ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
| 21.07.08р. |
| Справа № 12/92-08
За позовом Нікопольського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Нікопольської міської ради, м. Нікополь Дніпропетровської області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. НікопольДніпропетровської області Третя особа: Управління з контролю за використанням та охороною земель у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки. Суддя Жукова Л.В. при секретарі Леда І.С. Представники сторін : Від прокуратури Кузьменко С.В. посвідчення № 57 Від позивача Міщенко І.В. довіреність № 11/08/0222-274 від 04.02.2008р. Від відповідача ОСОБА_1 підприємець паспорт БА 220726 Від третьої особи не з'явився
СУТЬ СПОРУ: Нікопольський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся з позовом в інтересах держави в особі Нікопольської міської ради до відповідача та просить зобов'язати останнього повернути державі, як власнику земельної ділянки, в особі Нікопольської міської ради, самовільно зайняту земельну ділянку площею 75 м.кв., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, за фактичним розміщенням критого літнього майданчика шляхом звільнення земельної ділянки та знесення критого літнього майданчика посилаючись на самовільне використання відповідачем зазначеної вище земельної ділянки в порушення ст.ст. 12, 83, 116, 125, 212 Земельного кодексу України. Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги прокурора підтримав. Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечує, у відзиві просить повністю відмовити прокуророві в задоволенні позовних вимог посилаючись на відсутність в 2008 році законодавчої процедури набуття права оренди земельної ділянки під літнім майданчиком. Крім того, зазначає, що дохідна частина місцевого бюджету буде поповнюватися через гарантовану добровільну сплату відповідачем розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, адже протягом 2006-2008р.р. працівниками Нікопольського міжрайонного відділу з контролю за використанням та охороною земель вносилися відповідні приписи та складалися протоколи про адміністративні правопорушення щодо відсутності правовстановлюючих документів на землю. Як зазначає відповідач накладені на нього штрафи ним були сплачені. Також, відповідач вказує на те, що за рішенням господарського суду від 21.02.2008р. у справі № 18/37-08 ним добровільно було сплачено збитки самовільним користуванням земельною ділянкою в сумі 1525 грн. 12 коп. Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, витребуваних письмових пояснень на вимогу суду не надав, причину неявки не повідомив, з клопотанням не звернувся, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином 04.07.2008р. про що свідчить наявне в матеріалах справи поштове повідомлення від 08.07.2008р. При даних обставинах, суд вважає за необхідне розглядати справу за наявними у ній доказами за відсутності представника третьої особи. Дослідивши матеріали справи, заслухавши прокурора, представників сторін, господарський суд -
ВСТАНОВИВ : 23.04.2007р., 16.05.2008р. Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Дніпропетровській області (Нікопольським міжрайонним відділом) було проведено перевірки щодо дотримання вимог земельного законодавства, якими встановлено, що Приватний підприємець ОСОБА_1 самовільно займає і використовує земельну ділянку площею 75 кв.м. для комерційної діяльності під розміщення критого літнього майданчика за адресою : АДРЕСА_1 без документів, що посвідчують право власності або право користування вказаною земельною ділянкою. За проведеними перевірками було складено акти від 23.04.2007р. та 16.05.2008р., припис від 23.04.2007р., припис від 16.05.2008р., протокол № 46 від 23.04.2007р., протокол № 42 від 16.05.2008р., за якими встановлено самовільне зайняття зазначеної вище земельної ділянки та відповідача притягнено до адміністративної відповідальності згідно ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інше. Статтею 83 Земельного кодексу України передбачено, що у комунальній власності перебувають усі землі у межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності. Статтею 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності або право постійного користування земельною ділянкою виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності або право користування земельною ділянкою та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди та його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї та його державної реєстрації -забороняється. Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд здійснюється за рахунок юридичної особи, яка самовільно зайняла земельну ділянку. Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що відповідач використовує земельну ділянку площею 75 м.кв., під розміщення критого літнього майданчика за адресою: АДРЕСА_1, без документів, що посвідчують право власності або право користування вказаною земельною ділянкою, яка відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України є власністю Нікопольської міської ради. Факт самовільного використання відповідачем зазначеної вище земельної ділянки підтверджується копіями актів перевірки від 23.04.2007р., від 16.05.2008р., копіями приписів від 23.04.2007р., 16.05.2008р., копіями протоколів № 46 від 23.04.2007р. та № 42 від 16.05.2008р.( а.с. 10, 11, 13, 14). Відповідач в судовому засіданні не надав суду доказів, які б свідчили про правомірне використання спірної земельної ділянки суду. Посилання відповідача на відсутність законодавчої процедури набуття права оренди земельної ділянки під літнім майданчиком є безпідставними, оскільки порядок надання земельних ділянок в оренду врегульовано ст.ст. 122, 123, 124, 125, 126, 151 Земельного кодексу України та Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні”. Крім того, як вбачається зі змісту рішення господарського суду Дніпропетровської області від 21.02.2008р. у справі № 18/37-08 за позовом Нікопольського прокурора в інтересах держави в особі Нікопольської міської ради до ОСОБА_1 з останнього були стягнуті збитки, завдані самовільним використанням земельною ділянки площею 75 кв.м. розташованої у АДРЕСА_1 в сумі 1525 грн. 15 коп. Зазначену суму збитків відповідач сплатив добровільно, що підтверджується наданою відповідачем копією квитанції від 26.03.2008р. Відповідно до ст. 35 Господарського процесуального кодексу України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони. Приймаючи до уваги викладене суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги прокурора та позивача підлягають задоволенню. Керуючись ст.ст. 12, 83, 116, 125, 212 Земельного кодексу України, ст. 49, 35, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
ВИРІШИВ : Позовні вимоги прокурора та позивача задовольнити. 1. Зобов'язати Фізичну особу -підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ід. номер НОМЕР_1 повернути державі, як власнику земельної ділянки, в особі Нікопольської міської ради(53200, м. Нікополь, вул. Електрометалургів, 3, код ЄДРПОУ 23929847) самовільно зайняту земельну ділянку площею 75 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, за фактичним розміщенням критого літнього майданчика шляхом звільнення земельної ділянки та знесення критого літнього майданчика. 2. Стягнути з Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ід. номер НОМЕР_1: -в доход державного бюджету в особі Відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, Дніпропетровська область, пл. Шевченка, 7, р/р № 31118095700005 відділення банку УДКУ в Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012, КБК 22090200) державне мито в сумі 85 (вісімдесят п'ять) грн.; - в доход державного бюджету в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська ( відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, р/р № 31211259700005, МФО 805012, ЄДРПОУ 2424686, КБК 22050000) - 118 (сто вісімнадцять) грн. на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК України.
|