Постанова № 23716680, 17.04.2012, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2012
Номер справи
244/12/2070
Номер документу
23716680
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"17" квітня 2012 р. Справа № 2а-244/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Мельникова Р.В.,

за участю секретаря судового засідання - Іванової Н.Ю.,

за участю: представника позивача - Баленка П.І.,

представника відповідача (СДПІ ВПП у м.Харкові ДПС) - Черніченко І.Ю.,

представника відповідача (ДПІ у Київському районі м.Харкова) - Бондаренко О.В., представника відповідача (Управління Державної Казначейської служби України у Київському районі м.Харкова) - Грошева С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Державного науково-виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові Державної податкової служби, Державної податкової інспекції у Київському районі м.Харкова Харківської області Державної податкової служби, Управління Державної казначейської служби України в Київському районі м.Харкова Харківської області про стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В:

Державне науково-виробниче підприємство "Об'єднання Комунар" (далі - позивач або ДНВП "Об'єднання Комунар") звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові (далі - СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові), Управління державного казначейства у м.Харкові, у якому просить суд:

- стягнути з Державного бюджету України на користь державного науково-виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість 289138,00грн.;

- стягнути з Державного бюджету України на користь державного науково-виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" пеню, нараховану на суму заборгованості бюджету по відшкодуванню ПДВ в сумі 13481,75грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються наступним.

Позивач повідомив, що за результатами фінансово-господарської діяльності у підприємства позивача виникло право на отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за рахунок коштів Державного бюджету, про що ним було зазначено у податкових деклараціях з ПДВ за жовтень та листопад 2008 року. Однак, після закінчення процедури судового оскарження податкового повідомлення-рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ, станом на день звернення до суду з позовом податок на додану вартість в сумі 289138,00грн. позивачеві не відшкодовано.

У зв'язку з наведеним, посилаючись на п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України позивач вважає, що має право також на стягнення на його користь пені в сумі 13481,75грн. за заборгованість бюджету з відшкодування ПДВ.

Ухвалою суду від 27.03.2012 замінено відповідача у справі - Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м.Харкові її правонаступником - Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м.Харкові Державної податкової служби (далі - відповідач-1 або СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові ДПС); замінено відповідача у справі - Управління державного казначейства у м.Харкові його правонаступником - Управлінням Державної казначейської служби України у м.Харкові Харківської області; залучено до участі у справі в якості відповідача Державну податкову інспекцію у Київському районі м.Харкова Харківської області Державної податкової служби (далі - відповідач-2 або ДПІ у Київському районі м.Харкова Харківської області ДПС).

Ухвалою суду від 04.04.2012 замінено неналежного відповідача - Управління Державної казначейської служби України у м.Харкові Харківської області - на належного - Управління Державної казначейської служби України в Київському районі м.Харкова Харківської області (далі - відповідач-3 або УДКС України в Київському районі м.Харкова Харківської області).

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

У судовому засіданні та письмових запереченнях проти позову (а.с.51) представник СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові ДПС заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування заперечень представник відповідача-1 посилається на те, що, на його думку, закінченням процедури судового оскарження у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України є винесення рішення Вищим адміністративним судом України, коли воно не може бути переглянуте Верховним Судом України.

У судовому засіданні представники відповідачів: ДПІ у Київському районі м.Харкова Харківської області ДПС та УДКС України в Київському районі м.Харкова Харківської області підтримали позицію СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові ДПС.

Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступне.

Позивачем були подані до податкової інспекції податкові декларації:

- за жовтень 2008р. (вх.№22575 від 20.11.2008р.), відповідно до якої сума ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, складає 1015397грн. (а.с.8-11);

- за листопад 2008р. (вх.№24409 від 19.12.2008р.), відповідно до якої сума ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, складає 432146грн. (а.с.12-15).

Правовідносини щодо відшкодування податку на додану вартість регулювались по 31.12.2010 Законом України "Про податок на додану вартість", а з 01.01.2011 вказані правовідносини регулюються Податковим кодексом України.

Відповідно до п.1.8 ст.1 Закону України "Про податок на додану вартість", бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".

Згідно з п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. (Підпункт 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".)

Відповідно до п.п.7.7.3 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

Підпунктом 7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість"передбачено, що платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Згідно з п.п.7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до п.п.7.7.7 «б» п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.

СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові було проведено документальну невиїзну перевірку ДНВП "Об'єднання Комунар" з питання достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації за жовтень 2008 року та листопад 2008 року на підставі отриманих зустрічних перевірок по ланцюгу постачання товарів (робіт, послуг), результати якої оформлені актом №1650/41-018/14308730 від 22.05.2009 (а.с.68-76).

Перевіркою встановлено, що ДНВП "Об'єднання Комунар" не дотримані вимоги п.1.8 ст.1 Закону України "Про податок на додану вартість", в порушення п.п.7.4.1 п.7.4, п.п.7.7.2, п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" ДНВП "Об'єднання Комунар" завищено суму податку на додану вартість, заявлену до відшкодування за жовтень 2008 року у розмірі 213641грн. та за листопад 2008 року у розмірі 75497грн.

На підставі акта №1650/41-018/14308730 від 22.05.2009 СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові було прийнято податкове повідомлення-рішення від 05.06.2009 №0000120841/0 (а.с.16), яким зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 289138,00грн., а саме: по декларації за жовтень 2008 року - на 213641,00грн., по декларації за листопад 2008 року - на 75497,00грн.

Судом встановлено, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2009 у справі №2а-39464/09/2070 адміністративний позов Державного науково-виробничого підприємства «Об'єднання Комунар» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення задоволено; визнано нечинним податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові №0000120841/0 від 05 червня 2009 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.

Згідно з постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 26.04.2010 у справі №2а-39464/09/2070 постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2009 у справі №2а-39464/09/2070 скасовано; прийнято нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог Державного науково-виробничого підприємства «Об'єднання Комунар»до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові про визнання протиправним податкового повідомлення-рішення відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.03.2011, яка набрала законної сили з моменту проголошення, постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 26.04.2010 у справі №2а-39464/09/2070 скасовано; постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2009 у справі №2а-39464/09/2070 залишено без змін.

З огляду на положення ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2009 у справі №2а-39464/09/2070, якою визнано нечинним податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові №0000120841/0 від 05 червня 2009 року, набрала законної сили набрала законної сили з моменту проголошення Ухвали Вищого адміністративного суду України від 22.03.2011.

Відповідно до ч.ч.1 та 2 ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Частиною 2 ст.257 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Суд зазначає, що, згідно з положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, набрання законної сили судовим рішенням Вищого адміністративного суду України не пов'язано із закінченням строку на оскарження такого рішення до Верховного Суду України.

Тому суд критично ставиться до твердження представника СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові ДПС, що закінченням процедури судового оскарження у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України є винесення рішення Вищим адміністративним судом України, коли воно не може бути переглянуте Верховним Судом України.

З огляду на викладені обставини, положення Закону України "Про податок на додану вартість" та Податкового кодексу України, суд прийшов до висновку, що ДНВП "Об'єднання Комунар" має право на відшкодування ПДВ в сумі 289138,00грн. по деклараціям за жовтень та листопад 2008р.

До суду не надано доказів, що свідчили б про відсутність такого права у позивача.

Згідно з абз.2 п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України (аналогічний припис містився в абз.2 п.п.7.7.8 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість") після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до п.200.13 ст.200 Податкового кодексу України на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Позивачем було направлено до СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові лист від 10.06.2011 №505/1-04/026 (а.с.37), у якому ДНВП "Об'єднання Комунар" здійснити відшкодування ПДВ та перерахувати на поточний рахунок ДНВП "Об'єднання Комунар" суму в розмірі 289138,00грн.

СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові надано відповідь листом від 30.06.2011 №8902/10/41-037 (а.с.38), у якому відповідач-1 повідомив позивачеві, що відшкодування податку на додану вартість та перерахування на поточний рахунок здійснюється у порядку та на підставі документів, визначених чинним законодавством. У вказаному листі також зазначено, що в судовій справі, на яку ДНВП "Об'єднання Комунар" посилається у своєму листі, розглядалось питання про визнання нечинним податкових повідомлень-рішень та яким не зобов'язували СДПІ ВПП у м.Харкові вчинити дії щодо відшкодування.

Таким чином, СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові не подано до органу Державного казначейства України висновок щодо відшкодування з бюджету ПДВ в сумі 289138,00грн. на користь ДНВП "Об'єднання Комунар". Вказана сума ПДВ не була відшкодована позивачеві.

У своїх поясненнях представник СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові ДПС не заперечував проти існування встановлених у судовому засіданні обставин.

Відповідно до п.п.6 п.16 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011р. N845, органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів з метою забезпечення бюджетного відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного та місцевих бюджетів з відшкодування такого податку.

Враховуючи вищезазначене та те, що станом на день розгляду справи податок на додану вартість не був відшкодований позивачеві у строк, встановлений законодавством, що підтверджується поясненнями представника позивача та представників відповідачів, суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення з Державного бюджету України на користь державного науково-виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість 289138,00грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги про стягнення з Державного бюджету України на користь державного науково-виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" пені, нарахованої на суму заборгованості бюджету по відшкодуванню ПДВ в сумі 13481,75грн., суд зазначає наступне.

Відповідно до п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З урахуванням наведених вище положень ст.200 Податкового кодексу України суд вважає, що позивачем не доведено, чому розрахунок строку, за який на його думку повинна бути нарахована пеня, починається саме з 30.06.2011. У зв'язку з цим суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог у вказаній частині.

Суд вважає необхідним розподілити судові витрати відповідно до вимог ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 94, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державного науково-виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Харкові Державної податкової служби, Державної податкової інспекції у Київському районі м.Харкова Харківської області Державної податкової служби, Управління Державної казначейської служби України в Київському районі м.Харкова Харківської області про стягнення коштів - задовольнити частково.

Стягнути з Державного бюджету України на користь державного науково-виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" (код ЄДРПОУ 14308730; вул. Григорія Рудика, 8, м.Харків, 61070) суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість 289138,00грн. (двісті вісімдесят дев'ять тисяч сто тридцять вісім грн. 00коп.)

Відмовити у задоволенні позовних вимог в іншій частині, а саме: у стягненні з Державного бюджету України на користь державного науково-виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" пені, нарахованої на суму заборгованості бюджету по відшкодуванню ПДВ в сумі 13481,75грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь державного науково-виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" (код ЄДРПОУ 14308730; вул. Григорія Рудика, 8, м.Харків, 61070) витрати зі сплати судового збору в сумі 1798,16грн. (одна тисяча сімсот дев'яносто вісім грн. шістнадцять коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанову складено 24 квітня 2012 року.

Суддя Р.В. Мельников