Рішення № 23798457, 26.04.2012, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
26.04.2012
Номер справи
5017/738/2012
Номер документу
23798457
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"26" квітня 2012 р.Справа № 5017/738/2012

За позовом: Заступник прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради, Комунального підприємства "Одесреклама" Одеської міської ради

До відповідача: Приватне підприємство "Медичний центр доктора Стариша"

Про стягнення

Суддя Рога Н.В.

Представники:

Від прокуратури: Кащенко В.А. -згідно посвідчення № 266 від 04.10.2011 р.

Від позивача ОМР: не з'явився.

Від позивача КП "Одесреклама" ОМР: ОСОБА_2 -згідно довіреності № 4- исх від 04.01.2012 р.

Від відповідача: не з'явився.

Суть спору: Заступник прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради, Комунального підприємства (далі - КП) "Одесреклама" Одеської міської ради, звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Приватного підприємства (далі - ПП) "Медичний центр доктора Стариша" про стягнення завданих збитків у вигляді упущеної вигоди за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебувають у комунальній власності, у розмірі 5 697 грн. 47 коп., витрат за демонтаж рекламних конструкцій у сумі 350 грн.

Представник прокуратури позов підтримує, наполягає на його задоволенні.

Позивач - Одеська міська рада, згідно клопотання, що надійшло до суду 03.04.2012р. повністю підтримує позов заступника прокурора та просить суд розглядати справу за відсутністю представника позивача.

Позивач - КП "Одесреклама" Одеської міської ради повністю підтримує позов заступника прокурора.

Відповідач про місце та час судових засідань був повідомлений за юридичною адресою, але, згідно повідомлення пошти поштову кореспонденцію повернуто у зв'язку із закінченням терміну зберігання.

За таких обставин. справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, суд встановив:

Актом перевірки інспектором відділу інспекційної роботи Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами від 02.06.2009 року за № 1066 було встановлено розміщення ПП "Медичний центр доктора Стариша" без дозвільних документів за адресою: м. Одеса, вул. Французький бульвар, 54 стаціонарний наземний двосторонній засіб до 5 м кВ. (стаціонарний щит) розміром 1,2 м х 1,6 м х 2 сторони; рекламний засіб складеної конструкції та арочного типу, який використовується як вхідний елемент (арка), розміром 2,7 м х 3 м х 1 сторону, товщиною 2 см; навісний односторонній рекламний засіб на опорах до 2 м кв. (указник на стовпі) розміром 0,25 м х 0,9 м х 1 сторону.

Приписом управління архітектури та містобудування Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами про усунення порушень від 02.06.2009р. за № 1066, ПП "Медичний центр доктора Стариша" було зобов'язано в строк до 05.06.2009р. усунути вказані порушення шляхом демонтажу самовільно встановленої конструкції.

Посилаючись на ч. 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу" заступник прокурора вказує, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах провадиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами на підставі Типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Статтею 26 Закону України "Про рекламу" встановлено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень спеціально уповноважені органи виконавчої влади. Розповсюджувачі реклами, винні у порушенні встановленого законодавства про рекламу, порядку розповсюдження та розміщення реклами, несуть відповідальність, передбачену законодавством (п. 3 ст. 27 Закону).

Також, у відповідності до п. 5 ст. 16 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами.

Заступник прокурора зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України № 2067 від 29.12.2003 р. були затверджені типові Правила розміщення зовнішньої реклами в населених пунктах та встановлено порядок надання дозволів на розміщення такої реклами.

Так, п.п. 3, 24 Правил встановлено, що зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами міських рад. Лише виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов'язаних з розташуванням рекламного засобу.

Крім того, п.п. 46, 47 Правил встановлено, що у разі порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами, уповноважена особа органу, який здійснює контроль за додержанням цих Правил, звертається до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою усунення порушень у визначений строк. Розповсюджувач зовнішньої реклами, винний у порушенні цих правил, несе відповідальність згідно із законодавством.

Відповідно до п.п. 1, 3 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Частиною 2 ст. 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до п. 33 рішення Одеської міської ради № 4078-V від 20.01.2009р. «Про бюджет міста Одеси на 2009 рік»кошти за право тимчасового користування місцями, що перебувають у комунальній власності міста Одеси, для розміщення зовнішньої реклами, у тому числі податок на додану вартість, зараховується на рахунок Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами (Рішенням Одеської міської ради № 5685- V від 14.04.2010р. реорганізовано шляхом перетворення у Комунальне підприємство "Одесреклама" Одеської міської ради). Таким чином до господарської компетентності КП "Одесреклама" Одеської міської ради належить право надавати у тимчасове користування місця для розміщення зовнішньої реклами, що перебувають у комунальній власності, а також отримувати плату за користування вказаними місцями, що розраховуються на підставі тарифів, затверджених виконавчим комітетом Одеської міської ради.

Відповідно до рішення Одеської міської ради № 2234-ХХІV від 04.02.2004р., Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами (правонаступник Комунальне підприємство "Одесреклама" Одеської міської ради) є органом, уповноваженим регулювати діяльність, пов'язану з розміщенням зовнішньої реклами у м. Одесі.

Згідно з п. 11.16. правил розміщення зовнішньої реклами у місті Одесі, затверджених рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 22.04.2008р. № 434 у разі невиконання припису демонтаж рекламного засобу здійснюється робочим органом. Під час демонтажу рекламного засобу робочим органом складається акт проведення демонтажу рекламного засобу.

Пунктом 1.4 Правил встановлено, що робочий орган це Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування Одеської міської ради, який уповноважений одеською міською радою регулювати діяльність пов'язану з розміщенням зовнішньої реклами у м. Одесі.

Пунктом 11.17. Правил передбачено, що витрати на проведення демонтажних робіт відшкодовуються власником рекламоносія, згідно з наданою калькуляцією.

Заступник прокурора зазначає, що ПП "Медичний центр доктора Стариша" 07.12.2009р. звернулось до Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами із заявою в якій просить виставити рахунок за користування місцем для розміщення рекламних конструкцій за період з 02.06.2009р. по 03.12.2009р. У той же день рахунок був наданий ПП "Медичний центр доктора Стариша". Але оплату рахунку проведено не було.

Згідно акту проведення демонтажу від 03.12.2009 р. за № 740, на підставі акта перевірки та припису про усунення порушень від 02.06.2009р. № 1066, було демонтовано споруди за адресою: м. Одеса, вул. Французький бульвар, 54. Витрати на демонтаж склали 350 грн.

З урахуванням викладеного, заступник прокурора просить суд стягнути з ПП "Медичний центр доктора Стариша" збитки у вигляді упущеної вигоди за тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів в сумі 5 697 грн. 47 коп. та витрати на демонтаж рекламних конструкцій у сумі 350 грн.

Позивач - КП "Одесреклама" Одеської міської ради позовну заяву прокурора Київського району м.Одеси підтримує повністю.

Розглянув матеріали справи, на підставі чинного законодавства України, суд доходить до такого висновку:

Відповідно до п. 5 ст. 16 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами.

Згідно до п. 6 ст. 1 Закону України "Про рекламу" зовнішня реклама - це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг. Розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах провадиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України (ч. 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу").

Аналогічна за змістом норма міститься у п. 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 р. за № 2067, відповідно до якого зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.

Відповідно до розділу 4 Правил розміщення зовнішньої реклами в місті Одесі, у новій редакції, затверджених рішенням Виконкому Одеської міської ради від 22.04.2008 р. за № 434 зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та в порядку, встановленому виконавчим комітетом Одеської міської ради відповідно до цих Правил. Виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення рекламного засобу.

Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 22.04.2008р. № 434 затверджено типовий договір на право тимчасового користування місцями для розміщення зовнішньої реклами, згідно якого за право користування зазначеними вище місцями стягується плата. Укладання зазначеного договору згідно з п. 4.1 Правил відноситься до повноважень КП "Одесреклама" Одеської міської ради.

Оскільки ПП "Медичний центр доктора Стариша" у добровільному порядку припис про усунення порушень шляхом самостійного демонтажу самовільно встановленого рекламного засобу до 05.06.2009р. виконаний не був, КП "Одесреклама" Одеської міської ради було демонтовано самовільно встановлені рекламні засоби, про що складено акт № 740 від 03.12.2009р. Розмір витрат на демонтаж становить 350 грн.

Згідно ч. 1 ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Відповідно до ч. 2 цієї ж статті збитками вважаються зокрема доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Отже, за умови укладення ПП "Медичний центр доктора Стариша" відповідного договору на розміщення зовнішньої реклами, КП "Одесреклама", мало реальну можливість отримувати плату за користування місцем, що перебуває у комунальній власності, відповідно до встановлених тарифів.

В обґрунтування позову заступником прокурора було надано до суду розрахунок упущеної вигоди за користування місцями для розміщення рекламних конструкцій в сумі 5 697 грн. 47 коп. за період з 02.06.2009р. по 03.12.2009р. який, на думку суду, є вірним та обґрунтованим.

З наявних матеріалів справи також вбачається, що КП "Одесреклама" Одеської міської ради, у зв'язку з невиконанням ПП "Медичний центр доктора Стариша" демонтажу самовільно встановленого рекламного засобу, було понесено збитки у розмірі 350 грн.

За таких обставин, позов заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі: Одеської міської ради, КП "Одесреклама" Одеської міської ради підлягає задоволенню.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно ст.ст. 44, 49 ГПК України.

На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 44,49, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву заступника прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі: Одеської міської ради, Комунального підприємства "Одесреклама" Одеської міської ради -задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного підприємства "Медичний центр доктора Стариша" (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь Комунального підприємства "Одесреклама" Одеської міської ради (м. Одеса, вул. Леха Качинського, 5, код ЄДРПОУ 25830211, р/р 26005312132501 у АБ Південний, МФО 328209) збитки у вигляді упущеної вигоди у сумі 5 697 грн. 47 коп. та витрати на демонтаж рекламних конструкцій у сумі 350 грн.

3. Стягнути з Приватного підприємства "Медичний центр доктора Стариша" (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (р/р 31210206783008, одержувач ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності 206) судовий збір у сумі 1 609 грн. 50 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складно 03 травня 2012р.

Суддя Рога Н. В.