Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 квітня 2012 року Справа № 2а/1270/2798/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Яковлева Д.О.,
при секретарі: Житній Ю.С.,
в присутності сторін: від позивача - Свердловської І.В.,
від відповідача - Какоткіна С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Луганську справу за адміністративним позовом Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» про стягнення податкового боргу у розмірі 131 271,00 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
05 квітня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» про стягнення податкового боргу у розмірі 131 271,00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання по декларації з ПДВ виник податковий борг на суму 131 271,00 грн.
У відповідності до п.п.6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.200 № 2181 відповідачу було особисто вручені:
- 21.11.2007 перша податкова вимога від 21.11.2007 № 283,
- 24.12.2007 друга податкова вимога від 21.12.2007 № 106.
14 березня 2008 року в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу на активи платника податків. 03 листопада 2011 року у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровані зміни об'єкта обтяження згідно акта опису майна від 28.10.2011 № 13-24/216-32026192.
Тому позивач просив стягнути з Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» податковий борг у сумі 131 271,00 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків та за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання проти задоволення позовних вимог не заперечував, надав суду заяву про визнання позивних вимог у повному обсязі, а саме в розмірі 131 271,00 грн. (а.с.26).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, з таких підстав.
Частиною 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до юрисдикції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених Конституцією та законами України.
Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною третьою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990р. №509-ХП.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закон України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990р. №509-ХИ посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції (254к/96-ВР) і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Комунальне підприємство «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради Луганської області 22.12.2004 за № 1 390 120 0000 000145 (а. с. 4-7).
Відповідач перебуває на обліку як платник податків в Рубіжанській ОДПІ Луганської області з 17.10.2002 року за № 29, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 30.05.2011 року № 265 (а.с.8).
Комунальне підприємство «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» у зв'язку з несвоєчасною сплатою податкового зобов'язання має заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість в сумі 131 271,00 грн., що підтверджується розрахунком податкового боргу (а.с.12).
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 року, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Відповідно до п. 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України державна податкова інспекція має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 49.18.2 пункту 49.18 ст. 49 розділу II Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 275 5-VI податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Комунальним підприємством «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» було подано податкову декларацію з податку на додану вартість: за лютий 2012 року від 20.03.2012 № 9013073384, де самостійно було визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає сплаті в бюджет у розмірі 131 271,00 грн. (а.с.13-15).
Відповідно до статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-III від 21.12.2000 Рубіжанською об'єднаною державною податковою інспекцією в Луганській області КП Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» були сформовані податкові вимоги форми «Ю» від 21 листопада 2007 року № 283 та від 24 грудня 2007 року № 306, які були отримані уповноваженими особами відповідача 21.11.2007 та 24.12.2007 (а.с.9).
Також судом встановлено, що 03 листопада 2011 року у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровані зміни об'єкта обтяження згідно акту опису майна від 24.02.2011 № 2-24/216-32026192 в кількості 115 одиниць на загальну суму 819 891,95 грн. (а.с.10).
Відповідно до п.87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з п.95.1 ст. 95 Податкового кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності -шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п.95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Таким чином, законодавець встановив, що саме органи податкової служби здійснюють за платника податку погашення податкового боргу шляхом стягнення грошових коштів з рахунків банку, які обслуговують платника.
Відповідно до заяви представника КП «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства», відповідач визнав позовні вимоги у повному обсязі, а саме в сумі 131 271,00 грн. (а.с.26).
Частинами 1, 2 ст. 136 КАС України визначено, що позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 112 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
На підставі вищевикладеного у суду не має підстав для неприйняття визнання адміністративного позову, так як дії відповідача не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Матеріалами справи підтверджено наявність заборгованості відповідача з податку на додану вартість в сумі 131 271,00 грн., дотримання податковим органом вимог податкового законодавства при винесенні податкових вимог, відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржені податкові вимоги та на день звернення до суду не сплачено податковий борг, тому суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому законом порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 18 квітня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 23 квітня 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» про стягнення податкового боргу у розмірі 131 271,00 грн. задовольнити у повному обсязі.
Стягнути кошти Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (ідентифікаційний код - 32026192, місцезнаходження: 93000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Менделєєва,49) яке має податковий борг у сумі 131 271,00 грн. (сто тридцять одна тисяча двісті сімдесят одна гривня 00 копійок) на користь Державного бюджету України з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків та за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанову складено та підписано у повному обсязі 23 квітня 2012 року.
СуддяД.О. Яковлев