Ухвала суду № 23782132, 27.03.2012, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2012
Номер справи
2а-1670/7136/11
Номер документу
23782132
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2012 р.Справа № 2а-1670/7136/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мінаєвої О.М.

Суддів: Макаренко Я.М. , Шевцової Н.В.

за участю секретаря судового засідання Антоненко Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою публічного акціонерного товариства "Полтава-Авто" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 01.11.2011р. по справі № 2а-1670/7136/11

за позовом публічного акціонерного товариства "Полтава-Авто"

до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області

про визнання протиправним та скасування акту перевірки та податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, публічне акціонерне товариство "Полтава-Авто", звернувся до суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати акт перевірки № 4525/15-227/03118340 від 29.06.2011 та податкове повідомлення - рішення № 000781/1503/0/2372 від 18.07.2011.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 01.11.2011р. по справі № 2а-1670/7136/11 в задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства "Полтава-Авто" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовлено. Провадження у справі в частині визнання протиправним та скасування акту № 4525/15-227/03118340 від 29.06.2011 закрито.

Позивач, публічне акціонерне товариство "Полтава-Авто", не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, а також пояснення до апеляційної скарги. Свою незгоду з постановою суду обґрунтовує тим, що договір оренди земельної ділянки був укладений в 2007 році, а остання нормативна грошова оцінка землі проводилася 05.03.2009 році. Вважає, що підстав для проведення нової нормативної грошової оцінки землі не має. Зазначає, що грошова оцінка земельних ділянок проведена з порушення норм чинного законодавства України, оскільки при її розрахунку було застосовано невірний коефіцієнт.

Від відповідача письмових заперечень проти апеляційної скарги не надійшло, представник в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечував, просив залишити її без задоволення, постанову суду першої інстанції -без змін.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, доводи апеляційної інстанції, колегія суддів, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи встановлено, що публічне акціонерне товариство "Полтава-Авто" 30.07.1993 року зареєстровано виконавчим комітетом Полтавської міської ради, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 791679, ідентифікаційний код 03118340. 29.01.2011 р. позивачем подано до Кременчуцької ОДПІ податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2011 рік.

29.06.2011 Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією проведено документальну невиїзну перевірку податкової декларації з плати за землю ПАТ "Полтава-Авто" по питанню правильності нарахування плати за землю. За результатами перевірки складено акт № 4525/25-227/03118340, яким зафіксовано порушення позивачем пункту 286.1, пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, що полягає у заниженні задекларованої суми орендної плати за землю за січень - квітень 2011 року в тому числі: за січень - 24527,84 грн., за лютий - 24527,84 грн., за березень - 12930,28 грн. та за квітень - 12930,28 грн.

За наслідками проведеної перевірки на підставі вказаного акту перевірки Кременчуцької ОДПІ винесено податкове повідомленні-рішення від 18.07.2011 р. № 00078/1503/0/2372, яким ПАТ "Полтава-Авто" визначено суму податкового зобов'язання за платежем «орендна плата за землю»на суму 74220,24 грн., в тому числі за основним платежем 74 916,24 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 4,00 грн.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків і зборів, порядок нарахування та сплати якої встановлений положеннями спеціальних законів та інших нормативно-правових актів прийнятих на їх виконання, а тому положення договорів оренди земельної ділянки, які суперечать чинному законодавству України в частині визначення розміру орендної плати є неправомочними.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з таких підстав. При перевірці встановлено порушення позивачем пункту 286.1, пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України.

Згідно п. 286.1 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Відповідні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до приписів пункту 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до вимог чинного законодавства України земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, а справляння плати за землю - Податковим Кодексом України.

Відповідно до пп.14.1.72, пп. 14.1.73 п.14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Згідно з ст. 81 Земельним кодексом України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі:

а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно - правовими угодами;

б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності;

в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування;

г) прийняття спадщини;

г) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно з ст. 269 Податкового Кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі. Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначаються Податковим Кодексом України. Згідно ст. 270 Податкового Кодексу України зазначено, що об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, а також земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Законом України "Про оренду землі" регулюються орендні відносини, статтею 1 якого визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. За змістом ст. 18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Згідно ст.125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону. Згідно з статтею 288 Податкового Кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних умов договору оренди землі між орендодавцем та орендарем є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату .

Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Розмір та умови оплати, вказані в договорі, не можуть суперечити діючому на час укладення договору законодавству.

Згідно статті 288.5 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Таким чином, з 01 січня 2011 р. мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, становить 3% від їх грошової оцінки.

Відповідно до статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

З матеріалів справи встановлено, що 18.04.2007 р. між публічним акціонерним товариством "Полтава-Авто" та Кременчуцькою міською радою укладено договір оренди землі, згідно якого Публічне акціонерне товариство "Полтава-Авто" орендує земельну ділянку несільськогосподарського призначення для експлуатації і обслуговування станції технічного обслуговування автомобілів по вул. Московській, 10 в м. Кременчуці, загальною площею 10488 кв.м. Орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 10 % від грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 198 кв.м (мийка); 5 % від грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 2621 кв.м. (автомайстерня, автосалон, магазин); 2% від грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 1956 кв. м (складські майданчики) та 1,5% від грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 5713 кв. м (прилегла територія) щорічно. Нормативна грошова оцінка станом на становить 1 255 413,60 грн.

Крім того, 18.04.2007 між Публічним акціонерним товариством "Полтава-Авто" та Кременчуцькою міською радою укладено договір оренди землі, згідно якого Публічне акціонерне товариство "Полтава-Авто" орендує земельну ділянку несільськогосподарського призначення для експлуатації і обслуговування станції технічного обслуговування автомобілів по вул. Б. Хмельницького, 20 в м. Кременчуці, загальною площею 5246 кв.м. Орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 5 % від грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 1671 кв.м. (майстерня, адмінбудинок, магазин); та 1,5% від грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 3575 кв. м (прилегла територія) щорічно. Нормативна грошова оцінка станом на становить 1010432,06 грн.

Судом встановлено, що позивачем сплачується орендна плата за земельні ділянки розташовані за адресами: вул. Московська, 10, м. Кременчук та вул. Б. Хмельницького, 20, м. Кременчук у відповідності до умов вказаних договорів оренди.

Разом з тим, статтею 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII Податкового кодексу України, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII Податкового кодексу України - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України "Про оцінку земель". Відповідно до абзацу 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, заінтересовані у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 7 Закону України "Про оцінку земель").

Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (стаття 15 Закону України "Про оцінку земель"). Згідно зі статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Рішенням ХLVІІ сесії Кременчуцької міської ради V скликання від 24.11.2009 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука з базовою вартістю одного квадратного метра земель у розмірі 154,11 грн. станом на 01.01.2008 року та введено її в дію з 1 січня 2011 року. Рішенням IV сесії Кременчуцької міської ради VI скликання від 22 лютого 2011 року "Про внесення змін до рішення Кременчуцької міської ради від 24 листопада 2009 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" рішення Кременчуцької міської ради від 24.11.2009 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" доповнено підпунктом 2.1 наступного змісту "Встановити, що з 01.03.2011 року до 30.06.2011 року нормативна грошова оцінка земель орендарям розраховується з коригуючим коефіцієнтом 0,65". Вказані рішення, у встановленому Законом порядку опубліковано в офіційному виданні та на офіційному сайті Кременчуцької міської ради, що підтверджується наданим на запит суду листом Кременчуцької міської ради від 24.10.2011 №06-13/15-93.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої за адресою м. Кременчук, вул. Московська, 10 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 664,23 грн. за 1 метр квадратний. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 6966444,24 грн.

Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої за адресою м. Кременчук, вул. Богдана Хмельницького, 20 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1198,61 грн. за 1 метр квадратний. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 6287908,06 грн.

Враховуючи наведене, орендна плата за землю у 2011 році становить 351 240,332 (січень, лютий, липень - грудень місяць по 33 135,88, з урахуванням коригуючого коефіцієнта 0,65 - 86 153,28 грн., за березень - червень місяці - по 21 538,32 грн.). За період з січня по квітень 2011 року орендна плата за землю складає 109 348,40 грн., у тому числі: за січень 2011 року - 33 135,88 грн., за лютий 2011 року - 33 135,88 грн., за березень 2011 року - 21538,32 грн., за квітень 2011 року - 21538,32 грн.

При розгляді справи встановлено, що сума нарахованої позивачем орендної плати за 2011 рік згідно податкової декларації складає 103272,50 грн. За період з січня по квітень 2011 року позивачем нарахована орендну плату за землю в розмірі: 34432,16 грн. у тому числі: за січень 2011 року - 8 608,04 грн., за лютий - 8 608,04 грн., за березень 2011 року - 8 608,04 грн. та за квітень 2011 року 8 608,04 грн. Таким чином ПАТ "Полтава-Авто" занизило орендну плату за землю за січень - квітень 2011 рік всього на суму 74 916,24 грн.

Колегія суддів не приймає посилання позивача на розмір орендної плати, визначений у договорі оренди земельної ділянки, оскільки розмір орендної плати за землю є умовою договору оренди, разом з тим, орендна плата є формою податку на землю, справляння плати за землю є сферою регулювання податкового законодавства. Сплата обов'язкових платежів, до яких віднесено і плату за землю (ст. 9 Податкового кодексу України), не може залежати від умов договору. Принципові засади такого регулювання містяться в статті 67 Конституції України, відповідно до якої кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, закріплює саме обов'язок, а не зобов'язання.

Тобто, у разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності. Отже, у зв'язку із зміною розміру орендної плати за земельну ділянку згідно ПАТ "Полтава-Авто" повинно було самостійно розрахувати розмір орендних платежів на поточний рік з урахуванням вимог, встановлених чинним Податковим кодексом України.

Посилання позивача в апеляційній скарзі на неправомірність застосування коригуючого коефіцієнту колегія суддів не приймає до уваги, оскільки рішення Кременчуцької міської ради від 24.11.2009 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" не є предметом розгляду у даній справі, доказів його оскарження до матеріалів справи не надано.

На підставі наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування № 000781/1503/0/2372 від 18.07.2011 задоволенню не підлягають.

Щодо висновків суду про закриття провадження у справі стосовно позовних вимог про визнання протиправним та скасування акту перевірки № 4525/15-227/03118340 від 29.06.2011 колегія суддів зазначає наступне.

Акт перевірки, який за своїм змістом не є рішенням суб'єкта владних повноважень, а також не є нормативно -правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії, та не створює і не припиняє права чи обов'язки особи, а лише фіксує певні обставини. Жодних управлінських висновків оскаржуваний акт не містить, вчинити будь - які обов'язкові дії позивачу він не приписує, та відповідно не порушує права свободи та інтереси осіб у сфері публічно -правових відносин. За таких обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що акт перевірки, який є предметом позовних вимог, не має ознак рішення суб'єкта владних повноважень, яке могло б бути оскаржене в порядку адміністративного судочинства.

.Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 01.11.2011р. по справі № 2а-1670/7136/11 суд дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п. 1ч. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Полтава-Авто" залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 01.11.2011р. по справі № 2а-1670/7136/11 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Мінаєва О.М.Судді(підпис) (підпис) Шевцова Н.В. Макаренко Я.М. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Мінаєва О.М.

Повний текст ухвали виготовлений 02.04.2012 р.