Рішення № 23863362, 04.05.2012, Господарський суд Закарпатської області

Дата ухвалення
04.05.2012
Номер справи
5008/165/2012
Номер документу
23863362
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Рішення

04.05.2012 Справа № 5008/165/2012

За позовом Закарпатського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Закарпатської області, м. Ужгород

до Державного підприємства „Воловецьке лісове господарство", смт. Воловець

про стягнення 232 291,67 грн.,

Суддя господарського суду -Кривка В.П.

представники:

Прокурора -Погоріляк М.,Закарпатський міжрайонний природоохоронний прокурор;

Позивача -ОСОБА_1, довіреність № 211/12 від 23.01.2012 року;

Відповідача - ОСОБА_2, довіреність № 207 від 13.03.2012 року;

СУТЬ СПОРУ: Закарпатським міжрайонним природоохоронним прокурором в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Закарпатської області, м. Ужгород заявлено позов до Державного підприємства „Воловецьке лісове господарство", смт. Воловець про стягнення 232 291,67 грн.

Позовні вимоги вмотивовано тим, що внаслідок планової перевірки проведеної інспекторами Державної екологічної інспекції в Закарпатській області у ДП "Воловецьке ЛГ" у вересні 2011 року встановлено ряд порушень зокрема, недотримання при ведені лісового господарства вимог природоохоронного законодавства щодо охорони, захисту, використання та відтворення лісів. У зв'язку з чим, було заподіяно шкоду на суму 232 291,67 грн., яку позивач і просить стягнути на користь спеціальних фондів бюджетів місцевих рад Воловецького району.

У ході судового розгляду прокурор та позивач позовні вимоги в порядку ст.22 ГПК України уточнили та зменшили у зв'язку з частковим погашення боргу під час вирішення судом спору і просять стягнути 157 321,67 грн. (а.с. 29). За таких обставин, суд розглядає уточнені позовні вимоги.

Уповноважений представник відповідача під час судового розгляду наявність уточненої суми позовних вимог визнав у повному обсязі, про що подав письмову заяву. Між тим, просить суд надати розстрочку виконання рішення суду на 8 місяців рівними частинами, посилаючись на те, що наразі відповідач не в змозі виконати рішення суду з поважних обставин. Вказане клопотання, з доданням підтверджуючих документів, мотивував тим, що відповідач являється державним комерційним підприємством і у відповідності до ст. 75 ГК України основним плановим документом державного комерційного підприємства є фінансовий план, відповідно до якого підприємство отримує доходи і здійснює видатки, визначає обсяг та спрямування коштів для виконання своїх функцій протягом року відповідно до установчих документів. Згідно з фінансовим планом на 2012 рік одержання чистого доходу передбачено в розмірі 62 000 грн.

Під час судового засідання уповноважений представник позивача та прокурор, з огляду на статус відповідача -державне підприємство, подані відповідачем документальні докази в підтвердження заявленого клопотання та часткове погашення заявленої до стягнення суми позову, проти надання судом розстрочки виконання рішення суду не заперечували, при цьому вказали щодо вирішення цього питання - на розсуд суду.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та уповноважених представників сторін,

суд встановив:

29 вересня 2011 року працівниками Державної екологічної інспекції в Закарпатській області у ДП "Воловецьке ЛГ" було проведено планову перевірку, за результатами якої складено акт перевірки від 29.09.2011 року (а.с. 8-14).

Як вбачається з вказаного акту відповідачем при ведені лісового господарства не дотримано вимоги природоохоронного законодавства, зокрема в ході перевірки виявлено: пошкодження дерев до ступеня припинення росту масою 11,8 м.куб., пошкодження дерев до ступеня неприпинення росту масою 19,2 м.куб., незадовільна та несвоєчасна очистка місць рубок від порубкових залишків на площі 10,2 га, порушення термінів проведення санітарно-оздоровчих заходів масою 39 м.куб., не вивезення у встановлений термін деревини масою 40 м.куб. незаконна рубка дерев у насадженні масою 0,11 м.куб., незаконна рубка дерев на лісосіках масою 72,38 м.куб.

За результатами перевірки, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року №665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди заподіяної лісу" та Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 року №555, нараховано ДП "Воловецьке ЛГ" майнові стягнення за порушення вимог лісового законодавства в сумі 232 291,67 грн. (розрахунок шкоди нанесених лісу ДП "Воловецьке ЛГ" в держлісфонді ДП "Воловецьке ЛГ", а.с. 16 - 17).

У зв'язку з цим, позивач 27.02.2012 року звернувся до відповідача з вимогою №07/04/12 про відшкодування суми 232 291,67 грн. заподіяної шкоди (а.с. 15), проте ДП "Воловецьке ЛГ" належним чином на претензію не відреагувало, пред'явлені вимоги не виконало. У ході судового розгляду, уповноважений представник відповідача зазначені та викладені в позові обставини підтвердив, позовні вимоги визнав та подав належні докази про часткове погашення заявленої до стягнення суми в розмірі 74 970 грн., у зв'язку з чим прокурором та позивачем позовні вимоги було уточнено та зменшено до 157 321,67 грн.

Таким чином заявлені вимоги про стягнення суми 157 321,67 грн. належним чином доведені матеріалами справи та відповідачем визнані.

Згідно ст. 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку визначених законодавством України.

Майнові стягнення, відповідно до вимог чинного законодавства, надходять фонду охорони навколишнього природного середовища місцевих бюджетів і використовуються для відтворення лісів, підвищення їх продуктивності, проведення лісогосподарських заходів та тримання лісів у належному санітарному стані. Ненадходження зазначених коштів негативно впливає на реалізацію заходів щодо відтворення лісових ресурсів.

Відповідно до п. "б", ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державний контроль за використанням і охороною природних ресурсів (в т.ч. лісів та іншої рослинності) здійснює спеціально уповноважений орган державної влади та його органи на місцях.

Згідно Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1520 від 17 листопада 2001 року - Державна екологічна інспекція України є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінприроди і йому підпорядковується. Одним з основних завдань Державної екологічної інспекції України та Державних екологічних інспекцій в областях є здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами на відповідній території.

Відповідно до п. 9, ч. 5 Положення про державні екологічні інспекції в областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого наказом Мінприроди від 16 грудня 2006 року № 548 Інспекція має право уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

За таких обставин, заявлені позивачем вимоги належним чином обґрунтовані законом, підтверджені матеріалами справи, відповідачем у встановленому порядку визнані, тому підлягають до задоволення судом повністю, шляхом стягнення з відповідача суми 157 321,67 грн. на користь спеціальних фондів бюджетів місцевих рад Воловецького району, а саме:

- 5536,35 грн. Розтоцької сільської ради;

- 4286,62 грн. Воловецької селищної ради;

- 64 839,52 грн. Жденіївської селищної ради;

- 2644,69 грн. Підполозянської сільської ради;

- 22102,20 грн. Щербовецької сільської ради;

- 44132,52 грн. Тишівської сільської ради;

- 354,00 грн. Біласовицької сільської ради;

- 13425,77 грн. Гукливської сільської ради.

Поряд з цим, зважаючи на те, що відповідач являється державним комерційним підприємством і у відповідності до ст. 75 ГК України основним плановим документом державного комерційного підприємства є фінансовий план, відповідно до якого підприємство отримує доходи і здійснює видатки, визначає обсяг та спрямування коштів для виконання своїх функцій протягом року відповідно до установчих документів. Дослідивши дохідну та видаткову частину поданого відповідачем, затвердженого в установленому порядку фінансового плану підприємства на 2012 рік, керуючись положеннями п. 6 ст. 83 ГПК України суд дійшов висновку про фактичну наявність обставин, що ускладнюють негайне виконання рішення господарського суду, і доцільність задоволення клопотання відповідача та розстрочення виконання рішення суду на 8 місяців, шляхом стягнення суми 157 321,67 грн. рівними частинами щомісячно до 30 грудня 2012 року.

Визначаючи термін розстрочки виконання рішення, суд враховує статус боржника - державне підприємство, наведені заявником об'єктивні обставини, що ускладнюють його виконання, визнання боргу, часткове його погашення в ході судового розгляду, а також висловлену з даного приводу уповноваженими представниками сторін правову позицію.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог і становлять 3 146,42 грн.

Керуючись ст.ст. 43, 32, 33, 34, 43, 49, 75, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України,

СУД ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства „Воловецьке лісове господарство", смт. Воловець, вул. Фабрична, 2, (код ЄДРПОУ 22114566) суму 157 321,67 грн. на користь спеціальних фондів місцевих бюджетів місцевих рад Воловцького району, а саме:

- 5536,35 грн. на користь Розтоцької сільської ради на р/р 33111331700100;

- 4286,62 грн. на користь Воловецької селищної ради на р/р 33113331700089;

- 64 839,52 грн. на користь Жденіївської селищної ради на р/р 33113331700090;

- 2644,69 грн. на користь Підполозянської сільської ради на р/р 33114331700099;

- 22102,20 грн. на користь Щербовецької сільської ради на р/р 33118331700103;

- 44132,52 грн. на користь Тишівської сільської ради на р/р 33119331700102;

- 354,00 грн. на користь Біласовицької сільської ради на р/р 33110331700093;

- 13425,77 грн. на користь Гукливської сільської ради на р/р 33116331700097

Назва банку одержувача -ГУДКУ у Закарпатській області, м. Ужгород МФО банку одержувача -812016, код платежу 24062100.

3. Розстрочити виконання рішення наступним чином:

На користь Розтоцької сільської ради 5 536,35 грн.

До 30.05.2012 року -692,04 грн.

До 30.06.2012 року - 692,04 грн.

До 30.07.2012 року - 692,04 грн.

До 30.08.2012 року - 692,04 грн.

До 30.09.2012 року - 692,04 грн.

До 30.10.2012 року - 692,04 грн.

До 30.11.2012 року - 692,04 грн.

До 30.12.2012 року -692,07 грн.

На користь Воловецької селищної ради 4 286,62 грн.

До 30.05.2012 року -535,82 грн.

До 30.06.2012 року - 535,82 грн.

До 30.07.2012 року - 535,82 грн.

До 30.08.2012 року - 535,82 грн.

До 30.09.2012 року - 535,82 грн.

До 30.10.2012 року - 535,82 грн.

До 30.11.2012 року - 535,82 грн.

До 30.12.2012 року -535,88 грн.

На користь Жденіївської селищної ради 64 839,52 грн.

До 30.05.2012 року -8 104,94 грн.

До 30.06.2012 року - 8 104,94 грн.

До 30.07.2012 року - 8 104,94 грн.

До 30.08.2012 року - 8 104,94 грн.

До 30.09.2012 року - 8 104,94 грн.

До 30.10.2012 року - 8 104,94 грн.

До 30.11.2012 року - 8 104,94 грн.

До 30.12.2012 року - 8 104,94 грн.

На користь Підполозянської сільської ради 2 644,69 грн.

До 30.05.2012 року -330,58 грн.

До 30.06.2012 року - 330,58 грн.

До 30.07.2012 року - 330,58 грн.

До 30.08.2012 року - 330,58 грн.

До 30.09.2012 року - 330,58 грн.

До 30.10.2012 року - 330,58 грн.

До 30.11.2012 року - 330,58 грн.

До 30.12.2012 року -330,63 грн.

На користь Щербовецької сільської ради -22 102,20 грн.

До 30.05.2012 року -2 762,77 грн.

До 30.06.2012 року -2 762,77 грн.

До 30.07.2012 року -2 762,77 грн.

До 30.08.2012 року -2 762,77 грн.

До 30.09.2012 року -2 762,77 грн.

До 30.10.2012 року -2 762,77 грн.

До 30.11.2012 року -2 762,77 грн.

До 30.12.2012 року -2 762,81 грн.

На користь Тишівської сільської ради 44 132,52 грн.

До 30.05.2012 року -5 516,56 грн.

До 30.06.2012 року -5 516,56 грн.

До 30.07.2012 року -5 516,56 грн.

До 30.08.2012 року -5 516,56 грн.

До 30.09.2012 року -5 516,56 грн.

До 30.10.2012 року -5 516,56 грн.

До 30.11.2012 року -5 516,56 грн.

До 30.12.2012 року -5 516,60 грн.

На користь Біласовицької сільської ради 354,00 грн.;

До 30.05.2012 року -44,25 грн.

До 30.06.2012 року -44,25 грн.

До 30.07.2012 року -44,25 грн.

До 30.08.2012 року -44,25 грн.

До 30.09.2012 року -44,25 грн.

До 30.10.2012 року -44,25 грн.

До 30.11.2012 року -44,25 грн.

До 30.12.2012 року -44,25 грн.

На користь Гукливської сільської ради 13 425,77 грн.

До 30.05.2012 року -1 678,22 грн.

До 30.06.2012 року -1 678,22 грн.

До 30.07.2012 року -1 678,22 грн.

До 30.08.2012 року -1 678,22 грн.

До 30.09.2012 року -1 678,22 грн.

До 30.10.2012 року -1 678,22 грн.

До 30.11.2012 року -1 678,22 грн.

До 30.12.2012 року -1 678,23 грн.

4. Стягнути з Державного підприємства „Воловецьке лісове господарство", смт. Воловець, вул. Фабрична, 2, (код ЄДРПОУ 22114566) на користь суму 3 146,42 (Три тисячі сто сорок шість) грн. 42 коп. судового збору в доход державного бюджету за відповідним кодом бюджетної класифікації.

Рішення набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

В зв'язку з оголошенням в судовому засіданні 04.05.2012 року лише вступної і резолютивної частини, повний текст рішення складено відповідно до ст. 84 ГПК України та підписано 07.05.2012 року.

Суддя В. Кривка