Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
25 квітня 2012 р. № 2-а- 2455/12/2070
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Волошин Д.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості , з адміністративним позовом до ОСОБА_2, в якому просить суд, стягнути з відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою АДРЕСА_1 183,87грн.- вартість матеріального забезпечення на користь Фонду загальнообов'язкового соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Червонозаводського районного центру зайнятості, де був зареєстрований з відкриттям персональної картки № НОМЕР_2. Згідно поданої заяви, ОСОБА_2 наказом від 10.07.2003 року № НТ 003071 надано статус безробітного та призначена виплата допомоги по безробіттю як застрахованій особі. При проведенні звірки центра зайнятості було встановлено, що допомога по безробіттю була отримана відповідачем неправомірно, оскільки, ОСОБА_2 працював у Свято-Благовіщенському кафедральному соборі хористом архієрейського хору з10.07.2003р по 10.09.2003р. і отримував дохід. Таким чином ОСОБА_2 під час перебування на обліку у центрі зайнятості як безробітний належав до категорії зайнятого населення , чим порушив Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття " та "Про зайнятість населення". Діями відповідача Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості були заподіяні матеріальні збитки на суму 183, 87 грн. ОСОБА_2 було направлено лист - претензію про необхідність повернення допомоги по безробіттю в розмірі 183, 87 грн. До теперішнього часу заборгованість відповідачем не сплачена.
Відповідачу було направлено, за адресою, визначеною згідно довідки адресного бюро від 07.03.12 р., ухвалу про відкриття скороченого провадження та запропоновано надати заперечення на позов. Однак, відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення вказані документи повернулися за закінченням терміну зберігання.
Згідно з ч. 11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату, з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в скороченому провадженні, розгляд справи не порушує прав третіх осіб, за таких умов, відповідно до вимог ч. 4 ст. 128 КАС України справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, в порядку скороченого провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття " від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на органи державної служби зайнятості, які мають право діяти від імені Фонду. Статтею 16 вищевказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом. Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 03.07.2003 року звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Червонозаводського районного центру зайнятості, де був зареєстрований з відкриттям персональної картки № НОМЕР_2 та подав заяву про надання статусу безробітного, з виплатою допомоги по безробіттю, зазначивши, що не є підприємцем, трудовою діяльністю не займається. (а.с. 14-18)
З 10.07.2003 року наказом ОСОБА_2 надано статус безробітного, що підтверджується наказом №607 від 10.03.2003 року (а .с. 19)
Наказом від 11.09.2003 №802 ОСОБА_2 знято з обліку та припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з працевлаштуванням безробітного відповідно до пп."1" п.1 ст.31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" 11.09.2003 р. (а .с. 22)
Відповідно до вимог "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості.
Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України, як центральними органами виконавчої влади.
Згідно службової записки Харківським міським центром зайнятості отриманий лист від Управління ПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова (вих. № 8158/02/33 від 26.09.2011 р.) з повідомленням, що відповідно до даних персоніфікованого обліку виявлений факт працевлаштування в період перебування на обліку в службі зайнятості ОСОБА_2 ОСОБА_2 дійсно перебував на обліку в Червонозаводському районному центрі зайнятості в статусі безробітного з 10.07.2003 року по 10.09.2003 року, отримував матеріальне забезпечення на випадок безробіття. Відповідно до даних персоніфікації ОСОБА_2 в цей час працював в Благовіщенському кафедральному соборі. (а .с. 11-12)
Як вбачається з акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1817 від 12.12.2011 року Харківським міським центром зайнятості проведено перевірку Свято-Благовіщенського кафедрального собору Української православної церкви та встановлено, що ОСОБА_2 працював у Свято-Благовіщенському кафедральному соборі хористом архієрейського хору з 30.06.2003 р. по 31.12.2010 року отримував дохід, а отже був працевлаштованою особою на момент надання статусу безробітного (а .с. 10).
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до п.п. "а" п. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_2 під час перебування на обліку у центрі зайнятості як безробітний належав до категорії зайнятого населення.
Згідно довідки Харківського міського центру зайнятості про виконані платежі заборгованість ОСОБА_2 за період з 10.07.2003 року по 10.09.2003 року склала 183,87 грн.
Згідно п.2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 № 1533-III ( в редакції що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 6 Порядку від 13.02.2009 р. № 60/62, передбачено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів повертаються роботодавцем. Виплата коштів, недоотриманих особою внаслідок зниження суми страхових виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку. Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Директором Харківського міського центру зайнятості 13.12.2011 року прийнято наказ про повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття за № 1240, який був направлений відповідачу з листом - претензією № 18741 від 14.12.2011 року про необхідність повернення коштів у сумі 183,87 грн. протягом 15 календарних днів з дня отримання претензії. Зазначений наказ та лист - претензію було отримано відповідачем 19.01.2012 року, згідно поштового повідомлення про вручення.
Відповідно до п. 8 Порядку від 13.02.2009 р. № 60/62 у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
На підставі викладеного, судом встановлено, що відповідач незаконно отримував допомогу по безробіттю, оскільки ОСОБА_2 перебував в трудових відносинах з Свято-Благовіщенським кафедральним собором Української православної церкви, а тому відносився до категорії зайнятого населення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Доказів сплати боргу відповідачем до суду не надано.
Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення з відповідача незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 183,87 грн., а тому позовні вимоги Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8-14, 71, 94, 159, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162, 163, 167, 183-2, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
1.Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми -задовольнити.
2.Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків вул. Шевченка буд. 137-А , р/р 37177300802007 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 36224721) вартість матеріального забезпечення в сумі 183.87 грн. (сто вісімдесят три грн. 87 коп.)
3.Постанова суду підлягає негайному виконанню.
4.Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
5.Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
6.Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Волошин Д.А.