Постанова № 23788762, 21.03.2012, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2012
Номер справи
2а/1770/623/2012
Номер документу
23788762
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а/1770/623/2012

21 березня 2012 року 13год. 17хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Патрикей Ю.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Кулик В.А., Радовенчик Р.П.

відповідача: представник Столярець І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Християнського благодійного видавничого фонду "Живе Слово" до Державної податкової інспекції у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ВСТАНОВИВ:

Християнський благодійний видавничий фонд "Живе слово" (далі -ХБВФ "Живе слово") звернувся в суд з позовом до Державної податкової інспекції у м.Рівне (далі ДПІ у м.Рівне) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №000290234210 від 26.08.2011 року.

В ході судового розгляду, в порядку статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України, судом здійснено заміну відповідача його правонаступником - Державною податковою інспекцією у м.Рівному Рівненської області Державної податкової служби.

Позовні вимоги в повній мірі були підтримані представниками позивача в судовому засіданні, які на їх обґрунтування покликалася на те, що порушень вимог пункту 1 статті 14, абзацу 3 підпункту 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 та підпункту 3 пункту 180.1 статті 180 Податкового кодексу України, які покладені в основу збільшення ХБВФ "Живе слово" грошового зобов'язання з податку на додану вартість, позивач не допускав, а висновки податкового органу про зворотне ґрунтуються на хибному розумінні дійсних обставин справи. Так, зазначали, що ХБВФ "Живе слово" було отримано в якості гуманітарної допомоги від Меннонітської братерської спільноти (Німеччина) на підставі дарчого листа напівпричіп бортовий марки KRONE та сідловий тягач марки DAF. Вказані транспортні засоби не оподатковувались податком на додану вартість в силу того, що отримані як гуманітарна допомога. 09.02.2011 року вказані транспортні засоби на підставі листа-погодження надавача гуманітарної допомоги та протоколу засідання Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України від 16.12.2010 року, були передані для Незалежної релігійної громади євангелійських християн-баптистів "Дім Євангелія" (далі - НРГЄХБ "Дім Євангелія"). При передачі, статус гуманітарної допомоги для даних товарно-матеріальних цінностей було збережено. При зустрічній звірці, податковим органом було встановлено, що НРГЄХБ "Дім Євангелія" передало вказані транспортні засоби в оренду ТОВ "Інсета". Саме ця обставина і слугувала підставою для висновку про необхідність оподаткування транспортних засобів податком на додану вартість, оскільки отримані як гуманітарна допомога транспортні засоби були передані в користування третій особі без сплати податку на додану вартість. Разом з тим вказане порушення допустила саме НРГЄХБ "Дім Євангелія". ХБВФ "Живе слово" до вказаної операції жодного відношення немає, тому нести будь-яку відповідальність не може. Позивач, отримавши та передавши в якості гуманітарної допомоги транспортні засоби, жодних вимог податкового законодавства не порушив, а відтак нарахування йому за спірним рішенням податку на додану вартість та застосування штрафної санкції є неправомірним заходом. За наведеного, просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала. Суду пояснила, що податковою перевіркою було встановлено, що позивачем на митну територію України були ввезені транспортні засоби. Оскільки вказані транспортні засоби ввозились як гуманітарна допомога, податок на додану вартість на них не нараховувався. Під час перевірки встановлено, що вказані транспортні засоби вибули з володіння позивача і перебувають в користуванні ТОВ "Інсета", на підставі договору оренди, укладеного з НРГЄХБ "Дім Євангелія". Оскільки в силу вимог пункту 2 розділу II Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання ринку автомобілів в Україні" №2134-III від 07.12.2000 року, автомобіль, що був попередньо ввезений в Україну без сплати передбачених законодавством податків та зборів, на підставі пільг, наданих законодавством, може бути відчужений або переданий у володіння, або (та) у користування, або (та) у розпорядження тільки після сплати у повному обсязі всіх податків та зборів, передбачених законодавством України на день

ввезення автомобіля на митну територію України, а позивачем ПДВ при передачі транспортних засобів нараховано не було, податковий орган правомірно за результатами перевірки донарахував ХБВФ "Живе слово" відповідну суму ПДВ та застосував штрафну санкцію на рівні 1,00 грн. За наведеного, просила в позові відмовити повністю.

Дослідженими у справі доказами судом встановлено наступне.

ХБВФ "Живе слово" з 25.12.1998 року являється зареєстрованою юридичною особою, за організаційно-правовою формою є благодійною організацією (а.с.6).

Позивачем було ввезено на митну територію України як гуманітарну допомогу наступні транспортні засоби:

- сідловий тягач марки DAF, модель TRUCKSYE 95, дизель, що був у використанні, шасі XLRTE47WSOE416435, 1995 року випуску, об'єм двигуна 11630 см.куб., номер двигуна -Н-96497;

- напівпричіп бортовий марки KRONE тип SDP 24 EL, що був у використанні, номер шасі JW1011076, 1988 року випуску, вантажопідйомність -27770 кг.

Митне оформлення транспортних засобів проведено 02.02.2005 року за ВМД №204000003/5/300142 та 01.12.2004 року за ВМД №204000003/4/301838, відповідно.

Транспортні засоби ввезені на територію України як гуманітарна допомога без сплати податку на додану вартість відповідно до рішень Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України №26/ГД-10394 від 16.12.2004 року та №26/ГД-2382/К від 01.06.2004 року, відповідно.

Гуманітарна допомога надана донором - Меннонітською братерською спільнотою (57578, м.Елькенрот, Хільдбургштрассе,35, Німеччина).

Вказаним донором 27.10.2010 року надана письмова згода ХБВФ "Живе слово" на безоплатну передачу вказаних транспортних засобів для НРГЄХБ "Дім Євангелія" для доставки гуманітарної допомоги від партнерів донорів в Україну (а.с.12).

Рішенням Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України №26/ГД-11451 від 16.12.2010 року (пункт 12 протоколу) ХБВФ "Живе слово" надано дозвіл на передачу вказаних транспортних засобів для НРГЄХБ "Дім Євангелія" за умови збереження для них при перереєстрації статусу гуманітарної допомоги (а.с.13-15).

Транспортні засоби були передані згідно з актами приймання-передачі від 22.01.2011 року зі свідоцтвами про реєстрацію (технічними паспортами). Передача також оформлялась накладною №1 від 09.02.2011 року та довіреністю №Дов000009 від 09.02.2011 року.

На свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу марки DAF -ХМС №300480 та на свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу марки KRONE -ХМС №300479 Рівненським ВРЕР УДАІ УМВС в Рівненській області вчинені записи про зняття з обліку по акту прийому-передачі 28.01.2011 року та записи: "Гуманітарна допомога, відчуження заборонено".

Наведені обставини підтверджені Рівненською митницею у Проміжному акті від 27.12.2001 року №п16/1/204000009/0013995421 про проведення позапланової виїзної перевірки дотримання ХБВФ "Живе слово" законодавства України з питань митної справи та вимог Закону України "Про гуманітарну допомогу" №1192-XIV від 22.10.1999 року при ввезенні гуманітарної допомоги за період з 01.01.2009 року по 25.11.2011 року та транспортних засобів, митне оформлення яких здійснено за ВМД від 02.02.2005 року №204000003/5/300142, від 01.12.2004 року №204000003/4/301838, від 16.02.2004 року №20400/4/300238 (а.с.42-50) та у Акті від 06.02.2012 року №0002/2/204000009/0013995421 про проведення позапланової виїзної перевірки стану дотримання ХБВФ "Живе слово" законодавства України з питань митної справи та вимог Закону України "Про гуманітарну допомогу" №1192-XIV від 22.10.1999 року при ввезенні гуманітарної допомоги за період з 01.01.2009 року по 25.11.2011 року та транспортних засобів, митне оформлення яких здійснено за ВМД від 02.02.2005 року №204000003/5/300142, від 01.12.2004 року №204000003/4/301838, від 16.02.2004 року №20400/4/300238 (а.с.51-63).

З 10 по 16 серпня 2011 року ДПІ у м.Рівне проведена позапланова виїзна перевірка ХБВФ "Живе слово" з питань дотримання вимог податкового законодавства при отриманні транспортних засобів які визнані гуманітарною допомогою. Її результати оформлені актом №1023/23-500/13995421 від 16.08.2011 року (а.с.6-10).

В акті відображено, як обставини ввезення та розмитнення транспортних засобів, так і передачу їх 09.02.2011 року на підставі листа-погодження надавача гуманітарної допомоги та протоколу засідання Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України від 16.12.2010 року для НРГЄХБ "Дім Євангелія". Крім цього зафіксовано результати зустрічної звірки з НРГЄХБ "Дім Євангелія", в ході якої встановлено, що 11.03.2011 року, між НРГЄХБ "Дім Євангелія" та ТОВ "Інсета" укладено строком на п'ять років договір співпраці та безоплатний договір оренди сідлового тягача марки DAF, модель TRUCKSYE 95, дизель, що був у використанні, шасі XLRTE47WSOE416435, 1995 року випуску, об'єм двигуна 11630 см.куб., номер двигуна -Н-96497 та напівпричепа бортового марки KRONE тип SDP 24 EL, що був у використанні, номер шасі JW1011076, 1988 року випуску, вантажопідйомність -27770 кг.

За висновками акту перевірки ХБВФ "Живе слово" порушено вимоги пункту 1 статті 14, абзацу 3 підпункту 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 та підпункту 3 пункту 180.1 статті 180 Податкового кодексу України.

На підставі таких висновків 26.08.2011 року ДПІ у м.Рівне винесено податкове повідомлення-рішення №000290234210, згідно з яким ХБВФ "Живе слово" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "податок на додану вартість" на 11665,00 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 1,00 грн. (а.с.16).

Позивач оскаржував вказане податкове повідомлення-рішення в адміністратив-ному порядку до ДПА у Рівненській області та ДПС України, рішеннями керівників яких скарги платника податків відхилені (а.с.17-25).

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

При цьому судом враховано наступне.

Відповідно до положень підпункту 3.1.2 пункту 3.1 статті 3 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року, що був чинним до 01.01.2011 року, операції з ввезення товарів в митному режимі імпорту або реімпорту згідно з положеннями глав 29-30 Митного кодексу України були об'єктом оподаткування податком на додану вартість.

Разом з тим, в силу вимог підпункту 5.1.21 пункту 5.1 статті 5 цього Закону, подання благодійної допомоги, а саме безоплатна передача товарів (робіт, послуг) особам, визначеним абзацами "а", "б" і "е" підпункту 7.11.1 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №334/94-ВР від 28.12.1994 року (органи державної влади України, органи місцевого самоврядування та створені ними установами або організації, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів; благодійні фонди і благодійні організації; релігійні організації) з метою їх безпосереднього використання у благодійницьких цілях, а також операції з безоплатної передачі таких товарів (робіт, послуг) набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства звільнялися від оподаткування. В силу вимог абзацу п'ятого цього підпункту, не підлягали звільненню від оподаткування операції з подання благодійної (у тому числі гуманітарної) допомоги у вигляді товарів (робіт, послуг), оподатковуваних акцизним збором, цінних паперів, нематеріальних активів та товарів (робіт, послуг), призначених для використання у господарській діяльності, у тому числі при їх ввезенні (імпортуванні) на митну територію України, крім товарів, які підпадають під дію міжнародних договорів, згода на укладення яких надана Верховною Радою України.

Аналогічним чином, відповідно до підпункту 197.1.15 пункту 197.1. статті 197 Податкового кодексу України, що набув чинності з 01.01.2011 року, операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійництво та благодійні організації, звільняються від оподаткування податком на додану вартість. В силу вимог останнього абзацу цього підпункту, не підлягають звільненню від оподаткування операції з надання благодійної допомоги у вигляді зазначених у розділі VI цього Кодексу підакцизних товарів, цінних паперів, нематеріальних активів і товарів/послуг, призначених для використання в господарській діяльності.

Як встановлено судом, позивачем ввозились на територію України вантажні транспортні засоби, які не належать до підакцизних товарів. Вказані транспортні засоби були отримані позивачем безкоштовно в якості гуманітарної допомоги, а тому правомірно розмитнені без сплати податку на додану вартість.

Порушення правил маркування, встановлених постановою Кабінету Міністрів України №772 від 18.08.2005 року, що діяли до 12.01.2011 року, як і правил, встановлених абзацами 3-6 підпункту 197.1.15 пункту 197.1. статті 197 Податкового кодексу України, під час податкової перевірки встановлено не було.

Навпроти, актами перевірок Рівненської митниці підтверджено, що на свідоцтвах про реєстрацію транспортних засобів вчинені записи: "Гуманітарна допомога, відчуження заборонено".

За наведеного, висновки акту перевірки про порушення ХБВФ "Живе слово" вимог абзацу 3 підпункту 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України не знайшли свого жодного підтвердження в ході судового розгляду.

Відповідно до вимог статті 6 Закону України "Про гуманітарну допомогу" №1192-XIV від 22.10.1999 року, гуманітарна допомога у вигляді виконання робіт, надання

послуг, у грошовій або натуральній формі (крім підакцизних товарів), яка надається, ввозиться, пересилається в Україну, звільняється від оподаткування. Якщо ж кошти або товари (роботи, послуги), звільнені від оподаткування як гуманітарна допомога, було використано не за цільовим призначенням, вони вважаються доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України.

Фактів використання ХБВФ "Живе слово" транспортних засобів, отриманих в якості гуманітарної допомоги, не за цільовим призначенням під час податкової перевірки встановлено не було.

В силу вимог пункту 2 розділу II Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання ринку автомобілів в Україні" №2134-III від 07.12.2000 року, автомобіль, що був попередньо ввезений в Україну без сплати передбачених законодавством податків та зборів, на підставі пільг, наданих законодавством, може бути відчужений або переданий у володіння, або (та) у користування, або (та) у розпорядження тільки після сплати у повному обсязі всіх податків та зборів, передбачених законодавством України на день ввезення автомобіля на митну територію України.

Однак суд вважає, що вказана норма не може поширюватися на спірні правовідносини позивача з огляду на те, що передача транспортних засобів здійснена ХБВФ "Живе слово" за згодою донора гуманітарної допомоги та Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України новому набувачу гуманітарної допомоги - НРГЄХБ "Дім Євангелія" зі збереженням для таких транспортних засобів статусу гуманітарної допомоги. Фактично, при проведенні такої операції, всі права та обов'язки щодо дотримання законодавства про гуманітарну допомогу, в тому числі і щодо її оподаткування при використанні не за цільовим призначенням і при передачі у користування третій особі -не набувачу гуманітарної допомоги, перейшли до НРГЄХБ "Дім Євангелія".

В силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки у даній справі оспорюються прийняті відповідачем - суб'єктом владних повноважень, за результатами проведеної перевірки податкові повідомлення-рішення, суд відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіряє чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно та своєчасно.

Матеріали справи свідчать на користь того, що спірне податкове повідомлення-рішення не відповідає вказаним критеріям правомірності.

Враховуючи сукупність наведених обставин наряду із правовою специфікою податкових повідомлень-рішень, як актів органів державної податкової служби України, яка полягає у тому, що владний припис таких правових актів індивідуальної дії міститься безпосередньо в самому податковому повідомленні-рішенні, а мотиви його винесення, тобто обставини, яким керувався суб'єкт владних повноважень, -у відповідному акті перевірки, на підставі якого і приймався такий правовий акт індивідуальної дії, суд прийшов до висновку, що податкове повідомлення-рішення №000290234210 від 26.08.2011 року підлягає скасуванню, як протиправне, необґрунтоване та безпідставне.

При цьому, скасовувати вказане податкове повідомлення-рішення з моменту його прийняття правових підстав немає, позаяк на підставі цього рішення виникли відповідні правовідносини, зокрема щодо його адміністративного оскарження, а для належного захисту прав позивача достатньо скасування рішення суб'єкта владних повноважень з моменту набрання постановою законної сили, тобто на майбутнє.

Судові витрати по справі у вигляді судового збору в сумі 116,66 грн. згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України присуджуються на користь позивача з Державного бюджету.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Рівному Рівненської області Державної податкової служби №0002902342/0 від 26.08.2011 року, згідно якого Християнському благодійному видавничому фонду "Живе Слово" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "податок на додану вартість" на 11665,00 грн. та застосовано штрафну санкцію у розмірі 1,00 грн.

Присудити на користь позивача Християнського благодійного видавничого фонду "Живе Слово" із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 116,66 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення судом вступної та резолютивної частин постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Друзенко Н.В.