Постанова № 23793714, 19.04.2012, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2012
Номер справи
2а/0370/132/12
Номер документу
23793714
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2012 року Справа № 2а/0370/132/12

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Андрусенко О. О.,

при секретарі судового засідання Піянзіну О. К.,

за участю представника позивача Порплиці В. З., представника відповідача Новосада Ю. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Волиньвугілля» до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Волиньвугілля» звернулося з позовом до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення від 29.12.2011 року № 0000012401/477 про застосування до підприємства штрафу у розмірі 4898686 грн. 59 коп.

Позовні вимоги вмотивовані наступним:

- застосування відповідачем штрафу за відчуження підприємством майна, яке перебуває в заставі без попередньої згоди органу ДПС є протиправним, оскільки Нововолинська ОДПІ надала такий дозвіл листом від 16.12.2011 року;

- порушення позивачем умов згоди, яка була зазначена у вказаних листах не може слугувати підставою для застосування штрафу, оскільки норма Податкового кодексу України чітко передбачає відповідальність саме за відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди податкового органу, а не за порушення умов наданої згоди;

- акти опису майна № 20 та № 21 від 01.12.2011 р. не можуть бути підставою для здійснення відповідачем будь-яких процесуальних дій, в тому числі й перевірки в подальшому описаного майна, оскільки податкових керуючим при його складанні допущено порушення стосовно його форми та змісту;

- податковим органом безпідставно взято до уваги майно, яке відвантажувалось ВП «Вуглезбутпостач», оскільки останнє є структурним підрозділом позивача і в подальшому підлягало поверненню на підприємство.

Представник позивача в судовому засіданні та додаткових письмових поясненнях повністю підтримав заявлені позовні вимоги та просив адміністративний позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в поданих письмовому запереченні та поясненні, а також в судових засіданнях просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, обґрунтовуючи тим, що проведеною перевіркою встановлено відчуження позивачем арештованого та описаного в податкову заставу вугілля на суму 1 926 856грн.73коп. після отримання дозволу Нововолинської ОДПІ, однак без дотримання умов, за яких такий дозвіл надавався, а саме: спрямування коштів від реалізації на погашення податкового боргу, в той час як позивачем на вказані цілі було спрямовано лише 61 598грн.66коп., а тому відповідачем правомірно застосовано штраф в розмірі 1 865 258грн.07коп. Крім того, представник зазначив, що податковий орган вважає недотримання умов надання дозволу фактичною відсутністю згоди Нововолинської ОДПІ на реалізацію майна, що перебуває в податковій заставі саме в тій сумі, що не була спрямована на погашення податкового боргу, тобто 1 865 258грн.07коп.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд встановив наступне.

Актом Нововолинської ОДПІ про проведення перевірки стану збереження майна платника податків - ДП «Волиньвугілля», яке перебуває у податковій заставі, від 22.12.2011 року № 55/24-32365965, встановлено порушення підприємством ст. 92 Податкового кодексу України, а саме: проведення в період з 01.12.2011 року по 20.12.2011 року відчуження арештованого та описаного в податкову заставу вугілля, згідно актів опису від 01.12.2011 р. № 1 та від 01.12.2011 року № 2 в кількості 21750,80 тон на загальну суму 4898696,59 грн.

За наслідками перевірки Нововолинською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.12.2011 р. № 000012401/477 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі вартості відчуженого майна, що становить 4898696,59 грн.

Судом встановлено, що позивач листами від 06.12.2011 р. № 1977/7.2/10-13 та від 08.12.2011 р. № 1996/7.2/10-13 звертався до Нововолинської ОДПІ з проханням надати згоду на реалізацію вугільної продукції в кількості 10 200 т (по 5 100 т згідно з кожним листом) в зв'язку з тим, що вугілля майбутнього видобутку перебуває у податковій заставі.

Нововолинська ОДПІ у листі від 16.12.2011 року № 10008/24-005 не заперечувала проти відчуження вугілля в кількості 10 200 т за умови, що кошти від такого відчуження будуть направлені в повному обсязі в рахунок погашення податкового боргу. Крім того, податковим органом було повідомлено позивача, що в протилежному випадку інформацію про посадових осіб, які не виконали умови згоди, буде направлено в підрозділ податкової міліції для вирішення питання щодо притягнення порушників до відповідальності, передбаченої Кримінальним кодексом України.

Відповідно до ст.92 ПК України платник податків може відчужувати майно, що перебуває у податковій заставі, тільки за згодою органу державної податкової служби, а також у разі, якщо орган державної податкової служби впродовж десяти днів з моменту отримання від платника податків відповідного звернення не надав такому платнику податків відповіді щодо надання (ненадання) згоди. У разі здійснення операцій з майном, яке перебуває у податковій заставі, без попередньої згоди органу державної податкової служби платник податків несе відповідальність відповідно до закону.

Згідно зі ст.124 ПК України відчуження платником податків майна, яке перебуває у податковій заставі, без попередньої згоди органу державної податкової служби, якщо отримання такої згоди є обов'язковим згідно з цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу в розмірі вартості відчуженого майна.

З додатку до акту перевірки від 22.12.2011 року № 55/24-32365965 встановлено, що у період з 01.12.2011 року по 20.12.2012 року позивачем було реалізовано вугілля на загальну суму 4898696,59 грн., а саме: з 01.12.2011 року по 16.12.2011 року - на суму 2787524,38 грн., з 16.12.2011 року - на суму 2111172,21 грн.

З наведеного вбачається, що позивачем у період з 01.12.2011 року по 16.12.2011 року було реалізовано майно (вугілля), яке перебувало у податковій заставі без згоди податкового органу, на суму 2787524,38 грн., оскільки згоду на реалізацію заставного майна Нововолинська ОДПІ надала лише 16.12.2011 року.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач правомірно застосував до позивач штраф у розмірі 2787524,38 грн. на підставі податкового повідомлення-рішення від 29.12.2011 р. № 000012401/477, а тому позовній вимоги у цій частині до задоволення не підлягають.

Щодо застосування Нововолинською ОДПІ штрафу в розмірі 2111172,21 грн. за реалізацію вугілля у кількості 7566 тон у період з 16.12.2011 року по 20.12.2011 року, тобто після отримання відповіді податкового органу від 16.12.2011 року № 10008/24-005 про надання згоди на реалізацію майна судом враховано наступне.

Зі змісту статтей 92, 124 Податкового кодексу України вбачається, що відповідальність у вигляді штрафу для платника податків наступає виключно у випадку відчуження майна, яке перебуває в податковій заставі без згоди податкового органу, якщо отримання такої згоди є обов'язковим.

Обставини справи свідчать про те, що в даному випадку згода податкового органу на відчуження вугілля була необхідна, у зв'язку з чим ДП «Волиньвугілля» і зверталось за отриманням такої згоди листами від 06.12.2011 року та 08.12.2011 року.

Відповідно до листа Нововолинської ОДПІ від 16.12.2011 року № 10008/24-005 згода на відчуження вугілля в загальній кількості 10200 тон була отримана.

Зазначення у листі умови спрямування коштів, отриманих від реалізації вугілля в рахунок погашення податкового боргу підприємства, не ставить в залежність від її виконання наявність чи відсутність самої згоди, адже згода була отримана. Недотримання умови, викладеної у листі Нововолинської ОДПІ, може лише тягнути відповідальність для посадових осіб, що допустили порушення у вигляді перерахування коштів на інші, ніж погашення податкового боргу, цілі, і, водночас, жодним чином не свідчить про відсутність згоди податкового органу на реалізацію майна у разі такого спрямування.

З врахуванням наведеного, суд вважає, що в діях позивача відсутні порушення норм Податкового кодексу України при реалізації майна на суму 2111172,21 грн. у період з 16.12.2011 року по 20.12.2011 року, а тому податкове повідомлення-рішення від 29.12.2011 р. № 000012401/477 у частині застосування штрафу в сумі 2111172,21 грн. є протиправним і підлягає скасуванню.

Керуючись ст. ст. 160 ч.3, 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції від 29.12.2011 р. № 000012401/477 у частині застосування штрафу в сумі 2111172,21 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої виготовлено 24 квітня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий - суддя О. О. Андрусенко