ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 5011-3/3533-2012 24.04.12
За позовом Прокурора Солом'янського району міста Києва в інтересах держави в особі
Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву
До Державного підприємства «Національний центр поводження з небезпечними
відходами»
Про стягнення 46 075,67 грн.
Суддя Сівакова В.В.
Представники сторін:
Від прокуратури Чечотка І.Р. -посвідчення № 368 від 24.11.2011
Від позивача ОСОБА_2 -по дов. № 18 від 26.04.2011
Від відповідача не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані вимоги Прокурора Солом'янського району міста Києва в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про стягнення з Державного підприємства «Національний центр поводження з небезпечними відходами» 42 765,27 грн. основного боргу з врахуванням індексу інфляції, 2 032,57 грн. пені, 1 277,83 грн. штрафу за неналежне виконання взятих на себе останнім зобов'язань згідно договору оренди нерухомого майна, яке належить до державної власності № 5448 від 21.05.2010.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.03.2012 порушено провадження у справі № 5011-3/3533-2012 та призначено її до розгляду на 03.04.2012.
Ухвалою Господарського суду міста Києва № 5011-3/3533-2012 від 03.04.2012, в зв'язку з нез'явленням представника відповідача в засідання суду та невиконанням сторонами вимог суду викладених в ухвалі про порушення провадження у справі від 22.03.2012, розгляд справи було відкладено на 17.04.2012.
Прокуратурою 09.04.2012 до відділу діловодства в порядку ст. 22 Господарського процесуального кодексу України суду подано заяву про зменшення розміру позовних вимог, відповідно до якої просить стягнути з відповідача 27 729,66 грн. основного боргу, 2 042,64 грн. пені, 216,20 грн. збитків від зміни індексу інфляції та 832,19 грн. штрафу.
Позивач у поданих в судовому засіданні 17.04.2012 письмових поясненнях позовні вимоги прокуратури з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог підтримує повністю.
Відповідач у поданому 17.04.2012 до відділу діловодства суду відзиві проти задоволення позовних вимог (без врахування заяви прокуратури про зменшення розміру позовних вимог) заперечує, оскільки не згодний з розміром боргу. На думку відповідача позивачем не враховано авансовий платіж в сумі 5 532,55 грн. сплачений як завдаток за оренду приміщення 03.06.2010. Відповідач вказує на те, що приміщення відповідачем не використовувалось та було звільнено 14.11.2011, про що складено акт приймання-передачі, отже неправомірно нараховано орендну плату за листопад та грудень 2011 року.
Відповідачем до відділу діловодства суду 17.04.2012 подано клопотання про залучення до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача балансоутримувача орендованих приміщень -Державний заклад «Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління», оскільки на думку відповідача права та обов'язки останнього напряму пов'язані із вирішенням даного спору, оскільки є також отримувачем частини орендної плати від відповідача та в залежності від того чи розірваний договір оренди із відповідачем, та з якої дати звільнені приміщення, балансоутримувач отримує або втрачає можливість використовувати дані приміщення для власних господарських потреб та/або передати наступним орендарям і отримувати вигоду.
Суд розглянувши подане клопотання вважає, що воно не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 27 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора або ініціативи господарського суду.
Отже, третя особа без самостійних вимог, має знаходитися з однією зі сторін у матеріальних правовідносинах, які в результаті прийняття судом рішення у справі зазнають певних змін.
Суд дійшов висновку, що прийняття рішення з даного господарського спору про стягнення заборгованості по договору оренди укладеному між позивачем та відповідачем у даній справі, не може вплинути на права або обов'язки Державного закладу «Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління»щодо позивача, оскільки предметом розгляду у даній справі є заборгованість по несплаті орендної плати до державного бюджету, тому відсутні підстави для залучення останнього до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
В судовому засіданні 17.04.2012 на підставі ст. 77 господарського процесуального кодексу України було оголошено перерву до 24.04.2011.
Прокуратура в судовому засіданні 24.04.2012 позовні вимоги підтримала повністю.
Позивач в судовому засіданні 24.04.2012 позовні вимоги прокуратури підтримав повністю.
Відповідач в судове засідання 24.04.2012 не з'явився. Однак, відповідачем до відділу діловодства суду 23.04.2012 подано клопотання по відкладення розгляду справи, в зв'язку із перебуванням керівника та юриста відповідача та неможливістю відстоювати інтереси в судовому засіданні 24.04.2012.
Представники прокуратури та позивача проти задоволення клопотання відповідача про відкладення розгляду справи заперечували.
Розглянувши подане клопотання про відкладення розгляду справи суд відзначає, що воно не підлягає задоволенню з огляду на наступне
Згідно ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Доказів того, що керівництво відповідача та юрист, які в силу ст. 28 Господарського процесуального кодексу України можуть бути представниками юридичної особи, не в змозі 24.04.2012 прийняти участь в судовому засіданні в зв'язку з перебуванням у відрядженні не подано.
В судовому засідання 24.04.2012, відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна»об'єктом оренди є нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення) (п. 1 ст. 4 Закону), орендодавцями є Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо нерухомого майна, що є державною власністю (ст. 5 Закону).
21.05.2010 між Регіональним відділенням фонду державного майна України по місту Києву (орендодавець) та Державним підприємством «Національний центр поводження з небезпечними відходами»(орендар) було укладено договір оренди № 5448 нерухомого майна, що належить до державної власності (далі - договір).
Відповідно до п. 1.1. договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно -нежилі приміщення (надалі - майно), площею 86,00 кв. м. (16,50 кв. м. на третьому поверсі та 69,50 кв. м. на четвертому поверсі чотириповерхової будівлі корпусу № 2), розміщене за адресою: м. Київ, вул. Урицького, 35, літ. «В», що перебуває на балансі Державного закладу «Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління»(далі - балансоутримувач).
Майно передається в оренду з метою розміщення офісу (п. 1.2. договору).
Пунктом 7.1. договору встановлено, що орендодавець зобов'язаний передати орендарю в оренду майно згідно з цим договором за актом приймання-передачі майна.
Відповідно до п. 2.1 договору орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання - передачі майна.
Згідно акту приймання-передачі в оренду нерухомого майна від 21.05.2010 орендодавець передав, а орендар прийняв в користування нерухоме майно загальною площею 86,00 кв. м., яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Урицького, 35, літ. «В».
У відповідності до приписів ст. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»термін, на який укладається договір оренди є істотною умовою договору оренди.
Відповідно до ч.1 ст. 763 Цивільного кодексу України договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Пунктом 10.1. договору сторонами встановлено, що договір укладено на 2 роки 11 місяців, що діє з 21.05.2010 до 21.04.2013.
У відповідності до п. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України з наймача справляється плата, за користування майном, розмір, якої встановлюється договором оренди.
Згідно п. 5.3. договору орендар зобов'язався своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату.
Пунктом 3.1. договору встановлено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 786 від 04.10.1995 (зі змінами) і становить без ПДВ за базовий місяць оренди -лютий 2010 0 7 903,64 грн.
Керуючись п. 20, п. 32 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 13.10.2004 № 2149 та протоколом № 2 від 30.04.2010, розмір орендної плати встановлюється на умовах запропонованих орендарем -7 903,64 грн. без ПДВ за базовий місяць (лютий 2010р.).
Орендна плата за перший місяць оренди травень 2010 року встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за березень, квітень, травень місяці 2010 року.
Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством (п. 3.2. договору).
Згідно п. 3.3. договору орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.
Відповідно до п. 3.4. договору у разі користування майном протягом неповного календарного місяця (першого та/або останнього місяців оренди) добова орендна плата за дні користування визначається згідно з чинною Методикою розрахунку на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування.
Пунктом 3.6. договору встановлено, що орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні 70% до 30% щомісяця не пізніше 10 числа місяця наступного за звітним з урахуванням щомісячного індексу інфляції відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
Згідно п. 5.9. договору орендар зобов'язався щомісячно до 15 числа надавати орендодавцеві інформацію про перерахування орендної плати за попередній місяць (копії платіжних доручень з відміткою обслуговуючого банку про перерахування орендної плати до Державного бюджету України).
Стаття 795 Цивільного кодексу України встановлює, що повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.
За умовами п. 5.10. договору визначено, що орендоване майно має бути повернуто орендодавцеві або балансоутримувачу.
Як свідчать матеріали справи 15.11.2011 за актом приймання-передачі (повернення) відповідач повернув приміщення площею 86,00 кв. м., що знаходяться за адресою: м. Киї, вул. Урицького, 35, літ. «В»балансоутримувачу.
Крім цього, в матеріалах справи наявний договір № 5448/01 від 29.03.2012 згідно якого орендодавець та орендар дійшли згоди що договір № 5448 від 21.05.2010 вважається припиненим з 14.11.2011.
Матеріали справи свідчать, що відповідач в порушення умов договору не виконав основного обов'язку орендаря, орендну плату у період з 10.06.2010 по 14.11.2011 повністю не вніс, в результаті чого виникла заборгованість, яка за обґрунтованими розрахунками позивача становить 27 739,66 грн.
Згідно п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до п. 7 ст. 193 Господарського кодексу України не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно п. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до п. 3. ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Згідно п. 5. ст. 762 Цивільного кодексу України плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Таким чином, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 27 739,66 грн. боргу по орендній платі до Державного бюджету України обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Матеріалами справи підтверджується те, що відповідач у визначені строки плату за оренду державного майна повністю не вніс, а отже є таким, що прострочив виконання зобов'язання.
Пунктом 1 ст. 216 Господарського кодексу України встановлено що, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно п. 1 ст. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»за невиконання зобов'язань за договором оренди, …, сторони несуть відповідальність, встановлену законодавчими актами України та договором.
Пунктом 3.7. договору передбачено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному в п. 3.6. співвідношенні, відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості, з урахуванням індексації, за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
Згідно п. 3.8. договору у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 3% від суми заборгованості.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Частина 2 ст. 551 Цивільного кодексу України визначає, що якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Сторони можуть домовитись про зменшення розміру неустойки, встановленого актом цивільного законодавства, крім випадків передбачених законом.
Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом зокрема сплата неустойки.
При укладанні договору № 5448 від 21.05.2010 сторони визначили розмір відповідальності за порушення зобов'язання щодо оплати орендної плати.
Згідно ст. 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Стаття 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»встановлює, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
В зв'язку з тим, що взяті на себе зобов'язання по сплаті орендної плати відповідач не виконав, він повинен сплатити до бюджету, крім суми основного боргу, пеню відповідно до п. 3.7. договору оренди та Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань», розмір якої, за обґрунтованими розрахунками позивача, становить 2 042,64 грн.
Вимоги позивача в частині стягнення з відповідача пені в розмірі 2 042,64 грн. обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Оскільки матеріали справи свідчать, що прострочення оплати орендної плати за об'єкт оренди мало місце понад 3 місяці, суд приходить до висновку про задоволення вимог про стягнення з відповідача суми штрафу в розмірі 832,19 грн. (за обґрунтованим розрахунком позивача).
В зв'язку з тим, що відповідач припустився прострочення по сплаті орендної плати, прокуратура на підставі ст. 625 Цивільного кодексу України просить суд стягнути з відповідача 216,20 грн. збитків від зміни індексу інфляції.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Розрахунок боргу з урахуванням індексу інфляції здійснений у відповідності до листа Верховного Суду України № 62-97р від 03.04.1997 «Рекомендації відносно порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ»відповідно до яких розрахунок суми боргу з урахуванням індексу інфляції проводиться шляхом помноження суми боргу на момент її виникнення на сукупний індекс інфляції за період прострочки виплати заборгованості.
Суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача щодо стягнення з відповідача 216,20 грн. збитків від зміни індексу інфляції (за обґрунтованими розрахунками позивача).
Згідно з ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем не надав.
Таким чином, позовні вимоги Прокурора Солом'янського району міста Києва в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.
Судовий збір, відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягає стягненню з відповідача в доход Державного бюджету України.
Враховуючи наведене та керуючись ст. 49, ст.ст. 82-85 ГПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства «Національний центр поводження з небезпечними відходами» (м. Київ, вул. Дегтярівська, 39, код ЄДРПОУ 25589850) на користь Державного бюджету України суму основної заборгованості по орендній платі в розмірі 27 739 (двадцять сім тисяч сімсот тридцять дев'ять) грн. 66 коп., 2 042 (дві тисячі сорок дві) грн. 64 коп. пені, 832 (вісімсот тридцять дві) грн. 19 коп. штрафу, 216 (двісті шістнадцять) грн. 20 коп. збитків від зміни індексу інфляції, перерахувавши їх за наступними реквізитами: одержувач УДКСУ у Шевченківському районі м. Києва, код одержувача 37995466, банк одержувача -ГУ ДКСУ у м. Києві, р/р 31111094700011, МФО 820019, КЕКД 22080300, назва -плата за оренду іншого державного майна.
3. Стягнути з Державного підприємства «Національний центр поводження з небезпечними відходами» (м. Київ, вул. Дегтярівська, 39, код ЄДРПОУ 25589850) в доход Державного бюджету України 1 609 (одну тисячу шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору.
Суддя В.В.Сівакова
Рішення підписано 26.04.2012.