ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" квітня 2012 р.Справа № 4/19/5022-246/2012
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Бурди Н.М.
Розглянув справу
за позовом Прокурора Монастириського району в інтересах держави вул. Шкільна, 4, м. Монастириська, Тернопільської області, в особі Міністерства екології та природних ресурсів України, вул. Хрещатик, 5, м. Київ, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль
до Комунального підприємства "Монастириський комунсервіс", вул. Підгородня, 5, м. Монастириська, Тернопільської області
про стягнення 18 075 грн. 00 коп. збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог водного законодавства.
За участю представників сторін:
прокуратури: прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури області -Кметик Л.Я. (посвідчення № 67 від 29.08.2011р.)
позивача: головний спеціаліст - юрисконсульт юридичного сектору -ОСОБА_2 (довіреність № 1-1/23-1 від 05.01.2012р.)
відповідача: не з'явився
Суть справи:
В розпочатому судовому засіданні представникам позивача та прокурору процесуальні права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22, 29, 81-1 ГПК України, роз'яснено.
Прокурор Монастириського району в інтересах держави вул. Шкільна, 4, м. Монастириська, Тернопільської області, в особі Міністерства екології та природних ресурсів України, вул. Хрещатик, 5, м. Київ, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до відповідача - Комунального підприємства "Монастириський комунсервіс", вул. Підгородня, 5, м. Монастириська, Тернопільської області про стягнення 18 075 грн. 00 коп. збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог водного законодавства.
Представники прокуратури та позивача позовні вимоги підтримали та подали копію розпорядження № 30/18 від 16.02.2012р., копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про знаходження позивача у ньому станом на 19.12.2011р.
Відповідач відзив на позов суду не подав, участь уповноваженого представника в судовому засіданні не забезпечив, хоча про час і місце слухання справи повідомлений належним чином ухвалою про порушення провадження у справі від 29.03.2012р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення за № б/н, вручене представнику відповідача 03.04.2012р.
Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу у відповідності до ст. 81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання представників позивача та прокуратури.
Спір розглянуто у відповідності до ст. 75 ГПК України по наявних у справі матеріалах.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представників позивача та прокуратури, господарським судом встановлено наступне:
- відповідно до вимог ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом;
- центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, організації, охорони та використання природно-заповідного фонду, а також у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища є Міністерство екології та природних ресурсів України, яке діє на підставі Положення, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 452/2011, від імені якого функції по здійсненню державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та захисту інтересів держави у цій галузі покладено на Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області, яка є місцевим органом державної виконавчої влади і входить до системи органів Міністерства екології та природних ресурсів;
- 05.04.2011р. старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Дроздовським А. К. та держінспектором з ОНПС Сагаш Д.З. в присутності відповідального за природоохоронну роботу в. о. директора КП "Монастириський комунсервіс" Андрусів Л.З., головного спеціаліста відділу інструментально -лабораторного контролю Бугальської О.М. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП "Монастириський комунсервіс", за результатами якої складено акт.
Як випливає з вищезазначеного акту, основними напрямками діяльності підприємства є: експлуатація та розвиток мережі водопостачання, каналізаційної мережі та очисних споруд, розробка та видобуток прісних підземних вод та інше. Водопостачання КП "Монастириський комунсервіс" здійснюється з власних водозаборів (два каптажі та 4 свердловини). Із свердловин вода подається в басейн чистої води розташований на вершині гори "Лиса", з наступною подачею споживачам міста. Резервуар обладнано водомірним лічильником. Зони суворої санітарної охорони водозаборів та басейну встановлені шляхом сітчатої металевої огорожі. Дозвіл на спецводокористування на час перевірки не представлений, тому що за угодою з П.П. ОСОБА_7 виготовляються документи на його продовження. Дозвіл УКР-1316 "А"/ТЕР анульований 10.03.2010р. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища. Стічні води від основної частини міста збираються у самоплинну систему каналізаційної мережі з послідуючим поступленням на очисні споруди КУ-200, розташованих по вул. Грушевського. Частина стічних вод з району багатоповерхових будинків та центральної частини міста без очистки скидаються в районі автовокзалу в р. Коропець. Міські очисні споруди знаходяться в задовільному стані, з 2009р. не працюють по причині відсутності активного мулу. Стічні води скидаються в р. Коропець без очистки. Відділом інструментального лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Тернопільській області відібрано проби на 2 випусках стічних вод у р. Коропець 05.04.2011р., про що складено відповідний акт відбору № 36 (випуск № 1- на очисних спорудах; № 2 -в районі автостанції).
Фактичні показники вмісту забруднюючих речовин за період з 01.04.2010 р. по 10.08.2011р. за результатами аналізів відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Тернопільській області становлять по скиду з каналізаційного водовідводу з житлових будинків в районі автовокзалу по вул. Шевченка:
(75,5+174,5+182)/3=144 г/м3 органічних речовин БСК5;
(68,8+65,3+57,4)/3=63,33 г/м3 завислих речовин;
(215+319+324)/3=286 г/м3 ХСК;
(24,98+35,55+28,15)/3=29,56 г/м3 амоній-іон;
(0,94+0,115+0,115)/3=0,39 г/м3 нітрит-іон;
(998+1008+1327)/3=1111 г/м3 сухий залишок;
(76,22+77,3+71,6)/3=75,04 г/м3 хлорид-іони;
(31,68+30,4)/2=31,04 г/м3 сульфати;
(6,27+13,65+13)/3=10,97 г/м3 фосфати.
Обсяги зворотних вод становлять 18 675 м3.
Розмір збитків внаслідок наднормативних скидів становить 11 469 грн. 00 коп.
Фактичні показники вмісту забруднюючих речовин за період з 01.04.2010 р. по 10.08.2011р. за результатами аналізів відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Тернопільській області становлять по скиду з очисних споруд:
(78,75+186+69,4)/3=111,38 г/м3 органічних речовин БСК5:
(78,2+65,4+63,7)/3=69,1 г/м3 завислих речовин;
(275+426+162)/3=287,66 г/м3 ХСК;
(26,03+36,6+25)/3=29,21 г/м3 амоній-іон;
(1,19+1,005+1,065)/3=1,086 г/м3 нітрит-іон;
(1488+1320+1438)/3=1415,33 г/м3 сухий залишок;
(97,49+75,9+90,05)/3=87,813 г/м3 хлорид-іони;
(32,96+31,68)/2=32,32 г/м3 сульфати;
(7,63+10,9+11,25)/3=9,926 г/м3 фосфати.
Обсяги зворотних вод становлять 10400 м3.
Розмір збитків внаслідок наднормативних скидів становить 5 653 грн. 00 коп.
Фактичні показники вмісту забруднюючих речовин за період з 01.04.2010 р. по 10.08.2011 за результатами аналізів відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічна інспекції у Тернопільській області становлять по скиду з центральної частини міста по вул. Краснікова:
(176,5+181,5)/2=179 г/м3 органічних речовин БСК5;
(68,4+68)/3=68,2г/м3 завислих речовин;
(572+271)/2=421,9 г/м3 ХСК;
(47,85+47,85)/2=47,85 г/м3 амоній-іон;
(0,135+0,095)/2=0,115 г/м3 нітрит-іон;
(1554+1163)/2=1358,9 г/м3 сухий залишок;
(74,45+64,5)/2=69,47 г/м3 хлорид-іони;
(33,6+32,32)/2=32,96 г/м3 сульфати;
(17,05+15,05)/2=16,05 г/м3 фосфати.
Обсяги зворотних вод становлять 1 150 м3.
Розмір збитків внаслідок наднормативних скидів становить 953 грн. 00 коп.
Таким чином, розмір збитків, нанесених державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів КП "Монастириський комунсервіс" складає 18 075 грн. 00 коп.
Розрахунок розміру збитків проведено згідно "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. № 389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2009р. за № 767/16783.
Відповідно до п. 3 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Згідно ст. 38 Водного кодексу України нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин встановлюються з метою поетапного досягнення екологічного нормативу якості води водних об'єктів. Порядок розробки та затвердження нормативів гранично допустимого скидання та перелік забруднюючих речовин, що нормуються, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законодавством України. Особи, які винні у забрудненні та засміченні вод несуть відповідальність за порушення водного законодавства (п. 2 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України).
Пункт "є" частини 2 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачає, що відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище.
У відповідності до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" (із змінами та доповненнями) та ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України - підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ст. 1166 Цивільного кодексу України).
Факт порушення відповідачем вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 05.04.2011р. (підписаним в. о. директора КП "Монастириський комунсервіс" без заперечень), постановою Монастириського районного суду Тернопільської області від 02.12.2011р., висновком судово -екологічної експертизи від 12.08.2011р., рішенням про тимчасову заборону (зупинення) скиду забруднюючих речовин внаслідок несанкціонованого скиду зворотних вод у р. Коропець КП "Монастириський комунсервіс", розрахунком розмірів відшкодування збитків, заподіяних водним об'єктам (р. Коропець) скидом забруднюючих речовин внаслідок скиду без дозволу на спеціальне водокористування зворотних вод КП "Монастириський комунсервіс" за період з 01.04.2010р. по 10.08.2011р.
З метою досудового врегулювання спору позивачем 23.03.2012р. направлено на адресу Комунального підприємства "Монастириський комунсервіс", вул. Підгородня, 5, м. Монастириськ, Тернопільської області претензію № 1-1/4041 від 28.09.2011р. на суму 18 075 грн. 00 коп., яка залишена ним без відповіді та задоволення.
Приймаючи до уваги, що в процесі судового розгляду спору відповідачем не подано, а судом не здобуто жодних доказів, які б свідчили про перерахування суми завданих державі збитків в добровільному порядку чи заперечень з цього приводу, тому позовні вимоги про стягнення з Комунального підприємства "Монастириський комунсервіс", вул. Підгородня, 5, м. Монастириська, Тернопільської області - 18 075 грн. 00 коп. збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог водного законодавства підлягають до задоволення як такі, що доведені позивачем у відповідності із ст. ст. 33-34 ГПК України належними і допустимими доказами та неоспорені відповідачем.
Сума збитків підлягає стягненню з відповідача на користь спеціального Фонду місцевого бюджету Монастириської міської ради, Тернопільської області, згідно вимог п. 28 ст. 4 та п. 1 ст. 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", у відповідності до яких джерелами формування спеціального Фонду Державного бюджету України на 2012 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, а джерелами формування спеціального Фонду місцевих бюджетів у 2012 році є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів -50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим -20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя -70 відсотків.
Судовий збір згідно ст. 49 ГПК України та Закону України „Про судовий збір", покладаються на відповідача.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 22, 29, 33, 34, 43, 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути із Комунального підприємства "Монастириський комунсервіс", вул. Підгородня, 5, м. Монастириська, Тернопільської області, ідентифікаційний код 30919609:
- 18 075 (вісімнадцять тисяч сімдесят п'ять) грн. 00 коп. збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог водного законодавства на р/р 33112331700376 місцевого бюджету Монастириської міської ради, Тернопільської області, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 37382571 в УДКСУ в Монастириському районі, Тернопільської області, МФО 838012.
3. Стягнути із Комунального підприємства "Монастириський комунсервіс", вул. Підгородня, 5, м. Монастириська, Тернопільської області, ідентифікаційний код 30919609, в доход Державного бюджету України -1 609 (одну тисячу шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору .
Накази видати після вступу рішення у законну силу.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу через місцевий господарський суд, який розглянув справу.
Суддя Н.М. Бурда
Повне рішення складено 28.04.2012р.