., за березень -червень -43265,63 грн.
Таким чином, орендна плата за період січень -квітень 2011 року повинна складати січень -66562,51 грн., лютий -66562,51 грн., березень -43265,63 грн., квітень -43265,63 грн., замість визначеної позивачем в декларації на рівні січень -7168,84 грн., лютий -7168,84 грн., березень -7168,84 грн., квітень -7168,84 грн.
Таким чином, розрахунок суми проведений позивачем без врахування показників нормативної грошової оцінки землі, введеної в дію з 01 січня 2011 року рішенням Кременчуцької міської ради від 24 листопада 2011 року, що ПАТ "Вепр" не заперечується.
З огляду на вищезазначене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає безпідставними.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про доведеність Кременчуцькою ОДПІ правомірності податкового повідомлення-рішення від 18 липня 2011 року №0007821503/2371 у зв'язку із чим позовні вимоги ПАТ "Вепр" про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18 липня 2011 року №0007821503/2371 задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, , 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Вепр" залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 16.11.2011р. по справі № 2а-1670/7853/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Бондар В.О.Судді Донець Л.О. Кононенко З.О.
Повний текст ухвали виготовлений 02.04.2012 р.