Постанова № 23787879, 12.04.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2012
Номер справи
2а/1270/2571/2012
Номер документу
23787879
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 квітня 2012 року Справа № 2а/1270/2571/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Судді: Борзаниці С.В.

при секретарі: Бондар Ю.М.

за участю:

представника позивача -Самохіна Ю.В.,

представника позивача -Пономарьової О.Т.,

представник відповідача -Сахаріленко Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби до Державного підприємства "Донбасантрацит"про стягнення податкового боргу за рахунок коштів з наявних розрахункових рахунків платника податків,-

ВСТАНОВИВ:

28 березня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби до державного підприємства "Донбасантрацит" про стягнення податкового боргу за рахунок коштів з наявних розрахункових рахунків платника податків.

В обґрунтування позову зазначено, що Державне підприємство "Донбасантрацит"зареєстроване виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради від 30.04.2003 за № 04051945Ю0010253. До Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідач внесений 30.04.2003 з присвоєнням ідентифікаційного коду 32446546, про що видана довідка № 073736. Відповідач взятий на податковий облік у Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Луганську (далі - СДПІ) 13.05.2011 за № 29, про що видана довідка від 01.03.2011 № 24/29-011. Крім того, відповідач зареєстрований платником податку на додану вартість 22.05.2003, про що видане свідоцтво № 100330616 від 07.04.2011.

Станом на 28.02.2012 за ДП "Донбасантрацит" лічиться податковий борг на загальну суму 6 999 530,00 грн., який склався з наступних нарахованих, але не сплачених податкових зобов'язань:

- податкові зобов'язання у сумі 2 982 289,00 грн. згідно декларації від 19.12.2011 року № 9012709400 з граничним строком сплати 30.12.2011 року,

- податкові зобов'язання у сумі 17 855,00 грн. (основний платіж - 17 005,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 850,00 грн.) згідно уточнюючого розрахунку від 03.01.2012 року № 9000002027 з граничним строком сплати 03.01.2012 року,

- податкові зобов'язання у сумі 20 764,00 грн. (основний платіж - 19 775,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 989.00 грн.) згідно уточнюючого розрахунку від 03.01.2012 року № 9000002288 з граничним строком сплати 03.01.2012 року,

- податкові зобов'язання у сумі 16 203,00 грн. (основний платіж - 15 431,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 772,00 грн.) згідно уточнюючого розрахунку від 03.01.2012 року № 9000002204 з граничним строком сплати 03.01.2012 року,

- податкові зобов'язання у сумі 25 324,00 грн. (основний платіж - 24 118,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 1 206,00 грн.) згідно уточнюючого розрахунку від 03.01.2012 року № 9000002818 з граничним строком сплати 03.01.2012 року,

- податкові зобов'язання у сумі 302 815,00 грн. (основний платіж - 288 395,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 14 420,00 грн.) згідно уточнюючого розрахунку від 04.01.2012 року № 9000008952 з граничним строком сплати 04.01.2012 року,

- податкові зобов'язання у сумі 3 634 280,00 грн. згідно декларації від 19.01.2012 року № 9014068311 з граничним строком сплати 30.01.2012 року.

Таким чином, в зв'язку з несплатою у встановлені законом терміни узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість, самостійно визначених Відповідачем у податкових деклараціях та уточнюючих розрахунках з податку на додану вартість загальна сума податкового боргу станом на 28.02.2012 р. складає 6 999 530,00 грн., що підтверджено актом звірки між СДПІ ВПП у м. Луганську та Відповідачем від 28.02.12р. (акт додається) та довідкою СДПІ ВПП у м. Луганську про розрахунки з бюджетом станом на 28.02.12р.

Пунктом 95.1 статті 95 ПК України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.2 та п. 95.3 ст. 95 ПК України).

Податковий борг у Відповідача утворився ще у 2003 році. З метою погашення податкового боргу, у відповідності до пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону №2181 СДПІ на адресу Відповідача було надіслано:

- першу податкову вимогу від 11.07.2003 року №1/127;

- другу податкову вимогу від 18.08.2003 року №2/131.

Враховуючи наявність податкового боргу у відповідності до п. 89.8 ст. 89 Податкового кодексу України рухоме майно і майнові права ДП „Донбасантрацит" були передані у податкову заставу, що підтверджується витягом № 31786777 від 15.06.2011 р. з Державного реєстру обтяжень рухомого майна.

Ухвалою від 12 квітня 2012 року здійснено процесуальне правонаступництво позивача, чим змінено Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків в місті Луганську на Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків в місті Луганську Державної податкової служби

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, наполягав на їх задоволенні, надав суду пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі та просив встановити порядок виконання постанови шляхом розстрочення сплати податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 6 999 530,00 грн. згідно наданого графіка, а саме: з 20.04.2012 року по 20.02.2019 року по 83 327,74 грн. щомісячно та 20.03.2019 року - 83 327,58 грн. у зв'язку з важким фінансовим становищем підприємства.

Представник позивача в судовому засіданні не заперечував проти встановлення порядку та способу виконання судового рішення шляхом розстрочення платежу згідно графіку, наданого представником відповідача.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково.

У судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Державне підприємство "Донбасантрацит" зареєстроване виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради від 30.04.2003 за № 04051945Ю0010253 (а.с.7).

До Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Державне підприємство "Донбасантрацит"внесено 30.04.2003 з присвоєнням ідентифікаційного коду 32446546, про що видана довідка № 073736 (а.с.8).

Згідно довідки позивача від 01.03.2011 № 24/29-011 Державне підприємство "Донбасантрацит"взято на податковий облік у Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську 13.05.2011 за № 29 (а.с.9).

Також в судовому засіданні встановлено, що відповідач зареєстрований платником податку на додану вартість 22.05.2003, про що видане свідоцтво № 100330616 від 07.04.2011 (а.с.15).

В судовому засіданні встановлено, що станом на 28.02.2012 за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 6 999 530,00 грн., який виник внаслідок несплати відповідачем податкового зобов'язання визначеного у декларації з податку на додану вартість від 19.01.2012 року № 9012709400 (а.с.19).

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" втратив чинність.

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п.п. 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг -сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п.20.1.18 ст.20 Податкового кодексу України Державна податкова інспекція має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно п. 87.2. ст.87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податку шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності -шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно з п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Згідно з п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків здійснюється за рішенням суду яке направляється до виконання органами державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно відомостей корінця першої податкової вимоги від 11.07.2003 за № 1/127 загальна сума податкового боргу відповідача станом на 11.07.2003 року становила 28313112,32 грн., коди платежів: 11020100, 11021500, 13020100, 13030100, 13040100, 14010100, 16030100, 21010000, 23030103, 24060300,11010101, 12020100, 12020153, 13050100, 13050153, 13050155, 13050156, 16010200, 50080200 (а.с. 16). Згідно відомостей корінця другої податкової вимоги від 18.08.2003 року за № 2/131 загальна сума податкового боргу відповідача станом на 18.08.2003 року становила 31965365,94 грн., коди платежів: 11020100, 11021500, 13020100, 13030100, 13040100, 14010100, 16030100, 21010000, 23030103, 24060300, 11010101, 12020100, 12020153, 13050100, 13050153, 13050155, 13050156, 16010200, 50080200 (а.с. 17).

Згідно п. 6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"(далі Закон № 2181) (Податкові вимоги) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно п. 6.2.2. статті 6 Закону України № 2181 податкові вимоги мають містити крім відомостей, передбачених підпунктом 6.2.3 цієї статті, посилання на підстави їх виставлення; суму податкового боргу, належного до сплати, пені та штрафних санкцій; перелік запропонованих заходів із забезпечення сплати суми податкового боргу.

Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.

Згідно п. 6.2.3. статті 6 Закону України № 2181 податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога -не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога -не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Згідно п. 6.2.5. статті 6 Закону України № 2181 6.2.5. у разі коли сума податкового боргу, визначена у першій податковій вимозі, самостійно погашається платником податків до виставлення другої податкової вимоги, друга податкова вимога не надсилається.

Згідно п. 6.3 статті 6 Закону України № 2181 (Черговість виставлення податкових повідомлень і податкових вимог та консолідований борг) податкова вимога повинна містити загальну суму податкового боргу та суми податкового боргу за кожним окремим податком, збором (обов'язковим платежем). Податковий орган веде реєстр виданих податкових вимог щодо окремих платників податків.

Згідно п. 6.3.2. статті 6 Закону України № 2181 у разі коли у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, друга податкова вимога має містити суму консолідованого боргу. При цьому окрема податкова вимога щодо такого нового податкового боргу не виставляється.

Консолідованим вважається борг, визначений у першій податковій вимозі, збільшений на суму нового податкового боргу, що виник до виставлення другої податкової вимоги.

Згідно п. 6.4 статті 6 Закону України № 2181 (Відкликання податкових повідомлень і податкових вимог) податкове повідомлення або податкові вимоги вважаються відкликаними, якщо:

а) сума податкового зобов'язання або податкового боргу, а також пені та штрафних санкцій (за їх наявності) самостійно погашається платником податків;

б) контролюючий орган скасовує або змінює раніше прийняте рішення про нарахування суми податкового зобов'язання (пені і штрафних санкцій) або податкового боргу внаслідок їх адміністративного оскарження;

в) рішення контролюючого органу про нарахування суми податкового зобов'язання або стягнення податкового боргу скасовується чи змінюється судом;

г) податкові зобов'язання (крім податкового боргу) розстрочуються або відстрочуються чи стосовно них досягається податковий компроміс та про це зазначається у відповідному рішенні про розстрочення, відстрочення або податковий компроміс; (Підпункт "г" підпункту 6.4.1 пункту 6.4 статті 6 із змінами, внесеними згідно із Законом N 550-IV від 20.02.2003)

д) податковий борг визнається безнадійним.

Відповідно до п.п. 6.2.2. п. 6.2 ст. 6 Закону України № 2181 податкові вимоги мають містити суму податкового боргу, належного до сплати, пені та штрафних санкцій. Відповідно до п.п. 6.3.2. п. 6.3 ст. 6 Закону України № 2181 у разі коли у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, друга податкова вимога має містити суму консолідованого боргу. Консолідованим вважається борг, визначений у першій податковій вимозі, збільшений на суму нового податкового боргу, що виник до виставлення другої податкової вимоги. Таким чином, відповідно до вказаних норм Закону податкові вимоги повинні містити конкретну суму податкового боргу, яка виникла за певний період часу, який сплинув до моменту винесення першої та другої податкової вимоги.

В судовому засіданні встановлено, що перша податкова вимога винесена станом на 11.07.2003 та становить 28313112,32 грн., друга податкова вимога винесена станом на 18.08.2003 року та становить 31965365,94 грн. Заявлена до стягнення сума податкового боргу згідно наданих документів виникла станом на 28.02.2012 року. З цього вбачається, що ні перша, ні друга податкові вимоги не могли включати в собі суму податкового боргу, заявленого до стягнення у позові. При цьому Закон України № 2181 не передбачає розповсюдження дії винесених податкових вимог на суми податкового боргу, які виникнуть у платника податків в майбутньому після винесення першої та другої податкових вимог. П.п. 6.3.2. п. 6.3 ст. 6 Закону України № 2181 чітко визначене поняття консолідованого боргу, який складається з визначеної суми у першій податковій вимозі, збільшеній на суму нового податкового боргу, що виник до виставлення другої податкової вимоги.

В судовому засіданні встановлено, що податковим органом не надсилалася податкова вимога щодо податкового боргу в сумі 6 999 530,00 грн., який заявляється до стягнення, внаслідок чого відповідно до положень п. 95.1 - 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України відсутні підстави для задоволення позову Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до Державного підприємства "Донбасантрацит" про стягнення податкового боргу саме з рахунків платника на суму податкового боргу у розмірі 6 999 530,00 грн. Внаслідок чого визначена сума заборгованості відповідно до положень ст. 87 Податкового кодексу України підлягає стягненню за рахунок майна.

Розглядаючи заяву відповідача щодо встановлення порядку виконання постанови суду шляхом надання розстрочення виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Представник позивача не заперечував проти задоволення заяви відповідача.

Підставою для розстрочення виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк встановлений судом, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.

У заяві про розстрочення виконання постанови суду заявник зазначив, що фінансове становище підприємства, яке склалося на теперішній час, не дозволяє одночасно сплатити всю суму боргу по сплаті страхових внесків.

Суд, враховуючи тяжке фінансове становище підприємства, вважає, що клопотання представника відповідача, щодо встановлення порядку виконання постанови суду шляхом надання розстрочення виконання судового рішення підлягає задоволенню.

З урахуванням клопотання представника відповідача та згодою представника позивача, суд вважає за необхідне відповідно до ч. 1 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України встановити спосіб та порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 6 999 530,00 грн. рівними частками впродовж семи років, починаючи з 20.04.2012 року по 20.03.2019 року по 83 327,74 грн. щомісячно (останній платіж -83 327,58 грн.).

Суд, враховуючи тяжке фінансове становище підприємства, вважає, що клопотання представника відповідача, щодо встановлення порядку виконання постанови суду шляхом надання розстрочення виконання судового рішення підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби до Державного підприємства "Донбасантрацит" про стягнення податкового боргу з наявних розрахункових рахунків платника податків задовольнити частково.

Стягнути з Державного підприємства "Донбасантрацит" ( 94500, Луганська область, м. Красний Луч, вул.. Косіора, 10, ід. код 32446546 ) в дохід Державного бюджету України податковий борг у розмірі 6 999 530,00 грн. (шість мільйонів дев'ятсот дев'яносто дев'ять тисяч п'ятсот тридцять гривень) за рахунок майна боржника.

Відмовити Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби в задоволенні позовних вимог щодо стягнення з боржника суми податкового боргу з розрахункових рахунків за необґрунтованістю.

Встановити спосіб та строк виконання судового рішення шляхом розстрочення виконання судового рішення про стягнення з Державного підприємства "Донбасантрацит" податкового боргу у сумі 6 999 530,00 грн. ( шість мільйонів дев'ятсот дев'яносто дев'ять тисяч п'ятсот тридцять гривень) строком на сім років зі сплатою кожного місяця, починаючи з 20.04.2012 року по 20.03.2019 року по 83 327,74 грн. щомісячно (останній платіж -83 327,58 грн.).

Зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Луганську внести відповідні зміни в картку особового рахунку платника податків - Державного підприємства "Донбасантрацит".

Постанова суду може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 13 квітня 2012 року

Суддя С.В. Борзаниця