Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 квітня 2012 року Справа № 2а/1270/2647/2012
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кравцова Н.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора Новопсковського району Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення суми боргу у розмірі 1756,80 грн.,-
В С Т А Н О В И В :
30 березня 2012 року прокурор Новопсковського району в інтересах Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми боргу у розмірі 1756,80 грн.
Свої вимоги прокурор мотивує тим, що відповідач зареєстрований в УПФУ в Новопсковському районі Луганської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і зобов'язаний сплачувати такі внески до ПФУ відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але всупереч цього відповідач за період з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2010 року має заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1756,80 грн. та в добровільному порядку їх не сплатив.
У зв'язку з викладеним, прокурор просить стягнути з відповідача заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1756,80 грн.
Ухвалою суду від 03 квітня 2012 року справу призначено до розгляду у скороченому провадженні.
Відповідачу запропоновано у 10 денний строк з дня одержання ухвали про відкриття скороченого провадження надати на адресу Луганського окружного адміністративного суду заперечення проти позову та необхідні документи або письмову заяву про визнання позову.
Відповідачем копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримано 07.04.2012, про що свідчить його особистий підпис на повідомленні про вручення поштового відправлення, заперечень проти позову або письмової заяви про визнання позову у встановлений строк не надано. Тому, суд вважає можливим розглянути справу в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши повідомлені прокурором обставини, суд дійшов до висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України та застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, відповідно до якого усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області в якості платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
10.10.2011 позивачем було спрямовано на адресу відповідача вимогу про сплату боргу № Ф-144 від 06.10.2011 із визначенням суми заборгованості - 1756,80 грн., однак на адресу ПФУ повернувся конверт за відмовою адресата від одержання (а.с.8, 10).
Відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" №13-92 від 26.12.1992, який до прийняття Податкового кодексу України діяв в частині розділу IV щодо оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю, громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів, одержаних від цієї діяльності, за фіксованим розміром податку (далі - фіксований податок) шляхом придбання патенту.
Фіксований податок сплачується громадянином - платником податку до відповідного місцевого бюджету за місцем його проживання.
Розміри фіксованого податку встановлюються відповідною місцевою радою залежно від територіального розташування місця торгівлі і не можуть бути менше ніж 20 гривень та більше ніж 100 гривень за календарний місяць для громадян, які здійснюють підприємницьку діяльність самостійно.
У разі сплати фіксованого податку платник такого податку звільняється від ведення обов'язкового обліку доходів і витрат.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" №129/98-ВР від 13.02.1998 до внесення відповідних змін до порядку здійснення відрахувань на державне пенсійне страхування громадянами-підприємцями, що сплачують фіксований податок, 10 відсотків сум цього податку, що надійшли до відповідного місцевого бюджету, перераховуються до Пенсійного фонду України, а 90 відсотків сум фіксованого податку, що надійшли до місцевого бюджету, спрямовуються на потреби територіальної громади за визначеними нею напрямами.
Відповідач обрав спрощену систему оподаткування шляхом придбання торгового патенту та сплати фіксованого податку, 10% від якого перераховувалося в рахунок внесків до Пенсійного фонду України, ці обставини підтверджуютьсь повідомленням нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований податок) від 30.03.2011.
Відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають: фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, затвердженої Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 19.12.2003 №21-1 платниками страхових внесків є застраховані особи, зокрема згідно п. 2.2.3. фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок).
Таким чином, крім того, що відповідач є платником фіксованого податку, він одночасно є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та у відповідності з вимогами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" повинен нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
У період з січня 2010 року по грудень 2010 року фактично позивачем перераховувалося до Пенсійного фонду України по 6,00 грн.
Законами України "Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №2461-VI від 08.07.2010, який набрав чинності з 17.07.2010 підпункт 4 пункту 8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., NN 49-51, ст. 376) було викладено в такій редакції:
«4) фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом».
Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески".
Згідно п. 4.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України розмір мінімального страхового внеску визначається шляхом множення мінімального розміру заробітної плати, установленої законом на той час, за який здійснюється розрахунок сум страхових внесків: для застрахованих осіб, визначених підпунктами 2.2.3-2.2.5 пункту 2.2 цієї Інструкції (для фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності) - на 32 відсотки за 2004-2005 роки; 31,8 відсотка за 2006 рік, 33,2 відсотка з 01.01.2007 року по 31.12.2010 року включно.
Отже, мінімальний страховий внесок в 2010 році складає 33,2 відсотки від мінімальної заробітної плати на поточний місяць.
Статтею 53 Закону України "Про державний бюджет України на 2010 рік" встановлено мінімальну заробітну плату з 1 січня - 869 грн., з 1 квітня - 884 грн., з 1 липня - 888 грн., 1 жовтня - 907 грн., 1 грудня - 922 грн. Таким чином мінімальний страховий внесок складає з січня - 288,5 грн., з квітня - 293,49 грн., з липня - 294,82 грн., з жовтня - 301,12 грн., за грудень - 306,10 грн. Ці суми отримані шляхом множення мінімальної заробітної плати на 33,2 відсотки.
Таким чином, у 2010 році розмір внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування, що підлягали сплаті відповідачем з урахуванням частини фіксованого податку за місяцями складав 1828,80 грн. Враховуючи фактично сплачені відповідачем страхові внески у розмірі 72,00 грн., сума боргу, що підлягає стягненню з ОСОБА_1, складає 1756,80 грн. (1828,80 грн. - 72,00 грн. = 1756,80 грн.).
З 01.01.2011 набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" відповідно до перехідних положень якого стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Виходячи з системного аналізу норм Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003, "Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №2461-VI від 08.07.2010, "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010, суд дійшов висновку про наявність обов'язку відповідача сплачувати внески до Пенсійного фонду України у розмірі не менше мінімального розміру страхового внеску обчисленого, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати за відповідний місяць та з урахуванням частини фіксованого податку (10% від вартості патенту) та доведеність матеріалами справи наявності за відповідачем заборгованості зі сплати страхових внесків у сумі 1756,80 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання щодо судових витрат вирішено судом у відповідності до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України. .
Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні Прокурора Новопсковського району Луганської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення суми боргу у розмірі 1756,80 грн. задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (92300, АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області (р/р 25605301749 в ЛОУ ВАТ «Державний Ощадний банк України», МФО 304665, ід. код 21792583) заборгованість у розмірі 1756,80 грн. (одна тисяча сімсот п'ятдесят шість гривень 80 копійок).
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
СуддяН.В. Кравцова