Постанова № 23724260, 26.04.2012, Докучаєвський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
26.04.2012
Номер справи
0515/616/2012
Номер документу
23724260
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а/0515/23/2012

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 квітня 2012 року місто ДОКУЧАЄВСЬК

ДОКУЧАЄВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:

головуючого -судді СЄЛІНА Є.В.,

при секретарі -ПАНІХІНОЇ Г.С.,

з участю: представника позивача -ДІБРОВОЇ Н.Ю.,

представника відповідача -КАРПЕНКО О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Докучаєвську, в залі суду адміністративну справу № 2а/0515/23/2012 за позовом Селянсько-фермерського господарства «ЯКИ»до Докучаєвської міської ради Донецької області про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

20.02.2012р. до суду звернулось СФГ «ЯКИ»до Докучаєвської міської ради Донецької області, де просить визнати незаконним рішення останньої № 6/19-408 від 23.11.2011р. «Про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», зобов'язати міську раду затвердити КФГ «ЯКИ»дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати в оренду строком на 5 років земельну ділянку для ведення сільськогосподарського виробництва. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначило, що згідно з Договором оренди земельної ділянки за № 77 від 28.12.2001р. Докучаєвська міська рада виділила йому в оренду земельну ділянку загальною площею 36,0кв.м. для вирощування зернових, технічних культур, для розширення фермерського господарства в районі резервного фонду Докучаєвської міської ради Донецької області. На протязі дії договору оренди, земельна ділянка використовувалась у відповідності із цільовим призначенням та на умовах її надання, своєчасно вносилася орендна плата та податок на землю. У зв'язку із закінченням строку його дії, СФГ «ЯКИ»у 2011 році звернулось до міської ради із заявою про продовження договору оренди. Не дивлячись на те, що рішеннями №№ 6/10-229, 6/10-230, 6/10-231 засновникам господарства надані дозволи на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, однак рішенням № 6/19-408 від 23 листопада 2011 року, самому товариству було відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 5 років, розташованої за межами населеного пункту для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення. Вважаючи дане рішення необґрунтованим та таким, що не відповідає нормам діючого законодавства, просить його скасувати.

Представник позивача - ДІБРОВА Н.Ю. у судовому засіданні підтримала адміністративний позов та просила його задовольнити, давши пояснення, аналогічні тим, що зазначені у ньому.

Представник відповідача - КАРПЕНКО О.О. у судовому засіданні залишила вирішення питання про долю позову на розсуд суду.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступних підстав:

Судом встановлені обставини, які підтверджуються такими доказами.

Відповідно до розпорядження Докучаєвського міського голови Самборського Л.В. № 174р. від 29 квітня 1999 року «Про реєстрацію Селянсько-фермерського господарства «ЯКИ», зареєстровано вказане господарство /а.с. 7/.

Факт реєстрації та знаходження в даний час у цьому ж стані, а також взяття на облік як платника податків, підтверджено Довідкою Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області за № 38/10/28/1-113/14-4 від 31 березня 2004 року /а.с. 6/, Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи за серією А00 № 609972 /а.с. 8/, Довідкою № 30102648 про включення до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України /а.с. 19-20/ та Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 02 березня 2012 року /а.с. 27-29/.

Згідно останнього, видом діяльності Селянсько-фермерського господарства «ЯКИ»є вирощування зернових та технічних культур.

За Договором на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) за серією І-ДН № 00000085, Докучаєвська міська рада Донецької області на підставі рішення виконкому від 28 березня 2000 року № 67 надало Селянсько-фермерському господарству «ЯКИ»в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 36,0 гектарів, у тому числі ріллі 36,0 гектарів згідно з планом землекористування, що додається, строком на 5 років для вирощування зернових, технічних культур, для розширення фермерського господарства в районі резервного фонду Докучаєвської міської ради. Договір зареєстровано в Книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 28 грудня 2001 року за № 77 Докучаєвською міською радою Донецької області /а.с. 21-22/.

25 серпня 2011 року директор Селянсько-фермерського господарства «ЯКИ»Яковицький К.І. звернувся до Докучаєвської міської ради Донецької області із письмовою заявою, де просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 5 років площею 36,0 гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель запасу сільськогосподарського призначення Докучаєвської міської ради /а.с. 45/.

Рішенням Докучаєвської міської ради Донецької області № 6/19-408 від 23 листопада 2011 року «Про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», відмовлено Селянсько-фермерському господарству «ЯКИ»в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 5 років, розташованої за межами населеного пункту для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, з посиланням на те, що орендарем порушено п.п. «б»п. 3.1 р. 3 Договору та ст. 31 Закону України «Про оренду землі»/а.с. 5/.

Листом-повідомленням № 04/10в-0874 від 25 листопада 2011 року, за підписом міського голови міста Докучаєвська Донецької області Скорбіліна І.О. та адресованим голові Селянсько-фермерського господарства «ЯКИ»Яковицькому К.І., останньому доведено про відсутність наміру продовжувати термін користування земельною ділянкою площею 36,0 гектарів згідно з Договором на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) за серією І-ДН № 00000085, через неналежне виконання орендарем умов договору (п.п. «б»п. 3.1 р. 3 Договору та ст. 31 Закону України «Про оренду землі»), а також необхідність повернення земельної ділянки Докучаєвській міській раді за актом прийому-передачі відповідно до діючого законодавства /а.с. 17/.

Листом № 01/10в-0979 від 22 грудня 2011 року, за підписом міського голови міста Докучаєвська Донецької області Скорбіліна І.О. та адресованим Яковицькому К.І., останньому роз'яснено, що фермерське господарство у свій час не переоформило Договір оренди землі згідно постанови Кабінету Міністрів України № 220 від 03 березня 2004 року «Про затвердження Типового договору оренди землі», а тому не скористалось можливістю отримати у власність земельну ділянку в розмірі земельної частки (паю) із земель фермерського господарства на підставі рішення міської ради від 12 травня 2006 року № 5/2-65 /а.с. 10/.

Предметом оскарження у даній адміністративній справі є рішення Докучаєвської міської ради Донецької області № 6/19-408 від 23 листопада 2011 року «Про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки».

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України № 2768-III від 25 жовтня 2001 року, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі»№ 161-XIV від 06 жовтня 1998 року, Законом України «Про землеустрій», а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначає стаття 124 Земельного кодексу України.

Згідно з частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Поняття оренди землі визначено Законом України «Про оренду землі», де оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України «Про оренду землі», орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.

За статтею 13 цього ж Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 16 цього ж таки Закону, особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).

Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.

У разі зміни цільового призначення земельної ділянки, надання її в оренду здійснюється за проектом відведення в порядку, встановленому законом.

Відповідно до частин 1 статті 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

За статтями 118, 123 Земельного кодексу України, процедура передачі земельних ділянок у оренду включає у себе надання місцевою державною адміністрацією або сільською, селищною, міською радою рішень про погодження місця розташування об'єкта (у разі необхідності), дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та його погодження із відповідними органами, прийняття рішень відповідними органами виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки в оренду.

Частина 2 статті 123 Земельного кодексу України передбачає, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом їх відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

До клопотання додаються матеріали, передбачені частиною 15 статті 151 Земельного кодексу України -матеріали погодження місця розташування об'єкту, що включають: викопіювання з генерального плану або іншу містобудівну документацію населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі, яку необхідно вилучити, зазначаються також склад угідь земельної ділянки, що вилучається, та умови її відведення.

Вибір земельних ділянок для розміщення об'єктів проводиться особами, зацікавленими у їх відведенні. Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування зобов'язані в порядку, визначеному законодавством України, надавати інформацію особам, зацікавленим у відведенні земельних ділянок, щодо можливих варіантів розміщення об'єктів відповідно до затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою. Порядок вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів встановлюється Кабінетом міністрів України.

Такий порядок затверджений Постановою Кабінету Моністів України від 31 березня 2004 року № 427.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», внесені зміни до статті 124 ЗК України та статті 16 Закону України «Про оренду землі», відповідно до яких набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах. Зазначені зміни набули чинності з 01 січня 2008 року.

Тобто, договір оренди землі укладається відповідним органом місцевого самоврядування з переможцем конкурсу, який набув право оренди земельної ділянки на земельних торгах.

До набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», процедура передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, не передбачала проведення аукціонів, а здійснювалась відповідно до статті 124 ЗК України за проектами відведення у порядку, встановленому статтями 118,123 ЗК України.

Таким чином, зазначені норми Земельного кодексу України, визначають умови продажу та передачі земельних ділянок державної та комунальної власності в оренду, а не вимоги до відведення земельної ділянки, оскільки останні, як передбачено у пункті 8 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26 травня 2004 року, встановлюються нормативно-технічною документацією із землеустрою.

Докучаєвська міська рада Донецької області при прийнятті оскаржуваного рішення на ці вимоги закону уваги не звернула та відмовила в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду з посиланням на порушення орендарем п.п. «б»п. 3.1 р. 3 Договору та ст. 31 Закону України «Про оренду землі».

Слід також зазначити, що за частиною 2 статті 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Відповідно до частини 3 статті 123 цього Кодексу, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.

З вищезазначеної норми вбачається, що перелік підстав відмови є вичерпним, а рішення повинно бути обґрунтованим, вмотивованим та законним. В той час як в оскаржуваному рішенні не зазначено жодних підстав для відмови в наданні дозволу на розробку проекту відведення зазначеної земельної ділянки та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки передбачених законодавством.

Оскільки рішення Докучаєвської міської ради Донецької області № 6/19-408 від 23 листопада 2011 року «Про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки»є необґрунтованим і невмотивованим, а тому його необхідно визнати незаконним та скасувати.

Відносно вимог в частині зобов'язання міської ради затвердити КФГ «ЯКИ»дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати в оренду строком на 5 років земельну ділянку для ведення сільськогосподарського виробництва, то в цій частині адміністративний позов не підлягає задоволенню, оскільки:

Відповідно до статті 33 Закону України "Про оренду землі" (чинної на момент виникнення спірних правовідносин), якщо орендар продовжує користуватися ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він підлягає поновленню на той же самий строк і на тих же самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.

Статтею 33 Закону України "Про оренду землі" (чинною на момент виникнення спірних правовідносин) не передбачений порядок автоматичного поновлення договору оренди земельної ділянки.

Поновлення договору оренди земельної ділянки має відбуватися шляхом укладення нового договору оренди земельної ділянки. Згідно із статтею 18 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації.

Таким чином, договір оренди землі після закінчення його строку не може бути автоматично поновлений на тих самих умовах, оскільки для виникнення права землекористування необхідна наявність зареєстрованого договору оренди землі.

Аналогічна правова позиція викладена у рекомендаціях Президії Вищого господарського суду України від 02 лютого 2010 року № 04-06/15 «Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства». У пункті 3.4.6 яких, вказано, що зі змісту частини 3 статті ЗЗ Закону України "Про оренду землі" не передбачено порядок автоматичного поновлення договору оренди земельної ділянки в разі відсутності заперечень з боку сторін, а лише визначено, що в ньому разі договір підлягає поновленню. Вказана норма права не передбачає зміну відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, яке є підставою для надання в оренду земельної ділянки, щодо встановлених в ньому строків оренди. Відтак, якщо за законом такий договір підлягає поновленню, то таке поновлення має здійснюватися за волевиявленням сторін. Таке волевиявлення має бути оформлене відповідно до пункту 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішенням міської ради. За відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування, підстави для задоволення вимог позивача про зміну строку дії договору відсутні, а у випадку незгоди орендодавця щодо подовження договору оренди земельної ділянки орендар зобов'язаний звільнити займану земельну ділянку, привівши її у належний стан.

В силу частини 1 статті 31 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі припиняється, зокрема, у випадку закінчення строку на який він був укладений.

Правовідносини, що виникли між сторонами по справі не відносяться до сфери публічно-правових відносин, а є цивільно-правові, що регулюються нормами цивільного права і мають диспозитивний характер.

Захист прав, що виникають з цивільних відносин, здійснюються в порядку цивільного судочинства шляхом відновлення становища, яке існувало до порушення.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України, - завданням адміністративного судочинства захист прав, свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Правовідносини, які склалися між сторонами не є публічно правовим спором і не підпадають під визначення справи адміністративної юрисдикції, яке наведене у пункті 1 частини 1 статті 3 КАС України і компетенція адміністративних судів, встановлена статтею 17 Кодексу, на цей спір не поширюється, оскільки вимоги позивача не стосуються захисту його прав, свобод та інтересів у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органу державної влади, що виключає розгляд в порядку адміністративного судочинства.

Згідно з частиною 2 статті 4 КАС України, - юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 118, 122-125, 151 Земельного кодексу України, ст.ст. 4, 13, 16, 31, 33 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 2, 4, 9, 18, 158-161, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Селянсько-фермерського господарства «ЯКИ»до Докучаєвської міської ради Донецької області про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати рішення Докучаєвської міської ради Донецької області № 6/19-408 від 23 листопада 2011 року «Про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки».

В іншій частині адміністративного позову позивачу відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Докучаєвський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя