ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/1010/12
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Молодецького Р.І.,
при секретарі - Лазаренко У.І.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Миргородського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
21 лютого 2012 року Миргородський міськрайонний центр зайнятості звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 60 грн. 66 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що на момент реєстрації відповідача у Миргородському міськрайонному центрі зайнятості як безробітного, на момент отримання статусу безробітного та на час отримання допомоги по безробіттю відповідач був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, чим порушив вимоги Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". За час перебування на обліку в Миргородському міськрайонному центрі зайнятості у період з 05.04.2007 року по 18.04.2007 року відповідач незаконно отримав матеріальну допомогу по безробіттю у розмірі 60,66 грн.
Представник позивача в судовому засіданні просив позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 06.10.2006 року ОСОБА_2 звернулася до Миргородського МЦЗ із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує та не має права на отримання пенсії.
Наказом Миргородського МЦЗ від 13.10.2006 року № НТ061013 відповідачу надано статус безробітного з 13.10.2006 року та призначено допомогу по безробіттю.
18.04.2007 року позивачем прийнято наказ № НТ070418, яким припинено виплату відповідачу допомоги по безробіттю у зв'язку із поданням безробітним письмової заяви про відмову від послуг ДСЗ відповідно до пп. 10 п. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та знято з обліку у Миргородському МЦЗ.
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (далі -Закон № 1533-ІІІ), Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Згідно з частиною 2 статті 12 Закону № 1533-ІІІ функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 № 803-ХІІ (далі -Закон №803-ХІІ) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 зареєстрована як безробітна у Миргородському МЦЗ 13.10.2006 року.
Відповідно до підпункту "б" пункту 3 статті 1 Закону № 803-ХІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно пункту 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року N 60/62 (далі - Порядок №60/62) перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості, зокрема шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. У разі встановлення недостовірності даних, на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення, особа ознайомлюється з актом, про що засвідчує власним підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості.
Обмін інформацією між центрами зайнятості та державними реєстраторами здійснюється згідно з Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженим наказом Держпідприємництва, ДПА, Держкомстату від 07.12.2005 N 121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07.12.2005 N 23-3, постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 07.12.2005 N 368, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.12.2005 за N 1523/11803.
Судом встановлено, що Миргородським МЦЗ складено Інформацію щодо розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 01.12.2010 року № 35, у якій зафіксовано виявлене порушення, а саме: ОСОБА_2, під час перебування на обліку у Миргородському міськрайонному центрі зайнятості незаконно отримала допомогу по безробіттю за період з 05.04.2007 року по 18.04.2007 року, в розмірі 60,66 грн., так як з 05.04.2007 року була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідач 05.04.2007 року зареєстрований Виконавчим комітетом Миргородської міської ради Полтавської області як фізична особа - підприємець, що підтверджується копією Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців наявною в матеріалах справи.
Відповідно до частини 3 статті 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 року N 755-IV фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Із матеріалів справи вбачається, що до Єдиного державного реєстру запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 не вносився.
Таким чином, під час перебування на обліку у Миргородському міськрайонному центрі зайнятості ОСОБА_2 була зареєстрована фізичною особою - підприємцем, незалежно від того, отримувала вона прибутки чи ні. Згідно із Законом України "Про зайнятість населення", підприємці належать до зайнятого населення, для набуття статусу безробітного ОСОБА_2 потрібно було звернутися до центру зайнятості після скасування своєї реєстрації як підприємця або ж подати письмову заяву про відмову від послуг ДСЗ та знятися з обліку в Миргородському МЦЗ до проведення державної реєстрації як підприємця.
Отже, під час перебування на обліку у Миргородському міськрайонному центрі зайнятості, в порушення Закону, ОСОБА_2 була зареєстрована фізичною особою - підприємцем, що призвело до незаконного отримання допомоги по безробіттю у розмірі 60 грн. 66 коп.
Згідно пункту 6 Порядку № 60/62 у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
01.12.2010 року Миргородським МЦЗ видано наказ № 245 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_2.
Згідно довідки Миргородського МЦЗ за період з 05.04.2007 року по 17 квітня 2007 року відповідачем отримано допомогу по безробіттю у розмірі 60 грн. 66 коп. Доказів повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 60 грн. 66 коп. суду не надано.
З огляду на викладене, позовні вимоги є законними, обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Миргородського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (Миргородського міськрайонного центру зайнятості) заборгованість (допомога по безробіттю) в сумі 60 (шістдесят) грн. 66 коп. на розрахунковий рахунок 37173161503202 ГУДК у Полтавській області, МФО 831019, код ЄДРПОУ 22531726.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 17 квітня 2012 року.
Суддя Р.І. Молодецький