ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
_________________
І м е н е м У к р а ї н и
РІШЕННЯ
23 квітня 2012 р. Справа 12/20/2012/5003
за позовом: Прокурора Піщанського району (24700, Вінницька обл., смт. Піщанка, вул. Леніна, 83) в інтересах держави в особі Кукулівської сільської ради (Вінницька обл., Піщанський р-н, с. Кукули, код ЄДРПОУ 34701057)
третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору: Відділ Держкомзему у Піщанському районі Вінницької області (24700, Вінницька обл., смт. Піщанка, вул. Пушкіна, 1).
до: Селянського фермерського господарства "ВИД" (24713, Вінницька обл., Піщанський р-н, с. Кукули, вул. Леніна, 56, ідент. код 20100979)
про стягнення заподіяної шкоди, внаслідок самовільного використання земельної ділянки в сумі 19 140,80 грн.
Головуючий суддя Кожухар М.С.
Cекретар судового засідання Матущак О.В.
Представники :
прокурора: Федчишин К.Д.
позивача: ОСОБА_1 - сільський голова
третьої особи: не з"явився
відповідача: ОСОБА_2 - керівник, ОСОБА_3 - за дорученням
ВСТАНОВИВ :
Прокурор Піщанського району в інтересах держави в особі Кукулівської сільської ради звернувся до господарського суду Вінницької області з позовом до Селянського фермерського господарства "ВИД" про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок самовільного використання земельної ділянки в сумі 19 140,80 грн.
Позовні вимоги мотивовано наступним.
Головним державним інспектором відділу держкомзему у Піщанському районі Вінницької області проведено планову перевірку додержання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок на території Кукулівської сільської ради Піщанського району Вінницької області.
В ході перевірки встановлено, що СФГ «ВИД» використовує земельну ділянку площею 16,7 га із земель запасу на території Кукулівської сільської ради Піщанського району Вінницької області в межах населеного пункту с. Кукули.
Дана земельна ділянка використовується відповідачем за відсутності документів, які б посвідчували право користування земельною ділянкою.
Таким чином, відповідачем порушено вимоги ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України та ст.ст. 15, 16 ЗУ "Про оренду землі".
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 року № 963 "Про затвердження Методики визначення розміру шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу" здійснено розрахунок розміру шкоди -19 140,80 грн.
Відповідачем шкода в добровільному порядку не відшкодована.
Ухвалою суду від 10.02.2012 р. порушено провадження у даній справі з призначенням її до розгляду на 01.03.2012 р. та залучено до участі в справі в якості третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог Відділ Держкомзему у Піщанському районі Вінницької області.
Ухвалою суду від 13.03.2012 р. розгляд справи відкладено на 03.04.2012 р.
Ухвалою суду від 03.04.2012р. за клопотанням представників прокурора та позивача розгляд справи відкладено на 23.04.2012р.
23.04.2012р. прокурором Піщанського району подано лист № 12/779 вих-12 від 19.04.2012р., в якому прокурор пояснює, що оскільки право розпорядження є однією із складових права власності, та власником самовільно зайнятої земельної ділянки є Кукулівська сільська рада Піщанського району Вінницької області, тому, шкода в розмірі 19 140,80 грн. має бути стягнена з відповідача на користь державного бюджету в Піщанському районі Вінницької області. Внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки до бюджету Кукулівської сільської ради СФГ «ВИД»не сплачено земельного податок за використання вказаної земельної ділянки площею 16,7 га., у чому і полягають вказані збитки в розмірі 19140 грн. 80 коп., нараховані згідно «Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу»затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 року № 963. Згідно довідки Кукулівської сільської ради, відповідач -СФГ «ВИД»земельний податок за користування спірною земельною ділянкою не сплачував.
В судове засідання 23.04.2012р. з"явились представники прокурора, позивача та відповідача.
Третя особа повноважного представника в судове засідання не направила. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення третій особі рекомендованої кореспонденції.
Відсутність представника третьої особи не перешкоджає розгляду справи.
З огляду на це, справу розглянуто за наявними матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Прокурором подано заяву б/н від 23.04.2012р. про уточнення позовних вимог, в якій він просить суд стягнути з відповідача на користь Кукулівської сільської ради Піщанського району в рахунок відшкодування шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки - 19 140,80 грн. на р/р 31117102700453 в ГДКУ у Вінницькій області, м. Вінниця, МФО 802015.
Дана заява прийнята судом на підставі ст. 22 ГПК України.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву б/н від 23.04.2012р. Зокрема у відзиві на позов відповідач вважає позовні вимоги незаконними, необґрунтованими та зазначає наступне.
Спірна земельна ділянка, згідно рішення Кукулівської сільської ради Піщанського району Вінницької області №180 від 27.02.2009р. була надана СФГ «ВИД»в оренду. На момент складання акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства СФГ «ВИД», зазначена земельна ділянка, хоча і перебувала у державній власності, була на стадії передання в оренду СФГ «ВИД». У 2011 році СФГ «ВИД»уклало з Кукулівською сільською радою договір оренди даної земельної ділянки у встановленому законом порядку.
Рішення Кукулівської сільської ради № 180 від 27.02.2009 року є рішенням органу місцевого самоврядування про передачу в оренду земельної ділянки у розумінні ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».
Таким чином відповідач не вчиняв самовільного зайняття землі та не використовував дану земельну ділянку, перешкоджаючи державі у її використанні. Тому відповідачем жодної шкоди державному бюджету України не завдано.
Представник відповідача подав заяву б/н від 23.04.2012р. про зупинення провадження по справі до вирішення по суті справи за позовом СФГ "ВИД" до Управління Держкомзему у Піщанському районі про скасування повідомлень № 1450 та 1451 Управління Держкомзему у Піщанському районі, що розглядається Вінницьким окружним адміністративним судом.
Представник позивача щодо даної заяви поклався на розсуд суду.
Суд, заслухавши думку представників сторін, дослідивши заяву про зупинення провадження, вважає, що вона задоволенню не підлягає, оскільки викладені у заяві обставини не є підставою для зупинення провадження у справі № 12/20/2012/5003. Оскаржені до Вінницького окружного адміністративного суду повідомлення не є підставою позовних вимог у справі 12/20/2012/5003. З урахуванням цього, суд відмовив у задоволенні заяви відповідача про зупинення провадження у справі.
Заслухавши надані в судовому засіданні пояснення учасників судового процесу по суті спору, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
29.03.1995 року зареєстроване у встановленому порядку Селянське фермерське господарство «ВИД»
Відповідно до витягу з ЄДР, керівником господарства є ОСОБА_2.
27.02.2009р. Кукулівська сільська рада Піщанського району Вінницької області прийняла рішення № 180 «Про надання в оренду земельної ділянки», відповідно до якого, громадянину ОСОБА_2 надано в оренду терміном на 11 місяців 20 днів з орендною платою по 600,00 грн. за 1 гектар в рік земельну ділянку із земель запасу на території Кукулівської сільської ради загальною площею - 16,7 га, з них ріллі - 16,7 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Пунктом 2.1. рішення, гр. ОСОБА_2 зобов"язано до використання земельної ділянки приступити після встановлення її меж в натурі (на місцевості) та одержання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
12.08.2010р. головним державним інспектором відділу Держкомзему у Піщанському районі у Вінницької області за участю начальника відділу Держкомзему у Піщанському районі у Вінницької області, спеціаліста-землевпорядника Кукулівської с/р складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства з питання додержання вимог земельного законодавства СФГ «ВИД».
В результаті перевірки встановлено, що СФГ «ВИД»протягом року використовує земельну ділянку площею 16,7 га в межах населеного пункту с. Кукули Піщанського району без правовстановлюючих документів; кошти за користування земельною ділянкою не сплачувались. На день перевірки на земельній ділянці проведено механізований обробіток ґрунту, що свідчить про фактичне використання вказаної земельної ділянки, правовстановлюючі документи відсутні. Згідно ст. 1 ЗУ "Про державний контроль за використанням та охороною земель" даний факт кваліфікуються, як самовільне зайняття земельної ділянки.
16.08.2010р. головним державним інспектором відділу Держкомзему у Піщанському районі у Вінницької області складено акт обстеження земельної ділянки № НОМЕР_1, де зафіксовано, що на земельній ділянці площею 16,7 га, яка знаходиться в межах населеного пункту с. Кукули Піщанського району, проведено механізований обробіток ґрунту, що свідчить про її фактичне використання.
16.08.2010р. Відділом Держкомзему у Піщанському районі Вінницькій області винесено припис № 232015, яким відповідача зобов'язано в 30-денний термін вжити заходів по усуненню виявленого порушення вимог земельного законодавства.
В ході перевірки дотримання вимог земельного законодавства складено протокол № 232010 від 16.08.2010р. про вчинене головою СФГ "ВИД" ОСОБА_2 адміністративне правопорушення, передбачене ст. 53-1 КупАП та п. б ч. 1 ст. 211 ЗК України.
За результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення головним державним інспектором Відділу Держкомзему у Піщанському районі Вінницькій області винесено постанову № 10 від 30.08.2010р. про накладення на гр. ОСОБА_2 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1020,00 грн.
Накладений постановою № 10 від 30.08.2010р. штраф стягнуто з ОСОБА_2 в примусовому порядку, що стверджується постановою ВДВС Піщанського РУЮ про закінчення виконавчого провадження від 27.01.2012р.
У зв"язку з самовільним використанням земельної ділянки, здійснено розрахунок шкоди у розмірі 19140,80 грн., який надіслано відповідачу для сплати.
Відповідач дії головного державного інспектора відділу Держкомзему у Піщанському районі щодо перевірки дотримання вимог земельного законодавства не оскаржив; шкоду в розмірі 19 140,80 грн. в добровільному порядку не відшкодував.
Наведене стверджується пояснення учасників процесу та матеріалами справи.
Заслухавши надані в судовому засіданні пояснення учасників судового процесу, дослідивши і оцінивши обставини та докази по справі, суд дійшов такого висновку.
Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Згідно зі ст.ст. 83, 84 Земельного кодексу України землі, які, належать на праві власності територіальним громад сіл, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім державної та приватної власності. В державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій відповідно до закону.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 125 та ч. 1 ст. 126 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Згідно п. б ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
В силу статтей 90, 95, 156 Земельного кодексу України власники земельних ділянок і землекористувачі мають право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом. Згідно із ст.211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть, зокрема, цивільну відповідальність за самовільне зайняття земельних ділянок.
Верховний Суд України в пунктах 12 і 16 постанови Пленуму від 16.04.2004р. № 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" роз'яснив, що у випадках самовільного зайняття земельних ділянок шкода (збитки) відшкодовуються відповідно до статтей 22; 1166, 1192 ЦК України, ст. 156 ЗК України у повному обсязі особами, що її заподіяли.
Стаття 1166 ЦК України, якою встановлені загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду, передбачає презумпцію вини правопорушника.
Відповідно до ч.6 ст.225 Господарського кодексу України Кабінетом Міністрів України можуть затверджуватися методики визначення розміру відшкодування збитків у сфері господарювання.
В силу ч.2 ст.157 ЗК України порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963 затверджено Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (далі - "Методика"), а наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007р. № 110 - Методичні рекомендації щодо застосування зазначеної Методики (далі "Методичні рекомендації").
Згідно із ст.22, 1166 ЦК України, п.5 Методичних рекомендацій, збитками (шкодою), заподіяними самовільним зайняттям земельної ділянки, визнаються:
- витрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
- доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
У п.3.8 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (з подальшими змінами і доповненнями) зазначено, що згідно з п.3.1 Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову без спеціального дозволу (затверджених наказом Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 №110) підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок є матеріали справи про адміністративне провадження, які підтверджують факт вчинення правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки. Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.
На цьому також наголошено зокрема у постановах Вищого господарського суду України від 20.01.2011 у справі № П-6/142 (реєстр.№ 13651328) від 09.06.2011 р. у справі № 15/149-ПН-10 (реєстр. № 16464612), від 03.04.2012 р. у справі № 2-17/3737.2-2011 (реєстр.№22385604).
Факт порушення земельного законодавства у вигляді самовільного користування земельною ділянкою з боку відповідача підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення та не спростований відповідачем. Дії контролюючого органу щодо перевірки дотримання вимог земельного законодавства відповідачем не оскаржені та на даний час незаконними у встановленому порядку не визнані.
У пункті 3.6 Постанови № 6 від 17.05.2011 р. Вищий господарський суд зазначив, що у вирішенні питання про задоволення вимог щодо стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки, господарським судам необхідно мати на увазі, що розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства екології та природних ресурсів України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 N 963.
В силу ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.
Відповідно до ст.ст. 34, 43 Господарського процесуального кодексу України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення для господарського суду не є обов'язковим.
За змістом статті 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.
Заперечення відповідача проти позову судом не приймаються, оскільки не спростовують як факту самовільного зайняття земельної ділянки, так і розмір заподіяної шкоди. Рішенням № 180 від 27.02.2009 р. Кукулівської сільської ради, на якому грунтуються заперечення відповідача проти позову, передбачено початок використання земельної ділянки після встановлення її меж в натурі та одержання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою. Крім того, це рішення стосується громадянина ОСОБА_2, а не СФГ "ВИД", яке є відповідачем у даній справі.
Станом на день розгляду справи відповідачем не надано доказів відшкодування шкоди в розмірі 19 140,80 грн.
Зважаючи на викладене, позов підлягає задоволенню з розподілом судових витрат за правилами ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 4-33, 33, 43, 49, 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Селянського фермерського господарства "ВИД" (24713, Вінницька обл., Піщанський р-н, с. Кукули, вул. Леніна, 56, ідент. код 20100979) на користь держави в особі Кукулівської сільської ради (Вінницька обл., Піщанський р-н, с. Кукули, код ЄДРПОУ 34701057, на рахунок місцевого бюджету р/р 31117102700453 в ГДКУ у Вінницькій області, м. Вінниця, МФО 802015) 19 140,80 грн. (дев"ятнадцять тисяч сто сорок гривень 80 коп.) у відшкодування шкоди.
3. Стягнути з Селянського фермерського господарства "ВИД" (24713, Вінницька обл., Піщанський р-н, с. Кукули, вул. Леніна, 56, ідент. код 20100979) до державного бюджету України 1 609,5 грн. (одну тисячу шістсот дев"ять гривень 50 коп.) судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Кожухар М.С.
Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 27 квітня 2012 р.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2- Відділу Держкомзему у Піщанському районі Вінницької області (24700, Вінницька обл., смт. Піщанка, вул. Пушкіна, НОМЕР_1).