Рішення № 2377839, 21.07.2008, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
21.07.2008
Номер справи
8/141-08
Номер документу
2377839
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

21.07.08р.

Справа № 8/141-08

За позовом Прокурора м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради (м. Дніпропетровськ)

3-тя особа: Управління з контролю за використанням та охороною земель у Дніпропетровській області (м. Дніпропетровськ)

до Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 (м. Дніпропетровськ)

про зобов'язання звільнити земельну ділянку та стягнення збитків

Суддя Дубінін І.Ю.

Представники:

прокурор: Твардієвич Т.В.

від позивача: Мудрак О.Ю. -юрисконсульт (дов. № 4/11-68 від 12.02.08 р.)

від 3-ї особи: не з'явився

від відповідача: не з'явився

Суть спору:

Прокурор звернувся в інтересах держави в особі позивача з позовом до відповідача про зобов'язання останнього: звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0006 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, повернути вказану земельну ділянку позивачу та привести її в придатний для використання стан, шляхом знесення (демонтування) торгівельного кіоску, розташованого на вказаній земельній ділянці, а також про стягнення з відповідача 260,74 грн. шкоди.

Позов мотивовано тим, що відповідач займає та використовує вказану земельну ділянку без оформлення правовстановлюючих документів.

Позивач позовні вимоги прокурора підтримав повністю.

Відповідач та третя особа в судове засідання не з'явились, відзиви на позов не надали, причин свого нез'явлення суду не повідомили.

Господарський суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю відповідача, третьої особи та їх відзивів на позов, оскільки останні були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши прокурора та позивача, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

Актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства та обстеження земельної ділянки від 20.02.08 р., складеними державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель, було встановлено, що відповідач самовільно, без оформлення правовстановлюючих документів займає земельну ділянку площею 0,0006 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, для розміщення торгівельного кіоску.

Викладене також підтверджується іншими матеріалами справи (протоколо, постановою тощо).

Станом на момент розгляду цієї справи доказів оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку відповідач суду не надав.

При викладених обставинах господарський суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, але частково.

Частково задовольняючи позовні вимоги господарський суд виходив також з наступного:

Згідно ст. 2 ГПК України та рішення Конституційного суду України від 08.04.99 р. № 3-рп/99, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави, при цьому прокурор в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обгрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Пiд поняттям "орган, уповноважений державою здiйснювати вiдповiднi функцiї у спiрних вiдносинах", зазначеним у частинi другiй статтi 2 АПК України, потрiбно розумiти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

За чинним законодавством України позивач є органом місцевого самоврядування.

Згідно ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, Право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ст.ст. 2, 318, 327 ЦК України, суб'єктами права власності є територіальні громади. У комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Пунктом 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

За ст. 12 ЗК України, до повноважень сiльських, селищних, мiських рад у галузi земельних вiдносин на територiї сiл, селищ, мiст належить: розпорядження землями територiальних громад; передача земельних дiлянок комунальної власностi у власнiсть громадян та юридичних осiб вiдповiдно до цього Кодексу; надання земельних дiлянок у користування iз земель комунальної власностi вiдповiдно до цього Кодексу; здiйснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власностi, додержанням земельного та екологiчного законодавства.

Таким чином, прокурором правильно визначено орган, уповноважений державою здiйснювати вiдповiднi функцiї у спiрних вiдносинах, а також в чому полягає порушення інтересів держави та обгрунтовано необхідність їх захисту.

Згідно ст.ст. 116, 125, 126 ЗК України, громадяни та юридичнi особи набувають права власностi та права користування земельними дiлянками iз земель державної або комунальної власностi за рiшенням органiв виконавчої влади або органiв мiсцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здiйснюється шляхом передачi земельних дiлянок у власнiсть або надання їх у користування. Право власностi та право постiйного користування на земельну дiлянку виникає пiсля одержання її власником або користувачем документа, що посвiдчує право власностi чи право постiйного користування земельною дiлянкою, та його державної реєстрацiї. Право на оренду земельної дiлянки виникає пiсля укладення договору оренди i його державної реєстрацiї. Приступати до використання земельної дiлянки до встановлення її меж у натурi (на мiсцевостi), одержання документа, що посвiдчує право на неї, та державної реєстрацiї забороняється.

Право власностi на земельну дiлянку i право постiйного користування земельною дiлянкою посвiдчується державними актами. Форми державних актiв затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України. Право оренди землi оформляється договором, який реєструється вiдповiдно до закону.

Відповідно до ст. 212 ЗК України, самовiльно зайнятi земельнi дiлянки пiдлягають поверненню власникам землi або землекористувачам без вiдшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Повернення самовiльно зайнятих земельних дiлянок провадиться за рiшенням суду.

Викладене є підставою для задоволення позову в частині зобов'язання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0006 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, повернути вказану земельну ділянку позивачу та привести її в придатний для використання стан, шляхом знесення (демонтування) торгівельного кіоску, розташованого на вказаній земельній ділянці.

Що стосується частини позову щодо стягнення з відповідача 260,74 грн. шкоди, господарський суд зазначає:

Відповідно до ст. ст. 3, 4 ЗК України, земельнi вiдносини регулюються Конституцiєю України, цим Кодексом, а також прийнятими вiдповiдно до них нормативно-правовими актами. Земельне законодавство включає цей Кодекс, iншi нормативно-правовi акти у галузi земельних вiдносин. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних вiдносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осiб, територiальних громад та держави, рацiонального використання та охорони земель.

Відповідно до ст. 206 ЗК України, використання землi в Українi є платним. Об'єктом плати за землю є земельна дiлянка. Плата за землю справляється вiдповiдно до закону.

За ст.ст 156, 157 ЗК України, власникам землi вiдшкодовуються збитки, заподiянi внаслiдок встановлення обмежень щодо використання земельних дiлянок та неодержання доходiв за час тимчасового невикористання земельної дiлянки. Вiдшкодування збиткiв власникам землi здiйснюють громадяни, якi використовують земельнi дiлянки, а також дiяльнiсть яких обмежує права власникiв.

Згідно ст. 211 ЗК України, громадяни несуть цивiльну, адмiнiстративну або кримiнальну вiдповiдальнiсть вiдповiдно до законодавства за самовiльне зайняття земельних дiлянок;

Відповідно до ст. 158 ЗК України, земельнi спори вирiшуються судами.

Порядок визначення та вiдшкодування збиткiв власникам землi i землекористувачам встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України.

Постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 квiтня 1993 р. № 284 (з наступними змінами) затверджений Порядок визначення та вiдшкодування збиткiв власникам землi та землекористувачам.

Згідно вказаному Порядку, власникам землi та землекористувачам вiдшкодовуються збитки, заподiянi, зокрема - тимчасовим зайняттям земельних дiлянок, встановленням обмежень щодо їх використання та неодержанням доходiв у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних дiлянок.

Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Суд двічі витребовував у прокурора та позивача докази розгляду питання щодо стягнення збитків відповідною комісією та рішення ради про затвердження розміру вказаних збиків.

Вказані матеріали, необхідні для вирішення спору в цій частині, прокурором та позивачем не надані суду без поважних причин, щро перешкоджає вирішенню цієї частини спору.

Враховуючи наведене, позов цій частині слід залишити без розгляду.

Судові витрати слід покласти на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.ст. 12, 116, 125, 126, 212 ЗК України, ст.ст. 2, 44, 49, 81, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичну особу ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, код НОМЕР_1, рахунки в установах банків відсутні) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0006 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, повернути вказану земельну ділянку Дніпропетровській міській раді та привести її в придатний для використання стан, шляхом знесення (демонтування) торгівельного кіоску, розташованого на вказаній земельній ділянці.

Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, код НОМЕР_1, рахунки в установах банків відсутні):

q в доход держбюджету (рахунок № 31118095700005 у ГУ ДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код 24246786, Управління ДКУ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська) -85,00 грн. витрат на держмито;

q в доход держбюджету (рахунок № 31211259700005 у ГУ ДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код 24246786, Управління ДКУ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська) -59,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видавши накази

Позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 260,74 грн. шкоди залишити без розгляду.

Суддя І.Ю. Дубінін